Skocz do zawartości


Zdjęcie

zelazna reka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
164 odpowiedzi w tym temacie

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

zelazna reka

  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
Na gitarze to on sobie juz nie pogra :? Czy jest sens tak masakrowac sobie dlon ?

Watpie.

Pozdro,

sus
  • 0

budo_xiao gui
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka

Czy jest sens tak masakrowac sobie dlon ?



Jest sens tak ćwiczyć!
Trzeba tylko wiedzieć jak i po co - aby rzeczywiście się głupio nie "zmasakrować".
Pod wpływem ćwiczenia dana część kończyny (ręka, piszczel) może zmieniać swój kształt - tkanki pod wpływem powtarzających się urazów i ich gojenia, przebudowują się. Czasem, w istocie wygląda to mało estetycznie. Czasem, na pierwszy rzut oka, nie widać, że dany człowiek ma "żelazną dłoń". Można się jednak o tym bolesnie przekonać, jak się zostanie przez kogoś takiego uderzonym. Warto zauważyć, że w wielu stylach kung fu istnieją techniki, które nabierają właściwego sensu dopiero, gdy wykonuje się je mając "żelazną dłoń"
  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka

Jest sens tak ćwiczyć!
Trzeba tylko wiedzieć jak i po co - aby rzeczywiście się głupio nie "zmasakrować".
Pod wpływem ćwiczenia dana część kończyny (ręka, piszczel) może zmieniać swój kształt - tkanki pod wpływem powtarzających się urazów i ich gojenia, przebudowują się. Czasem, w istocie wygląda to mało estetycznie. Czasem, na pierwszy rzut oka, nie widać, że dany człowiek ma "żelazną dłoń". Można się jednak o tym bolesnie przekonać, jak się zostanie przez kogoś takiego uderzonym. Warto zauważyć, że w wielu stylach kung fu istnieją techniki, które nabierają właściwego sensu dopiero, gdy wykonuje się je mając "żelazną dłoń"


Ale ja zadalem pytanie czy warto sobie tak masakrowac dlon. "Utwardzac" w pewien sposob mozna i w sumie sie powinno. Jednak nie widze sensu, by doprowadzac siebie do takiego stanu. To zadna "zelazna dlon", rownie dobrze moglbym sobie polamac palce i srodrecze i tluc w cos mocnego, na to samo by wyszlo.

Pozdro,

Sus
  • 0

budo_pinczer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
W wiezieniu też sobie robią żelazną dłoń wstrzykując glicerynę w rękę. Ale zgadzam się że mając taką łapę to nawet kung-fu jest skuteczną sztuką walki.
  • 0

budo_xiao gui
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka

To zadna "zelazna dlon", rownie dobrze moglbym sobie polamac palce i srodrecze i tluc w cos mocnego, na to samo by wyszlo.


Nie chodzi o to, żeby sobie połamać to czy tamto. :-) "Żelazną rekę" ćwiczy się długo, i stopniowo. Przyjrzyj się raz jeszcze filmikowi, który zamieścił Piotr (dzięki PJ :) )).
Cały wic polega na właściwej metodzie treningu, a także na stosowaniu odpowiednich medykamentów. Tego rodzaju ćwiczenia ("żelażnej reki" ) istnieją w tradycyjnym kung fu. Bo pomyśl. Cóz z tego, że zadasz uderzenie, trafisz, a na przeciwniku nie wywrze to większego wrażenia. To jakbyś chciał walczyć naprawdę za pomocą atrapy broni używanej podczas zawodów albo za pomoca gumowego noża. Jeszcze raz zaznaczam - jest niemało technik, które stworzono specjalnie z myślą o "żelaznej ręce"
Jeśli zaś komuś brak motywacji, by tak ćwiczyc, to jego sprawa. Może rzeczywiście lepiej by wybrał gitarę. :lol:
  • 0

budo_xiao gui
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
PS.
no właśnie...

