Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido+....?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
295 odpowiedzi w tym temacie

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

1. Tak swoją drogą, to skąd wiesz, że zacznie się blokowanie na aikido, a nie rozprowadzanie na karate? ;) Według mnie może być w obydwie strony.

2. Ponadto jeśli piszesz, że podstawy w aikido to po kilku latach się ma opanowane, to skąd założenie, że w innych sztukach walki - japońskich w szczególności - opanowuje się je szybciej? Myślę, że do stadium odruchów to jeszcze bardzo, bardzo daleko, jeśli się dopiero zaczyna coś trenować, i nie należy się martwić, a za to sumiennie i świadomie ćwiczyć.


Ad 1 Trzeba by zrobić prosty eksperyment. Machnąć komuś kto nie ma nic wspólnego z SW czymś w kierunku twarzy i zbadać czy się zasłoni rękoma czy zejdzie z linii...
Obstawiam że się zasłoni. Zasłona jest naturalną reakcją zapisaną, że tak powiem rdzeniową. Taka zasłona to forma bloku. W związku z powyższym łatwiej opanować i zakodować blok niż bardziej wyrafinowane metody przejęcia i kontroli ataku.

Na ostatnim treningu ćwiczyłem zejścia z linii trzymając ręce z tyłu. Ile musiałem się namęczyć żeby nie robić uników głową i nie gibać się. Czyli trzymać centrum.

Ad 2 Zakładam tak ponieważ Aikido jest najbardziej wyrafinowanym systemem obrony. Wymaga wiele pracy żeby utrwalić sobie pewne sposoby rekcji ruchu itd. Ine systemy są prostsze. Nie trzeba wiele czasu zeby ze zdolnego motorycznie człowieka zrobić osiągającego sukces zawodnika w karate itd. Natomiast im dłużej ćwiczę aikido tym więcej widzę niedoskonałości tego co robiłem miesiąc, rok, kilka lat temu.

Paweł Nastula dość szybko nauczył się kopać i uderzać. I wygrał walkę. Może jego technika uderzana nie jest najlepsza z możliwych ale jak widać wystarczająca.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?
Cos w tym jest. W treningu aikido miałem tendencje do bloków (przez to ciężko mi wychodziła zasada otonashi no ken w mieczu). A na treningach karate wciąż byłem ochrzaniany za przechwytywanie ataków, co na zawodach jest niedozwolone :)

Przeszło mi po jakimś czasie. Tym bardziej że nie ćwiczę kuż karate ;)
Ale taki diabełek tam we mnie siedzi który czasem i tak każe mi twardziej przyjmować ataki.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Ad 1 Trzeba by zrobić prosty eksperyment. Machnąć komuś kto nie ma nic wspólnego z SW czymś w kierunku twarzy i zbadać czy się zasłoni rękoma czy zejdzie z linii...
Obstawiam że się zasłoni. Zasłona jest naturalną reakcją zapisaną, że tak powiem rdzeniową. Taka zasłona to forma bloku. W związku z powyższym łatwiej opanować i zakodować blok niż bardziej wyrafinowane metody przejęcia i kontroli ataku.

Tutaj zgoda. :)

Nie trzeba wiele czasu zeby ze zdolnego motorycznie człowieka zrobić osiągającego sukces zawodnika w karate itd. Natomiast im dłużej ćwiczę aikido tym więcej widzę niedoskonałości tego co robiłem miesiąc, rok, kilka lat temu.

Gdybyś ćwiczył karate kilka lat - w szczególności jakąś odmianę niesportową - to samo mówiłbyś o karate. :)

Paweł Nastula dość szybko nauczył się kopać i uderzać. I wygrał walkę. Może jego technika uderzana nie jest najlepsza z możliwych ale jak widać wystarczająca.

