Skocz do zawartości


Zdjęcie

Charakterystyczne cechy karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
chlopaki dajcie spokoj, jak zaraz przeczytam ze karateka musial wygrac z samurajem w zbroi i z mieczem to odpadne :D Mi osobisce z tego co sie wydaje z lektur (przewalilem sie przez troche biografii roznych mistrzow) karate sluzylo do obrony glownie przed bandytami, w drobnych zamieszkach, napadach zlodziejskich itd.
To co najbardziej lubie w poznawaniu historii sztuk walki to obserwowanie ze jednak ludzie zachowuja sie bardzo logicznie - i jesli dzis jakas historyczna technika nie ma sensu to zawsze dlatego ze nie znamy kontekstu (jesli rzeczywiscie mowa o stylach weryfikujacych sie).
Nikt o zdrowych zmyslach nie bedzie sie szykowal na walke wrecz z czlowiekiem w zbroi z mieczem - juz predzej zlamie kij z drzewa i zaostrzy koncowke.
Wszystkie wojenne style chinskie walcza wlucznia tak samo w pewnych aspektach - jest ona dluga i trzyma sie ja maksymalizujac zasieg - to podstawa
:D
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
A co myślicie o pokazanych skutkach utwardzania pięści (ten film z rozbijaniem cegieł i utwardzaniem pięści - iron palm)- to przesada, czy też to my zatrzymaliśmy sie w połowie drogi i boimy się pójść dalej z obawy przed kalectwem, czy z lenistwa...
  • 0

budo_yamatano
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Każda część treningu powinna przebiegać z umiarem, może dzisiaj gość posiada druzgoczące uderzenie, ale na starość może mieć ogromne problemy z takimi z najprostszymi czynnościami jak choćby zaciśnięciem pięści.
Moim zdaniem: utwardzać? Oczywiście, ale ważne żeby nie przekroczyć granicy ciężkiego treningu i nie utracić zdrowia. Wiem to z własnego doświadczenia, gdyż pomimo młodego wieku mam problemy ze stawami kolanowymi spowodowane przegięciem z ćwiczeniami typu "siedzącego psa".
  • 0

budo_gyaku tsuki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Wiem to z własnego doświadczenia, gdyż pomimo młodego wieku mam problemy ze stawami kolanowymi spowodowane przegięciem z ćwiczeniami typu "siedzącego psa".


A co to za ćwiczenia :!: :?: 8O
  • 0

budo_yamatano
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Siadasz tak jak na krześle tylko że w powietrzu :wink:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Zniekształcenie seiken - stawów jest niebezpieczne - ok

...ale utwardzenie - zniekształcenie powierzchni tetsui - jakie moze mieć szkodliwe następstwa, oprócz estetycznych :?: :?:
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

chodzi mi o to, że może tradycyjny, fanatyczny trening na makiwarze przygotowywał do zadania jadnego, kończącego uderzenia które łamało cel, niezależnie od tego, czy trafiliśmy w głowę czy ręce (którymi zasłaniał się przeciwnik) - tak jak przy uderzeniu pałką - chowanie się za gardą za wiele nie da...


fanatyczny trening na makiwarze nie dawal takich efektow jesli chodzi o sile ciosu jak prowadzony zgodnie z dziesiejsza metodyka treningowa profesjonalny trening bokserski

wcale nie ujmuje wiedzy dawnych mistrzow ale profesjonalizm treningowy jest podstawa sukcesu i postepu a w tej dziedzinie nic nie przescignie dzisiajszej metodyki sportowej

dlatego tez najsilniej rekami uderzaja bokserzy, dlatego tez zaden 19-sto wieczny karateka nie poruszal sie na nogach ani nie atakowal z takiego zaskoczenia jak dzisiajsi szermierze czy zawodnicy karate bedacy specami od kumite WKF

na koniec jeszcze powtorze to co juz zostalo powiedziane:
nie sadzcie ze trening karate mial na celu walke z uzbrojonym samurajem :!:
zreszta w ogole cala ta okupacja Okinawy i martyrologia tamtejszego ludu to marketingowa sciema karate :wink:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Oyata pisał, że w ogóle makiwara to ściema. Mało kto na niej trenował to nie dawała żadnych efektów. Uderza sie w makiwarę inaczej niż w ciało.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Oyata pisał, że w ogóle makiwara to ściema. Mało kto na niej trenował to nie dawała żadnych efektów. Uderza sie w makiwarę inaczej niż w ciało.


tak ale zwroc uwage ze Taika Oyata jest przeciwnikiem uderzania piescia preferujac zdecydowanie otwarta dlon

ja osobiscie uwazam ze makiwara ma swoje zalety tylko nalezy trenowac z glowa i nie wyznawac durnych teorii ze trening z makiwara moze zastapic worek i tarcze - bo nie moze

ja troche liznalem makiwary i wiem ze jakies plusy z tego sa (ze zdziwieniem patrzylem jak z wygladu wysportowany gosc po uderzeniu w automat typu bokser masowal obolala piesc a uderzyl slabiej niz ja moment przed nim) ale staram sie nie przeceniac tego rodzaju treningu bo sa wazniejsze aspekty treningowe niz utwardzanie
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
ee, nieprawda.

