Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ile spac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_kupozaur
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ile spac
siemanko mam pytanie ile H potrzeguje organizm ?
  • 0

budo_kupozaur
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
oczywiscie ile H snu potrzeguje organizm ?
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
to zalezy od organizmu, trybu zycia, etc etc... chyba nie ma jakiejs jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie...
moj organizm na przyklad moglby spac na okraglo ;)
przez ostatnie 4 dni srednia snu u mnie wyniosla prawie 12h na dobe poniewaz mialam okazje sie wyspac... zwykle spie okolo 7h ale najwyrazniej to nie wystarcza
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
nie jest to do końca prawdą... procesy kataboliczne zaczynają sie w człowieku po jakims tam czasie nie jedzenia (i niestety nie pamietam jakim :/ ) wiec jesli spisz tyle co ten czas lub dłuzej to na przykład ciezej Ci zrobic masę na siłce... ta granica jest chyba 10h ale nie jestem pewien... poszukaj na necie
  • 0

budo_hódy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
bardzo mozliwe, ze ta granica to 10 godzin, bo osoby trenujace na silce
powinny spac od 8 do 10 h

ja spie w nocy 6 godzin
po obiedzie jeszcze dosypiam godzinke lub dwie jesli mam okazje
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
ja często budze się po 4 godzinach i jakoś tak fajnie się czuję, ale o tej porze nie ma co robić więc ide sobie spać dalej :) . Nie wiem, u mnie jakoś to dziwnie jest czasami(nie zależne od zmęczenia po treningu). Jak śpie 6 godzin to sie wstawać nie chce jak diabli a czasami budze się jak nowo narodzony. Loteria zwykła.
  • 0

budo_jin kazama
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słupsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
No ja ok 8-9 godzin wiadomo nie zawsze sie wysypiac mozna wiadomo inni domownicy przeszkadzajaa pies... :P
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
W jakiejś książce związanej z SW czytałem że powinno się spać 7-8 godzin plus w miare potrzeby dospać raz, dwa razy w tygodniu 1 godzinę po południu.

Natomiast ja sypiam gdzieś koło 6-7 godzin, i w dzień staram się nie drzemać, bo to powoduje że nie zasnę wcześniej jak koło 2-3 w nocy :/

A co do długości snu, to jak ze wszystkim nie można przeginać ani w jedną ani w drugą stronę.


Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną. Badania przeprowadzone na ponad 1 milionie osób w Kalifornii wykazały, że większość osób śpi 8-9 godzin na dobę, następna duża grupa osób śpi 7-8 godzin. Zapotrzebowanie na sen jest cechą wrodzoną. Wskaźnik umieralności jest najniższy u osób śpiących 7-8 godzin na dobę i wzrasta zarówno u osób śpiących dłużej jak i krócej.


Sen dzieli się na dwie fazy:

* Sen o wolnych ruchach gałek ocznych (skrót: NREM – non-rapid eye movement); inne nazwy: sen powierzchniowy, sen głęboki, sen wolnofalowy. W fazie tej pojawiają się fale Δ aktywności elektrycznej mózgu. Ze względu na intensywność tych fal faza ta dzieli się na 3 stadia.
* Sen o szybkich ruchach gałek ocznych (skrót: REM – rapid eye movement); inne nazwy: sen paradoksalny. W tej fazie występują najczęściej marzenia senne. W tej fazie jest całkowiete rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się.

Sen przechodzi przez wszystkie fazy w cyklu około 90 minutowym. Wraz z długością snu:

* Spada udział najgłębszego stadium snu wolnofalowego (o największej aktywności fal Δ);
* Rośnie czas trwania fazy REM, która pod koniec nocy zazwyczaj trwa około 40 minut. Sen jest pamiętany, gdy przebudzenie jest w fazie REM.

Obiektywnym wskaźnikiem bezsenności jest krótki czas (lub brak) najgłębszego stadium snu wolnofalowego. Bezsenność często jest objawem nerwicy.

