Skocz do zawartości


Zdjęcie

Leung Ting - Wing Tsun


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun

ps. nie dobrze będzie wnioskować o wyższosci jednych technik nad drugimi nad pojedynczymi przypadkami. z drugiej strony powstaje takie błędne koło potem ;)


Tu nie chodzi o wyższość technik ale koncepcji jak to piszesz ;)
Z tego co pamiętam to istotne jest to że masz się obronić przed WŁAŚCIWYM wejściem w nogi a nie jakimś tam innym.
  • 0

budo_edwin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
nie dawno czytalem na jakies stronce anglojezycznej ze Boztepe zmienil troche sposob prowadzenia zajec.
na zajeciach przychodza jego znajomi zapasnicy ludzie od judo pokazuja jak prawidlowo wykonuje sie techniki grapplerskie a potem dopiero uczy obron. ponoc boztepe twierdzi ze jezeli chcesz wiedziec jak obronic sie prawidlowo przed technika z innego stylu musisz najpierw samemu wiedziec jak dana technika prawidlowo wykonac jakie sa jej zalety wady itp. lub cwiczyc obrony z gosciem ktory sie na tym zna.
mnie to podejscie sie calkiem podoba i to niezaleznie jaki styl cwiczy osoba broniaca
pozdrawiam
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
bo to ma sens... jak inaczej bronić się przed czymś czego tak naprawdę nie poznałeś na własnym grzbiecie... można teoretyzować i wymyślać milion obron, ale dopiero kiedy masz partnera do ćwiczeń który potrafi prawidłowo wejść w nogi wtedy możesz się przekonać ile twoje obrony są warte :)
  • 0

budo_pinczer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
Dokladnie na tym polega caly problem. A argumentowanie tego tym ze np. malo ludzi potrafi prawidlowo wejsc w nogi wiec nie trzeba cwiczyc prawidlowo jest bzdura ktora doprowadza styl do degeneracji.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
Dlatego uważam że aby umiejętnie się bronić przed wejściem w nogi nie trzeba wcale ćwiczyć BJJ itp. należy jednak ćwiczyć z dobrymi przedstawicielami np. BJJ, aby z tego czerpać wiedzę jak oni to robią, później szukać rozwiązań w swoim stylu. Oczywiście cały czas konfrontując swoje rozwiązania :)
  • 0

budo_edwin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun

Dlatego uważam że aby umiejętnie się bronić przed wejściem w nogi nie trzeba wcale ćwiczyć BJJ itp. należy jednak ćwiczyć z dobrymi przedstawicielami np. BJJ, aby z tego czerpać wiedzę jak oni to robią, później szukać rozwiązań w swoim stylu. Oczywiście cały czas konfrontując swoje rozwiązania :)


DOKLADNIE TAK!!! :D :D :D
  • 0

budo_aqw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
Późno odpowiadam,ale trudno :wink: nikt wcześnie tu o tym (chyba) nie wspomniał. Główna różnica między WT a VT jeśli chodzi o techniczne aspekty,to taka że w WT nie ma nacisku na trzymanie łokieć w pobliżu linii centralnej,co w VT jest szalenie ważne.Leungtingowcy trzymają sobie łokieć na zewnątrz bo tak jest wygodnie. Ponoć próby trzymania łokcia na centrum prowadzą do zbytniej spinki i takie tam (trzeba dużo pracy żeby mieć łokieć tam gdzie trzeba i być rozluźnionym,ale nie przekona się o tym ktoś komu się nie chce) Należało by się zastanowić czy np tan sau z łokciem na zew. zadziała kiedy ktoś uderza z łokciem znajdującym się na centrum... Druga sprawa to taka że w WT stopy w pozycji do walki są prawie w jednej lini,co zdaniem Leungtingowców chroni jaja przed kopnięciem (głupota,bo w takiej pozycji bardzo łatwo zostaniemy pozbawieni równowagi),koledzy z WT jednak na pewno wiedzą jak stać aby ustać 8)
  • 0

budo_ii
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
Widzę że nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz. U Leungtingowców trzyma się łokieć bardzo blisko linii centralnej tyle tylko, że linia centralna jest inaczej rozumiana niż w VT. Tan sau z łokciem na zewnątrz? Chyba żartujesz, nie ma czegoś takiego w WT.

