Skocz do zawartości


Zdjęcie

Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_fenix1971
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Przychodzi człowiek pierwszy raz na sekcję i okazuje się, że zna techniki podstawe, umie wykonać ileś tam kata, bo podpatrywał innych i sam ćwiczył. Szukał wiedzy w książkach, w sieci itd. Często zna interpretację pewnej liczby sekwencji z kata.
Jak traktowac waszym zdaniem takiego adepta? Czy po wcześniejszej wewnętrznej weryfikacji pozwolić mu zdawać na wysoki stopnień, bo zna odpowiednio kata i kihon i znacząco wyróżnia się technicznie z pośród innych?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
A walczyc tez sie nauczyl przy pomocy netu? Jak tak, to prponuje od razu czarny pas.
K_P
  • 0

budo_fenix1971
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Trenujesz w Kielcach a więc pewnie Kyokushin i dlatego od razu ironicznie postawiłeś na walkę. Rozszerzmy więc założenie w kierunku Kyokushin: Jeżeli radzi sobie w walce, nie ma ścinającego za pierwszym uderzeniem "loła" ale też nie daje sobie bez potrzby rzeźbic klaty, a jednocześnie technicznie prezentuję się lepiej niż 4 czy 3 kyu to ... ?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Jesli do tych umiejetnosci sam doszedl, to nauczyciel mu pewnie niepotrzebny. 8)
  • 0

budo_tetsutsuru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Jeżeli zna dostatecznie kihon, formy i kata to nie znaczy ze posiada wysoki poziom. Proces weryfikacj następuje podczas walki kiedy to musi wykazać sie umiejętnością myślenia w trakcie walki pełno kątaktowej i pokazać ze panuje nad sytuacją w starciu. Jeżeli by przejawiał takie cechy uważam ze nadanie wysokiego stopnie nie było by czymś złym.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?

...nadanie wysokiego stopnie nie było by czymś złym.

Czyli - nadanie wysokiego stopnia było by czymś słusznym :roll:
  • 0

budo_tetsutsuru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Tak, adekwatnym co do posiadanych umiejetności.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
niektore popularne teraz style maja metode ze jak ktos powygrywa walki w swojej kategorii pasow to sie go promuje wyzej - zabezpiecza sie wtedy przed tym ze ktos bedzie mowil ze osoba bez stopnia pokonala wysoki stopien 8) - czesto ta osoba nie zna polowy technik ktore znaja inni ale ma smykalke i zmysl do walki ...

Mozna sie nauczyc walczyc samemu trudniej jest nauczyc sie zasad i techniki ale oczywiscie nie jest to niemozliwe. Nalezy jednak pamietac ze na stopien nie sklada sie tylko technika a rowniez zaangazowanie w trening, wlasciwa psychika itp

Jesli ktos spelnia wszystkie te kryteria nie widze przeciwwskazan aby go nie promowac nawet jesli uczyl sie sam a przynajmniej umozliwic mu zdawanie w minimalnych obowiazujacych czasookresach.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Dokładnie. Nawet jak sam, i z kolegami a 10 razy intensywniej niz ci w klubie, bo to zazwyczaj 2xtyg po godzinkę to oczywiście że można. Zaangażowanie plus umiejętności. Każdemu życzę takiego ucznia...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
i jeszcze jedno

Technika, co to takiego, ta prawidłowa oczywiście?

Bo jak swego czasu na woli prowadziłem to przyszły dzieciaki w ilości sztuk 3 z innych klubów i stylów, i się okazało, że ruchy to być może znają i tyle a niebieskie pasy to były. Ćwiczyli w klubie sportowym typowo.

A miałem też chłopaka, który rok ćwiczył kiedyś tam, a potem bo nie miał możliwości ćwiczył w domu przez kilka lat. Jak przyszedł do mnie to był dużo lepszy od całej reszty (pilnie trenującej i mającej niebieskie pasy)....
  • 0

budo_shalom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:Będzin / Kraków / Leiden
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
ja tylko dodam, iż czas poświęcony na "siedzenie na stopniu" i oczekiwaniu na kolejny egzamin, pozwala docenić wartość stopnia który się zdobywa :)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Kyokushin nie trenuje od lat. Po kyokushin mialem przygode z boksem, troche takze tajskim i dluzej z bjj.
Teraz w ogole nie trenuje nic co ma zwiazek z tzw. sztukami walki. Jakos mi sie znudzilo. Mimo, ze mam teraz o rzut beretem do Gracie Academy.