Zdecydowana większość uderzeń w Ryu Te to piąchy, z tego co widziałem.

Moim zdaniem makiwara OK, ale tylko wtedy gdy uderzamy mocno również w inne rzeczy, tarcze, worki itp. Inaczej będą złe przyzwyczajenia. Zresztą to samo z uderzaniem w powietrze......
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Zdecydowana większość uderzeń w Ryu Te to piąchy, z tego co widziałem.


w takim razie sorki
w ksiazce Taiki jest napisane ze te w slowie kara-te, ryu-te oznacza dlan a nie piesc i on w swojej szkole preferuje uderzenia dlonia
ale z praktyki nie znam sie na Ryu-Te wiec moge sie mylic
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Oyata pisał, że w ogóle makiwara to ściema. Mało kto na niej trenował to nie dawała żadnych efektów. Uderza sie w makiwarę inaczej niż w ciało.


Laser, a pamiętasz gdzie to pisał? W książce to było czy jakiś luźny tekst w sieci?

Pozdr.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
może on lubi po prostu, a to w książce było z tego co pamiętam.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
w tej:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
No ale w sumie nieważne co mówił.

Walka toczy sie w ruchu, a na makiwarze można ćwiczyć tak naprawdę w jedne pozycji i uderzać w jednej płaszczyźnie.

Widać od razu, iż nie jest to specjalnie dobre.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

No ale w sumie nieważne co mówił.

Walka toczy sie w ruchu, a na makiwarze można ćwiczyć tak naprawdę w jedne pozycji i uderzać w jednej płaszczyźnie.

Widać od razu, iż nie jest to specjalnie dobre.


nie chce bronic makiwary bo sam nie uwazam jej za mega skuteczne narzedzie treningowe ale analogicznie moge powiedziec ze walka toczy sie w ruchu a silownia to statyczne podnoszenie ciezarow

widac od razu ze nie jest to spejalnie dobre tylko nie wiem dlaczego cala czolowka mma, bokserzy, judocy, nawet tajowie trenuja z ciezarami :roll:

po prostu nie wszystkie potrzebne elementy treningowe bezposrednio dotycza walki :idea:

pozdro od Itosu 8)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
nie no, to troszkę o czym innym mówisz...

Jeśli byś ćwiczył uderzenia głównie na makiwarze, to będziesz miał masę złych nawyków. Siłownia ich nie stworzy ;)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
poprawne zdroworozsadkowe podejscie do makiwary nie robi zlych nawykow
przeciez nikt nie kaze Ci sztywno trzymac zenkutsu dachi i sciagac drugiej reki do hikite :!:

grunt to rozsadek zeby nie zostac kaleka :!:
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Może z innej beczki. Dla mnie charakterystyczną cechą karate są cele, językiem biznesu można powiedzieć "misja" jaka towarzyszy ćwiczeniom oraz trzymanie się pewnej tradycji karate, tej wiodącej do Japonii i wcześniej Okinawy.
Technika jak to technika, zmienia się wraz z postępem.
Technika w wyścigach formuły 1 tez się zmieniła, niemniej F1 od dziesięcioleci jest F1, bo od dziesięcioleci w F1 chodzi o to samo. I nikt nie pomyli wyścigów F1 z Paryż-Dakar.

Tak samo jest ze sztukami walki. W innym celu ćwiczą bokserzy, inne motywacje towarzyszą adeptom przeróżnym combatom, a co innego od 100 lat towarzyszy karatekom.
I nie mówimy tu o starożytnych okinawczykach, którzy nie znali kimon, filozoficznej otoczki i tym podobnych. Karate zostało rozsławione dzięki takim ludziom jak Fukanoshi, Ojama, Chojun Miyagi. To oni (i im podobni) wyznaczyli 100, 150 lat temu pewne cele, wartości. By je osiągnąć założyli organizacje, opracowali (i dostosowali) określone techniki treningowe, opisali regulaminy i kodeksy moralne.
Na prawdę technika to sprawa drugorzędna.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
bardzo ładnie powiedziane, zgadzam się w 100%

Mimo, że ćwiczyłem zawsze różne rzeczy wracałem do karate bo miało to coś, tak trudne do określenia ;)

To jak ślepa miłość, czasem ani kobita nie najpiękniejsza, ani nie najsprawneijsza w łożu, a coś w niej jest takiego, że sie jest z nią ;) ;);)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024