Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szacunek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Szacunek
Hi!
Dzisiaj tak jakos filozoficznie, chociaz mysle, ze dosyc na czasie i bardzo bolesnie dotykajac rzeczywistosci...
Jak to jest z tym szacunkiem? Czy mamy go dla innych? Czy szanujemy tylko tych ktorzy sa silniejsi/maja wieksza wladze/sa naszymi zwierzchnikami czy w jakikolwiek inny sposob sa ponad nami? Co z szacunkiem dla ludzi zupelnie zwyklych, slabszych, czy tez takich, o ktorych wiemy, ze chociaz by mogli nam w jakis sposob zaszkodzic, to jednak tego nie zrobia, tylko zamkna sie i skromnie usuna z drogi? Jak to jest, ze zeby byc szanowanym, trzeba miec (argument w postaci jakiejs sily), a nie byc? Dlaczego coraz czesciej ludzie maja siebie nawzajem w dupie? Kupczy sie wszystkim, czlowiek jest uprzedmiotowiany, kazdy idzie po trupach, uzywajac innych jako odskoczni...
Jak to jest u was? Szanujecie sie? Co w waszych kregach wzbudza szacunek? Jak go utrzymujecie?
Czy juz nie mozna go inaczej zdobyc, niz spuszczajac komus po prostu wpierdol?
Tak mnie jakos naszlo w zwiazku z ostatnimi wydarzeniami w moim zyciu...
Z pozdrowieniami
Liczmistrz
  • 0

budo_kempex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań miasto doznań:-)
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Ja tam ludzi szanuje i w moim kregu znajomych tez jestem szanowany, Moim zdaniem jesli chce sie byc szanowanym nalezy szanować innych słabszych,silniejszych ,wyszych itp itd choc wiem ze w niektórych kregach szacunek zdobywa sie siła ale to juz ich sprawa
Pozdr
  • 0

budo_gouge
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Szacunek przede wszystkim.
  • 0

budo_hódy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
to kwestia IMO wychowania jakie wynosi sie z domu
mnie uczono szanowac wszystkich
nie zawsze mi sie to udaje ale to z tego powodu, ze mam nature przesmiewcy i czesto nie moge wytrzymac by komus jakiejs szpili nie wcisnac :)
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
no coz moim zdaniem szcunek bierze sie z pokory wszytsko zalezy jak si epodchodzi do swiata jesli czujesz ze jestes kims i nei mas zpokory to pewnie Ci teoretycznie slabsi gorsi w jakiejkoliwek by tam dziedzinie zycia nie beda przez Ciebie szanowani coz pokora przede wszytskim ..
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Czy Ty Liczmistrz czasem nie piszesz o agresji i potrzebie dominacji nad innymi? A tam gdzie jest agresja jest zawsze strach albo lęk. Czy przypadkiem najzwyczajniej w świecie brakuje Ci życzliwości między ludźmi? Ale żeby zapanowała życzliwość należy wyeliminować lęk i strach.

Szacunek – co to jest? Ja kojarzę szacunek z podziwem i życzliwością. Jeżeli odczuwam wobec kogoś te dwa uczucia to uważam, że go szanuję.
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek

Szacunek – co to jest? Ja kojarzę szacunek z podziwem i życzliwością. Jeżeli odczuwam wobec kogoś te dwa uczucia to uważam, że go szanuję.


A ja trochę inaczej. Nie muszę kogoś podziwiać, żeby go szanować. Nie podziwiam np. ludzi z którymi się nie zgadzam w jakiejś kwestii, ale ich szanuję - wiem, że mają takie same prawa jak ja i ja te prawa respektuje.
Czyli moim zdaniem szacunek to uznanie czyichś praw i przestrzeganie ich.
  • 0

budo_alwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Szacunek jest UFO każdy o nim słyszał ale nikt go nie widział.... :wink:

Ale na poważne.. najpierw to trzeba napisać co to jest ten szacunek, bo dla mnie to nie jest takie oczywiste, np respekt niby to samo co szacunek ale nie... ja rozumie respekt jako akceptacje czegoś (kogoś) z powodu tego, że ma pałkę i nie boi się jej użyć.... :wink:
Dobrze prawi Of10 ze szacunek bierze się z pokory.. Jest taki japońskie (chińskie?) 'przysłowie' mówiące o tym żeby wchodząc po drabinie wszystkim się kłaniać bo kiedyś będzie trzeba z niej zejść..
Wiec ja nie wyobrażam sobie aby szacunek można było uzyskać siłą - strach, respekt, posłuch - to tak ale nie szacunek..
W moim środowisko (niedawno je zmieniłem-studia) szacunku nie ma, każdy się uśmiecha do innych, mówi Ci jaki jesteś wspaniały, ale tylko się odwróć to Cie z błotem zmieszają - i jak takich szanować ??
Czemu tak jest ?? Nie będę oryginalny i powiem że przykład płynie z góry...Polityka - szambo; media - też, szkoła uczy nie wychowuje.. wiec szacunek powinien być wzięty pod ochronę bo niedługo wyginie..