Pozycja jest wygodna, umożliwia szybkie wyprowadzenie kopnięcia i dużą mobilność, jednak trzeba poświęcić sporo czasu, żeby nauczyć się poruszać swobodnie w tej pozycji, ale nie przekona się o tym ktoś komu się nie chce.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
Wkladanie lokcia zawsze na linie centralna to bzdura.

Linie centralna nalezy chronic lub zajmowac.

Jeszcze inaczej - robic tak by trafic przeciwnika w łeb, nie bedac trafionym.

Linia centralna to tylko koncepcyjne narzedzie do pokazania ze pewne pozycje sa lepsze niz inne.

Co do pozycji - na poczatku na pewno nie jest wygodna. Pozniej jest i wygodna i stabilna.
Nie chroni oczywiscie sama z siebie krocza, ale na pewno zmniejsza szanse trafienia niz jak ma sie nogi szeroko. Ciezar na tylniej nodze tez ma spore znaczenie.

Glowna roznica pojawia sie w metodyce treningowej - szczegolnie przy cwiczeniu chi sau/chi gerk. Style nie yipmanowe robia to zupelnie inaczec, "wizytowka" yipmanowych jest poon sau. Wogole jest tak ze w LT WT cwiczy sie dluzsze sekwencje i chisau jest zdecydowanie bardziej usystematyzowane (co ulatwia bardzo nauczanie).
  • 0

budo_aqw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
"U Leungtingowców trzyma się łokieć bardzo blisko linii centralnej tyle tylko, że linia centralna jest inaczej rozumiana niż w VT."
Załóżmy,że stoimy naprzeciw siebie,jak w poon sau Panie II. Gdzie jest wtedy Twoje centrum,jeśli nie na lini nos-splot-krocze?

"Tan sau z łokciem na zewnątrz?Chyba żartujesz, nie ma czegoś takiego w WT."
miałem na myśli,że poza centrum,ale może najpierw określ gdzie ono u Ciebie się znajduje :wink:

"Co do pozycji - na poczatku na pewno nie jest wygodna. Pozniej jest i wygodna i stabilna.
Nie chroni oczywiscie sama z siebie krocza, ale na pewno zmniejsza szanse trafienia niz jak ma sie nogi szeroko. Ciezar na tylniej nodze tez ma spore znaczenie."
Mam przed oczym piramidę odwróconą do góry nogami i próbuje sobie wyobrazić,że stoi stabilnie.. 8) Ciekwe czemu trenując formę stoimy w "klepsydrze" ,a nie z nogami jedną za drugą? Pewnie odpiszesz,że sama forma nie służy do walki i poruszania się dlatego można pozwolić sobie na szerszy rozstaw stóp :wink:
  • 0

budo_ii
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
Linia centralna w WT to jest zawsze linia krocze-splot-czubek głowy. Przy tan sau łokieć znajduje zawsze blisko linii. Nie bardzo wiem jak jest rozumiana linia centralna w innych odmianach stylu, więc jeśli ktoś by mnie oświecił to by mi pomogło w zrozumieniu "łokcia poza linią". :D


Co do pozycji - szeroką ćwiczoną w formach również można wykorzystać w walce, jest to niejako pozycja wstępna, która dzięki ściągniętym kolanom i ułożeniu nóg (które jest trudne do opanowania) pozwala "wystrzelić" w stronę przeciwnika w odpowiednim momencie. Dlatego tę pozycję ćwiczy się więcej niż inne. Umiejętność wykorzystania siły ściągniętych kolan nie przychodzi z dnia na dzień :D
  • 0

budo_aqw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
"Linia centralna w WT to jest zawsze linia krocze-splot-czubek głowy. Przy tan sau łokieć znajduje zawsze blisko linii.Nie bardzo wiem jak jest rozumiana linia centralna w innych odmianach stylu, więc jeśli ktoś by mnie oświecił to by mi pomogło w zrozumieniu "łokcia poza linią"."
W takim razie skoro Twoje centrum to "linia krocze-splot-czubek głowy"(tak ja w VT,a linia centralna konkretnie to jakby "szyba" łacząca te linie między przeciwnikami niezależnie jak do siebie stoją,czy przodem,czy bokiem,jakkolwiek) i łokieć wkładasz na centrum to czemu Tingowcy w poon sau łokieć przy tan sau czy fuk sau zawsze mają poza tym centrum?http://www.youtube.com/watch?v=e73T1z8ptEo&feature=related


Piszesz że łokieć w tan sau jest BLISKO centrum. Ja pytam czemu nie NA centrum(bo to niewygodne?) gdy stoimy naprzeciw siebie a uderzamy na centrum i to nie jakimiś sierpami tylko uderzenie z łokciem w "środku"?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ii
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
W WT linia centralna nie łączy Ciebie z przeciwnikiem. To jest linia krocze-splot-czubek głowy. I koniec. Niemożliwe jest trzymanie w takiej sytuacji łokci na linii centralnej bo musiałbym zacząć od położenia łokcia na swoim splocie a to jest raczej niewygodne.

