Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido Nishio


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Aikido Nishio
W związku z tym, że mod, z przyczyn kompletnie dla mnie niezrozumiałych zamknął temat, w którym od niepamiętnych czasów rozwijała się spokojna dyskusja na temat Aikido Nishio, uprzejmie proszę o przeniesienie przynajmniej kilku postów Starszawego i moich do nowego tematu, który mam nadzieję naświetli nam wszystkim bardzo ciekawe Aikido Nishio.
Co do ulicy. Jeżeli ktoś pisze na forum Aikido, że Aikido mu się sprawdza poza dojo, to nie widzę powodu dla którego temat miałby zostać zamknięty a rozmowa stłamszona w zarodku. Ani sobie z Dobrym Ludkiem nie ubliżaliśmy, ani nie łamaliśmy regulaminu.
Nie po raz pierwszy moderator udowadnia, że kompletnie nie rozumie słowa „moderować”.
Jeżeli łamię regulamin czy netykietę, proszę o ostrzeżenie i wyjaśnienie, co robię źle, żeby błędów na przyszłość nie popełniać. Stosowana przez Ciebie Szczepan argumentacja w stylu „bo tak mi się podoba” nie rozwiąże problemu a jedynie sprowadzi to Forum do poziomu, w którym argumentami będą jedynie bluzgi, co mam wrażenie i tak chętniej tolerujesz niż spokojną dyskusję.

Poniżej to, co zdążyłem spłodzić zanim poprzedni temat został zamknięty.

To hara-kiri. Nie wiem, czy sa to uderzenia bokserskie, czy z karate, czy po prostu uliczne, ale musza byc zagrozeniem.

Z Twojego ostatniego postu wywnioskowałem, że koncentrujecie się na uderzeniach bokserskich, czyli imho jakościowo najlepszych i najtrudniejszych do obrony. Jest zasadnicza różnica między sierpowym wyprowadzonym przez osobę choć trochę znająca się na rzeczy a ulicznym cepem zamachowym autorstwa, pozostającego w permanentnym stanie euforycznym, pana Heńka spod monopolowego.
Nadal nie wiem czy i jak ćwiczycie uderzenia, przed którymi potem, od 3. kyu, uczycie się bronić.

Co do sierpow, to jest kilka sposobow w zaleznosci od tego, czy to bedzie senno sen, czy gono sen. Mozna wejsc do srodka lub na zewnatrz. W kazdym przypadku musi byc atemi.

Sorry, ale ja nie wiem co to znaczy :oops: , mógłbyś przybliżyć temat?

podbrodkowy jest w tak krotkim dystansie, ze nie mozna do takiego zwarcia dopuscic, bo to sie moze zle skonczyc.

Podobnie jak sierpowy, dlatego o to pytałem.

A propos hara-kiri. W kwestii aikido Nishio wypowiadam sie tylko na podstawie przekazu sensei Hosody.

Spox, rozumiem. Jeżeli o mnie chodzi nie mam w ogóle styczności z Aikido Nishio, dlatego ciekawi mnie to, co piszesz.
Pozdrawiam, h-k :-)
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio
Witaj hara-kiri,

pojecia senno sen i gono sen sa dobrze znane i w judo i w karate. senno sen oznacza tyle, ze wchodzi sie w atak, jakby wyprzedzajac go, gono sen natomiast jest reakcja na juz wyprowadzony atak. Uderzenia musza byc naturalne i nie samobojcze dla atakujacego. Uczymy sie rowiez elementow karate, ale to juz do atemi, bo trzeba wiedziec jak ulozyc dlon (zeby sobie nie zrobic krzywdy) przy uraken, hiraken, haito, shuto, shote itp. wlacznie z atemi z lokcia. Tych tez jest kilka. Tka samo jak sa kopniecia no moze poza mawashi geri, bo to zostawiamy karatekom, ale kolano, czy bodbrzusze. Sam nie kopie wyzej niz splot, bo juz jestem na to za stary. Podciecia oczywiscie tez sa. Ale tu echodzimy w etak zastosowania technik (czy zasad) po 1. danie.

pozdrawiam
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio
To Hara-kiri - bo widzisz przyjacielu, dyskusja, w ktorej pojawia sie sk....nosc, ulica i osobiste wycieczki moze dotyczyc, np. slawnego aikido z Kalifornii, natomiast innych - ewidentnie mniej slawnych juz nie. Tak mi sie gdzies Orwell po glowie tlucze, jakies swinie i rownosc, ale moze to zbyt gornolotne porownanie :wink: (wstawiam mordke, bo podobno to, co przed mordka sie nie liczy na minus dla forumowicza... Na wszelki wypadek wstawie nastepna: :wink: )

Wracajac do tematu.

pojecia senno sen i gono sen sa dobrze znane i w judo i w karate. senno sen oznacza tyle, ze wchodzi sie w atak, jakby wyprzedzajac go, gono sen natomiast jest reakcja na juz wyprowadzony atak.

