Skocz do zawartości


Zdjęcie

pytanie za 100pkt


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

pytanie za 100pkt
od jakiegos czasu zastanawiam sie nad pewna sprawa odnosnie ukladow, poniekad i sambo, ibo, ilbo matsogi- otoz, skoro (a wezmy dla przykladu zupelnie podstawowa technike) mam wykonac w ukladzie "gunnun sogi ap joomok KAUNDE jirugi" to jako bledne wykonanie wskazuje sie kazde ap joomok jirugi, w gunnun so, wykonane na obszar kaunde, ktore nie jest na wysokosci barku w plaszczyznie strzalkowej? czy ktos z Was zna wyjasnienie sprawy?

oczywiscie sprawa tyczy sie wszysktich innych technik.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
moro, nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale chodzi ci o to że ap joomok kaunde jirugi uderzone poniżej linii barków (a więc na strefę kaunde) jest techniką błędną?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
no wlasnie chcialbym przedyskutowac czy jest bledna, a jesli tak to dlaczego. wydaje mi sie ze np na zawodach, robiac uklady, wykonujac techniki inaczej niz "standardowo" ale ciagle mieszczac sie w danej strefie, narazasz sie na negatywna ocene sedziow. czy tylko mi sie tak wydaje?
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
Wiesz, to może byc temat rzeka - co to znaczy wykonać technike "niestandardowo". Wracając do podanego przypadku ap joomok kaunde jirugi to prawidłowe wykonanie jest na wysokość barków, mimo że jest to górna granica strefy kaunde. Ale jeżeli przyłożysz wysokość barków w pozycji gunnun sogi do swojej wysokości to trafiłbyś w splot. Ale to takie moje dywagacje-obserwacje. W tym wypadku akurat nie mam wątpliwości. Ale takie nopunde dollyo chagi prawie pionowo w górę już może przyprawić o dylematy.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt

Ale jeżeli przyłożysz wysokość barków w pozycji gunnun sogi do swojej wysokości to trafiłbyś w splot. Ale to takie moje dywagacje-obserwacje. .


W Encyklopedii zdjęcia też tak to pokazują.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt

...
W Encyklopedii zdjęcia też tak to pokazują.

Widocznie zapamiętałem coś takiego, zdarza się.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
ale podajac strefe techniki, odniesieniem jestesmy sami dla siebie, prawda? i idac dalej, skoro strefa w tym przypadku kaunde jest "od- do" to dlaczego prawidlowym jest jedynie uderzenie na gornej jej granicy? uderzajac na wysokosc wlasnego pempka ciagle bede robil "kaunde jirugi" a jednak taka forma zdaje sie nie jest mile widziana.
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
mi to kiedys tlumaczono, ze to sa wysokosci treningowe...

tzn. jak cwiczymy kaunde jirugi to udezamy na wysokosc barkow

ale kazde jirugi od pasa do barkow to jest poprawne kaunde jirugi

i analogicznie inne techniki

edit: literowki
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
I znowu wracamy do kresek z encyklopedii.
Jeżeli obniżysz punkt uderzenia w pozycji gunnun sogi to w pozycji wyprostowanej automatycznie ten punkt wypada jeszcze niżej. Jeżeli atakujesz poziom pępka to już jest najunde gong gyok.
Atak na wysokości barków to kaunde gonk gyok.
Pozostaje pytanie jaka to będzie wysokość pomiędzy barkami i pępkiem, ale to pytanie nie do mnie.
P.S. Przedstawione informacje pochodzą z encyklopedii.
  • 0

budo_wolek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
To ja zadam pytanie za 200 pkt.
Jeśli prawidłowo wykonamy ap joomuk kaunde jurugi w gunnun sogi (pięść na wysokości barków) i jesli byśmy chcieli ten atak wykorzystać np w sambo matsogi to jakiego bloku do tego użyć???
Dodam tylko, że może wydawać się prosta odpowiedź, ale tak nie jest.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
IRA, a czy odniesieniem do stref nie jest wykonujacy technike? tzn wracajac do tego pempka :wink: jak przeciwnik bedzie bardzo wysoki to uderze w jego niska strefe a jak bardzo niziutki to w wysoka, ale technika ciagle bedzie "kaunde", czy sie myle?
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
wolek, z tego co pamietam zawsze sie stosowalo anpalmok lub bakatpalmok, kaunde. ale bakatpalmok nopunde tez zablokujesz ap jumook kaunde jirugi. na upartego moznaby to jeszcze zablokowac doopalmok magki albo golcho magki albo... etc ;) ale po co. u mnie w klubie najczesciej dwa pierwsze bloki sie stosowalo.

czy moze nie? ;)
  • 0

budo_wolek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
no właśnie, przeważnie stosuje się bloki kaunde, np. an palmok, bakat palmok. Ale prawidłowo wykonany blok kaunde an palmok to pięść na wysokości barków. Jeśli tak to część blokująca jest poniżej linii barków, czyli prawidłwo wykonana technika ap joomuk kaunde jirugi w tym wypadku blokowana będzie nie częścią blokującą an palmok a raczej pięścią.
I moje pytanie brzmi: czy bloki wykonywać nopunde, czy uderzać niżej niż linia barków.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
moro, nie mylisz się. Jest dokładnie tak jak napisałeś.

... czyli prawidłwo wykonana technika ap joomuk kaunde jirugi w tym wypadku blokowana będzie nie częścią blokującą an palmok a raczej pięścią...

Ale tylko wtedy gdy jesteście równego wzrostu.
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
moim zdaniem w tym momencie poprostu dostosowujemy blok do uzerzenia robiac go odpowiednio wyzej/nizej i jest to poprawne

w koncu chodzi o zablokowanie za wszelka cene a nie zrobienie bloku na wysokosc barkow(kaunde) za wszelka cene...
  • 0

budo_pa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt

Ale prawidłowo wykonany blok kaunde an palmok to pięść na wysokości barków. Jeśli tak to część blokująca jest poniżej linii barków, czyli prawidłwo wykonana technika ap joomuk kaunde jirugi w tym wypadku blokowana będzie nie częścią blokującą an palmok a raczej pięścią.


To blokuj sonkalem albo sonkaldung. Wtedy prawidłowo powinieneś mieć krawędź blokującą na wysokości barku, a wyprostowane palce trochę wyżej, o ile się nie mylę. I problem z głowy. :)
  • 0

budo_wolek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
do kyan: no właśnie tu tkwi problem. Czy stosować wyższy blok czy niżej udeżać. No bo np. na początku nauki nie znamy wysokiego bloku: nopunde an palmok yop makgi, tylko znamy ten blok na strefę średnią i taki stosujemy przeważnie w walkach krokowych jak sambo matsogi. Oczywiście wystraczy dostosować blok do uderzenia.

do Pa: z tego co wiem przy bloku sonkal albo sonkaldung palce mają być na wysokości barków, tak więc dalej tkwi problem, bo część blokująca jest niżej niż uderzenie. Chyba, że jest to blok nopunde. Ale utarło się, że na uderzenie kaunde stosujemy tez blok kaunde. Czy to wtedy jest prawidłowe?
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
o to mi chodzi wolek robisz kaunde anpalmok makgi z piescia troche ponad bark
  • 0

budo_wolek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
rozumiem, ale wg mojej wiedzy jeśli pięść jest powyżej barku to juz jest to blok nopunde, czyż nie?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie za 100pkt
silac sie na podsumowanie, czy wykonujac uklad, uderzajac "ap joomok kaunde jirugi" w dowolny inny punkt niz na linii centralnej ciala- na wysokosci barkow, robie blad czy nie?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024