Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata Tekki - użyteczność?!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
A właśnie Jodan Age Uke jako obrona przed Zuki Jodan. To dobra koncepcja, ale na początku nauki, taka podstawa (Kihon). Powinno się w miarę szybko powiedzieć i przedstawić inne zastosowania tej techniki. O Age Uke mówie jako o przykładzie.
"Mieszanie powietrza" ma swoje uzasadnienie, ale jeżeli na tym się zatrzymamy to ... nie dla mnie.
Z tego co mi wiadomo, onegdaj trening Karate to przede wszystkim trening z partnerem, do bólu i kata na koniec. W zależności od stylu istniały jeszcze inne formy treningowe.
Uważam, że jeżeli karate ma "działać" (cokolwiek przez to rozumiemy) musimy na trening z partnerem poświęcić mnóstwo czasu.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
DOKŁADNIE
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
Ale, nawet kata to jest późniejszy wynalazek. Powstały po to aby móc samemu też się doskonalić.

No ale ja jestem znany z tego, że nie lubię kata ;)
  • 0

budo_marna
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
Do mnie na początku też kata nie przemawiało w żaden spobób. Takie se chodzenie, machanie kończynami i darcie się przy okazji. Dopiero w okolicach 6-5 kyu zaczęłam dostrzegać piękano kata, możliwości interpretacji i... pokochałam to. Chyba nawet interpretację bardziej niż samo kata.
A jesli chodzi o obronę twarzy to soto jakoś mi nie leży... nie lubię tego bloku
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
Taika jest swietny
ale w sumie zastanawiam sie co on takiego pokazuje czego nie pokazywal np. dziadek Ueshiba :?:
a dzisiaj aikido wszyscy maja za rekreacyjna gimnastyke :wink:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!

Taika jest swietny
ale w sumie zastanawiam sie co on takiego pokazuje czego nie pokazywal np. dziadek Ueshiba :?:
a dzisiaj aikido wszyscy maja za rekreacyjna gimnastyke :wink:


To jednak troskz ecoś innego, jednak to, że Ueshiba był świetny i faktycznei neizwyciężony, nei ma nic wspólnego z dzisiejszym aikido.

Otóz Ueshiba trenował jedną z twardych odmian jiujitsu a potem stworzył aikido. Technikami wygrywał, lecz niekoniecznie metodami treningowymi dzisiejszego aikido....
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
Dobra - ma ktoś ochotę "przekatować" ze mną całe tekki shodan? - różne możliwości i interpretacje:

Najpierw pierwsza sekwencja - do kagi zuki:

W kata mamy migi kiba-dachi z migi sokumen chudan kake uke - czy takie "pójście" w stronę przeciwnika jest bezpieczne?
czy nie byłoby bardziej efektywnie zejść w przeciwną stronę do hidari kiba dachi (bok tył) blokując z prawej strony?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
hmmm, ja w nazwach kipski jestem :)
Ale mówisz chyba o czymś innym. Tu jest pokazane pewne rozwiązanie, Blok i dzwignia, lub uderzenie łokciem, potem znów dzwignia i rzut, lub kolejny blok i kagi zuki.
  • 0

budo_marna
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
Wg tego co zapamiętałam z treningu to idzie(mniej więcej) tak:
Fumikomi, haisho uke-blok z wyłapaniem ręki przeciwnika, można przy okazji zdeptać stopę
Kiba dachi z empi-uderzenie "nabicie" przeciwnika na łokieć, przy przewadze wzrostu możliwe uderzenie w twarz+ podcięcie i dobicie

Kiba dachi z gedan barai- blok przed kopnięciem
Migi kagi tsuki- uderzenie łokciem w brzuch/żebra/gdzie tam kto trafi +opcjonalnie podcięcie i dobicie lub odepchnięcie
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!

Dobra - ma ktoś ochotę "przekatować" ze mną całe tekki shodan? - różne możliwości i interpretacje:

Najpierw pierwsza sekwencja - do kagi zuki:

W kata mamy migi kiba-dachi z migi sokumen chudan kake uke - czy takie "pójście" w stronę przeciwnika jest bezpieczne?
czy nie byłoby bardziej efektywnie zejść w przeciwną stronę do hidari kiba dachi (bok tył) blokując z prawej strony?


To zależy. Załóżmy, że przeciwnik stoi przed nami i atakuje migi de-ashi-barai, migi-zuki (całkiem rozsądna sekwencja, pod warunkiem, że uderzenie wchodzi praktycznie razem z postawieniem prawej nogi po podcięciu, no i broniący się w lewej pozycji). Broniąc się zebieramy lewą nogę tuż przed prawą (mamy to w kata :wink: ), zbijamy uderzenie do wewnętrz lewą dłonią (skrzyżowanie rąk na początku kata), przejmujemy prawą nadgarstek i próbujemy zrobić dźwignię na łokieć (niby empi w kata :wink: ) Przeciwnik usztywni łokieć by zapobiec dźwigni (przynajmniej moje chłopaki tak robią, kiedy tylko dotrze do nich, że próbuję zrobić dźwignię) więc prenosimy lewą rękę górą i silnie uderzamy przedramoeniem w łokieć od środka (gedan-barai) jednocześnie silnie pchając prawą ręką jak w kagi-zuki, dążąc do kolejnej dźwigni. Łącząc to z przesunięciem w prawo (m.kiba-dachi) przy mocnym ciągnięciu rękoma w lewo po łuku, mamy szansę obalić przeciwnika.

