Skocz do zawartości


Zdjęcie

Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
Hejka,
małe (późne) info dla wszystkich fanów Jodo :)

Seminarium Koryu Jodo,
25 - 26 Listopad 2006, w Utrecht, Holandia


Prowadzenie:
Jock Hopson, Louis Vitalis, René van Amersfoort, wszyscy 7 Dan Jodo Renshi

Koszt:
sobota 40 Euro, niedziela 30 Euro, całość 60 Euro

Zakwaterowanie:
(to tylko możliwość) hotel AMRATH: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
rezwerwować tylko poprzez René ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) lub Jefa
([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) (taniej!!!)
2 noce piątek/sobota 120 euro, max 2 osoby
jedna noc 90 euro, max 2 osoby

Dojazd:
na dworzec główny Utrecht łatwo sie dostac pociągiem z lotniska Schiphol

pozdrawiam
LM

jeszcze tylko plakat...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
Jako, że nikt oprócz mnie z Polski na staż nie dotarł no i poza tym ja zamieszczałem info, postanowiłem, mając parę wolnych chwil po pracy napisac krótką relacyjkę. Z góry informuję - niestety nikt żadnych zdjęć nie robił, wszyscy trenowali :) Tak że będzie sucho...

Staż odbywał się po raz drugi z rzędu w pięknym mieście Utrecht, jakieś 20 min od Amsterdamu m/w na południe. Trwał 2 dni - sobotę i niedziele.

Seminarium to jest pomyślane jako cyklicznie spotkania raz do roku, z tymi samymi nauczycielami - Jock Hopson, Lui Vitalis i Rene van Amersfoort, wszyscy 7 dan Jodo Renshi. Wszyscy to uczniowie Ishido Sensei (8 dan Jodo Kyoshi, 8 dan Iaido Kyoshi). Jest to o tyle istotne dla Koryu, że interpretacje różnią się lekko od siebie jeżeli widzi się nauczycieli z południa Japonii i z Tokio. W Seitei nie ma tego problemu - tam teoretycznie wszystko jest jednakowe, W Koryu trzeba skupić się na jednym przekazie inaczej można się zapętlić.
Tym razem z powodu choroby i sytuacji rodzinnej nie przybył Jock Sensei, staż prowadzili więc Rene i Lui.

Przyleciałem do Amsterdamu w piątek wcześnie rano (takie połączenie), co dało mi możliwość połażenia po mieście, wstąpienia na kawę do caffe-schopu ;) czy na pifko do normalnej knajpy. Tyle, że musiałem wstać o 3 w nocy żeby zdążyć na samolot... Potem okazało się że spać poszliśmy tez o 3-ciej w nocy, bo wieczorem spotkaliśmy się w czwórkę z Rene w knajpie i posiedzieliśmy do późna... W końcu element socjalny ważny jest tak samo bardzo jak sam trening ;)

Jako że był to drugi dopiero staż i od poprzedniego był rok przerwy, zaczęliśmy od początku. Uradowało mnie to niezmiernie, bo rok temu nie byłem :) W przekazie Tokijskim jest o tyle fajnie że formy które występują w Seitei nie różnią się od tych w Koryu. Tak, że pokazano nam tylko te 6 brakujących z Omote: Tsuba wari, Ukan, # Kasa no shita, Ichi rei, Neya no uchi, Hoso michi. I kazano młócić... A potem kazano młócić wszystkie 12 form z Omote Waza.
Pod koniec dnia byłem pewien że pojąłem tajemnicę Koryu - jeżeli w seitei istnieje kontrola i ten-no-uchi, to w Koryu nikt o tym nie słyszał ;) To znaczy - w Koruy musi boleć ;) inaczej się nie liczy... Za partnera miałem Beata ze Szwajcarii (3dan Jo i Iai), co to 33 lata był judoką, tylko mu się plecy posypały i od paru lat rzeźbi mieczem i kijem. No ale siły ma sporo, na szczęście precyzji też, toteż nie mam siniaków na czałym brzuchu tylko m/w dookoła
splotu słonecznego no i oczywiście na prawym przedramieniu.
Pod koniec długiego dnia, na ostatnim treningu poćwiczyliśmy sobie tanjo-jutsu, czyli formy z 90cm kijem. Są o tyle fajne, że są krótkie i w porównaniu do poprzedniego zestawu nowych kata, naprawde łatwo przysfajalne. Na dodatek łatwiej się toto kontroluje, ale pałer ma i tak niesamowity - zaskoczony byłem jak łatwo można wybić komuś miecz z rąk...
Wieczorkiem wybraliśmy się całą grupą na kolacyjkę do piekielnie drogiej knajpy w Utreht i jak to bywa im droższa knajpa tym mniej sie zje, takteż podrażniłem tylko żołądek :)

