Skocz do zawartości


Zdjęcie

Charakterystyczne cechy karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

budo_gyaku tsuki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Laser, a możesz rozwinąc ten wątek ? Tzn. różnice w generowaniu siły w tkd i karate shotokan ?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
fala
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
tzn. do góry np. w momencie przejścia i opad z uderzeniem?
jak to by się miało do kopnięć - np. okrężnego?
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Zobacz sobie na jutubie układy z TKD i wszystko będzie jasne.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
ja jeszcze pamietam czasy jak mialem z 15 lat kiedy fala nie byla tak wazna a potem nagle kazali nam krecic jakies mlynki reka dodatkowe :D Zreszta chyba koncepcja fali nie przeklada sie zbyt na generowanie kopniec - ktore jednak stanowia z 70% stylu?

Strzelalbym tez w ciemno ze obecnie generowanie sily w kyokushin, shotokan i np w goju to tez sa teraz odrebne sprawy? Ciekawe zagadnenie moze ktos kto sie zna rozwinie?
  • 0

budo_skrypt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Wczoraj sparowalem z kolega, ktory cwiczy box - wiadomo ze mnie "niszczył", nie mozna go bylo niczym zaskoczyc, bo kiedys tez trenowal kt w tym samym klubie.
W niedziele moze bede sparował z kolesiami cwiczacymi styl Chen Tai.

Ostatnio przeczytalem moim zdaniem b.ciekawy tekst nt prawdziwych załozeń dawnego karate.

Było np ze obecny podział blok-uderzenie jest wprowadzony przez japończyków sztucznie w celach szkoleniowych (obalano skutecznosc tego, np w walce ze niby jest za mało czasu zrobic blok i wygenerować pełną siłe z biodra do ataku, itp), natomiast chińskie style walki zakładają jednoczesny blok+uderzenie i prawdziwe karate wlasnie takie ma byc, czytalem o aplikacji gedan barai, shuto uke i age uke które tak naprawde są ATAKAMI.

No i bunkai - interpretacje kata, podobno nawet system Heian oferuje b.dobrą nauke walki, natomiast 3 kata Tekki uważane sa za śmiertelnie skuteczne o ile zna sie ich interpretacje.

Pozdr
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Co to tych bloków to sam na jednym seminarium przerabialiśmy to zagadnienie.

To co wygląda na blok jest już atakiem - a ręka "zamachowa", o której się często zapomina jest prawdziwym blokiem.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Laser, a możesz rozwinąc ten wątek ? Tzn. różnice w generowaniu siły w tkd i karate shotokan ?


Kiedyś podobny temat był w dziale Teakwondo. Zaczynając od poniższego linku

http://www.forum-kul...dpost&p=1065684

możesz poczytać dalej. Dyskusja była dość konstruktywna i chyba w pełni odpowiada na Twoje pytanie.
  • 0

budo_gyaku tsuki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Dzięki Romanowicz. Oczywiście prześledziłem całą dyskusję. I o ile sposób generowania siły w karate jest mi znany można by rzec z utopsji, tak wykład dotyczący fali w tkd itf był rzeczywiście bardzo pouczający. Faktycznie obserwuję charakterystyczne ruchy falowe w czasie wykonywania form przez taekwondeków. Nie dostrzegam ich jednak w czasie ćwiczeń sparingu czy na tarczach lub łapach (w każdym razie gdzieś to się gubi, poza tym przeważają jednak techniki nożne i to one "zaciemniają" sprawę). Wydaje mi się, że fala jest niejako sztucznie podtrzymywana w tym stylu w układach (czyżby rzeczywiście przeszkadzała w walce?) i ma chyba działac jako swego rodzaju wyróżnik. Nie wiem, nie chcę tu nikogo urazić z ludzi tkd (jak mówiłem sam często bywam na treningach tkd), więc nie próbuję się przekomarzać :wink: ), ale dostrzegam w ruchu falowym jakiś czynnik pozbawiony praktycyzmu. Nie sądzę aby fala działała tak skutecznie na zwiększenie siły uderzenia jak efekt sprężyny znany z karate. Sam korzystając z ruchu skrętnego czuję faktyczny przypływ siły uderzenia (porządny, prawidłowo wyprowadzony "gyakus" ma prawdziwy niszczący power :twisted: ). Próbując udzerzać w "stylu tkd" nie odczułem jakiegoś znaczącego przyrostu siły. Nie mówiąc już o stratach na szybkości. W każdym razie ja tak to widzę. Ale pewnie punkt widzenia zależy od .... :wink:
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Wydaje mi się, że fala jest niejako sztucznie podtrzymywana w tym stylu w układach (czyżby rzeczywiście przeszkadzała w walce?) i ma chyba działac jako swego rodzaju wyróżnik.


