Skocz do zawartości


Zdjęcie

4 etapy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

4 etapy
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

w skrocie:

etap 1, Nieswiadoma Niekompetencja.
cwiczysz i odzywiasz sie zle, i nawet nie zdajesz sobie o tym sprawy.

etap 2, Swiadoma Niekompetencja.
wiesz co powinienes robic, ale z jakiegos powodu - nie robisz.

etap 3, Swiadoma Kompetencja.
wiesz co masz robic i sie tego trzymasz, ale kazdy dzien to walka przed spadkiem do 2 etapu.

etap 4, Nieswiadoma Kompetencja.
jestes mistrzem Zen :wink: tak przywykles do wlasciwych zachowan, ze nie jestes ich juz nawet swiadom.

ja jestem pomiedzy etapem 2 a 3. wiem co mam robic, ale robie to tak w 50%. szczegolnie z jedzeniem. potrafie przez tydzien idealnie wg planu, a potem nagle wszystko w pizdu na nastepny tydzien. podobno 21 dni jest potrzebnych, na przelamanie nawyku. jak na razie nie udalo mi sie tyle wytrzymac :? robie dokladnie to, co on opisuje. po tygodniu ciezkich treningow zasluzylem na pizze. a skoro juz jem pizze, to moze jeszcze... i zaczyna sie rekcja lancuchowa. pff :roll:

w kazdym razie, fajny artykul :wink:
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
To prosty model czterech etapów uczenia się znany z psychologii, ale autor go zniekształcił. Kluczem jest tu podział na dwa wymiary uczenia się:
- świadomość (wiedzę) i
- kompetencje (umiejętności).

Razi interpretacja drugiego etapu, w którym chodzi o to, że już wiemy, że można coś robić dobrze lub źle, ale jeszcze nie wiemy jak to robić. To dopiero w etapie trzecim wiemy jak i wdrażamy tę wiedzę.

Etap 4 jest etapem stagnacji. Optymalne jest ciągłe poruszanie się między etapem 2 i 3.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy

To prosty model czterech etapów uczenia się znany z psychologii, ale autor go zniekształcił. Kluczem jest tu podział na dwa wymiary uczenia się:
- świadomość (wiedzę) i
- kompetencje (umiejętności).

Razi interpretacja drugiego etapu, w którym chodzi o to, że już wiemy, że można coś robić dobrze lub źle, ale jeszcze nie wiemy jak to robić. To dopiero w etapie trzecim wiemy jak i wdrażamy tę wiedzę.

Etap 4 jest etapem stagnacji. Optymalne jest ciągłe poruszanie się między etapem 2 i 3.

o ile zgadzam sie do przeksztalcenia, to nie razi mnie ta zmiana tak bardzo. ten artykul odnosi sie do treningow i odzywiania, i lepiej model pasuje. chodzi mu o to, ze etap 2 to takie "wiem, ale mi sie nie chce", a 3 to "wiem, i robie to!" oczywiscie tu mozna dyskutowac.

jednak zupelnie nie zgodze sie z ta optymalnoscia i stagnacja. czyli co, jak naucze sie juz "instynktownie" prowadzic samochod to dobrze czasem bedzie wrocic do 2 i 3 etapu? czy jesli mamy szkodliwe zachowanie X (palenie?), i dochodzimy do 4 etapu (nie mam nawet ochoty zapalic) to mamy sie wrocic etapU 3 - wiem, ze palenie jest zle, i nie pale, choc czasem mam ochote i etapu 2 - wiem, ze palenie jest zle, ale i tak pale?! to nie jest "stagnacja", bo dalsze zmiany w koncowym zachowaniu sa mozliwe, tyle tylko, ze bedzie to niejako etap 1 dla nowego zachowania.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy

jednak zupelnie nie zgodze sie z ta optymalnoscia i stagnacja. czyli co, jak naucze sie juz "instynktownie" prowadzic samochod to dobrze czasem bedzie wrocic do 2 i 3 etapu?

Tak. Przykład z nauką prowadzenia samochodu dobrze ilustruje niebezpieczeństwo zatrzymania się na etapie 4. Umiejętność jazdy samochodem trzeba ciągle dostosowywać do ciągłych zmian, od rzadkich zmian w przepisach ruchu, zmian w kierowanym pojeździe, zmian we własnym stanie psychicznym i fizycznym, do nieustannych zmian w stanie dróg i zachowaniu innych użytkowników dróg. Instruktorzy jazdy ciągle powtarzają, żeby nie jeździć na pamięć, a żeby zachowywać się świadomie.

czy jesli mamy szkodliwe zachowanie X (palenie?), i dochodzimy do 4 etapu (nie mam nawet ochoty zapalic) to mamy sie wrocic etapU 3 - wiem, ze palenie jest zle, i nie pale, choc czasem mam ochote i etapu 2 - wiem, ze palenie jest zle, ale i tak pale?! to nie jest "stagnacja", bo dalsze zmiany w koncowym zachowaniu sa mozliwe, tyle tylko, ze bedzie to niejako etap 1 dla nowego zachowania.

