Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak to jest z Krav Magą?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
272 odpowiedzi w tym temacie

budo_szuwarek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Zpoznlem sie z histioria KM i jak na moj gust jest to typowo system bojowy. Byc moze i nie mial byc on systemem militarnym ale zostal.
  • 0

budo_free-style
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Dziś mamy do czynienia z systemem dostosowanym do działań służb mundurowych oraz cywilów. Ci pierwsi posługują sie głównie bronią, ci drudzy ograniczeni są głównie do gołych pięści. Mimo wszystko cel pozostaje ten sam, obrona przed agresywnym atakiem uzbrojonego lub nieuzbrojonego napastnika, eliminacja zagrożenia. Combat 56, Krav Maga, Bas wychodzą często poza techniki używane w sztukach walki. Systemy nie skupiają się tylko na pewnych zawężonych elementach walki, jak stójka, lub parter, ale na tym co pozwoli wyjść szybko z opresji. Osobiście myślę, że zupełnie inaczej pracuje się, kiedy masz świadomość, że twój przeciwnik może stosować np. dźwignie na kark, kopać po piszczelach, nabij uderzenia proste na łokcie. Ogarnięcie całego materiału wymaga poświęcenia wielu godzin na trening. Dwa razy w tygodniu to zdecydowanie za mało. O ile wiem w Warszawie można trenować cały tydzień, w Szczecinie są przymiarki, żeby Krav Mage trenować 4 razy w tygodniu. System powoli sie rozwija( pisze na przykładzie Sawickiego, tylko ta szkoła jest mi znana), więc jestem dobrej myśli.
  • 0

budo_mksuhy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:woj.łódzkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Podobne dylematy gdzie kończy się dany styl,a a zaczyna mix pojawiają się chyba w każdej sekcji tego forum. Choćby sekcja Capoeira i temat: Granice Capoeira. Jednej odpowiedzi chyba nie ma. Tu bardziej chyba chodzi o cel i sposób szkolenia jak dobór technik. A że Kravmaga zmienia się i dostosowuje do nowej rzeczywistości? To dobrze, bo to znaczy, że styl żyje, a nie skamieniał w ustalonych formach.
  • 0

budo_zion
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

A że Kravmaga zmienia się i dostosowuje do nowej rzeczywistości? To dobrze, bo to znaczy, że styl żyje, a nie skamieniał w ustalonych formach.

Dokładnie tak. 8)
  • 0

budo_zwierzu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
krótko pisząć:krav maga stała się mma z rozbudowaną walką w parterze w/g bjj i rozbudowaną walką w stójce na wzór sportowego kick-boxingu czyli już przestała być tym czym w założeniu powinna być tzn systemem prostym i skutecznym..teraz jest to mix kick-boxingu z bjj z długim czasem nauczania.
  • 0

budo_kajtek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

A że Kravmaga zmienia się i dostosowuje do nowej rzeczywistości? To dobrze, bo to znaczy, że styl żyje, a nie skamieniał w ustalonych formach.

Dokładnie tak. 8)


tak! kravmaga zmienia się cały czas aby jak najlepiej dostosować się do jak najkorzystniejszej sprzedaży na rynku zadowalając wybredne gusta klientów :)
  • 0

budo_zion
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

krótko pisząć:krav maga stała się mma z rozbudowaną walką w parterze w/g bjj i rozbudowaną walką w stójce na wzór sportowego kick-boxingu czyli już przestała być tym czym w założeniu powinna być tzn systemem prostym i skutecznym..teraz jest to mix kick-boxingu z bjj z długim czasem nauczania.

Niestety tak ...:?
  • 0

budo_zion
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

tak! kravmaga zmienia się cały czas aby jak najlepiej dostosować się do jak najkorzystniejszej sprzedaży na rynku zadowalając wybredne gusta klientów :)

Jak mówią "Nasz klient, nasz Pan"...cóż... :wink:
  • 0

budo_dealer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jeszcze nie wiem
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

krótko pisząć:krav maga stała się mma z rozbudowaną walką w parterze w/g bjj i rozbudowaną walką w stójce na wzór sportowego kick-boxingu czyli już przestała być tym czym w założeniu powinna być tzn systemem prostym i skutecznym..teraz jest to mix kick-boxingu z bjj z długim czasem nauczania.


