Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ubiór w Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_faramir90
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ubiór w Aikido
Czy osoba, która dopiero rozpoczeła naukę aikido (brak 6 kyu) może nosić keikogi, co wiąrze się z białym pasem, oznaczającym Aikidokę z 6 kyu?
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

Czy osoba, która dopiero rozpoczeła naukę aikido (brak 6 kyu) może nosić keikogi, co wiąrze się z białym pasem, oznaczającym Aikidokę z 6 kyu?

Może. :-)
Skoro masz keikogi i biały pas to w nich ćwicz. Będzie wygodniej i Tobie i innym.
Chciałem tylko zauważyć, że w niektórych sekcjach biały kolor pasa nie jest przypisany jedynie do 6. kyu. :wink:
Powodzenia :-)
h-k
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido
pozwolę sobie podpiąć się z jednym pytaniem. sprawdzając jedno słówko (wszak nie wszystko się wie :oops: ) natrafiłam na coś takiego (wytłuszczone poniżej):

Keikogi jest rodzajem bluzy stosowanej w większości japońskich sportów walki. Wykonane jest tradycyjnie z gęsto plecionej bawełny, chociaż zdarzają się wykonane z mocnego jeansu, jest dostępne w różnych kolorach, ale na ważniejsze okazje z reguły zakłada się białe. Keikogi sięga miej więcej do połowy uda, nosi się je na spodnie i po założeniu lewą połą na prawą przewiązuje się obi i niekiedy zakłada hakamę.


i tu pytanie (być może nieco naiwne, ale bez żadnych złośliwych zamiarów, pytam jedynie informacyjnie): czy to ma znaczenie, którą połę na którą się zakłada, oraz, w którą stronę okręca się pasem przy jego zakładaniu?
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido
z tego co wiem, to "prawą połę na lewą" zaklada sie zmarlym... :roll:
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido
lewą na prawą, jak wyjmujesz miecz to też z lewej na prawą stronę, klękasz kolanem najpierw lewym później prawym, puszczasz oczko też najpierw lewym później prawym :wink: :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido
Sojobo dobrze mówi. Generalnie kwestia tradycji. Tak jak to, że zaczynając wiązać pas, po owinięciu się nim, lewą końcówkę puszczasz nad prawą. A jak argument tradycji nie pasuje, to można zawsze powiedzieć, że to moda - widział ktoś marynarkę z guzikami na lewej klapie? ;)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

klękasz kolanem najpierw lewym później prawym

PS. Tu mnie akurat uczono inaczej. Owszem, tak robisz jeśli używasz miecza. Ale aikido jest sztuką pokoju, co podkreśla się, między innymi, poprzed klękanie najpierw kolanem prawym. Gdyby był miecz, nie byłoby go tak łatwo wyciągnąć i zabić, a poza tym można w ten sposób zasygnalizować brak złych zamiarów, swoiste zaufanie np. dla gospodarza.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido
"co kraj to obyczaj" :wink: :)
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

klękasz kolanem najpierw lewym później prawym

PS. Tu mnie akurat uczono inaczej. Owszem, tak robisz jeśli używasz miecza. Ale aikido jest sztuką pokoju, co podkreśla się, między innymi, poprzed klękanie najpierw kolanem prawym. Gdyby był miecz, nie byłoby go tak łatwo wyciągnąć i zabić, a poza tym można w ten sposób zasygnalizować brak złych zamiarów, swoiste zaufanie np. dla gospodarza.

Jak pamiętam to zawsze wstałało się prawym kolanem i klękało najpierw lewym

Co do miecza (bokkena), uczono mnie trzymać go (przy ukłonach) rękojeścią po lewej stronie i "ostrzem" w moją stronę; właśnie żeby nie był symbolicznym zagrożeniem dla kogoś, komu się kłaniamy (lub gakku).

Ale siedząc w seiza, kładło się go prawidłowo tj. bojowo = po lewej stronie.

Co do pytania założyciela tematu, nie słyszałem o szkole aikido w której początkujący nie mógłby nosić białego pasa. Jeśli jest w Polsce taka federacja czy klub to myślę że o marginalnym zasięgu
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

Czy osoba, która dopiero rozpoczeła naukę aikido (brak 6 kyu) może nosić keikogi

A noś sobie co chcesz. Pamiętam, kiedy lat temu kilka jedna z adeptek pojawia się na pierwszym treningu w bikini. Tak właśnie zrozumiała zdanie: "weź ze sobą jakiś strój". Wiecie jakie miała wzięcie na treningu... ? :) :) :) :) :wink:
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

A noś sobie co chcesz. Pamiętam, kiedy lat temu kilka jedna z adeptek pojawia się na pierwszym treningu w bikini. Tak właśnie zrozumiała zdanie: "weź ze sobą jakiś strój". Wiecie jakie miała wzięcie na treningu... ? :) :) :) :) :wink:

Jak Ty coś powiesz czasami, to zgoła nie wiadom, czy sobie wymyślasz i jaja robisz, czy generalnie są tacy niemądrzy ludzie na świecie. :)

Jak pamiętam to zawsze wstałało się prawym kolanem i klękało najpierw lewym

Tak też mamy w innych sztukach. Ja napisałem, jak mnie to tłumaczono, kiedy trenowałem aikido. Odnośnie miecza, w tym tłumaczeniu chodziło o shinken i japońskie obyczaje z tym związane, nie o trening czy broń treningową. ;)
  • 0

budo_firippu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:brac energie KI?