Z wyrazami szacunku Alwer :-)
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Wiedźmina napisała: ”A ja trochę inaczej. Nie muszę kogoś podziwiać, żeby go szanować. Nie podziwiam np. ludzi z którymi się nie zgadzam w jakiejś kwestii, ale ich szanuję - wiem, że mają takie same prawa jak ja i ja te prawa respektuje.
Czyli moim zdaniem szacunek to uznanie czyichś praw i przestrzeganie ich.”

Uznanie czyichś praw i przestrzeganie ich powinno być czymś normalnym w kontaktach międzyludzkich. Powinno dotyczyć nawet zbrodniarzy wojennych, ale czy im również należy się szacunek?
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Alwer, a skąd bierze się pokora? Co to jest? Nie uważasz, że pokora wynika ze strachu? Uważam, że osoba pokorna to osoba zmuszona do uległości. Z tym wiąże się lęk i strach, a sam napisałeś, że tak się nie da uzyskać szacunku.
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
kwiat zle rozumiesz pokore...

"Pokora jest cnotą, dzięki której człowiek, poznawszy się dokładnie, widzi swą marność."

Konfucjusz:

"Gdy widzisz mędrca, myśl o tym, by mu dorównać. Gdy widzisz tego, komu brak rozsądku, zastanów się nad sobą samym. "

"Jeśli coś wiesz, przyznaj, że wiesz. Gdy zaś czegoś nie wiesz, przyznaj, że nie wiesz."

i jeszcze cos kiedys czytalem ze konfucjusz powiedzial jak spotka 3 ludzi to znajdzie wsrod nich przynajmniej 1 osobe od ktorej bedzie sie mial czego nauczyc

to jest wlasnie pokora

smiem podtrzymywac nadal moje zdanie ze z pokory rowniez bierze sie szacunek
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Of10 wybrałeś fajne cytaty do dyskusji, ale moim zdaniem mają się one nijak do pojęcia szacunku. Pozwoliłem sobie je skomentować.

"Pokora jest cnotą, dzięki której człowiek, poznawszy się dokładnie, widzi swą marność."
Z poczucia niskiej wartości nie bierze się szacunek. Jeżeli nie szanuje się siebie to nie szanuje się innych. Ten cytat to kierunkowskaz jak wpędzić się w kompleksy.

"Gdy widzisz mędrca, myśl o tym, by mu dorównać. Gdy widzisz tego, komu brak rozsądku, zastanów się nad sobą samym. "
Pierwsze zdanie dotyczy motywacji a nie pokory. A co znaczy drugie zdanie to przyznaje się, że nie wiem. W oderwaniu od konkretnej sytuacji życiowej do jakiej może się odnosić dla mnie brzmi ono zupełnie bez sensu.

"Jeśli coś wiesz, przyznaj, że wiesz. Gdy zaś czegoś nie wiesz, przyznaj, że nie wiesz."
Taki sposób postępowania charakteryzuje odwagę, a nie pokorę. Stąd to już całkiem blisko do szacunku.

„i jeszcze cos kiedys czytalem ze konfucjusz powiedzial jak spotka 3 ludzi to znajdzie wsrod nich przynajmniej 1 osobe od ktorej bedzie sie mial czego nauczyc”
Może się zdarzyć, że nawet wszyscy trzej będą mieli więcej wiedzy ode mnie w dziedzinach, na których się znają. Ale to wcale nie znaczy że ich wiedza będzie mi do czegokolwiek potrzebna. No i wolę się uczyć od uznanych autorytetów niż od przypadkowych ludzi, których kwalifikacje są trudne do zweryfikowania.

Of10 na podstawie Twoich wypowiedzi pokora jawi mi się jako poczucie niskiej wartości poparte lękami i obawami. To asekuracja i brak odwagi do podejmowania wyzwań.
  • 0

budo_famas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
hÓdy napisał :

to kwestia IMO wychowania jakie wynosi sie z domu
mnie uczono szanowac wszystkich


Eee jak to tak szanować wszystkich ?? Na szacunek trzeba zapracować on nie bierze sie z powietrza i nigdy nie zgodze sie z takim twierdzeniem że każdemu sie należy bo tak poprostu nie jest .
  • 0

budo_gouge
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Jestem pod wielkim wrażeniem waszych wypowiedzi. Szczerze na forach sportowych oczekiwałam koksów, którzy lubią komuś wpi... Takich ludzi nie szanuję.
Szanuję komentarze kwiata do cytatów - bo są mi bliskie, zrozumiałe a piszący je nadaje się (kierując się NA RAZIE tym jednym postem) do fajnej wymiany zdań, nie na zasadzie 'moje zdanie jest takie i już'.
Szacunek ma dwie pozycje, jak w psychologii. Jeśli jest osobowość demokratyczna, szanuje ona (dla przykładu) czyjeś zdanie, opinię, działania - nie wtrąca się w ich przebieg, nie komentuje. Jest jeszcze drugi typ osobowości, kurna, zapomniałam jak się nazywał. Niemniej jednak człowiek z tej drugiej grupy rispektuje kogoś, kto jest wyższy stopniem społecznym, ma większy prestiż w jakiejś sprawie, jest rządzącym... Ten typ człowieka zaś nie szanuje ludzi, którzy są od niego niżsi, biedniejsi, słabsi...