Ja spotkalem sie z taka sama interpretacja ruchow omote i ura (w tym sensie nie sa one tozsame z irimi i tenkan) w "tradycyjnym" aiki. Kiedys uczono mnie, ze omote jest, gdy atakujacy "ciagnie", ura - gdy "pcha". Najpierw przyjmowalem to z wiara neofity, potem zrozumialem, ze takie tlumaczenie jest calkowicie bez sensu, chocby przy kopnieciach czy uderzeniach. Nie mozna "ciagnac" mawashi geri!
Wyjasnienie, ze omote to wejscie w atak, ura zas polega na reakcji na juz wyprowadzony atak nie tylko rozwialo watpliwosci, ale tez sprawilo, ze techniki zaczely wychodzic w aplikacjach, nie tylko w kihonie, zas aikidocka "strategia" walki ulozyla mi sie w calosc. Co, jak sadze, dowodzi jedynie, ze aikido jest jedno pomimo znacznych nieraz roznic w interpretacji! :wink:
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio
Zgadzam sie Apas, ze aikido jest jedno, jest tylko roznie nauczane. Mnie uczono natomiast, ze omote to wykonanietechniki z przodu, a ura to wyjscie na bok atakujacego. Moge sie oczywiscie mylic. Jest to wg mojej wiedzy niezalezna od senno sen i gono sen. Sa to dwie rozne sprawy.

Pozdrawiam
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio

Zgadzam sie Apas, ze aikido jest jedno, jest tylko roznie nauczane. Mnie uczono natomiast, ze omote to wykonanietechniki z przodu, a ura to wyjscie na bok atakujacego. Moge sie oczywiscie mylic. Jest to wg mojej wiedzy niezalezna od senno sen i gono sen. Sa to dwie rozne sprawy.

Pozdrawiam

Masz racje, tak sie uczy. Napisalem, ze

Ja spotkalem sie z taka sama interpretacja ruchow omote i ura (w tym sensie nie sa one tozsame z irimi i tenkan)

Spotkalem sie z taka interpretacja: irimi, technika od przodu, tenkan - wejscie w martwa strefe, z reguly z boku partnera. W tej interpretacji pojecia omote i ura niosly w sobie inna tresc, zblizona do senno sen i gono sen. Kwestia semantyki i przyjetego nazewnictwa: przedtem wpajano mi, ze omote, ura oraz irimi i tenkan to synonimy, potem przekazano, ze sa to pojecia zblizone, ale rozne. Mnie to bardzo pomoglo w zrozumieniu ruchu. Dodam, ze rzecz dziala sie wiele lat temu, gdy jeszcze zastanawialem sie nad nazewnictwem, zamiast praktykowac ruch :wink:

Pozdrawiam
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio

nie widzę powodu dla którego temat miałby zostać zamknięty a rozmowa stłamszona w zarodku.

Ponieważ zawiera pytanie na które nie ma zadowalającej aikidoków odpowiedzi, budzi wiele emocji, i pozostawia niesmak. W dodatku ci co nie wiedzą tylko wierzą, a zaczynają dopiero swoją nauke aikido, mogą sie dowiedzieć rzeczy niemiłych. Ba, może im się zrodzić w głowie paskudne sceptyckie powątpiewanie i zaczną senseja dręczyć niewygodnymi pytaniami.

Nie można cwiczyć aikido z bokserskich ataków bo są zbyt szybkie, silne, stabilne. Ktoś naprawdę dobry w aikido, uprzedzony o tym, jaki atak ma nadejść zrobiłby pewnie "1 technikę na 10" <- optymistyczne. To oczywiście pod warunkiem, że bokser nie będzie po pierwszym ataku kontynuował.
Dlatego nie ćwiczymy tego na treningu. Również dlatego, że ludzie przychodzący na aikido z ulicy nie mają pojęcia o tym jak się uderza, co znaczy, iż najpierw by ich trzeba było tego nauczyć, co też rodzi problemy.