Tan sau w WT jest ćwiczony tak, że palce są na wysokości Twojego gardła i są skierowane w oczy przeciwnika (widać nawet to na filmiku który dałeś), więc cios idący na linie centralną ześlizguje się po tan sau na zewnątrz.
  • 0

budo_aqw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
"Niemożliwe jest trzymanie w takiej sytuacji łokci na linii centralnej bo musiałbym zacząć od położenia łokcia na swoim splocie a to jest raczej niewygodne."

To niemożliwe,czy niewygodne? :P Możliwe napewno jest,bo sam tak robie,a niewygodne i owszem (na początku,potem można się rozluźnić) ale w walce chyba nie chodzi o wygoda,a skuteczność. Łokieć w tej pozycji zajebiście chroni centrum,ale żeby nie czuć niewygody (spięcia na barkach i plecach) trzeba temu poświęcić wiele godzin.

"Tan sau w WT jest ćwiczony tak, że palce są na wysokości Twojego gardła i są skierowane w oczy przeciwnika (widać nawet to na filmiku który dałeś), więc cios idący na linie centralną ześlizguje się po tan sau na zewnątrz."

Mógłbym Ci łatwo pokazać że taki tan sau "złamie się" przy prawidłowym ving tsunowym ciosie z łokciem prowadzonym na centrum i po centrum.
  • 0

budo_ii
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
Ok teraz rozumiem, dlaczego uważasz że trzymamy łokieć "na zewnątrz" :D Patrząc z Twojego punktu widzenia faktycznie u nas łokieć jest na zewnątrz. :D


Mógłbym Ci łatwo pokazać że taki tan sau "złamie się" przy prawidłowym ving tsunowym ciosie z łokciem prowadzonym na centrum i po centrum.


Ojojoj, a tak liczyłem że nie dojdzie do zarzutów "moje kung fu jest lepsze niż Twoje, pokaże Ci że Twoja technika nie działa" :(

Cóż, pewnie że taki tan sau da się złamać, ale w takich sytuacjach jeśli siła przyłożona do mojej ręki jest zbyt duża powinienem zrobić bong sau ze zwrotem lub sam zwrot (w zależności od tego gdzie siła będzie pchać).
  • 0

budo_aqw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
"Ok teraz rozumiem, dlaczego uważasz że trzymamy łokieć "na zewnątrz" Patrząc z Twojego punktu widzenia faktycznie u nas łokieć jest na zewnątrz."
No,do czegoś doszliśmy :wink:


"Ojojoj, a tak liczyłem że nie dojdzie do zarzutów "moje kung fu jest lepsze niż Twoje, pokaże Ci że Twoja technika nie działa" "
Daleki jestem od takiego myślenia,po prostu po długim chi sau "łokieć mi się męczy"(barki palą,ręce mdleją) chce wyjść z centrum,bo chce wygody... Wtedy właśnie dostaje ciosy na klate,tan sau się łamie,nie blokuje i jest kupa.

Cóż, pewnie że taki tan sau da się złamać, ale w takich sytuacjach jeśli siła przyłożona do mojej ręki jest zbyt duża powinienem zrobić bong sau ze zwrotem lub sam zwrot (w zależności od tego gdzie siła będzie pchać).