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

Chciałem tylko zauważyć, że w niektórych sekcjach biały kolor pasa nie jest przypisany jedynie do 6. kyu.


Zgadza się. w yoshinkanie nosimy biały pas do 3 kyu. Dopiero od 3 kyu zakłada się brązowy, a potem już wiadomo :) a tak poza tym to w gi się bardzo wygodnie ćwiczy :wink:

pozdrawiam
Firippu
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

Jak Ty coś powiesz czasami, to zgoła nie wiadom, czy sobie wymyślasz i jaja robisz, czy generalnie są tacy niemądrzy ludzie na świecie. :)

Drogi Shabu, ja jestem osobą dość zaawansowaną w wieku i wiele już widziałem. Słyszałem jeszcze więcej, ale nie było mnie przy tym więc i nie powtarzam. Wspomniana przeze mnie dziewczyna była na treningu tylko ten jeden raz. I wcale się temu nie dziwię :wink: A co się tyczy mojej osoby, cóż - poważnie, to ja w trumnie będę wyglądał. Chociaż i to może nie być prawdą, mam zamiar w testamencie nakazać uformowanie sobie szyderczego uśmiechu :) :) . I z wysokości niebiesiech spoglądał będę, śmiejąc się w kułak, na ten padół i widział jak aborygen zielenieje z zazdrości, bo s. Wiśniewski dostał 6 dan, bogumiła skręca cholera, bo się okaże, że bjj to ściema i kicha jest, a Szczepan zajada się serniczkiem po treningach. Wiedeńskim i na zimno. :)

P.S. Szczepan walnie mi ostrzeżenie za offtopa czy nie?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

cały post

Przecież ja nie mówię, że to źle. Jedynie, że czasami tak niestworzone rzeczy widziałeś, że ciężko uwierzyć komuś, kto ma trochę mniejszy staż życiowy. :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

Zgadza się. w yoshinkanie nosimy biały pas do 3 kyu. Dopiero od 3 kyu zakłada się brązowy, a potem już wiadomo :) a tak poza tym to w gi się bardzo wygodnie ćwiczy :wink:

W PFA - a myślę, że w niektórych innych stowarzyszeniach również - biały pas nosi się aż do zdobycia czarnego. ;)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

cały post

Przecież ja nie mówię, że to źle. Jedynie, że czasami tak niestworzone rzeczy widziałeś, że ciężko uwierzyć komuś, kto ma trochę mniejszy staż życiowy. :)

Nic nie ujmując Shawnee - ale ja nie raz takie rzeczy widziałem, że w nie nadal sam nie wierzę... 8) 8)
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] odnośnie lewej i prawej strony.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] to jest prawidłowy link (w poprzednim linku myślnik mi się wpisał) :oops:
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido
dzięki Szary Wilku.

Kimona nosi się tak jakbyś był praworęczny. Lewa poła zachodzi na prawą, tak abyś mógł sięgnąć chusteczkę, nóż czy cokolwiek tam schowałeś. Jedynie w kimonach pogrzebowych prawa poła zachodzi na lewą. Jeśli ktoś zatem tak nosił kimono był prawie martwy. Tak więc przeważnie ludzie nosili kimona tak, jakby byli żywi. Noszenie wtedy miecza po prawej stronie było ryzykowne – tsuba miecza mogłaby zahaczyć o połę i spowolnić obronę lub atak. Jeśli nosiłbyś kimono lewostronnie i miecz na prawym biodrze, wyglądałbyś dziwnie i nikt nie chciałby mieć z tobą do czynienia.


no i okazuje się, że do tej pory zakładałam kimono tak, jakbym była prawie martwa. :lol:

aż muszę się przyjrzeć, jak inni u nas w sekcji zakładają te poły. :)

widział ktoś marynarkę z guzikami na lewej klapie?

to zdaje się kwestia podziału na damskie/męskie. chociaż teraz to chyba już nie ma takiego rozróżnienia.
  • 0

budo_yuna
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ubiór w Aikido

no i okazuje się, że do tej pory zakładałam kimono tak, jakbym była prawie martwa. :lol:


tez tak na poczatku zakladalam - to jest po prostu przyzwyczajenie kobiece ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024