Ale wracajac do tematu, moglbym wymienic wileu mistrzow Polski, ktorzy zdobyli czarne pasy z czasem, nie znajac dobrze zadnego kata.
Pozdrawiam
K_P
PS. Zmienie profil. Mieszkam w Londynie.
  • 0

budo_edi1704
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
a ja myślę, że stopień, nie odzwierciedla umiejetności. Tak mi powtarza sensei, nie wazne czy masz żółty pas, bo możesz być lepszy od niebieskiego (shotokan). Jeśli ktos jest aż taki dobry, to neich zdaje pokolei egzaminy i zobaczy się na którym się zatrzyma. Pozdrawiam :)
  • 0

budo_edi1704
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
a ja myślę, że stopień, nie odzwierciedla umiejetności. Tak mi powtarza sensei, nie wazne czy masz żółty pas, bo możesz być lepszy od niebieskiego (shotokan). Jeśli ktos jest aż taki dobry, to neich zdaje pokolei egzaminy i zobaczy się na którym się zatrzyma. Pozdrawiam :)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
wykopki?
  • 0

budo_grzegorzg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Przekonałem się już dawno, że dopuszczanie nawet utalentowanych ludzi do egzaminu na kilka stopni od razu wcale nie wychodzi im na dobre - szybko się zniechęcaję, kiedy kończy się czas talentu a przychodzi czas na ciężką pracę i powtórki bez końca.

Jeśli komuś faktycznie zależy, a prowadzi go dobry trener to dochodzą do kompromisu pomiędzy docenieniem talentu a wyrobieniem w uczniu determinacji i cierpliwości.

W mojej 10-cio letniej historii jako trenera wiele razy to się potwierdzilo.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?

Przekonałem się już dawno, że dopuszczanie nawet utalentowanych ludzi do egzaminu na kilka stopni od razu wcale nie wychodzi im na dobre - szybko się zniechęcaję, kiedy kończy się czas talentu a przychodzi czas na ciężką pracę i powtórki bez końca.

Jeśli komuś faktycznie zależy, a prowadzi go dobry trener to dochodzą do kompromisu pomiędzy docenieniem talentu a wyrobieniem w uczniu determinacji i cierpliwości.

W mojej 10-cio letniej historii jako trenera wiele razy to się potwierdzilo.


I to jest wlasnie to.
Wiele razy juz do mojej sekcji przychodzily osoby z wysokimi stopniami - osobiscie nie zabraniam noszenia dowolnego koloru pasa (nawet w kropki ;) ) - po pewnym czasie same zmienialy pas na bialy albo jak duma im nie pozwalala na to ze znacznie nizsze stopnie ich przerabiaja jak chca odchodzily i przechodzily do sekcji gdzie mogli szpanowac kolorytami.
Stopien nie jest tylko za talent w jakims okresie zycia - zbyt szybko awansowany talent wpada w samozadowolenie i zamiast sie rozwijac zaczyna sie cofac. Stopien ma byc nagroda za wlozony trud w trening. Talent mozna motywowac w inny sposob niekoniecznie stopniami. W wielu szkolach jest tak ze zajecia nieraz prowadzi asystent majacy nizsze stopnie niz osoby cwiczace w sekcji - jest na biezaco z programem na biezaco z technikami i kondycja. Tak jak w wojsku liczy sie funkcja a nie stopien, niejednokrotnie major jest dowodca pulku majac pod soba pulkownikow.

Mistrza sportowego mozna wyszkolic szybko ale co z tego jak po kilku latach jak skonczy kariere rozpije sie i przestaje cwiczyc. W niektorych dyscyplinach nadaje sie talentowi z rocznym stazem wysoki stopien aby mogl startowac w odpowiedniej kategorii a potem za wygrane mistrzostwa kolejne stopnie ale to nie znaczy ze ta osoba poznala styl ktory cwiczy - czesto poznala kilka technik i ma do nich smykalke oraz wygrywa nimi zawody.

Ogolnie mozna byc samoukiem swietnym zawodnikiem ale to nie znaczy ze poznalo sie styl w ktorym sie walczy
  • 0

budo_nowytu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Tak jest to mozliwe , dziś samoucy w karate sa szefami organizacji karate i shihanami
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?
Chyba sami sobie pozakladali organizacje wiec automatycznie moga byc shihanami albo nawet SOKE... :wink:
takich przypadkow tez jest duzo
  • 0

budo_szames
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stąd
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samouk ... dobry karateka. Możliwe czy nie?

Tak jak w wojsku liczy sie funkcja a nie stopien, niejednokrotnie major jest dowodca pulku majac pod soba pulkownikow.


Owszem, funkcja liczy się, lecz nie do końca mogę się zgodzić do końca z tą wypowiedzią, ponieważ Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych mówi, że przełożony musi posiadać stopień wyższy, lub równy swoim podwładnym :wink: .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024