Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tozando Iaito - tips&tricks?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Tozando Iaito - tips&tricks?
Witam,
Nareszcie udało mi się uzbierać dość pieniędzy i zabieram się za zakup iaito z Tozando. Wielokrotnie na forum pojawiały się stwierdzenia, że z chłopakami z tej firmy bez problemu można się dogadać w sprawie zniżek, zaniżenia wartości celnej, opisaniu paczki jako prezent, etc. Jak to wygląda w praktyce? Gdzie i jak zgłaszać się do nich z takimi pytaniami? Da się nie umrzeć po tym jak celnicy zabiorą się za paczkę o wartości 2000zł?

Pozdrawiam
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Cóż, poradziłem sobie sam, ale piszę co i jak dla potomnych gdyby ktoś kiedyś miał podobne pytania ;) Pan z Tozando odpisał, że bez problemu opisują paczkę jako "gift" i dają jej najmniejszą mało podejrzaną wartość celną = ok. 1/3 wartości faktycznej.

Temat do zamknięcia.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Przepisy celne są następujące:
Z cła zwolnione są przedmioty zakupione za granicą do wartości 23E lub opisane jako prezent, od osoby prywatnej do wartości 45E.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
natomiast ze wzgledu na to ze zbyt wiele osob kombinuje z "prezentami" nie jest juz tak latwo jak pare lat temu z celnikami.. poza tym mamy jeden ze sprawniej dzialajacych systemow kontroli paczek.. ale caly czas zdarza sie ze paczuszka przejdzie bez cla i vatu :)
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Innymi słowy, rozumiem, że stosują obydwa "systemy", tj. zaniżona wartość celna na wypadek gdyby nie uwierzyli w to, że to prezent (słusznie zresztą) i przyczepili się do clenia, wtedy już lepiej od mniejszej kwoty. Niemniej jednak ze słów Grafa rozumiem, że jeśli uda się przepchnąć "prezent", cła ani podatku być nie powinno, hm?
  • 0

budo_kami
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Z moim iaito było tak: japoński sprzedwca bez problemu zgodził się zaniżyć wartość paczki i oznaczyć jako gift, jednak zastrzegł, że w wypadku zaginięcia paczki podczas transportu z ubezpieczenia wypłacą mi jedynie deklarowaną wartość czyli jakieś 100$. Przy odbiorze musiałem dopłacić drobne 50PLN opłat celnych (nie wiadomo z czego wynikających). Paczka doszła błyskawicznie, bo jakieś 5 dni.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
a wiec co nieco z praktyki (a nie teorii..):
- obojetnie czy ktos na niej pisze gift czy nie - celnicy sprawdzaja zawartosc i na tej podstawie sami oceniaja czy ten towar rzeczywiscie nie podlega cleniu czy wrecz przeciwnie
- jesli paczka nie zostanie oclona to dostaje sie ja poczta polska do domku.. bez zadnych oplat
- jesli jednak celnik stwierdzi ze paczka mimo deklaracji podlega cleniu to ja ocli.. jak sie to robi?
wartosc towaru (ustalona przez celnika np poprzez sprawdzenie na internecie w sklepie z ktorego brales sprzet, albo w przypadku np samochodu z katalogu motoryzacyjnego) + cena przesylki - to podstawa wartosci celnej
podstawa wartosci podlega clu - nie wiem ile bedzie za miecz, ale za noze byly rozne stawki w zaleznosci od kategorii pod jaki podpadl - ale generalnie nie wiecej niz jakies 9%
potem cala kwota (czyli wartosc i clo, czyli juz 109% wartosci) podlega opodatkowaniu VAT - 22%.. czyli koniec koncow placisz jakies 30-40% wiecej za paczuszke bo tyle oficjalnie zdziera nasze panstwo na granicy
jak juz ocla to paczuszke dostajesz na poczte i musisz zaplacic na poczcie w okienku koszty celne (czyli wspomniane clo i vat - czyli te 30-40% wartosci paczki) - a potem juz dostajesz paczuszke do lapy.. ewentualnie jesli koszty celne sa wyzsze niz realna wartosc paczki to mozesz nie zgodzic sie na przyjecie i wtedy z tego co pamietam to urzad celny odsyla towar do nadawcy..

all clear? :)
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Finally all clear. Domo :-)

Matko boska, oby im się nie chciało dociekać co to, skąd to, ile kosztuje, i jak bardzo można mnie za to pociąć po portfelu... 30% ceny paczki mnie zabije :wink:
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
no wlasnie.. 30% to naprawde sporo.. poza tym w taryfikatorze sa tez rozne dziwne ustepy i czasami zabawka moze byc podciagnieta pod bardzo orginalne paragrafy - np noz moze zostac narzedziem ogrodniczym i miec inna stawke cla..
sa tez ograniczenia prawne - np noz opisany jako noz dla pletwonurka w polsce jest kategoryzowany jako bron i wymagane na niego jest pozwolenie na bron, a znowu ten sam noz w momencie kiedy bedzie scharakteryzowany jako zwykly noz (a nie z przeznaczeniem dla nurkow) jest normalnie legalny bez zadnych papierow.. niezle - nie? :)
fajnym patentem sa tez "probki" czyli towary wyslane do ciebie nie w celu komercyjnym ale demonstracyjnym.. taki miecz musialby byc wtedy w jakis sposob uszkodzony (np w dwoch osobno wyslanych kawalkach) i dokladnie opisany (jaka stal, jakie elementy itd).. wtedy taki sprzecior nie podlega cleniu.. (stawka cla = 0%), ale nie pamietam jak to bylo z VATem na taki towar, czy tez zwolniony czy VAT naliczony od wartosci ktora w tym wypadku moze byc praktycznie minimalna ze wzgledu na uszkodzenie przedmiotu i brak jego komercyjnej wartosci..

uff..
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Z tym otwieraniem paczke, jest tez tak, ze moga ci towar uszkodzic, wtedy moze byc klops, bo nie wiem czy firma to uzna. Kump-le dostal miecz z dziura w saya, taka ze to bylo widac iz celowo zrobiona. mial wpisane wartosc przesylki okolo 50 dolarow, pewnie po zlosci mu to zrobili, na nowa rok czekal. Nie bylo to tozando.

