Skocz do zawartości


Zdjęcie

neryo chagi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
Wiem mniej , wiecej o co wam chodzi (inna sprawa że technika uderzeń bokserskich istotnie różni się od uderzeń w tkd ale nawet nie o to mi chodzi w tym momencie) ale nie popieram takiej techniki z innych względów: chodzi o to ze że jeżeli ktoś kopie dobrze to jest za duże ryzyko, a po co niepotrzebnie ryzykować ?. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do jakiś kontuzji. Uważam ze szczególnie ryzykowne techniki powinno się eliminować zwłaszcza jeżeli bazują tylko na reakcji na technikę niepoprawną (wolne i przewidywalne nerio) a przy poprawnym wykonaniu mogą być niebezpieczne. Z tym, ze akurat wejście w bliskie zwarcie może być też niebezpieczne dla kopiącego (można łatwo złapać nogę, co też łatwo może się skończyć kontuzją), tak że w sumie jest to technika ryzykowna dla obu stron i znam wiele przypadków kontuzji w takich sytuacjach, wiec obawa wydaje mi się uzasadniona i myślę ze warto się na tym dobrze zastanowić.
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
tak naprawde ten półdystans i nearyo..łatwo skontrowac kombinacja reczna ale ja nie rozumiem jednego:P dlaczego nie ma mowy o jakims zejsciu czy odejsciu i szybkiej kontrze? wejscie w technike tez moze skutkowac ale tu jestem nieco po stronie sallego ze poprawnie wykonane nearyo poprostu wejdzie. (+ przeciwnik dostaje, - mozesz lezec na glebie).
Moją podst. reakcja na nearyo jest raczej zejscie z jego trasy i kontra zaraz po. Mysle ze wchodzenia w krotki dystans bym nie ryzykował, chyba ze zaraz po zakonczeniu kopniecia przez przeciwnika(zanim ta noga opadnie to potrwa, nawet w krótkiej wersji).
Moj kumpel czesto robil tak , ze wchodzil pod nearyo z blokiem lub noge zbijal na bok i tu tez widze opcje ze mozna dołaczyc uderzenie...
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
Jasne że bezpieczniej jest schodzic z lini strzału. Ale dyskusja wyszła z poprzedniego tematu o dobrych time-ingach że zawodnicy wysokiej klasy z powodzeniem wykonują tego typu techniki.. Na pewno nie polecam tego komuś kto zaczyna bo może mieć później mały problem :P
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi

ze wchodzil pod nearyo z blokiem lub noge zbijal na bok i tu tez widze opcje ze mozna dołaczyc uderzenie...

też na dwoje babka wróżyła. taki eksperyment wykonany troche za późno tzn. wystawienie ręki łapiąc noge opadająca a nie wznosząca sie (tylko wtedy jest skuteczny) może skończyć się jej złamaniem. Zbijanie na bok prosta ręka troche lepsze, pod warunkiem ze się uda.
Tak ja własnie tak uwazam odejśc i wrócić z inną techniką :D z tym ze kontra to nie jest, bo kontra to wejście w w technikę zanim zostanie ona skończona.

Bonku skoro twierdzisz ze to jest skuteczna technika wrzuć jakiś filmik z tym, bedzie można ocenic. Bo jak mowie dla mnie to z timingiem ma niewiele wspólnego z tego względu że noga opada tak czy siak bez względu na to czy trafiasz kogoś uderzeniem z reki, czy tez nie, no chyba że go pchniesz i przewrocisz, ale to już jest własnie zwarcie.Dlatego uważam że ta technika może działać tylko przy nieporpawnym nerio, a na kij komu technika która jest skuteczna tylko na technikę niepoprawną?
Aha no i zwarcie jest wtedy kiedy przylegasz do przeciwnika całym ciałem- wtedy nie da sie wyprowadzic ciosu ręcznego (mozna co najwyżej łokiec) . W boksie zwarcia nie ma, tzn jest jak się ktos komuś na ramieniu położy i sędzia przerwie walkę.
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
Wiesz co nie bede siedział i szukał filmiku bo mi nie wierzysz.. Oglądnij kiedyś walki z MP w ITF MŚ, ME a na pewno takie techniki i wyprzedzenia zobaczysz.