Wedlug mnie kravka to juz tylko nazwa marketingowa bo niewiele to ma juz wspolnego z tradycyjnym stylem. Teraz w sekcjach kravki oprcz zrodlowego stylu combatowego jest parter (choc czasem nie jako kravka a bjj czy SF, LL :) ), boks albo kick czy tajski i jeszcze oddzielne zajecia z obrony przed narzedziami. Czego sie ie roi, zeby przyciagnac klienta...

Ale teraz nawet w boksie ucza parteru :)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Wszyscy pisza, ze fajnie, ze sie rozwija, ze czerpie etc. Dla mnie jedna rzecz jest jednak etycznie podejrzana - w aureoli niezwyklosci branie nadzwyczajnej kasy, od jednak nieswiadomych klientow, za techniki, ktoych czesto mozan nuaczyc sie... za darmo, albo za duzo mniejsze pieniadze w sekcjach sportowych.
K_P
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Wszystko zależy jaka Krav maga i przez jaką organizację nauczana. Kiedy ostatnio byłem na dwudniowym seminarium prowadzonym przez inną organizację, byłem zdumiony róznicami między tym co zobaczyłem, a tym czego mnie zawsze uczono. Zawsze wbijano mi do głowy, zeby po skończonej akcji skanować teren w poszukiwaniu innego zagrożenia- w tamtej organizacji w ogóle nie zwracano na to uwagi. Poruszanie w walce było liniowe- mnie uczono by starać sie obchodzić przeciwnika "po kole" by nikt nie mógł zajśc mnie od tyłu. W walce w parterze byłem uczony by jak najszybciej wstać- tam pokazywano wiele wykończeń dźwignią bądź duszeniem. Wszystko było nastawione na WALKĘ z jednym przeciwnikiem i faktycznie bardzo przypominało to kickboxing lub MMA. I podobnie jak Kubuś zadawałem sobie pytanie, czy etyczne jest sprzedawanie MMA jako Krav Maga. Jesli chciałbym sie nauczyć MMA, to zapisałbym sie do sekcji MMA, a jesli chcę poznac Kravkę, to chce byc nauczany KM, a nie czegoś innego.

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_dealer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jeszcze nie wiem
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

Wszystko zależy jaka Krav maga i przez jaką organizację nauczana. Kiedy ostatnio byłem na dwudniowym seminarium prowadzonym przez inną organizację, byłem zdumiony róznicami między tym co zobaczyłem, a tym czego mnie zawsze uczono. Zawsze wbijano mi do głowy, zeby po skończonej akcji skanować teren w poszukiwaniu innego zagrożenia- w tamtej organizacji w ogóle nie zwracano na to uwagi. Poruszanie w walce było liniowe- mnie uczono by starać sie obchodzić przeciwnika "po kole" by nikt nie mógł zajśc mnie od tyłu. W walce w parterze byłem uczony by jak najszybciej wstać- tam pokazywano wiele wykończeń dźwignią bądź duszeniem. Wszystko było nastawione na WALKĘ z jednym przeciwnikiem i faktycznie bardzo przypominało to kickboxing lub MMA. I podobnie jak Kubuś zadawałem sobie pytanie, czy etyczne jest sprzedawanie MMA jako Krav Maga. Jesli chciałbym sie nauczyć MMA, to zapisałbym sie do sekcji MMA, a jesli chcę poznac Kravkę, to chce byc nauczany KM, a nie czegoś innego.