Niedziela zaczęła się od powtórki soboty. Tak że do lanczu powtarzaliśmy Omote. Potem... przeszliśmy do Chudan Waza :) Tylko 3 pierwsze formy: Ichi riki, Oshi zume i Midare dome. 3 znana, ale problem pojawił się w 1- i 2-giej. Niby takie wariacje na temat początku Ranai, ale... inny wymiar. Technicznie rzecz biorąc istnieje ogromna przepaść między Omote i Chudan. Omote dla większości z nas było magią, natomiast Chudan to kompletnie wiedza tajemna. No ale na koniec semianrium można przecież sobie poszaleć, no to sobie szaleliśmy. Ostatnią formą jaką pokazał Rene byla Ushiro zue zen. Fajna forma bazująca na intuicji samuraja ;)Jako że nie mieliśmy już czasu, popatrzyliśmy sobie, machneliśmy (no przynajmniej staraliśmy się kopiować) i na tym zakończył się staż. Na samym końcu zapowiedziano kontynuacje w pzryszłym roku, m/w w tym samym terminie.

Stażyk był naprawdę fajny. Dużo uwagi przywiązywano do sensu wykonywania poszczególnych ruchów i technik. Na razie oczywiście robiiśmy to wszystko na zasadzie kwadratowych ruchów - ale, istotne żeby ze zrozumieniem. No i oczywiście 30% czasu parktycznie każdy poświęcał na doskonalenie hiki-otoschi ;) Nie musze dodawac że ani Lui ani Rene nie byli parktycznie nigdy z tych naszych technik zadowoleni. Za rok jadę na pewno, a jak się ktoś zastanawia to polecam gorąco. Jedyny warunek stawiany przez organizatorów to "rozsądna znajomość seitei jodo" co z regóły oznacza dobrą znajomość kata 1-11 Seitei i podstawową Ranai Seitei.

pozdrówka
LM
  • 0

budo_mudan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
Super, udany staż :D mi przyjdzie jeszcze sobie troche poczękać na koryu zanim dobrze przyswoje seitei jo.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
Byc moze troche nie rozumiem.....
Koryu to przeciez nazwa generyczna dla wszyskich 'klasycznych' czy tez 'starych' szkol miecza, i innej broni. O ile sobie przypominam Shimizu sensei ktory byl ostatnim szefem Jodo cwiczyl szkole Shindo munen ryu.
Jaka konkretnei szkole koryu cwiczycie? I co to jest Seitei? Czy to cos podobnego do seitei iai -- to znaczy zlepek z roznych szkol koryu?

A relacja fajna. Jest w Szwajcarii jeden gosciu(nie pamietam w tej chwili nazwiska...) co ma bardzo wysoki stopien w Jodo -- masz/miales z nim jakis kontakt?
  • 0

budo_mudan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
W przypadku jodo koryu w domyśle to Shindo Muso Ryu Jojutsu na podstawie którego sensei Shimizu opracował seitei jo. Także w odróżnieniu od seitei iai, seitei jo bazuje na jednej szkole.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia

Jest w Szwajcarii jeden gosciu(nie pamietam w tej chwili nazwiska...) co ma bardzo wysoki stopien w Jodo -- masz/miales z nim jakis kontakt?