"Może skończyć się jej złamaniem" bez przesady że aż tak potężne kopnięcia wszyscy wykonują.. Możesz dodać:

Próba bloku neryo może skończyć się w najlepszym przypadku złamaniem przedramienia, ale grozi nam wyłamanie barku, zmiażdżenie kręgosłupa wbicie po kostki do ziemi itp
Jakiś strasznie przestraszony jesteś.. Co chwile o kontuzjach piszesz. Zrobisz to czy tamto to może być kontuzja. Walka ma to do ciebie że wiele może się w niej wydarzyć a nie po to trenujesz żeby każda próba bloku kończyła się kontuzją czy złamaniem. W ten sposób każde dollyo wyłapywane na przedramie powinno łamać rękę a jednak tak sie nie dzieje :P

Trochę więcej ryzyka i odwagi proponuje, w końcu nie trenujemy szachów..
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
dollyo, zwłaszcza w wersji taekwondo nie ma siły porównywalnej z nerio. O to własnie chodzi. W wersji tajskiej natomiast ma i np. w walkach zawodowych służy właśnie do obijania rąk przeciwnikowi, ktory potem nie jest w stanie już ich podniesć do gardy. Oczywiscie tez nie mam na mysli każdego nerio, tylko jakies jedno w jego ektremalnie skutecznej wersji. Technike o ktorej mowisz znam głównie z opisu kontuzji które w wyniku jej się zdarzyły, stąd moje pytania o to i powazne watpliwości co do sensu jej wykonywania. Najczęstsze kontuzje powstałe w wyniku wejścia w tą technikę w obronie:złamany nos i bark, z jej zastosowania i wyłapania przez kogos: zerwane więzadło w kolanie. Jaki sens ma propagowanie tak kontuzyjnych technik? To ze jest to uczone i stosowane to wcale nie znaczy że jest poprawne (ja uwazam ze nie jest).
jest tez pare innych technik w tkd uznanych przeze mnie za ryzykowne i niepotrzebne. Sa one używane tylko dlatego że walka w tkd ma charakter punktowy i z załozenia technii nie powinny być wykonywane z pełna siła, ja natomiast zawsze staram się analizowac technikę w jej najbardziej ektermalnym a nie laitowym wydaniu.
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
Sally sorry ale jestes dobry przykladem.. potrenował kilka, kilkanascie miesiecy i mowi co jest dobre a co nie!

Później powstaja nam jakieś dziwne federacje :P
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
kilkanaście miesięcy TKD, inne style cwicze troche dłużej a zauwaz że ten styl nie ma monopolu na kopniecia i uderzenia, technika to jest coś co jest uniwersalne, poszczegolne style różnią się co najwyzej rodzajami błedów..
jeszcze ta ręka na yop chagi to tez nieporozumienie, teraz po zastanowieniu nad tym stwierdzam, ze blokowanie yopa własnym ciałem może mieć zastosowanie co najwyzej w wtf ale nie tam gdzie się uderza. chodzi o to że takie uderzenie z wpadnieciem w przeciwnika to już nie jest uderzenie, a według mojej logiki jezeli technika zastosowana ma wogólnie nie miec siły nie stosuj jej, bo po co wkurwiac przeciwnika. (nie dotyczy to tkd czy np. semicontakt gdzie punktuje sie każde dotknięcie a nie koniecznie technikę mocną).
Pewnie dlatego nie robiliśmy tej techniki na treningach (i tu musze przyznac trenerowi racje) za to robiliśmy (co mi się teraz przypomina) zejście na bok, przepuszczenie tego z yopem i uderzenie a nie pchanie się na niego centralnie.
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
Jak jestes z SUNG w Krakowie to twoj trener na pewno zna te techniki i bedziesz je cwiczyl.

Bylem kilka dni na kursie instruktorow z gosciem od was i jakos znal te techniki :) więc i ty pewnie kiedys poznasz .. Dobra koniec tematu. Dla jednego najlepsze jest ap chagi a drugiego "meksykanka" :P Pozdrawiam
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
w Sung jestem od miesiąca. Ale dobra skoro będa to zobaczymy, ocenimy po przetestowaniu.
pozdro.
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
o zobrazuje o co mniej wiecej mi chodziło bo wpadł mi filmik w ręce :)
Zobacz akcje w 1:03 sekundzie gdzie na tora yopa gosc zakłada kontre jirugi :)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
mowisz o tej drugiej walce, tak ale ten kickboxer jakoś tak dziwnie wjechał w przód z tora yopem , jak na moj gust to jest technika idealna do kontry własnie ale zeby nią atakowac..?
Moja uwage bardziej zwrociła pierwsza walka- gdzie koles kontruje recznie bandaedolyo a za drugim razem niestety kopiący jest szybszy... i powiedz sam, czy opłacało się ryzykować? :wink:
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
typowym kopnieciem kontrujacym jest dwit chagi a nie tora. Tak jak gosc wszedl z łapami tak samo mozna wejsc w dollyo, yopie, neryo. Ale jak sie nie jest pewien techniki to lepiej nie robic :P Mowilem trzeba troche to pocwiczyc ...
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
on własnie zeszedł na bok przepuszczając kopiącego, taka technika jest ok jak najbardziej poprawna, wrecz idealna, nie było tu włażenia centralnie w przeciwnika