A może zamiast myśleć co zrobie jak nie wyjdzie mi tan sau,mocniej przyjebie tan sau z talii,wsadze ten łokieć na środek i dam rade zablokować... A jeśli wtedy i tak tan sau nie daje rady pomyśle o zmianie techniki :wink: co myślisz o takim podejściu?
  • 0

budo_ii
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
Podejście ciekawe, ale chodzi o to że to troszkę mija się z koncepcją WT. U nas tan sau nie jest techniką blokującą w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jego zadaniem jest raczej zmienić trajektorię uderzenia. Jeśli dobrze zrozumiałem w VT tan sau jest prostopadły do klatki piersiowej (popraw jeśli się mylę), u nas to odchylenie (łokieć na zewnątrz) powoduje że pchając uderzenie do przodu cios powinien się ześlizgnąć.
  • 0

budo_aqw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
W tan sau przede wszystkim podstawą jest uderzenie drugiej ręki,a "blokująca" po której ręka przeciwnika oczywiście płynie,asekuruje. W poon sau każdy fuk sau leżący na tan sau może być uderzeniem,gdy jest luka w tan sau. W praktyce wychodzi ta luka gdy łokieć zaczyna wychodzić na zewnątrz. Gdy jest w środku uderzenie ślizga się po ręce i w końcu zatrzymuje.

"Jego zadaniem jest raczej zmienić trajektorię uderzenia."
Tak jest z większością technik we wszystkich chyba odmianach wing chun,w vt również.

"Jeśli dobrze zrozumiałem w VT tan sau jest prostopadły do klatki piersiowej (popraw jeśli się mylę) u nas to odchylenie (łokieć na zewnątrz) powoduje że pchając uderzenie do przodu cios powinien się ześlizgnąć."

Nie mylisz się. Wiem o czym mówisz,rzecz w tym że o ile na sierpa,czy bokserskiego prostego to może zadziałać (oni nie uderzają prowadząc rękę przez centrum,w sierpie to zresztą oczywiste :wink: ) ,to myśle że na wing chunowy cios (z silnym łokciem na centrum) to niestety nie zadziała,tak jak pisałem wcześniej. Trzeba zawsze brać pod uwagę najcięższego przeciwnika a zgodzisz się napewno że takim będzie drugi wing chunowiec :wink:
  • 0

budo_ii
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
No tak masz rację, ale jak już mówiłem tan sau WT jest techniką dynamiczną, nie stoi w miejscu z nadzieją na zatrzymanie ciosu, bardziej chodzi o nawiązanie kontaktu z ręką przeciwnika i podjęcie odpowiedniej reakcji (do czego służy nauka chi sau).

Mój tan sau w koncepcji Twojego stylu faktycznie się nie nadaje, ale idea tego ruchu jest zgodna z ideą WT, trudno się o tym pisze, dużo łatwiej byłoby zobaczyć jak to działa.
  • 0

budo_aqw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leung Ting - Wing Tsun
"No tak masz rację, ale jak już mówiłem tan sau WT jest techniką dynamiczną, nie stoi w miejscu z nadzieją na zatrzymanie ciosu"
Prawdopodobnie widziałeś film Ip Man, w pierwszej scenie walki za "zamkniętymi drzwiami" Donnie Yen pokazuje jak porusza się tan sau(wiem że to żaden środek dydaktyczny,ale warto spojrzeć) . Łokieć wchodzi do środka,a przedramie napiera do przodu(nie w przedramieniu skupiasz siłę,a w łokciu,nim też ruch prowadzisz) więc nie ma mowy o staniu w miejscu.Ruch ten powinien trwać to zatrzymania ręki atakującej (wtedy technika jest skończona).
To wszystko sprowadzam do walki z kimś kumatym,z burakiem pewnie możnaby sobie pozwolić na folgowanie,bo on i tak nie skuma co się dzieje,ale nawet jeśli trafisz na jakiegoś mega fizola,to Tan sau musi być petarda,bo inaczej "ugniesz się" pod wielką łapą i zatłucze Cię :P ...

"bardziej chodzi o nawiązanie kontaktu z ręką przeciwnika i podjęcie odpowiedniej reakcji" Kiedy łokieć ustawisz na środku to w kontakcie w poon sau (z fuk sau) czy chociażby w uderzeniu (z lecącą w Twoją stronę ręką) masz dużo większą powieżchnię stku rąk,przez co wzrasta Twoje czucie i przeciwnieka,i Twojej techniki. Zamiast paru centymetrów kwadratowych masz "pół ręki" czucia,to bardzo ważne,bo z tym przecież związana jest Twoja reakcja.
Z ostatnim stwierdzeniem zgadzam się jak z żadnym wcześniej :wink:
Pozdrawiam chłopaków z WT,ćwiczcie ostro bo koniec świata nadchodzi i uratować nas może tylko tan sau-petarda :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024