Skocz do zawartości


Zdjęcie

długa forma


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_aurak
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

długa forma
Witam wszystkich ;] to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość jeśli palnę głupotę :P czy mógłby ktoś podać mi linka a długą formą? szukałam w necie ale coś niewyszło niestety.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Musisz poczekać na staż z sensei Dariuszem Bieńkowskim, który często prowadzi staże w BS i jeśli będzie taka forma rozgrzewki patrzeć uważnie :D
Bo ta prezentacja jest zbyt ogólna
  • 0

budo_aurak
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
dzięki wielkie ;] na stażu byłam, często ćwiczymy to na treningach, ale nigdy nie mogę zapamiętać kolejności. z pomocą będzie prościej ;]
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
Szkoda na to głowy, nie zapamiętuj.

Ciekawa rzecz, Jacek Wysocki często robi taką rozgrzewkę na stażach. Denerwuje mnie to niezmiernie bo to g nie rozgrzewka i się źle ćwiczy. Stawy nie rozgrzane, mięśnie nie zapalone, ścięgna nie porozciągane, nawet się spocić nie da. Pierwszy lepszy podręcznik na spoinformuje jakie są cele rozgrzewki. Ten zestaw ćwiczeń ich nie spełnia.
Pytanie, często robicie przed treningiem taki zestaw, i czy zamiast normalnej rozgrzewki czy jako wstęp. No i finalnie po co to robić?
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
Wąska długa forma tzw. keksówka o długoci 25 cm idealna do pasztetu, keksu, stucli , piernika itp. Wykonana ze stali pokrytej warstwą czarnej powłoki nieprzywieralnej

Szczegóły poniżej:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

:twisted:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma

Szkoda na to głowy, nie zapamiętuj.

Nie jesteś jej nauczycielem więc, może takie rady zachowaj dla siebie.

Ciekawa rzecz, Jacek Wysocki często robi taką rozgrzewkę na stażach. Denerwuje mnie to niezmiernie bo to g nie rozgrzewka i się źle ćwiczy.

Rzeczywiście ciekawe skąd takie głupie rozgrzewki przychodzą shihanowi do głowy 8)

Stawy nie rozgrzane, mięśnie nie zapalone, ścięgna nie porozciągane, nawet się spocić nie da. Pierwszy lepszy podręcznik na spoinformuje jakie są cele rozgrzewki. Ten zestaw ćwiczeń ich nie spełnia.

Szczere wyrazy współczucia.

Pytanie, często robicie przed treningiem taki zestaw, i czy zamiast normalnej rozgrzewki czy jako wstęp. No i finalnie po co to robić?

Tak ale nie w wykonaniu Jacka Wysockiego :lol:
Wybacz ale nie prowadzę kursów on-line ;)

EOT
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma

Pytanie, często robicie przed treningiem taki zestaw, i czy zamiast normalnej rozgrzewki czy jako wstęp. No i finalnie po co to robić?

U mnie na treningach cwiczenia Aikitaiso sa na kazdym treningu, oprocz tego jest stretching.
Kiedy pierwszy raz przyszedlem na trening wzialem to za zwykle cwiczenia i zaczlem sie rozciagac przy tym ile tylko moglem - moje wrazenia byly ze to jest rozgrzewka w wersji dla ubogich.
Z czasem mi wyjasniono ze tu nie chodzi zeby sie rozciagac, tylko zeby rozciagac miesnie i sciegna ale tylko tyle zeby pozostawac w stabilnej pozycji.(no ale zapewne to zalezy od cwiczen - ja mowie o tych jakie my wykonujemy).Cel tego jest moim zdaniem taki, ze pewne ruchy wykonywane podczas Aikitaiso sa uzywane podczas wykonywania technik i twoj organizm podswiadomie je wykonuje pozniej poprawnie tzn aby nie tracic stabilnej pozycji przez nadmierne naciaganie miesni.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
U mnie, niestety, wykonywaliśmy większość tych ćwiczeń, koho ukemi undo, trochę tai sabaki i ukemi i wsio, cała rozgrzewka. Rzeczywiście nie szło się nawet spocić, a potem się człowiek dziwił, że mu to boli, a tamto chrupie. Niektórzy instruktorzy trochę dodawali, głównie odrobinę biegania na początku, ale to i tak było za mało. Był jeden chlubny wyjątek, którego to pana widziałem raz tylko w zastępstwie instruktora, a który był magistrem wychowania fizycznego.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma

Nie jesteś jej nauczycielem więc, może takie rady zachowaj dla siebie.