Ja zrobilem tak jak ktos napisal mialem wpisane gift, ale bez obnizania wartosci i przeszlo bez cla. Miecz kupowalem z tozando, latwo sie z nimi dogadalem
  • 0

budo_kami
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
W moim przypadku sprzedwcy (nie Tozando) zależało, zeby miecz był opisany jako "ornamental sword" (czyli miecz ozdobny) a nie jako miecz treningowy. Niewiem czy ma to związek z przepisami japońskimi, czy chciał mi oszczędzić na cle, w każdym razie zapewniał, że jest to oryginalne iaito do treningu a nie tak jak głosi opis :D - ozdoba
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Z urzędem celnym jest tak że raz się uda a raz nie ale reguły z tego robić nie można. Zasadniczo nie ważne czy jest gift czy nie jeśli wartość przekracza ustawowy próg to clą. Czasem się uda i wtedy tylko Twój fart. Ja z własnego doświadczenia zauważyłem że jak coś się wysyła drogą lotniczą to o ile paczka jest mała i ma zaniżoną wartość to rzadko otwierają, jeśli paczka jest większa, to prawie zawsze. Natomiast droga morską Prawie nigdy im się nie chce, za dużo tego mają. Ale to wszystko loteria a przepisy są stałe.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?

Ale to wszystko loteria a przepisy są stałe.

loteria loteria ale system do przeswietlania przesylek mamy calkiem nowy i sprawny..
natomiast masz racje ze w przypadku puszczania sprzetu droga morska a nie lotnicza istnieje mniejsze ryzyko "wpadki"

co do niszczenia towaru - czasami zdaza sie ze na poczcie ginie tez czesc towaru - np z zamowionych kilku sztuk do nas dociera polowa.. i wcale nie wincie tu tylko polskiej poczty - bo za granica tak samo lubia ladne zabawki..
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
dzey nie wiem skąd bierzesz informacje - a moze zyjemy w innym kraju ale to co opowiadasz o celnikach którzy sami ustalają wartość przesyłki to chyba troche przesadziles :) celnik jest urzędnikiem i jedyne co moze to zakwestionowac twoje oswiadczenie o wartosci lub fakturę, wtedy dostarczyc musisz inny dokument (ale taka sytuacja nie zdarza się prawie nigdy)

jedyny przypadek kiedy towar trafia do RZECZOZNAWCY ktory go wycenia to import zabytków - tekst o tym, ze celnik sprawdza w internecie cene to totalna bzdura
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
ok - jesli chcesz szczegolowo sie zaglebiac w procedure - to jest tak ze celnik w przypadku kiedy do towaru nie jest dolaczona faktura zada dostarczenia w/w dokumentu, jak rowniez kraju pochodzenia towaru, co ma niebagatelne znaczenia na wysokosc cla (do 200% za pochodzenie z niektorych krajow azjatyckich)
natomiast celnik sam ustalic wartosc przesylki - a odbywa sie to wlasnie na podstawie porownania towaru z ogolnodostepnymi cenami katalogowymi (tak jest np w przypadku samochodu - jesli samochod ma sciemniona wartosc na fakturze to celnik moze to zanegowac i samemu ustalic wartosc samochodu na podstawie oficjalnego katalogu - i tak samo bedzie jak wyslesz super wyczesany miecz i napiszesz ze jest on warty 40$ (120zl) to nikt ci w to nie uwierzy..)
natomiast przyznaje ze przepisy celne czytalem 4 lata temu i od tego czasu moze sie cos zmienilo...
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Masz rację przy czym auto można sprawdzić, model, rocznik, przebieg itp. A miecz? ktoś kupi iaito za 1000zł i pewnie celnik stwierdzi że jest więcej warte niż super sygnowany stary miecz tyle że zardzewiały.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
celnik widzi skad przyszedl towar - jesli to sklep to wystarczy wystapic do sklepu o podanie wartosci
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
Bardzo wiele sie zmienilo, przede wszystkim sa preferowane przesylki z terytorium UE.

Celnik sam nie ocenia wartosci przesylki tylko tak jak napisal longquan, moze ja albo zaaprobowac albo nie, rzedko nie aprobuje. Jskby sami oceniali wartosc to by musiala byc calal armia.
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?
dzey ale pomijasz fakt ze wiekszosc sklepow (nawet internetowych) wysylajac towar korzysta z podspółek spedycyjnych i defakto dostajesz miecz od firmy ktorej nazwa nic nikomu nie mowi (np. minesota trade)
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Tozando Iaito - tips&tricks?

...jak coś się wysyła drogą lotniczą to o ile paczka jest mała i ma zaniżoną wartość to rzadko otwierają, jeśli paczka jest większa, to prawie zawsze.


No cóż, ja zakupiłem sobie w Tozando kakuobi i też paczka była otwierana :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024