Pozdrawiam, Thufir


Wiesz - podobno kravmaga jest jedna :) Nie zaczynajmy dyskusji na temat, ktory "klon" kravki jest najskuteczniejszy. Smutna prawda jest taka, ze jak instruktor nie umie technik boksrskich to dobrej gardy nie pokaze - sam widzialem niektore zenujace probki. Nie ma tez co syskutowac czy lepiej chodzic po kole czy po linii bo wszystko zalezy od sytuacji i terenu. Chodzenie po kole ma taka wade, ze jak nie umiesz tego robic to wejdziesz przeciwnikowi na cios z jego mocniejszej reki. Generalnie to trzeba trzymac sie na zewnatrz ja walczysz z wiecej niz jednym przeciwnikiem. Sam piszesz o tym, ze uczono cie czegos w walce w parterze - tego chyba pierwotna kravka nie obejmuje :) Niestety w parterze uderza sie zupelnie inaczej niz w stojce wiec ciosy z MMA (sambo combat czy vale tudo) sa jak najbardziej mile widziane i trzeba sie ich uczyc.

Zgadzam sie jednak, ze stwierdzeniem, ze kravka to obecnie najbardziej marketingowy produkt w SW. I jak z hiphopem to co kiedys bylo "nielegalem" teraz jest "komercha".
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Dealer- właśnie by uniknąć dyskusji nad wyższością Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia nie podałem nazw organizacji KM :)

Jesli chodzi o walkę w parterze w KM- z tego co mnie uczono, Kravka to nie sztuka walki, lecz system rozwiązywania problemów. Myślenie kraverskie jest następujące: "co mogę zrobić w takiej a takiej sytuacji, by wyjść z tej sytuacji cało, lub z minimalnymi obrażeniami?" 20 czy 30 lat temu techniki "parterowe" nie były zbyt popularne, więc w KM nie zajmowano się tworzeniem rozwiazań sytuacji w parterze. Gdy po eksplozji popularnosci UFC, MMA, bjj okazało sie, że trzeba zając się problemem walki w parterze, przystosowano rozwiązania ze styli chwytanych do systemu KM.

Oczywiście to czy poruszamy się po linii, czy "okrężnie" zalezy od wielu róznych czynników (zaatakowani w wąskim przejściu- np. w korytarzu wagonu- nie mamy możliwości obchodzenia przeciwnika). Ważne jest to, w jaki sposób ćwiczymy. Jeśli trenujemy ciagłe dążenie do znalezienia się za plecami przeciwnika, to zwiekszamy szanse, że kumpel napastnika nie zajdzie nas od tyłu. System nastawiony na walke uliczną musi w swojej strategii i taktyce zakładać, że napastników moze byc wielu i ze moga być uzbrojeni. Jesli nie uwzględnia tych czynników, to jego zastosowanie na ulicy jest mocno ograniczone.

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_dealer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jeszcze nie wiem
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Co do zasady system kombatowy powinien (w/g mnie) zakladac walke z kilkoma przeciwnikami ale moze grupa, ktora widziales w ramach komercjalizacji ma oddzielne zajecia z "walki w tlumie" :)

Odnosnie walki w parterze to nie do konca masz racje, ze jest to odpowiedz na postep ostatnich 30 lat. MMA jako takie jeszcze nie ma tak dlugiego stazu za to vale tudo ma ok. 60 lat a jak powstawala kravka istnialo sambo (i kravka tez z tego sytemu kozystala) nie wspominajac o zapasach...

System, ktory w zalozeniu mial pomagac jednostka militarny (ktore wykorzystuja walke wrecz moze w 5% swoich dzialan) nie musial i nie powienien zawierac elementow walki w parterze bo ale goscia przewroca albo zastrzela :) Natomiast skoro teraz jest boom na sporty parterowe to kravka sie "uaktualnia". Jak popularnym bedzie atak bronia laserowa to i system sie dostosuje :)
  • 0

budo_pinczer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

Odnosnie walki w parterze to nie do konca masz racje, ze jest to odpowiedz na postep ostatnich 30 lat. MMA jako takie jeszcze nie ma tak dlugiego stazu za to vale tudo ma ok. 60 lat

to jest z grubsza to samo

a jak powstawala kravka istnialo sambo (i kravka tez z tego sytemu kozystala)

bzdury wypisujesz w latach 30, nauczano oficerów rosyjskich sambo a nie źydów w Pradze.