Rady z definicji są dla innych. Ja tylko niosę pomoc :lol:

Rzeczywiście ciekawe skąd takie głupie rozgrzewki przychodzą shihanowi do głowy 8)

Ludzie tego oczekują na stażu, odmiany, nowości, no i "japońszczyzny", niektórzy wiedzy.

Szczere wyrazy współczucia.

A dziękuję. Zazwyczaj po takiej rozgrzewce kilkanaście i więcej minut treningu poświęcam na samodzielne dogrzewanie a ćwiczenia wykonuje na pół gwizdka. Z prostej przyczyny, nie chce załapać durnej kontuzji.

Tak ale nie w wykonaniu Jacka Wysockiego :lol:


Hm, z jednej strony wyśmiewasz mnie, że nie uważam takiego przygotowania do ćwiczenia za rozgrzewkę, wskazując że Shihan wie co robi, z drugiej wyśmiewasz Go, sugerując że robi to źle i Twoja wersja jest lepsza. Trochę Ci się argumenta podważają.


Celem rozgrzewki przed treningiem, jest przygotowanie organizmu do tego co będzie go na nim czekać.
Najistotniejsze są dwa podstawowe aspekty:
- efektywność treningu
- bezpieczeństwo treningu
By rozgrzewka nie tylko ma przygotować układ mięśniowo-stawowy na co większość zwraca uwagę, ale także pobudzić układy wewnętrzne do wytężonej pracy. To znaczy spalić przygotowane na krótkotrwały wysiłek zapasy energetyczne organizmu, doprowadzić do długu tlenowego. Efektem jest zmiana "trybu" pracy całości ciała, zaczynamy spalać zmagazynowaną energię /czyli zrzucać wagę/, zużywamy zmagazynowaną wodę, zwiększa się wydolność układów wewnętrznych /.
Odpowiednia rozgrzewka dla odpowiednich ćwiczeń jest kluczowa. W wypadku aikido musi być wszechstronna, choć prowadzący wie jakie techniki będzie robił i które partie ciała będą najbardziej narażone na nadwyrężenie i pod tym kątem przygotować, zapobiegając kontuzjom, poprawiając możliwości ćwiczących, tym samym skuteczność treningu.
Bez spełnienia powyższego nie można mówić o rozgrzewce, bez rozgrzewki nie można mówić o solidnym ćwiczeniu i rozwijaniu swych możliwości.
Owszem, można sobie powiosłować, poimitować rozciąganie /które nota bene na nie rozgrzany organizm jest proszeniem się o kontuzje/, można potem cały trening robić sobie lajt'n'slow piękne aikido.
Tyle że każdy ambitniejszy i sprawniejszy człowiek zatacza się po tym śmiechem.

Tak mi się skojarzyło z proporcją matematyczną. Aikitaiso do rozgrzewki ma się tak jak aikido do sztuki walki. 8)
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
A ja myślałem, że w aikido jest rozruch a nie rozgrzewka. Czy ktoś z Was spotkał się z takim określeniem jak rozruch?
  • 0

budo_karamba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
YYy tak ja sie spotkałem no i podobno taki lajtowy rozruch spotkamy w każdym dojo [wiem ze nie w kazdym :P ] Nawet jak pojedziemy do japoni to rozgrzewka nie bedzie dla nas zaskoczeniem bo spotkamy sie tam z podobnym rozruchem.
  • 0

budo_karamba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
Aha a to ze w niektórych dojo na rozgrzewce są biegi i ćwiczenia siłowe pompki itp. to wychodzi z własnej inicjatywy instruktora - osobiście jestem za.
  • 0

budo_aurak
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
fakt, przydatne jest coś takiego, ale wracając do samego rozruchu, to chyba najmniej ważne jest określenie. trochę bez sensu oceniać metody sensei'a i dalej u niego ćwiczyć, nie? ja sobie nie wyobrażam sytuacji, że mogłabym coś sugerować - to nie ja mam odpowiednie doświadczenie, wiek, wiedzę, tylko nauczyciel. skończyłam ;]
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
Jasne, ja nic nie wiem, lepiej samemu nie myśleć, bo wnioski mogą być nieatrakcyjne. :lol:
Rozruch, jasne, np rozruch poranny na obozie: Kilka kilometrów biegu, rozciąganie i godzinka z bokenikiem :)
Do czego jest rozgrzewka i dlaczego jest ważna merytorycznie wyłożyłem wcześniej. Przeczytaj, przyswój, zastosuj. Chcesz więcej info szukaj w książkach albo znajomych z awf.
Lajcik bo to rozruch nie rozgrzewka. 8) Większe ściemnienie jakieś.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma

Rozruch, jasne, np rozruch poranny na obozie: Kilka kilometrów biegu, rozciąganie i godzinka z bokenikiem :)

Randall, Ty sadysto.... :P
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma

fakt, przydatne jest coś takiego, ale wracając do samego rozruchu, to chyba najmniej ważne jest określenie. trochę bez sensu oceniać metody sensei'a i dalej u niego ćwiczyć, nie? ja sobie nie wyobrażam sytuacji, że mogłabym coś sugerować - to nie ja mam odpowiednie doświadczenie, wiek, wiedzę, tylko nauczyciel. skończyłam ;]


Czyli jesteś intelektualnym warzywem??
Bo ja np. szukam informacji na temat rozgrzewki itp. a nie zakładam, że inni to zrobią najlepiej. Prowadzący niekoniecznie musi mieć wiedzę z tego zakresu i niekoniecznie poprawną.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
Osobiscie poniewaz nie cwicze tego stylu aikido, nie mamy tradycji robic takich form na rozgrzewce. Nie mam jednak nic przeciwko temu, zeby ludzie to cwiczyli. Z pewnoscia nie jest to rozgrzewka w pelnym tego slowa znaczeniui faktycznie wypadalo by jak to Randall napisal, zeby sie choc troche zmeczyc i rozgrzac.

Z drugiej jednak stroy, Dziadek chcial zeby aikido bylo dostepne dla wszystkich, zeby nie bylo elitarne. To zalozenie oraz brak wspolzawodnictwa wskazuje, ze aikido nie ma tworzyc wyczynowych atletow. To jeszcze jeden dowod ze Dziadkowi przyswiecaly zupelnie inne cele.

Z drugiej strony, tradycyjnie, sam nie robil prawie zadnej rozgrzewki. Jest to w zgodzie z faktem, ze aikido jako Budo moze byc zastosowane w dowolnym momencie, bez specjalnego przygotowania ciala do wysilku. Podobnie jak z padami - tez ich nie uczyl. Mozna mu zarzucac ze byl zlym pedagogiem, ale ja mocno podejrzewam, ze z 50 letnim doswiadczeniem treningowym na karku, chcial czy nie chcial, byl znakomitym pedagogiem i spogladal na trening pod innym katem niz nawalone testosteronem 20 latki.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
No owszem, trening aikido z założenia nie ma przygotowywać do zawodów, nie jest to trening sportowy i nie wytwarza wyczynowców. Ja takiej rozgrzewce mówię nie, z czysto pragmatycznego podejścia - jestem po takim zestawie nie rozgrzany i zwyczajnie źle mi się ćwiczy. Poza tym trening ma rozwijać ciało i nasze możliwości. Żeby się rozwijać trzeba obciążać organizm do granic możliwości. Tego nie można robić bezpiecznie bez solidnego przygotowania przed treningiem.
Ostatecznie, Dziadek nie robił na swoich treningach zajęć siłowo-kondycyjnych, choćby dlatego, że to strata jego cennego czasu /jego uczniowie mogli to robić sami/. Poza tym oni się zdaje fizycznie zapieprzali, to trochę krzepy pewnie mieli.
  • 0

budo_aurak
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma
szukać każdy może a nawet powinien, ale krytyka metod nauki to drugie. i odpowiem: nie jestem intelektualnym warzywem. ale pytanie niezwykle miłe :/
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: długa forma

...trening ma rozwijać ciało i nasze możliwości. Żeby się rozwijać trzeba obciążać organizm do granic możliwości...

Taaaa..., tylko dlaczego jest to tak trudne do przyjęcia dla wielu z nas...? 8O 8O 8O
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024