Trzymanie miecza
Napisano Ponad rok temu
W judo, aikido, sumo, karate są techniki w których koordnacja czterech uniwersalnych elementów budo nie wymaga tenouchi czyli użycia dłoni.
Dlatego tak trudne metodycznie jest nauczenie w kenjutsu i kendo prawidłowego tenouchi, musimy uczyć wszystkich elementów łącznie.
Napisano Ponad rok temu
wybralismy sobie po prostu taki szczegolowy temat i wywracamy go na 10-ta strone,jak to na forum......za chwile wybierzemy cos innego,zapewne.
jasne,ze naucza sie kompleksowo - ki-ken-tai-itchi od pierwszego treningu,maai,timing -od pierwszych cwiczen z partnerem.tenouchi jest tylko fragmentem wiekszej calosci,jednym z wielu w sztukach miecza.
pozdrawiam,maciek dietl.
Napisano Ponad rok temu
Ciekawe. Przez ostatnich kilka stron podkreslana byla rola tenouchi w kendo, ale wylacznie w celu zatrzymania miecza. Zatrzymanie to mialo na celu kontrolowana penetracje celu przez miecz. Teraz z kolei pojawia sie tenouchi sluzace do odbicia miecza od celu.wykonanie poprawnego tenouchi powoduje odbicie sie shinaia od celu co na przykład daje natychmiastową mozliwość wykonania kolejnych ataków. Jeśli nie zrobisz tenouchi to shinai przyklei się do celu i wtedy możesz mówic o uderzaniu a nie cięciu.
Napisano Ponad rok temu
przeciez to proste/chyba kiedys pisales ze trenujesz kendo??/ - jesli bede cial shinajem tak,jakbym go chcial doprowadzic do polowy glebokosci glowy,to sie odbije od mena,bo jest sprezysty.jesli przywale tak,jakbym chcial przeciac partnera na pol,to przylegnie do mena jak magnes - wtedy i partnera boli gowa i shinai sie niszczy - typowy blad poczatkujacych..
pozdrawiam serdecznie,maciek dietl
Napisano Ponad rok temu
jeszcze bardziej szczegolowo - w instruktazu - prosze partnera w menie,ustawiam sie naprzeciw w kamae i issoku-itto-no-maai,robie krok w bok i tne shinajem obok glowy,zatrzymujac z poprawnym tenouchi w polowie glowy.powtarzam kilkakrotnie,zeby wszyscy dokladnie zobaczyli polozenie rak po cieciu.wracam do centrum,tne identycznie w mena - shinai z natury swojej nie moze wejsc w glowe w menie wiec sie odbija/10-15 cm,nie pozwalam na wiecej/ - ulozenie rak po cieciu -takie samo.proste.
pozdrawiam,maciek dietl.
Napisano Ponad rok temu
Dlatego tez kolejne pytanie bedzie znowu dotyczylo kendo:
prosze partnera w menie,ustawiam sie naprzeciw w kamae i issoku-itto-no-maai, robie krok w bok i tne shinajem obok glowy, zatrzymujac z poprawnym tenouchi w polowie glowy.
Oba podane wyzej sposoby sa prawie identyczne, poza jednym drobnym szczegolem:wracam do centrum, tne identycznie w mena - shinai z natury swojej nie moze wejsc w glowe w menie wiec sie odbija/10-15 cm, nie pozwalam na wiecej/ - ulozenie rak po cieciu -takie samo. proste.
- w pierwszym sposobie zatrzymujemy cięcie przy pomocy tenouchi
- w drugim sposobie miecz odskakuje i dopiero wtedy go zatrzymujemy.
Czy to znaczy, ze w kendo stosuje się tenouchi dopiero po skończeniu cięcia?
Napisano Ponad rok temu
nie,w drugim sposobie wykonuje tenouchi w tym samym czasie,miecz/shinai/odskakuje i to wlasnie oryginalne tenouchi nie pozwala mu odbic sie dalej niz na 10-15 cm.
jesli odbija sie wyzej,lub w ogole bardzo wysoko - to znaczy ze nie bylo tenouchi,rece sie rozluznily lub nawet intencjonalnie poderwaly shinai w gore,co tez jest bledem.
wyprobuj na treningu i zobacz uwaznie co sie stanie z shinajem.
najpierw statycznie,w jednym kroku,suri-ashi,pozniej w tobi-komi-ashi z pelna dynamika - dziala tak samo.to samo dotyczy kote - shinai odbija sie na wysokosc gardla - jesli nie bedzie tenouchi - przyklei sie do kote a w walce ,w razie skutecznego nuki-waza - przeleci w dol,nieraz do podlogi,zostawiajac cie odkrytego.....powodzenia....
pozdrawiam,maciek dietl
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
W kendo jestem bardzo poczatkujacy. Ucze sie w kopenhaskim klubie. Jest tu sporo zawodnikow z dunskiej reprezentacji narodowej w kendo i o Baltic Cup mowili z uznaniem.Robisz kendo w Danii? Dobrze rozumiem? Czy może któryś z twoich współćwiczących lub nawet sam instruktor bywali w Polsce na turniejach (Baltic Cup) w ciągu ostatnich 2-3 lat?
Napisano Ponad rok temu
tak w tlumaczeniu jezykowym, nie znaczeniowym
np sayonara = dowidzenia, bez wyjasniania kiedy sie tej formy uzywa a kiedy jest zle widziana..
tenouchi = ...............
Napisano Ponad rok temu
Abstrahując od znaczenia w walce mieczem i w sztukach walki:tenouchi = ...............
手の内 - te-no-uchi
手 - ręka, dłoń
内 - wnętrze
Językowo: dosłownie dłoń, wnętrze dłoni. W potocznym języku zwykle oznacza uchwyt, a w ujęciu metaforycznym może oznaczać ukryte intencje lub ukryte mocne strony, przewagi. Sporo metaforycznych znaczeń, zależnych od kontekstu.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 2
0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Ze sprzętu europejskiego - Langes Messer, czyli kord
- Ponad rok temu
-
Niemiecka Szermierka Mieczem Długim w Poznaniu
- Ponad rok temu
-
Zabezpieczenie Katany na dłuższy okres czasu.
- Ponad rok temu
-
First international tameshigiri competition
- Ponad rok temu
-
Katana firmy Koto
- Ponad rok temu
-
zakaz mieczy japońskich ??
- Ponad rok temu
-
Dobór katany
- Ponad rok temu
-
Długość rękojeści w mieczu
- Ponad rok temu
-
Tomahawk
- Ponad rok temu
-
Tozando Iaito - tips&tricks?
- Ponad rok temu