Był taki cytat w filmie Tarantinowskim, chyba najbardziej znanym. Kill Bill (widziałam setki razy) Rozmowa Elle Driver z leżącą na łóżku szpitalnym Panną Młodą, w śpiączce.

-Wiesz... Nigdy Cię nie lubiłam. Szczerze mówiąc - gardzę Tobą. Ale to nie znaczy, że Cię nie szanuję...
  • 0

budo_hódy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek

hÓdy napisał :

to kwestia IMO wychowania jakie wynosi sie z domu
mnie uczono szanowac wszystkich


Eee jak to tak szanować wszystkich ?? Na szacunek trzeba zapracować on nie bierze sie z powietrza i nigdy nie zgodze sie z takim twierdzeniem że każdemu sie należy bo tak poprostu nie jest .

czyli jesli spotkasz kogos kogo widzisz pierwszy raz w zyciu, to nie bedziesz takiej osobie okazywal szacunku bo jeszcze nie udowodnila, ze na niego zasluguje ?

jak dla mnie jest dokladnie na odwrot
kazdej osobie nalezy sie kredyt szacunku
poprzez swoje dzialania moze taka osoba szacunek stracic

ja nawet wystrzegam sie braku szacunku w stosunku do takich osob jak narkomani
nigdy nie wiesz, czy nie spotkalo takiej osoba takie nieszczescie, ze sam bys mu nie podolal
nie zawsze jest tak, ze ludzie upadlaja sie z wyboru
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
kwiatku nadal mi sie wydaje ze lekko nie rozumiesz jednak slowa pokora mi nie chodzi o strach bycia gorszym i tego ze wychodzisz zawsze z zalozenia ze jestes niczym tylko ze znasz siebie swoje dobre strony i te slabsze znasz prawde o sobie i dzieki temu mozesz oddac sie z pelna swiadomoscia pokorze pokora to takze odnajdywanie w kims czasem na pierwszy rzut oka naprawde bezwartosciowym czegos czego my nie "posiadamy" czegos w czym mimo wszystko nie dorownujemy temu komus kurcze nie wiem czy jasno sie wyrazilem bo wole rozmwiac na zywo niz pisac i z tej perspektywy takze inaczej rozumie sie te cytaty ...


ps dziekuje za slowa uznania dla Gouge :wink:
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Of10 widzę, że zaangażowałeś się emocjonalnie w naszą dyskusję. Bardzo się cieszę, że mogę z Tobą dyskutować. Mam takie wrażenie czytając Twój ostatni post że to co Ty określasz słowem pokora to zawiera się (przynajmniej częściowo) w moim rozumieniu słowa życzliwość. Według mnie słowo życzliwość opisują m.in. takie słowa jak spokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wstrzemięźliwość. Ale, ale Of10 do tej pory pisałeś tylko o pokorze, napisz jak rozumiesz słowo szacunek.

hÓdy może słowo szacunek znaczy co innego dla Famasa niż dla Ciebie i dlatego się nie zgadzacie? Może w jego zbiorze pojęć istnieje inne określenie na to co Ty nazywasz szacunkiem?

Gouge mile łechcesz moją ambicję.
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
,,Szacunek, to uznanie godności osoby ludzkiej - kogoś drugiego i swojej własnej. Zasadą jest tu wzajemność, gdyż każda osoba ma prawo do uszanowania (...) Aby szanować innych, trzeba jednak najpierw nauczyć się szanować siebie samego."
Brigitte Beil

do tego dodam ze wlasnie pokora idzie w parze z szacunkiem
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
Uparłeś się z tą pokorą.
  • 0

budo_famas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szacunek
No hÓdy mi sie wydaje ze dla osob dopiero poznanych albo nie znajomych jestesmy poprostu (nie wiem jak to okreslic) grzeczni?/dobrze wychowani . Jezeli otwieram jakiejs kobiecie drzwi przed soba to nie ma to związku z tym ze ja szanuje tylko dlatego ze tak kaze dobre wychowanie . Taki przykład : możesz otwierac drzwi przed swoja nauczycielka bo jest kobieta i tak trzeba i tak cie wychowali rodzice ale jednoczesnie myslec ze to jebnieta wariatka :-)

Nie wiem jak wy ludzie ale ja nie czuje jakiegos szacunku do wszystkich za to ze poprostu są ale nie znaczy to ze mieszam kazdego z gnojem .

Z wyrazami szacunku :-)
Famas
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024