Skocz do zawartości


Zdjęcie

hakama a wiek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_takeo_otori
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

hakama a wiek
czy jest jakaś "ustawa" mówiąca o tym od ilu lat można nosić hakame? ( albo od ilu lat można mieć 1 dana)
  • 0

budo_big boss
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Knurów

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
Co do hakamy to nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że wiek nie ma znaczenia. Co do 1st dana'a to wszystko zalerzy od sztuki walki, np. w Karate Kyokushin Dana możesz mieć już po pięciu latach treningu, a w aikido czas ten jest o wiele dłurzszy.
  • 0

budo_big boss
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Knurów

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
Tutaj cytat z wikipedi wyjaśniający kwestie hakamy:
''Tradycyjnie do jej noszenia są uprawnieni posiadacze stopni mistrzowskich (dan), ale reguły znacznie różnią się między poszczególnymi dojo, nawet w ramach jednej organizacji. W Polskiej Federacji Aikido do noszenia hakamy są uprawnieni adepci od stopnia 2 kyu. W Polskiej Unii Aikido do noszenia hakam są uprawnieni wszyscy mistrzowie, oraz uczniowie posiadający 1 kyu, z uprawnieniami instruktorskimi.''
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
Mowimy tutaj o cwiczeniu miecza a nie o aikido. W aikido nie ma zadnego cwiczenia miecza. Wikipedia nie jest zadna miara wiarygodnym zrodlem informacji.

Wszystkie tradycyjne szkoly miecza wymagaja noszenia hakamy od pierwszego treningu, niezaleznie od wieku.
  • 0

budo_kupozaur
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
szczepan nie ma>?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek

szczepan nie ma>?

Oczywiscie ze nie ma. Po pierwsze cwiczy sie bokenem - a to nie jest miecz zadna miara.
Po drugie Nawet to co sie cwiczy bokenem nie ma nic wspolnego z cwiczeniami bokenem z Koryu. Wiec nie ma mowy o cwiczeniu miecza.
  • 0

budo_kupozaur
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
a tyle sie mowi ze aikido powstalo na bazie ruchu miecza... ;| ale moze cos zle uslyszalem :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek

a tyle sie mowi ze aikido powstalo na bazie ruchu miecza...

Aikido powstało na bazie Daito-Ryu przede wszystkim, które zawierało wiele technik obrony przed bronią, będąc przede wszystkim sztuką walki wręcz. Później nastapiły mniejsze i większe rozłamy, jedni trzymali się kurczowo broni, inni odeszli od szermierki i od jodo na rzecz jedynie demonstrowania za pomocą tych przyrządów podstawowych zasad aiki. I tak jest dzisiaj - broń w aikido uczy timingu, poruszania się oraz pewnych podstaw operowania nią. I tyle. Nie ma mowy o zbliżeniu się choćby do umiejętności, których uczą szkoły koryu.
  • 0

budo_jiloo
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek

szczepan nie ma>?

Oczywiscie ze nie ma. Po pierwsze cwiczy sie bokenem - a to nie jest miecz zadna miara.

poprawcie mnie jesli sie mysle, ale japonskie slowo bokken oznacza drewniany miecz (boku - drewno, ken - miecz). a wiec jest to miecz pelna miara - tylko treningowy ;-)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek

poprawcie mnie jesli sie mysle, ale japonskie slowo bokken oznacza drewniany miecz (boku - drewno, ken - miecz). a wiec jest to miecz pelna miara - tylko treningowy ;-)

Nie chodzi o znaczenie slowa, tylko o praktyke. Wez boken pomachaj, a potem wez Prawdziwy Miecz i pomachaj. Mam nadzieje ze poczujesz roznice :wink: :)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
No Szczepan, piszesz o niewygodnych rzeczach. Do mnie na treniong przychodzą aikidocy z świętym przekonaniem, że machanie bokkenem to nauka wlaki mieczem czy innego mieczoświrstwa. Dostaje taki iaito do ręki na chwilę i jaego wyraz tworzy ulega zmianie.

Co do hakamy to nie ma żadnych ustaw, zalezy od klubu. Dla jak w danej sztuce walki używa się hakamy to powinno się ją nakładac po tym, jak adept przestanie się przewracać o własne nogi.
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek

No Szczepan, piszesz o niewygodnych rzeczach. Do mnie na treniong przychodzą aikidocy z świętym przekonaniem, że machanie bokkenem to nauka wlaki mieczem czy innego mieczoświrstwa. Dostaje taki iaito do ręki na chwilę i jaego wyraz tworzy ulega zmianie.


Prawda to. Ale na stazach iaido widzialem paru "wysublimowanych" adeptow ktorzy robili takie kino, ze naprawde chcialbym ich zobaczyc na porzadnym treningu z bokkenem jak odbieraja po raz pierwszy kiri otoshi :twisted:
  • 0

budo_issoria
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
Wracając do tematu hakamy.

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, jak hakamę powinny wiązać kobiety...?
Na japońskich tubylcach płci pięknej o uszy i oczy obiło mi się coś wyglądające na wysoko w pasie, prawie że pod pachami 8O , ale mam na myśli na trening iaido. Hmmm, przy różnicy obwodu pasa / bioder około 30 cm i braku praktycznych umiejętności w tym kierunku zazwyczaj w połowie treningu zaczyna to wyglądać dość pociesznie, kiedy - przy zawiązaniu "pod pachami" na jakiekolwiek ruchy saya po prostu nie ma miejsca (poza tym, czy widział kto wyciągać miecz spod pachy ;) ), a przy zawiązaniu na biodrach po kilku przesunieciach saya za pasem i tak wszystko się poluźnia rozjeżdża ku górze :roll:

Wszelkie ciekawe pomysły mile widziane :)
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
Na pewno mają zawiązaną wyżej, do tego nie mają kokardy na zewnątrz. Nie wiem jak to jest wiązane, nigdy się tym nie interesowałem dokłądnie. Oczywiście jest masa sposobów wiązania.
  • 0

budo_issoria
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama a wiek
Jeżeli chodzi o sposób wiązania - robię to jako sensei przykazał (faktycznie, bez kokardki :D ), ale bardziej interesuje mnie właśnie w którym miejscu.

PS. Zasłyszane, jak pierwszy raz zakładałam hakamę: Kobiety są anatomicznie niedopasowane do noszenia miecza! :wink: :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024