System, ktory w zalozeniu mial pomagac jednostka militarny

kolejna bzdura, powtarzam z założenia Lichtenfeld tworzył system dla obrony cywilów przed bojówkami niemieckimi

Natomiast skoro teraz jest boom na sporty parterowe to kravka sie "uaktualnia". Jak popularnym bedzie atak bronia laserowa to i system sie dostosuje :)

kolejne pierdoły, jeżeli parter robi się poularny to oznacza że jest możliwość bycia zaatakowanym na ulicy w ten sposób więc trzeba umieć się przed takim atakiem obronić
  • 0

budo_dealer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jeszcze nie wiem
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

Odnosnie walki w parterze to nie do konca masz racje, ze jest to odpowiedz na postep ostatnich 30 lat. MMA jako takie jeszcze nie ma tak dlugiego stazu za to vale tudo ma ok. 60 lat
to jest z grubsza to samo


skoro dla ciebie 30 lat i 60 lat to to samo to ok :) . Chodzilo tu o przedzial czasowy. I nie jest to "z grubsza to samo" bo mma to formula walki a vale tudo podobnie jak pankration to sztuka walki. Poszukaj wyjasnienia w innych dzialach.

a jak powstawala kravka istnialo sambo (i kravka tez z tego sytemu kozystala)
bzdury wypisujesz w latach 30, nauczano oficerów rosyjskich sambo a nie źydów w Pradze.


Ech... Sambo to w uproszczeniu polaczenie zapasow i judo plus pewne unikatowe techniki (nie mowie o sambo combat). Natomiast nota biograficzna Lichtenfelda wskazuje, ze został mistrzem Słowacji w zapasach, boksie oraz gimnastyce, znał też jiu-jitsu. To chyba nie pozostawia watpliwosci, ze techniki parterowe tworca kravki znal.

System, ktory w zalozeniu mial pomagac jednostka militarny
kolejna bzdura, powtarzam z założenia Lichtenfeld tworzył system dla obrony cywilów przed bojówkami niemieckimi


Lichtenfeld od 1940 byl juz w miesjcu dzisiejszego panstwa izraelitow i tam tworzyl i udiskonalal kravke dla sluzb militarnych, chyba, ze uwazasz, ze tam walczyl z "faszystowskimi" bojowkami. Zreszta proponuje od przypomnienia historii Czechoslowacji i faktycznego nasilenia ruchow faszystowskich.

Natomiast skoro teraz jest boom na sporty parterowe to kravka sie "uaktualnia". Jak popularnym bedzie atak bronia laserowa to i system sie dostosuje :)
kolejne pierdoły, jeżeli parter robi się poularny to oznacza że jest możliwość bycia zaatakowanym na ulicy w ten sposób więc trzeba umieć się przed takim atakiem obronić


Przeciez wlasnie potwierdziles to o co mi chodzilo - ale tak to jest jak sie ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem:) :)

Widzac twoje ostatnie posty zauwazam, ze atakujesz wszystko i wszystkich - ok -ale rob to z sensem i merytorycznymi argumentami.
  • 0

budo_pinczer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Dealer, nie napisałem że 30 i 60 lat to to samo tylko że Vale Tudo i MMA to w przybliżeniu to samo. Vale Tudo znaczy wolna walka i jest rodzajem formuły walki a nie stylem.
Sambo to odrębny styl walki a nie ogólnie zapasy + judo.
A Żydzi czescy mieli problemy z Niemcami przed '40 rokiem, radzę poczytać historię (że tak sobie ciebie zacytuję)
  • 0

budo_dealer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jeszcze nie wiem
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?