W czasie snu zmienia się częstotliwość fal mózgowych. Zanikają szybsze rytmy beta i alfa, pojawiają się wolniejsze rytmy theta i delta.

Wykorzystanie niektórych rejonów mózgu jest znacznie większe podczas snu niż podczas czuwania.

Ewolucyjna rola snu w fizjologii nie jest dokładnie znana. Z pewnością podczas snu do równowagi wraca poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina. Jedna z hipotez tłumaczy też marzenia senne jako efekt "porządkowania się" pamięci.

Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych:

* Zaburzenia nastroju
* Utrudnione skupienie uwagi
* Długotrwała (ok. tygodnia) deprywacja (tj. pozbawienie) snu lub zaburzenia fazy REM mogą prowadzić do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji (np. pacjent widzi ogień, itp.), oraz stanów paranoidalnych. Zaburzenia fazy REM występują także przy alkoholizmie.
* Upośledzenie aktywności układu immunologicznego – zaburzenia w liczbie białych krwinek, upośledzenie aktywności limfocytów w tym cytotoksycznych typu natural killer, które normalnie zwalczają nieprawidłowe komórki: zarażone wirusem lub zmienione nowotworowo.
* Doświadczenia na szczurach pokazały, że kilka tygodni deprywacji snu prowadzi do ich śmierci.

Rekordem długości czasu czuwania był wyczyn zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinessa – mieszkanka RPA bez snu obyła się przez 283 godziny (ponad 11 dni). Znany jest też przypadek Koreańczyka, który umarł z wycieńczenia po 86 godzinach bez snu ani jedzenia.

Deprywacja snu bywa wykorzystywana jako pewien rodzaj tortur. Oskarżane o stosowanie tej techniki były KGB, wojska japońskie w czasie II wojny światowej i armia brytyjska w stosunku do członków IRA.


  • 0

budo_piotrekde1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 853 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
Ja sypiam około 8h i rano wstaje bez większych problemów 8)
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
W tygodniu koło 7,5h a w weekend troszeczkę ponad 8 sobie pozwalam :)
  • 0

budo_ar2r
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
pytanie było ile h snu potrzebuje organizm, a nie kto ile spi :) mysle ze jak ktos ma jakas glebsza wiedze na ten temat to moglby napisac. niedawno na forum byl temat spania co iles tam godzin iles minut i tak przez cala dobe, co podobno całkowicie zaspokoaja zapotrzebowanie organizmu na sen. z tego co pamietam to ktos chcial to porobwac (chyba novocaine). no wiec jak probowales to napisz czy dziala :)
  • 0

budo_kupozaur
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
okey dzia za odp. ;) hm myslicie ze od 00 do 6 bedzie ok czy za mało ;/ ?
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
to kwestia indywidualna.
Ja srednio spie 6h wlasnie od 12-12.30 do 6-6.15 i w polowie tygodnia ma regularny zjazd - czyli dosypiam 2-3h. Jesli pracujesz umyslowo/studiujesz to wskazane jest spanie minimum 7h.
  • 0

budo_kupozaur
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
hm niom ucze sie ale najczesciej z trengu do domu wracam o 23 wienc o 00 ide spac a o 6 wypada wstac jak mam 7 cos tam..
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
a jak się czujesz?? to znaczy jeżeli czujesz się wyspany wmiarę to ci wystarcza, a jak niezbyt to zawsze co parę dni możesz dospać w dzień no i w weekend pospać dłużej
  • 0

budo_kupozaur
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
wiesz co ? chodzi o to ze wlasnie wiecznie jestem nie wyspany dlatego chiałem wprowadzic troche systematycznosci , zebym przyzwyczail sie do np. tych 6czy 7 h snu
  • 0

budo_willykmwtw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile spac
powinno sie spac bodajze minimum 8 godzin, ja czesto sypiam ponizej...po 6 godzin. A kiedy mam okazje sie wyspac lub dluzej pospie (po 8-10 godzin) i tak nie czuje sie wyspany..
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024