Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skad sie wzielo Aiki taiso


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Skad sie wzielo Aiki taiso
Chodzi mi o zrodlo pochodzenia aiki taiso, nie tylko tego co jest fragmentarycznie robione w dojo zwiazanych z Hombu aikikai ale szczegolnie z innych bardziej lub mniej wrazych organizacji :wink:

Wlasnie sie dowiedzialem bardzo ciekawych rzeczy i chcialem skonfrontowac z czy to jest prawda....
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Ja osobiście nie praktykuje aiki-taiso. Chyba że jest częścią treningu w którym uczestniczę.
Dlatego nie czuję się kompetentny udzielać jakichkolwiek informacji na ten temat.

Zamieszczam link do oficjalnego info:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Dorzuce może jeszcze info w języku angielskim:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Niestety to info nie mowi skad sie wzielo aiki taiso :( A przeciez geneza powstania moze rzucic duze swiatlo na uzytecznosc cwiczenia aiki taiso ?
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
O użyteczności można się wypowiadać, jeśli się regularnie praktykuje daną rzecz, sama geneza nic tutaj nie powie. Patrząc na tych, którzy regularnie uczestniczą w kursie taiso widzę poztywne zmiany i nie mówię tu o o kilku super uzdolnionych motorycznie chłopakach, ale o tzw. 'zwykłych ludziach'. Mój kolega z mojej sekcji po kilku miesiącach kursu taiso stał się wyraźnie luźniejszy, bardziej elastyczny, miękki i zrelaksowany. A tyle lat mniej lub bardziej regularnej praktyki aikido mu tego nie dało. Zapewne był to katalizator zmian, które wypracowywał ćwicząc aikido, ale przydatny katalizator.

Z genezą powstanie taiso u mnie trochę na bakier (chyba za dużo sparingów :) ), z tego co pamiętam to system ma swoje korzenie w praktykach teatru japońskiego kabuki, systemach ćwiczeń zdrowotnych mnichów i tutaj mam w głowie pustkę, były chyba jeszcze 3 elementy... :oops:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso

Wlasnie sie dowiedzialem bardzo ciekawych rzeczy i chcialem skonfrontowac z czy to jest prawda....



Boski ... tak tu się dowiesz wszystkiego , będziesz już wiedział ( oczywiście po skonfrontowaniu )czy gdzieś tam napisali prawdę :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
No wiec moja ciekawosc dostala kopa jak sie dowiedzialem, ze ojcem Aiki Taiso jakie znamy jest Tomiki sensei, ten sam co wprowadzil wspolzawodnictwo do Tomiki aikido!
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Szczepan, moze i jest, ale zapewne ojcem swojej wersji aiki taiso. Wersja, którą my praktykujemy pochodzi od shihana Kobayashiego i następnie od shihana Cognarda. Skąd wziął aiki taiso mistrz Kobayashi, poza oczywistymi wzorcami od Dziadka, nie wiem...

A tak poza tym jak można weryfikować czyjeś słowa słowami kogoś innego :?:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso

Szczepan, moze i jest, ale zapewne ojcem swojej wersji aiki taiso. Wersja, którą my praktykujemy pochodzi od shihana Kobayashiego i następnie od shihana Cognarda. Skąd wziął aiki taiso mistrz Kobayashi, poza oczywistymi wzorcami od Dziadka, nie wiem...

A tak poza tym jak można weryfikować czyjeś słowa słowami kogoś innego :?:

Widzisz, poniewaz H.Kobayashi sensei juz nie zyje, pewnosci nie bedziemy mieli. Ale strzepy wiedzy sa porozrzucane po swiecie i moze warto przy pomocy internetu je sprobowac zlozyc do kupy?

Jak zapewne wiesz, Kobayashi sensei po wyjezdzie z Tokyo Hombu dojo do Osaki cwiczyl u Tomiki sensei. Nawet zostal takim entuzjasta jego podejscia, ze chcial w pewnym momencie wprowadzic idee zawodow do Hombu dojo :) Potwierdza to zreszta obecny szef Tomiki aikido, ktory zreszta cwiczyl z Kobayashi sensei w tych prehistorycznych czasach.....

Zatem mozna powiedziec, ze mam dosc mocny argument na teze, ze sensei mogl nauczyc sie aiki taiso bezposrednio od Tomiki sensei. Moze potem nawet rozwinal go wg swoich przemyslen?
Nie ciekawi cie zatem jak to sie stalo ze Tomiki sensei rozwinal system Aiki taiso?
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso

Nie ciekawi cie zatem jak to sie stalo ze Tomiki sensei rozwinal system Aiki taiso?


Szczepan, ale mnie ciekawi, pisz :!: :-)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso

Jak zapewne wiesz, Kobayashi sensei po wyjezdzie z Tokyo Hombu dojo do Osaki cwiczyl u Tomiki sensei. Nawet zostal takim entuzjasta jego podejscia, ze chcial w pewnym momencie wprowadzic idee zawodow do Hombu dojo :) Potwierdza to zreszta obecny szef Tomiki aikido, ktory zreszta cwiczyl z Kobayashi sensei w tych prehistorycznych czasach.....