Dealer, nie napisałem że 30 i 60 lat to to samo tylko że Vale Tudo i MMA to w przybliżeniu to samo. Vale Tudo znaczy wolna walka i jest rodzajem formuły walki a nie stylem.
Sambo to odrębny styl walki a nie ogólnie zapasy + judo.
A Żydzi czescy mieli problemy z Niemcami przed '40 rokiem, radzę poczytać historię (że tak sobie ciebie zacytuję)


Nie moge sie z toba zgodzic w kwestii vale tudo. Taka nazwe przybraly oczywiscie "pojedynki bez regul" ale w Brazylii jest to nauczane jako zamkniety system a nie jako formula. Nawet anglojezyczna wersja Wikipedi (choc czywiscie jest to wadliwe zrodlo) przywoluje publikacje traktujace vale tudo jako spojny sport walki. I w takim tonie wyrazaja sie zawodnicy z tego kraju z ktorymi mialem przyjemnosc byc na seminariach. Ciekawostka jest, ze dopiero od niedawna dziala w Brazylii zwiazek Vale Tudo i to rozuianego jako sportu na rowni z pilka nozna chociazby. Sambo jest stylem OK ale swoje czerpalo garsciami z dorobku zapaso i judo i to nie jest negowane.
Jezeli piszesz o czeskich wyznawacach religii Mojrzeszowej to poprawnie jest z malej litery "czescy żydzi" jezeli chodzi ci o narod to przymiotnik powoduje błąd w związku frazeologicznym tak jak niepoprawnym jest kreślenie Polacy rosyjscy.
Jezeli mowisz o latach 30tych minionego stulecia i sytuacji etnicznej i politycznej to nie zapominaj, ze istniala wtedy Czechoslowacja nie Czechy (a wczesniej Austro-Wegry). Na terenach dzisiejszych Czech owiele bardziej problemem stanowily wystapienia Polskich nacjonalistow wysuwajacych rzadania terytorialne niz wystrapienia Niemcow.
Zauwaz tez, ze Niemcy uwilkani byli we wlasne rozgrywki (noc krysztalochy nozy, ustawy norymberskie) i nie dzialali miedzynarodowo. Ich kolejne ruchy skierowane zostaly przeciwko Austrii gdzie dzialal silny ruch faszystowski. Terytorium Czech nie zaznalo w zasadzie dzialania V kolumny i wewnetrznych ruchow ugrupowan faszyzujacych. Troche inaczej rzecz sie miala w odniesieniu do dzisiejszych terenow Slowacji ale tez nie mozna mowic o fali wystapien faszystow.

PS pytanie: ile obozow zaglady bylo w Czechoslowacji i ile osob z tego kraju zostalo usmierconych z powodow przynaleznosci do innej rasy?
  • 0

budo_pinczer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
MMA obecnie też wykształciło się właściwie w odrębny system ale jeżeli dla ciebie Vale Tudo to styl walki a sambo nie (pomimo posiadania organizacji organizowania zawodów itd) to bardzo utrudni dyskusję. To że Sambo z czegoś tam czerpie garściami to prawda ale Vale Tudo w twoim pojęciu (jako SW) też ma chyba z tym problem.
Dziękuję za poprawienie mojego błędu gramatycznego ale wolałbym poprawić twój błąd merytoryczny np. co do historii KM.
Mnie uczyli że Imi wymyślił KM jako obronę przeciw bojówkom niemieckim. Być może Douieb został oszukany i powtarza kłamstwa ale dla mnie jest bardziej wiarygodny niż internetowy dyskutant twierdzący że twórca KM myślał o komandosach gdy próbował kompilować najefektywniejsze techniki z różnych SW.
  • 0

budo_dealer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jeszcze nie wiem
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z Krav Magą?
Jak dyskutujesz to tylko merytorycznie. W ktorej czesci mojej wypowiedzi odmowilem Sambo przymiotu sztuki walki?

OK. Uczyli cie o historii kravki - ale kto cie uczyl - profesor historii cz twoj trener. Piszesz o mie "internetowy dyskutant" a co daje tobie przymiot "wiedzacego najlepiej"? Ja twierdze, co ma oparcie w historii, ze zanim fala represji zydow na Slowacji (Republice) rozpoczela sie na dobre (a tam ich liczbe szacowalo sie na 90 tys) L. byl juz w Palestynie. Wiec dla kogo on ukladal system? Jest rowniez w jego biografii, ze odpowiadal za wyszkolenie Hagany.

Proponuje zakonczyc dyskusje albo kontynuowac na priva bo odbiega od glownego tematu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024