Kiedy się nie ma motywacji, to nawet taki combat czy inny MMA czasem może okazać :) się lepszy 8)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
Pytanie brzmi inaczej : po co w dzisiejszych czasach ćwiczyć "żelazną dłoń" ???
Oczywiście nie mówię o samym ćwiczeniu tylko o "doprowadzeniu jej do takiego stanu... Po co ? Przecież i tak nie zrobimy z tego użytku, a okaleczanie samego siebie to jest troche głupie.
  • 0

budo_kalgon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
No co prawda to nie moje forum, a o kung-fu wiem mniej więcej tyle co o uprawie słonecznika, ale i muszę coś powiedzieć, mianowicie:

Cóz z tego, że zadasz uderzenie, trafisz, a na przeciwniku nie wywrze to większego wrażenia.

Nie wiem, może ty jesteś jakiś twardszy, ale odkąd sięgam pamięcią oberwanie gołą pięścią nieutwardzoną nie było dla mnie najmilszym odczuciem...
Na koniec powiem, że dla mnie takie ćwiczenia są bez sensu, jak się kogoś celnie strzeli ręką (nieutwardzoną) po twarzy, to i tak nos pójdzie w drzazgi, a on padnie jak długi, imo lepiej poćwiczyć sobie na worku, przynajmniej się siłę/prędkość/celność uderzenia zwiększy, no ale to jest moje zdanie osoby nie zaznajomionej z kf :wink: .
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka

Nie wiem, może ty jesteś jakiś twardszy, ale odkąd sięgam pamięcią oberwanie gołą pięścią nieutwardzoną nie było dla mnie najmilszym odczuciem...


ale przeżyłeś? nie miałeś złamań? nie straciłeś przytomności ?
  • 0

budo_kalgon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
No jak piszę tutaj to znaczy, że żyje :wink: , złamań też nie miałem, ale chyba nikt nie utwardza sobie ręki po to aby zabić napastnika :wink: .
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka

No jak piszę tutaj to znaczy, że żyje :wink: , złamań też nie miałem, ale chyba nikt nie utwardza sobie ręki po to aby zabić napastnika :wink: .


a po co są SW? :)
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
Żeby się obronić? Rozwinąć? Lepiej poczuć? :wink:
  • 0

budo_xiao gui
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
1. "żelazną rękę" ćwiczy się nie po to, by rozbijać cegły czy łamać deski. Tu rzeczywiście lepszy jest młotek :-)

2. "dzisiejsze czasy" nie na tyle zmieniły moje podejście do tradycyjnego ćwiczenia (a praktyka "żelaznej ręki" jest tradycyjnym ćwiczeniem w niektórych stylach kf) aby dezawuować i zarzucać taką praktykę. Jeśli ktoś nie chce ćwiczyć w ten sposób, jego sprawa.

3. Zgadzam się - oczywiście nie potrzeba specjalnego przygotowania, aby pięścią rozbić komuś nos, ale... jeśli zdarzy się okazja by wbić palce w czyjeś żebra - przyda się odpowiednie przygotowanie ręki:)

4. W Chinach ćwiczyłem z ludźmi, którzy przeszli trening "żelaznej ręki" - proszę uwierzyć, jest różnica!

5. Mój Mistrz zastrzegał, że ćwiczenia, o których mowa, nie są dla wszystkich, i że trzeba ściśle przestrzegać zasad oraz metodyki treningu. Konieczne jest też używanie lekarstw (TCM) zapobiegających nieodwracalnemu uszkodzeniu ręki. W przeciwnym razie rzeczywiście można zrobić sobie krzywdę.