Kiedyś na tym forum Herr Pancer opisał jak to było z Tomiki i nawet dał linka do artykułu. Z tego co pamiętam to było troszku inaczej niż sugerujesz Szczepanie :wink: Ale oczywiście podziel się geneza aiki taiso. Bardzom jej ciekaw.

pozdr
Wingman (katujący się codziennym zestawikiem ćwiczeń aiki taiso :( )
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Szczepanie,

Tak jak napisał Gospodin Wingman :wink: źródła podają inaczej :wink: , ale jak masz jakies informacje dawaj - ja też jestem ciekawy.
Z całą pewnością elementy aikitaiso takiego jakie my ćwiczymy można znaleźć u O`Senseia (zdjęcia też kiedyś tu zamieszczałem), krótką formę w leciutko zmienionej formie (ale kolejnośc ta sama) dawał Sensei Tamura podczas swoich seminariów chyba we Francji w połowie lat 70-tych (ale to może wynikało z hierarchi pomiędzy S. Kobayashim a S. Tamurą).
Także korzeni aikitaiso jako zestawu ćwiczeń chyba nie należy szukać u S. Tomiki. Możliwe że rozwinął on ten system w kierunku lepszego przygotowania do zawodów (większy nacisk na dynamikę). Jak masz jakieś materiały (np. cwiczenia) to poproszę.
Przypominam, że nazwa aikitaiso w wielu przypadkach funkcjonuje jako tzw. rozgrzewka przed zajęciami aikido.
Ja mam na myśli coś innego....

Pancer (który nie po to wstaje codziennie o 6.15 by robić aikitaiso od Tomiki* :wink: :) )

* oczywiście zgryźliwość ta nie jest jest skierowana do osoby Senseia Timiki, jego stylu ani też do żadnego z Jego byłych, obecnych ani przyszłych uczniów na terenie Republiki Polskiej, Uni Europejskiej oraz innych Państw - z wyjątkiem Korei Pólnocnej i Kim Dzong Ila.)
  • 0

budo_patreze
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Ktokolwiek opatentowal to cale Aikitaiso, to zly czlowiek byl :wink:
Wmawiac bliznim jak to fajnie, ze ich wszystko boli i ze to cale Ashi no taiso czy inne kiba dachi, to dla zdrowotnosci jest... to zly czlowiek musial byc :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Zadziwiłeś mnie Szczepan swoją pamięcią:) , a może i nie :wink:

Była już taka dyskusja na vortalu, konkretne źródła podawał Pancer i obraz jest zgoła odmienny: przede wszystkim mistrz H.K. nie cwiczył u mistrza Tomiki :!: (powyższe nie obraża żadnego z uczniów mistrza Tomiki ani jego kontynuatorów w naszym pięknym kraju). Ale jak pisał Pancer, jak masz inne źródła dawaj...

Co więcej, ponieważ liznąłem w życiu nieco przygotowań siłowych judockich / zapaśniczych, to sposób ćwiczenia w naszym stylu aikitaiso i osiągane cele sa zgoła odmienne - siła, wydolność, elastyczność jest, ale to nie jest coś, co można wykorzystać w judo - bo tutaj sposób budowy wydolności siłowej jest zupełnie inny, bo i cel jest inny - efektywność siłowa w walce i odpowiednia wydolność do tego. Podejrzewałbym mistrza Tomiki raczej o inklinacje w tym kierunku (porównując z wprowadzonymi przez niego formami sparingów)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso

Szczepanie,

Tak jak napisał Gospodin Wingman :wink: źródła podają inaczej :wink: , ale jak masz jakies informacje dawaj - ja też jestem ciekawy.

Zupelnie nie pamietam jaka wersje owczesnych wydarzen podawales.... :oops: :? moglbys laskawie przypomniec bardzo prosze?
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso

Zupelnie nie pamietam jaka wersje owczesnych wydarzen podawales.... :oops: :? moglbys laskawie przypomniec bardzo prosze?

Szukaj w archiwach. Tam to jest :wink:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Ueshiba pewnie też ćwiczył u Tomiki bo też robił aikitaiso :lol:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso

Ueshiba pewnie też ćwiczył u Tomiki bo też robił aikitaiso :lol:


Nie, Ueshiba pchał drzewa i tak się nauczył aikido, tyle że jeszcze wtedy nie wiedział, że tak to sie nazywa, Tomiki oczywiście :twisted:
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso
Czy Saveniago (przepraszam za przekręcenie nazwiska) robi Aiki Taiso?
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skad sie wzielo Aiki taiso

Czy Saveniago (przepraszam za przekręcenie nazwiska) robi Aiki Taiso?

Tak.
Savegnago, sensei.
Pozdrawiam, h-k :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024