:?:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
Dzieki!
A całą sekwencję do (np. pokazu) - żeby to dalej było Tekki Shodan, żeby zgadzały się dystansy (i nie trzeba by było robić dodatkowych przekroków) i żeby żaden z przeciwników nie został "pominiety" - tzn. pozostał nie zaatakowany po zablokowaniu jego ataku (bo to głupio wygląda...)
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
Stary ale ty masz wymagania.
Wymyślałem tą sekwencję w trakcie pisania i z żalem przyznam, że reszta (tzn. do kiai, bo potem mamy proste powtórzenie w drugą stronę) na razie nijak mi się nie chce ułożyć. W każdym razie nie jako logiczny ciąg. Pamiętaj, że tekki zostało podzielone na kawałki (shodan, nidan i sandan) dla ułatwienia nauki tępawych japończyków (w końcu robił to Okinawczyk) i tu ciągłości być nie musi. Żeby cała sprawa miała sens trzeba by wrócić do naihanchi a to już nie moja dziedzina, ja jestem gosoku-ryu.
Może chłopaki od ryu-te albo Laser, który miał chyba z nimi dłuższą przygodę...
  • 0

budo_atoml1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!

Stary ale ty masz wymagania.
Wymyślałem tą sekwencję w trakcie pisania i z żalem przyznam, że reszta (tzn. do kiai, bo potem mamy proste powtórzenie w drugą stronę) na razie nijak mi się nie chce ułożyć. W każdym razie nie jako logiczny ciąg. Pamiętaj, że tekki zostało podzielone na kawałki (shodan, nidan i sandan) dla ułatwienia nauki tępawych japończyków (w końcu robił to Okinawczyk) i tu ciągłości być nie musi. Żeby cała sprawa miała sens trzeba by wrócić do naihanchi a to już nie moja dziedzina, ja jestem gosoku-ryu.
Może chłopaki od ryu-te albo Laser, który miał chyba z nimi dłuższą przygodę...


Rzeczywiście ciągłość w kata jest znikoma, kata zawiera wiedzę o poprawnie wykonywanych technikach, a nie kombinacji na jakiś zestaw ataków.
Nie będę się rozpisywać na temat wszystkich interpretacji dla przykładu podam tylko, że pierwsze złączenie dłoni w Naichanchi Shodan Ryu-te w wersji zaawansowanej zawiera więdzę na conajmniej 5 rodzajów technik:
1) dźwignia na nadgarstek ( kilka rożnych technik), stosowane przeważnie przy pchnięciu, ale możliwe do wykonania i w innych sytuacjach.
2) zbicie atakującej ręki z dźgnięciem w żyły na szyi
3) odruch unoszenia dwóch rąk w odpowiednim tempie, co powoduje gotowość do podjęcia obrony właściwie bez względu na atak.
4) blok z jednoczesnym przygotowaniem do dźwigni na rękę
5) uderzenie w punkty pachwiny, lub w podbrzusze - odpowiednie punkty, pod odpowiednim kątem (techniki stosowane przy oburęcznym chwycie za ubranie, lub za głowę.

.... i dopiero jest pierwszy krok w lewo.

Ciężko tak naprawdę uczyć się interpretacji kata "korespondencyjnie".
Może na następnym Zlocie Budo będzie możliwość prezentacji tych technik.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!
w ogóle, żadne z kata nie powinno być rozpatrywane jako jakaś walka od A do Z.

To są zbiory technik i kombinacji technik, które w dodatku można łączyć ze sobą w różnych kombinacjach...


A z tym dłuższym kontaktem z Ryu te to przesada ;)
Byłem chyba na 5 treningach i dwóch seminariach, plus dwa razy z Luisem na piwie w większym gronie ;)

Ale wyniosłem bardzo dużo, np to, że trening kata jest w moim przypadku bezsensem ;)
Zwyczajnie nie mam czasu ani mi się nie chce rozwikływać tych wszystkich szczególików natomiast ogromny szacunek dla wszystkich kolegów co to robią. ;)

Teraz troszkę wracam do kata, powoli poznaję na nowo to co umiałem, i kombinuje co i jak i po co ;) Ale to tak dla rozrywki ;)
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Tekki - użyteczność?!

A z tym dłuższym kontaktem z Ryu te to przesada ;)
Byłem chyba na 5 treningach i dwóch seminariach, plus dwa razy z Luisem na piwie w większym gronie ;)


Powinienem zaznaczyć, że dłuższym niż ja :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024