tak, jak się techniki nie zna za dobrze to zdecydowanie lepiej nie wykonywać jej w walce (nerio):

  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
hehe temu gościowi to można założyć neryo kilka razy w walce z tego co widać i nie wyciąga z tego wniosków żadnych :P Typ w białych spodniach co kopnął opadające to trafiał :P
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
wyciągnął wniosek i tez chciał kopnąć :wink:
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
HEHEHEH dobre :P
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi
osobiscie Twoje porównanie ze nearyo silniejsze w tkd niz dollyo...eee :| nie spotkalem sie z mocniejszym nearyo od dollyo. ;)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi

osobiscie Twoje porównanie ze nearyo silniejsze w tkd niz dollyo...eee :| nie spotkalem sie z mocniejszym nearyo od dollyo. ;)

zeby uściślic mowimy o dollyo na głowe bo na pas nie ma sensu prownywac z nerio:

1) powierzchnia uderzenia (neryo ma twardszą)
neryo-uderza pięta (ewentualnie cała powierzchnia z pieta łącznie)
dollyo- stopa i to w jej najsłabszym miejscu (najdrobniejse kosteczki)

2) siły biorące udział w ruchu
neryo-siła mieśni+ ciązenie- noga zostaje z całą siła opuszczona w dół z wrzuceniem biodra
dollyo- noga idzie po łuku wbrew oporom ciążenia tylko dzieki sile mięśni, biodro czesto nie jest wrzucone tak jak powinno (róznica typowa mdz tkd i tajem)

3) ilośc miejsc trafienia
neryo- głowa, twarz, nos, ewentualnie krocze lub noga wykroczna (jak ktoś cofnął samą głowę albo przeniósł tylko cieżar)
dollyo-głowa , szczeka, ciemie- ale tylko jedna w miare precyzyjna okolica

4) łatwośc obrony
neryo- trudna i dyskusyjna (skrócenie dystnansu-ryzyko oberwania, osłona reką - trudna do wykonania i moze boleć, zejscie na bok- nie bardzo bo kopnięcie idzie z góry)
dollyo- łatwa- wystarczy trzymac gardę

Ponadto sama technika dollyo w TKD czyni je słabym nie wiem dokładnie jak jest w WTF ale w ITF polega ona na częściowym tylko wyrzucie biodra, dalej ciągnie już udo i na końcu wierzgniecie podudziem, czesto nawet nie ma w nim skretu nogi podporowej (o zgrozo) To kopnięcie daje szybkosć i możliwosc wielokrotnego jego użycia, bo nie męczy tak jak to wyprowadzane z samego biodra w taju ale jest znacznie słabsze.Nie mowie ze jak dobrze trafisz to nie znokautujesz, ale w brzuch to nie robi większej krzywdy, chyba że w WTF jest inaczej, nie wiem,niestety nie ma u mnie w mieście WTF wiec nie mam żadnej blizszej z tym stylem stycznosci.
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: neryo chagi

czesto nawet nie ma w nim skretu nogi podporowej (o zgrozo)


:? Kolego czy ty na pewno ITF trenujesz? W dollyo nie ma skrętu nogi podporowej?

Jak byś mówił o WTF to bym się zgodził bo tam mają "złamane dolyo w biodrze" - bandal chagi w ktorym noga podporowe sie nie kreci a biodro jest cofniete do tyłu. Dollyo też mają a w nim też kręci się nogą podporową.

Jeśli zdałeś na jakiś stopień min żółty pas i ty nie kręcisz stopą podporową to lepiej poproś nowego tenera żeby i pokazał jak się wykonuje lub kup sobie encyklopedie TKD :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024