Skocz do zawartości


Zdjęcie

kanku dai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

kanku dai
Rozpracowuję sobie to kata ostatnio bo będzie mi potrzebne na 1 kyu i się zastanawiam nad interpretacją "kucnięcia". Odrzucam wszystkie teksty pod tytułem unik przed kijem i podobne.

Na ta chwilę to mi najbardziej przypomina obronę przed wejściem zapaśniczym. Macie inne pomysły?
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
Obrona przed kijem to jedna z najbardziej popularnych interpretacji. Poza tym:

1. Po uderzeniu w twarz zejście do nóg partnera i sprowadzenie do parteru.
2. Zejście z linii kopnięci, mawashi, z wyskoku itp.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
jakbym walił kijem a ktoś by tak przykucnął to chyba żywy by już nie wyszedł.

Z tym wywróceniem jest tak jak z moją obroną, może być, ale ciekawi mnie co by powiedzieli ludzie z okinawskich styli
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
Dla mnie jako żywo jest to już kontratak (albo nawet atak).
Jak tak daleki "nurkujący" ruch, wypad, może być obroną na wejście w nogi?
Przecież tori wchodząc w nogi też wykonuje wypad - więc gdyby taka była obrona musielibyście przejść jeden przez drugiego ...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
nie traktuj kata dosłownie.

W heian nidam masz na początku ruch do przodu, a w interpretacji okinawskiej jest on do tyłu :)
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
A Twój nauczyciel nie pokazywał interpretacji tego ruchu, czy też macie na egzaminie radosną twórczość?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
Dla siebie to rozpracowuję. A jak już mówiłem japońska interpretacja do mnei nei przemawia w większości kata. Jest po prostu nierealistyczna, techniki są nei do wykonania w "realu" ;)
Okinawskie są sensowniejsze.

Na egzaminie nie mamy bunkai.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
a poza tym po to jest forum żeby się wiedzą dzielić a nie ciągle jeden drugiemu wilkiem :/
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
A może:
atak - hidari-mae-geri, jun-zuki
obrona - mamy tu zasłonięcie nogą, nieżle się sprawdzające jako obrona przed mae-geri, i zbicie uderzenia ręką. Zakładając, że udało ci się zsunąć silne kopnięcie i uderzenie, przeciwnik będzie miał tendencję "przelecieć". Wchodzisz głęboko niszcząc mu wsparcie na nodze zakrocznej, a ręce wymuszają utratę równowagi przez wychylenie ciała. Trochę to przypomina manewry Okuyamy, kiedy to Bogusiem Ryszewskim matę wycierał.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
tak tak, pamiętam ;)

tak, uniesienie nogi to alb prze mae geri albo lowkickiem. Ręce to blok lub rodzaj podwójnenj gardy.

Natomiast to "przykucnięcie " faktycznei pasuje na obalenie z głębokim wejsciem.

Ps. Sprawdz Maila
  • 0

budo_atoml1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
Laser, nie miałbyś takich pytań gdybyś kontynuował naukę Ryu-te. HAHA :wink:

Czy możesz w jakiś sposób pokazać (może link jakiś) , albo dokładnie opisać o co dokładnie Ci chodzi,
u nas jak wiesz nie ma takiego kata.

Za to rzeczywiście bunkaje w Ryu-te różnią się czasem diametralnie od innych stylów.
np. uderzenie łokciem w innych stylach u nas jest dźwignią w stójce na nadgarstek. :roll:

pozdro
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
tk, tylko ze nie chciałem samoego ryu te a obie te rzeczy a na to czasu brak. Na wszystkoczasu brak jak sie dzidzi pojawia ;) Zostaje samotna praktyka.
Poza tym samo ryu te nie dla mnie, lubię powalczyć, a tam, zanim miałbym okazję to bym musiał długo podstwy obrabiać ;)

Niemniej pozostaje waszym sympatykiem:)
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
nie wiem czy to o to chodzi ale może tutaj znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie.
filmik z shorin-ryu na ktorym jest fragment z podskokami bunkai do kushanku dai
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
no własnie, kushanku chyba Atom macie u siebie
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
patrzyłeś na ten filmik? jest tam ten moment który Cie interesuje?
sadze ze to kata z Gosoku jest raczej podobne do wersji z shorin niz do Ryu-Te wiec lepiej popatrz na ten filmik
  • 0

budo_atoml1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
Już sobie obejrzałem w Video Google :)
W Ryu-te istnieje kata zwane Kusanku w wersji podstawowej, które przypomina kata Kanku Dai Shotokanu.
Przypomina, ale tylko zarysem, niby ruchy te same, a w zupełności inne.
Dużo by mówić, ale pokrótce jeżeli chodzi o "przykucnięcie" to:

1) jest kilka interpretacji tego ruchu, jeden to np. obrona przed wejściem w nogi ale nie po to by uciec, ale by znokałtować - mocny atak na szyję, a już napewno nie obrona przed żadną bronią. Opiszę, albo naprowadzę Cię na trochę inną.