Pascal Kriger. Kontaktu z nim nie mam żadnego, byłem raz na stażu z jego uczniem - Fredem Quantem. Kriger ma związki z Draegerem Sensei. Ichnia wersja jojutsu pochodzi z południa Japonii (Nishioka Sensei) różni się nieco od tej jaką naucza sie w Tokio (Ishido Sensei). Jako że Jock, Lui i Rene to uczniowie Ishido, tak że uczą wersji z Tokio (zbliżonej do Seitei). W organizacji Krigera w ogóle nie uczy się Seitei Jodo.
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
Tak w temacie ostatniego postu to bardzo prosze o wyprostowanie mnie ale zdaje się, że są trzy linie Jodo - Shinto Muso Ryu. Jedna to Nishioka Sensei - bez treningu seitei itd. BAAARDZO odstaje od seitei jodo, drugie dwie to linia północna i południowa - obie trenują seitei jako wstęp do treningu koryu ale różnią się pomiędzy sobą szczegółami kata, czasem dystansem ale dużo mniej między sobą niż dowolna z nich z linią Nishioka sensei...
Tak więc mnie się wydaje ze tych linii to jest trzy jeśli wliczać w to bardzo często pomijaną linię Nishioka sensei trenowaną praktycznie tylko w jego organizacji pozostającej trochę na uboczu głównego nurtu w mniej lub bardziej luźny sposób połączonego jednak z ZNKR choćby przez osobę Shimizu Sensei, którego to nauczanie odrzucił jeden z jego głównych uczniów - Nishioka sensei, który wrócił do wersji z przed reformy jodo przeprowadzonej przez Shimizu Sensei....
ufff... to chyba moje najdłuższe zdanie ;) mam nadzieje, że ktos je zrozumie :)

W większości dostępnych mi materiałów są dwie linie - Pn i Pd - obie wydaje mi się ćwiczą seitei oparte w całości na Shinto Muso Ryu.
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
acha - tak do Szczepana - seitei Iaido nie jest zlepkiem różnych szkół koryu.
To raczej zestaw ćwiczeń na podstawie różnych szkół. To samo kata w seitei i koryu to dwie różne formy, nawet jak na zewnątrz wygląda podobnie... Inny jest dystans, wyniesienie miecza, często inne jest cięcie, jego głębokość czy kąt, często inne jest chiburi. Tak na prawdę to takie same to jest chyba tylko noto bo w seitei kazdy ma prawo robic noto swojej szkoły :)

Pozdrawiam,

Michal N
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
dzieki Michal!
  • 0

budo_mudan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia

Tak w temacie ostatniego postu to bardzo prosze o wyprostowanie mnie ale zdaje się, że są trzy linie Jodo - Shinto Muso Ryu. Jedna to Nishioka Sensei - bez treningu seitei


jeszcze jedno info Nishioka Sensei aktualnie jest "szefem technicznym" (jeżeli można tak powiedzieć) Europejskiej Federacji Jodo czyli organizacji powołanej do życia przez Pascala Krigera.
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
Tak żeby dodać trochę ze "źródeł" to przedstawiam jedną z wersji historii Shinto Muso Ryu. Dlaczego piszę, że jedną z wersji? Bo jak to z historią bywa, każdy "ciągnie pod siebie" i na stronach Europejskiej Federaji Jodo znajdzie się parę rzeczy które nie pasują do historii prezentowanej przez ZNKR albo poszczególne Dojo w europie i Japonii. Po lekturze czego tylko dało radę :) mogę powiedzieć, że ten akurat artykuł
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
dotyczący historii Jodo sprzed "schizmy" po smierci Shimizu Sensei akurat pokrywa się z innymi na ten temat.
Jak ktoś ma ochotę na odrobinę historii to zachęcam do lektury.

Michal N
  • 0

budo_mudan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż Koryu Jodo, 25-26.11.2006, Utreht, Holandia
Artykuł znany i ciekawy, "schizma" trochę za duże słowo. Faktem jest że Shimizu sensei nie wyznaczył oficjalnie swojego następcy ale także faktem jest że Otofuji Ichizô sensei przejął role głowy szkoły a ten z kolei też nie wyznaczył nikogo więc mamy dwóch jego "największych" uczniów Matsamura sensei i Matsui sensei. - to tak apropo ciągniecia pod siebie :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024