6. Raz jeszcze podkreślam - niektóre techniki (zwłaszcza uderzenia) będa naprawdę skuteczne dopiero, gdy ręka/kończyna jest odpowiednio przygotowana.
  • 0

budo_xiao gui
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
post scriptum:
żeby zostać jednak dobrze zrozumianym:

nie jestem zwolennikiem bezsensownego okaleczania się :) (sic! ) Pamiętam jak w latach 80-tych, różni "karaciści" i "kungfiści" dumnie pokazywali zgrubienia i guzy na głowach II i III kości śródręcza ("kostki pięści"), powstałe po tłuczeniu pięściami w cegły, kamienie itp. od czego robiły im się zmiany na kościach sródręcza. Tylko, że to nie jest ""żelazna ręka" , lecz raczej karykatura tego ćwiczenia. W trakcie treningu "żelaznej ręki" dochodzi jednak do urazów - więc krwiaki, guzy zapalne moggą wystęowąc - zwłaszcza w początkowych etapach treningu. Żeby nie doprowadzic się do kalectwa, trzeba znać "przepis" na odpowiedni trening. Inaczej lepiej się za to nie zabierać.

U części ćwiczących zmiany jakie dokonująsię w trakcie treningu mogą zmieniać wygląd ręki - u niektórych nawet znacznie.
U innych nie widac żadnych większych zmian (i tak jest idealnie!).

Cóż... To prawda - po treningu "żelaznej ręki" raczej nie zajmie sie pierwszgo miejsca w konkursie pianistycznym.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
Zdrowie, nie zdrowie - zwykła strata czasu. Można w tym czasie ćwiczyć technikę. A jak chcesz mieć "mocniejsze pierdolnięcie" to idź na siłkę.
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka

Zdrowie, nie zdrowie - zwykła strata czasu. Można w tym czasie ćwiczyć technikę. A jak chcesz mieć "mocniejsze pierdolnięcie" to idź na siłkę.



Od tego względnie się nie ma mocniejszego a nawet można mieć słabsze...uderzenie. A własciwie to po co tracic czas na całe to kung fu ?? MOzna by spytać tak przez analogie ... Po co ? Jeśli szybciej nauczysz sie tego na Muay Thai lub w klubie MMA....tam sobie wycwiczysz technike nie tracac czasu na formy i broń..latasz dziś z szabla po ulicy ? ...to takie pytania pod refleksję przy tak zwanej okazji....idąc tym śladem to własciwie worek w piwnicy wystarczy a całe kung fu to strata czasu ....do czego są sztuki walki ..jak to do czego - by ładnie wyglądały i wogóle, zeby tak mistycznie było ;)
Zaznaczę, że prywatnie uważam kung fu za wartościowa sztukę Walki. Ten "czasożerny" Qi Gong, którego znaczenia przy prawdziwym nauczycielu i wiedzy nie da sie pominąć, też uważam za coś wartego poznania. A żelazna ręka...hmmm...to już każdy sam wie czy mu to potrzebne..ale w aspekcie kung fu i dostania w japę ale nie na treningu..może się przydac ;)
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
Jak miałem 13 lat to nawalałem w deskę aż krew sikała, ale na szczęście szybko mi przeszło, co do latania z bronią po mieście, to nie mi jednemu się zdarza z mieczem poruszać, a więc jest czym się bronić :) oczywiście inni mają gnaty więc przewaga widoczna.
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka
Nigdy nie wiadomo jak z tą bronią na mieście może być. Niedawno chyba w knajpie nawet to było:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ciekawe swoją drogą, czy pan od katany to coś tam nią w ogóle potrafił wywijać?
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: zelazna reka

Od tego względnie się nie ma mocniejszego a nawet można mieć słabsze...uderzenie.


Ma się ma :wink:

Oczywiście jeśli to wszystko podparte jest dobrą techniką, a ten trening siłowy też jest jakiś z sensem.

tam sobie wycwiczysz technike nie tracac czasu na formy i broń.


Formy i broń akurat dużo wnoszą do treningu. Tym męczeniem graby w ten sposób tylko sobie krzywdę robisz, a użyteczność tego jest IMHO bardzo niewielka. Wydaje mi się wręcz, że zdrowa i nieutwardzana ręka jest bardziej przydatna niż takie sztywne coś. Kostki są wystarczająco twarde naturalnie, a jak źle uderzysz to i tytanowa dłoń Ci pęknie ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024