APAS uważaj z tymi równaniami nierównościowymi, bo zaraz odkryjesz że świat jest niesprawiedliwy :wink:
Twierdzenie że aikido jest jedno, bo opiera się na wspólnych zasadach, a rózni się w interpretacjach, sposobie wykonania technik, metodach nauczania jest kompletnie błędne. Aikido jest takie jakie je ludzie robią. To co i jak robisz jest tym czego się uczysz. Ergo, jest wiele styli aikido, i są jakościowo różne.

PS. bym był zapomniał :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio
mod on
Temat o aikido Nishio sensei jest jak najbardziej pozadany i lubiany. Natomiast jakimkolwiek off topikom dotyczacym skutecznosci aikido na ulicy serdecznie dziekujemy.
mod off

  • 0

budo_petrus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Bielsko Biała

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio
[quote name="Szczepan"]...[quote]

Decyzję szanuję bo masz prawo robić tu co ci się podoba, ale chciałbym wiedzieć dlaczego nie wolno wymieniać swoich opinii na temat S...?

Trochę to bez sensu - wszyscy ćwiczymy SW, które z tematem skuteczności są nierozerwalnie związane.


Z usunięciem posta hara-kiri .... 8O 8O 8O :shocked!: :nie: ...bardzo niemile mnie zaskoczyłeś - czy prawda aż tak boli?

mod edit
http://www.forum-kul...showtopic=85723
wszelkie dalsze uwagi prosze na priva.
  • 0

budo_benek1313
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio

Zgadzam sie Apas, ze aikido jest jedno, jest tylko roznie nauczane. Mnie uczono natomiast, ze omote to wykonanietechniki z przodu, a ura to wyjscie na bok atakujacego. Moge sie oczywiscie mylic. Jest to wg mojej wiedzy niezalezna od senno sen i gono sen. Sa to dwie rozne sprawy.

Pozdrawiam


masz rację starszawy, widać do dokładnie na płytach DVD instruktażowych sensei Nishio. Pokazuje tam dwie wersje wyjścia na ura w przypadku ataku shomen uchi w różnym timingu, z wyprzedzeniem ataku i bez wyprzedzenia.
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio
Omote i ura to wg znowu moje wiedzy sposoby wykonania techniki, ale niekoniecznie samego wejscia (irimi). MOze byc tak, ze z jednego wejscia (irimi i atemi) mozna zrobic np. kote gaeshi przed atakujacym, badz wychodzac na zewnatrz. Mnie kiedys tez uczono, ze irimi i tenkan, to to samo, co omote i ura. Otoz irimi issoku to wejscie w martwa (bezpieczna dla tori) strefe, a tenkan, to po prostu obrot ciala.

Pozdrawiam i mam pytanie do Moda. czy moje posty tez zakrawaja na dyskusje o s..., bo jak pisze o np. seirpowych, to sam nie wiem. Prosze o informacje, bo moze powinienem zamknac gebe.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio

Pozdrawiam i mam pytanie do Moda. czy moje posty tez zakrawaja na dyskusje o s..., bo jak pisze o np. seirpowych, to sam nie wiem. Prosze o informacje, bo moze powinienem zamknac gebe.

naturalnie ze nie. Mysle ze dopoki rozwazamy rozne metody szkoleniowo-treningowe w dojo, zawsze znajdzie sie plaszczyzna porozumienia i konstruktywnej dyskusji. W koncu WSZYSCY shihani mimo roznych sposobow nauczania nadal byli w stanie robic aikido.

Moje uwagi glownie odnosza sie do mlodych wilkow ktorzy kazda wzmianke o sierpowym kojarza nieodlacznie ze sparringiem i bijatyka kto komu dokopie.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio

Moje uwagi glownie odnosza sie do mlodych wilkow ktorzy kazda wzmianke o sierpowym kojarza nieodlacznie ze sparringiem i bijatyka kto komu dokopie.

A ja nie jestem "młodym wilkiem", za to ćwiczy ładynch pare lat aikido, rok z okładem spędziłem na kiku/boksie, i wiem jak się ma jedno do drugiego. Stąd prosta droga do zapytania jaki to sierpowy. Bo sierp sierpowi nierówny, co kolega H-K zauważył.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio

podbrodkowy jest w tak krotkim dystansie, ze nie mozna do takiego zwarcia dopuscic, bo to sie moze zle skonczyc.


A jak nie dopuścić przeciwnika do takiego dystansu?
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Nishio
Dystans jest czyms, co powinno sie kontrolowac. Metoda jest tylko jedna irimi i atemi. W przeciwnym razie to juz jest zawrcie, z ktorym trzeba sobie radzic inaczej.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024