OT się robi, ale jedno pytanie:
Czy idąc ulicą masz głowę wciąż na tym samym poziomie (tak jak w układach karate), czy jednak ona się porusza do góry i w dół? ;)
  • 0

budo_yamatano
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Idąc mam głowe raz wyżej raz niżej, ale walcząc staram się utrzymywać ją na mniej więcej równym poziomie.
  • 0

budo_gyaku tsuki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
stern: Yamatano Ci odpowiedział :wink: Ale proszę nie odbieraj tego co napisałem jako słów krytyki pod adresem tkd. Nie to jest moim celem, jak już pisałem. Zwyczajnie wyraziłem mój punkt widzenia, wynikający z takich a nie innych doświadczeń. Twoje są zapewne inne i niech tak pozostanie :-) .
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

stern: Yamatano Ci odpowiedział :wink: Ale proszę nie odbieraj tego co napisałem jako słów krytyki pod adresem tkd.


ależ prawimy sobie uprzejmości. :)

Zaręczam, że nie odbieram. Chciałem tyko zademonstrować założenie tkd, że fala jest naturalnym ruchem (tak samo jak podczas chodzenia "falujemy").
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Chciałem tyko zademonstrować założenie tkd, że fala jest naturalnym ruchem (tak samo jak podczas chodzenia "falujemy").


Ale już podczas chodu sportowego, który jest szybszy i ergonomiczniejszy, nikt nie ma zamiaru falować bo to zbędny wydatek energii na niepotrzebny ruch środka ciężkości.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Wracając do takich cech Karate jak:

STALOWY BLOK
KIME
ŁAMIĄCE UDERZENIE

czy jest to możliwe bez wyrobienia sobie odpowiednich cech fizycznych, odpowiedniego przygotoawnia ciała i powierzchni uderzających i blokujących:
wklejam linki do filmów kung-fu w tym celu, żeby się zastanowić na temat, czy techniki karate nie wymagają też specjalnego treningu (graniczącego ze zniekształceniem ciała) które zostało zaniechane w dzisiejszych czasach w wiekszości sekcji na rzecz worka, tarcz i sparingów (również w rekawicach)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

chodzi mi o to, że może tradycyjny, fanatyczny trening na makiwarze przygotowywał do zadania jadnego, kończącego uderzenia które łamało cel, niezależnie od tego, czy trafiliśmy w głowę czy ręce (którymi zasłaniał się przeciwnik) - tak jak przy uderzeniu pałką - chowanie się za gardą za wiele nie da...
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

wklejam linki do filmów kung-fu w tym celu, żeby się zastanowić na temat, czy techniki karate nie wymagają też specjalnego treningu

da sie uderzac naprawde mocno nie utwardzajac nic, mialem okazje poczuc :D Silne, przelamujace kazdy blok uderzenie bierze sie z dobrej struktury i koorydynacji calego ciala a nie "twardej" powierzchni uderzajacej, mysle ze w makiwarach chodzilo bardziej o to zeby przelamac psychiczny strach przed uderzeniem z calej sily niz rzeczywiste "utwardzenie".
  • 0

budo_kempachi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Zgadzam sie z przedmówca odnośnie siły ciosu... nie wynika ona z twardości pięści, lecz z koordynacji ciała oraz prędkości ciosu.

Utwardzanie kończyn jest jednak ważne:

Po pierwsze jest to tradycja karate, wywodząca sie z czasów gdy walk sportowych nie było a pięść była bronią, często przeciw uzbrojonym w broń białą przeciwników.

Po drugie gdy walczymy bez ochraniaczy ( bare nuckle ) bądz na ulicy ( bez zadnej formuły ) to ważne jest aby nasze pięsci nie zatrzymały się na twarzy czy żebrach przeciwnika, i same odniosły obrażenia, tylko aby wyżądziły szkode bez uszczerbku na sobie. Gdy karateka ma dobrze utwardzone kostki może walić w garde przeciwnika, czekając aż opadnie samemu nie uszkadzając sobie pięści, co przy mocnych uderzeniach i nieprzygotowanych dloniach może nastąpić.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Nie tędy droga. Oryginalny przeciwnik karateki miał PANCERZ, a nie tylko zastawiał się rękoma. Na okoliczność metalowej płyty się nie utwardzisz. Trzeba dobrze celować w miejsca nieosłonięte, bądź w słabsze miejsca ruchome pancerza - przykład: pachwiny.
  • 0

budo_gyaku tsuki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Nie tędy droga. Oryginalny przeciwnik karateki miał PANCERZ, a nie tylko zastawiał się rękoma. Na okoliczność metalowej płyty się nie utwardzisz. Trzeba dobrze celować w miejsca nieosłonięte, bądź w słabsze miejsca ruchome pancerza - przykład: pachwiny.


A nie zachowały się żadne stare zapiski mistrzów, które wyjaśniały by kwestię celowości utwardzania jednoznacznie ?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Oryginalny przeciwnik karateki miał PANCERZ


a skąd ten pomysł??

Karate nie było stylem wojennym nigdy, od początku była to sztuka samoobrony.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024