2) Zwróć uwagę na ruch, najpier kolano do góry z rękami w bloku, wycofanie dalekie nogi prawej z opadem i uderzeniem dłońmi w podłogę. Po coś są przecież te ruchy :!: nie po to by kata ładnie wyglądało. :roll:

a) Wyobraź sobie, że to stoisz za przeciwnikiem (jaka kolwiek akcja kiedy znalazłeś się za plecami przeciwnika. Blok podwójny może byc chwytem, kolano naciągnięciem kręgosłupa, przy wycofaniu nogi następuje ściągnięcie pacjenta w dół.

B) stoisz przodem do przeciwnika, a to on trzyma Cię za chabety dwoma rękami wchodzisz rękami do wewnątrz łapiąc za szyję, podnosząc kolano, wywołujesz odruch cofnięcia bioder, lub podniesienia nogi celem obrony. Prostujesz nogę, ale w kierunku nadkolana przeciwnika, jego lewej nogi jeżeli cofa biodra, lub nogi tej stojącej na ziemi w przypadku kiedy podnosi nogę.Kopnięcio-odepchnięcie powoduje utratę równowagi tori i jego gwałtowne opadanie do przodu, w czym mu pomagamy "kucając" i dobijając do podłogi.
Ciężko to opisać, ale technika jest bardzo bolesna i zaskakująca.

W Ryu-te bloki- nie muszą być blokami, uderzenia -uderzeniami, kopniecia kopnięciami.
:D Pamiętajmy, że kata było po to aby szyfrować wiedzę, a nie po to by się chwalić techinikami.

To są tylko przykłady, bunkaje w Ryu-te różnią się tym , że nie wszystko traktujemy dosłownie. np. dwa kopnięcia yoko na początku u nas są wykonywane niżej i nie całkiem jak yoko, ale służą jako podcięcie, lub dźwignia na nogę. 8)

W tym kata na początku występuje, również uderzenie prostą ręką z prostymi palcami na wysokości splotu, mam nadzieję ,że nie ćwiczycie tego jako uderzenie na brzuch :lol:

Na koniec chciałem podkreślić, że są to podstawowe bunkaje z podstawowej wersji kata.
  • 0

budo_atoml1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
Myślę, że ta Shorin -ryu nie na daje się do zastosowania w "realu"

Laser,- gratuluję dzidzi.
:)

A dlaTwojej wiadomości, obecnie pierwszą częśc treningu prowadzi zawodnik MMA, gdzie możemy sie poobijać i w stójce i w parterze, aby w drugiej części treningu stosować Ryu-te w odpowiedzi na standardowe ataki powyższych. :)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai

1) ....

no to dobrze wykombinowałem ;)

2) ....


no jasne

a) Wyobraź sobie, że to stoisz za przeciwnikiem (jaka kolwiek akcja kiedy znalazłeś się za plecami przeciwnika. Blok podwójny może byc chwytem, kolano naciągnięciem kręgosłupa, przy wycofaniu nogi następuje ściągnięcie pacjenta w dół.


tak, dokładnie, jest tu masa możliwości, miałem dylemat tylko co do tego kucnięcia ;;)


W tym kata na początku występuje, również uderzenie prostą ręką z prostymi palcami na wysokości splotu, mam nadzieję ,że nie ćwiczycie tego jako uderzenie na brzuch :lol:


hehehe, no włąsnie w shotokanie tak się to ćwiczy :) heheheheh
To mi się wydaje oczywoste że to dzwignia
  • 0

budo_atoml1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai
powodzenia na egzaminie,

pozdro
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: kanku dai

B) stoisz przodem do przeciwnika, a to on trzyma Cię za chabety dwoma rękami wchodzisz rękami do wewnątrz łapiąc za szyję, podnosząc kolano, wywołujesz odruch cofnięcia bioder, lub podniesienia nogi celem obrony. Prostujesz nogę, ale w kierunku nadkolana przeciwnika, jego lewej nogi jeżeli cofa biodra, lub nogi tej stojącej na ziemi w przypadku kiedy podnosi nogę.Kopnięcio-odepchnięcie powoduje utratę równowagi tori i jego gwałtowne opadanie do przodu, w czym mu pomagamy "kucając" i dobijając do podłogi.
Ciężko to opisać, ale technika jest bardzo bolesna i zaskakująca.


To chyba w sumie podobne do tego co opisywałem, choć sytuacja początkowa jest nieco inna. Natomiast zastanawia mnie coś innego piszesz w innym fragmencie o uniesieniu a następnie wycofaniu prawej nogi. W kanku idzie ona do przodu - błąd w twoim opisie, czy na tyle duża różnica kata?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024