W psychologii te etapy rozpatruje się zupełnie inaczej, jako ćwiartki płaszczyzny wyznaczonej przez dwa wymiary: świadomość i kompetencja. Każdy model ma jednak ograniczenia i zastosowania i ten model jest chyba zbyt skomplikowany do analizy procesu uczenia się niepalenia.

Do analizy procesu uczenia się w treningu sportowym ten model jest dobry, gdy założymy, ze celem treningu są zmiany (np. zmiana jakichś parametrów mięśni), a organizm adaptuje się do każdego treningu. Wtedy do osiągnięcia celu musimy również modyfikować trening (etap 2 i 3), tak żeby organizm nie przyzwyczajał się i nie wpadał w stagnację (etap 4).

A artykuł oczywiście fajny, jednak sama interpretacja modelu etapów uczenia się jest dyskusyjne.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy

Do analizy procesu uczenia się w treningu sportowym ten model jest dobry, gdy założymy, ze celem treningu są zmiany (np. zmiana jakichś parametrów mięśni), a organizm adaptuje się do każdego treningu. Wtedy do osiągnięcia celu musimy również modyfikować trening (etap 2 i 3), tak żeby organizm nie przyzwyczajał się i nie wpadał w stagnację (etap 4).

A artykuł oczywiście fajny, jednak sama interpretacja modelu etapów uczenia się jest dyskusyjne.

ok, tutaj zmieniasz plaszczyzne. to jest model zachowan, a nie cwiczen. na 4 etapie gosc wie dokladnie, co ma robic zeby dobrze cwiczyc (wliczajac periodyzacje, zmiane cwiczen etc), po prostu nie musi sie do tego zmuszac jak w etapie 2 czy 3. przychodzi mu to naturalnie.

to (w artykule) jest nie tyle model uczenia sie (czynnosci sensomotorycznych jak prowadzenie samochodu, cy czytania) tylko zmiany zachowan.

co do reszty, ok.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
U mnie stanowczo etap drugi :)
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
takie pelne dwa slabe 3:)
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
2++ gdyby było wiecej czasu stanowczo 3 , narazie pracuje nad tym
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
Chciałem tylko przestrzec, że ja myślałem, że jestem na poziomie 3cim, a byłem na 1wszym :)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy

Chciałem tylko przestrzec, że ja myślałem, że jestem na poziomie 3cim, a byłem na 1wszym :)


I może dalej jesteś i nie wiesz :wink: :)
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
Po przeczytaniu tego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

stwierdziłem, że masz rację :D i chyba to nawet w czerwcu zastosuje (bez sprintow).

a właśnie, jakby ktoś z Was się znał i mógł mi powiedzieć, czy jedna tab. Venoma dziennie mi nie zaszkodzi (w świetle zamieszania ze składem), to poproszę o priv'a.
  • 0

budo_ssj7
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jedenasty rozdział

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
no i wyszło, że jestem mistrzem Zen :-o Tzn jeśli chodzi o dietę, bo treningu nie mam zbyt...profesjonalnego :)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
Chciałbym zobaczyć tą Twoją super-dietę... ;)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy

Chciałbym zobaczyć tą Twoją super-dietę... ;)

ciiii... nie rozpraszaj mistrza Zen :wink:
  • 0

budo_ssj7
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jedenasty rozdział

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy

ciiii... nie rozpraszaj mistrza Zen :wink:

:D

kulturystycznej precyzji w diecie może nie mam :) , ale fast foodów/słodyczy/ coś co ma w składzie E 123 (albo czegoś podobnego) nie jem już od lat (ale i tak wiem, że chemii nie uniknę w 100%). Moim idolem jest Sean Sherk - chcę jeść i trenować jak on. Na razie udaje mi się jeść jak on (tylko bez tego koksu) :P I wcale nie kusi mnie żeby sobie wszamać delicje! :)
  • 0

budo_mr.skowron
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
Jeśli Twoja dieta opiera się na wystrzeganiu chemii, słodyczy i fast-food'ów to do mistrzostwa dietetycznego dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugo droga :)
  • 0

budo_ssj7
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jedenasty rozdział

Napisano Ponad rok temu

Re: 4 etapy
hehe, no wiem ,ale przecież nie żywię się suchym chlebem i wodą (jak zarzucali mi koledzy ze szkoły :lol: ), no i Mistrzem Zen się jeszcze nazwać nie mogę, prawda :( .

Idę coś zjeść :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024