Z tym, że wygrał ją w parterze, a w stójce nie pokazał nic specjalnego. ;)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?
Zauważ jeszcze, że szybko się nauczył, bo uczył się boxu, kickboxingu, względnie muay thai. Kilka ciosów (prosty, sierp, podbródkowy), kilka kopnięć (lowkick, frontkick, ewentualnie highkick) i kombinacje tychże. W karate jest ich sporo więcej, a do tego mamy kata, bunkai, różne formy kumite, i tak dalej. No i weź pod uwagę, że przed tą wygraną walką miał dwie przegrane, a naukę uderzania i kopania zaczął na pewno czas jakiś przed tą pierwszą. W sumie to będzie z rok. ;)
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Cos w tym jest. W treningu aikido miałem tendencje do bloków (przez to ciężko mi wychodziła zasada otonashi no ken w mieczu). A na treningach karate wciąż byłem ochrzaniany za przechwytywanie ataków, co na zawodach jest niedozwolone :)

Przeszło mi po jakimś czasie. Tym bardziej że nie ćwiczę kuż karate ;)
Ale taki diabełek tam we mnie siedzi który czasem i tak każe mi twardziej przyjmować ataki.


I w związku z tym jeszcze jedna uwaga. Niedawno ćwiczyliśmy sobie niestandardowe ataki. Zabawa polegała na tym że uke atakował w sposób nie ćwiczony w aikido, sierp chwyt za głowę ze sciągnięciem i takie tam co komu do głowy przyszło. Na to tori powinien zaadaptować atak do kanonu aikido i spróbować wykonać technikę.

Moim tori był kolega co to niedługo na shodana się szykuje - więc nie można mu zarzucić że jest nieustawiony psychoruchowo na aikido. Na mój atak nie pamietam już co to było. Odruchowo wyjechał mi kolanem w brzuch. :) Tyle o naturalnych odruchach i kodowaniu reakcji :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Zgadzam się z tobą Benek1313 :D
A najlepsze według mnie połączenie to aikido+iaido+jodo+kendo

Najlepsze do czego? 8)

Osobiście uważam, że karate kyokushin to dobre uzupełnienie aikido.

Cos w tym jest bo kopnięcia mają niezbyt wyrafinowane (czyt. łatwiejsze do obrony).
Ale pod kontem zasad słabo przystające (brak kime w ataku, przynajmniej u niskich stopni)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?
Sorry za te posty jeden pod drugim nie nadązam brać udziału w tej zacnej dyskusji :D

Podstawy aikido, sądze że podstawy aikido opanowuje się "minimum- średnio" po 5 latach ćwiczeń. Co do uderzeń i kopnięć. Nie przesadzał bym z tą trudnością opanowania.
To są naturalne odruchy. Wystarczy tylko je doszlifować i każda celna plomba robi wrażenie. Chyba że ktoś chce mieć cios Tysona. :)

Absolutnie to nieprawda. Trzeba miec pełną świadomość, że osoba która nic nie wie o tsuki. Może sobie połamać rękę wykonując ten atak. Ja staram się poprawiać wszystkie nieprawidłowości (przeprosty łokci, czy ugięte nadgarstki) jakie zaobserwuje u osób ćwiczących ze mną. To samo się tyczy kopnieć, dla przykłądu okrężne wymagają obrotu stopy przy ich wykonaniu inaczej rozwalamy sobie kolano. To tylko takie ogóły dotyczące li tylko i wyłącznie wpływu niepoprawnie wykonywanych ataków na nasze zdrowie. Teraz można jeszcze podyskutować o multum spraw o których trzeba wiedzieć by atak był wogóle skuteczny.

Dla osób które nigdy nie ćwiczyły ataków proponuję zabawę z workiem. Zwłąszcza bez rękawic. Zresztą krąży obiegowa legenda (nie wiem na ile jest prawdziwa), że sam M. Tyson połamał sobie dłoń w walce na ulicy, więc coś w tym jest ;)
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Sorry za te posty jeden pod drugim nie nadązam brać udziału w tej zacnej dyskusji :D


Podstawy aikido, sądze że podstawy aikido opanowuje się "minimum- średnio" po 5 latach ćwiczeń. Co do uderzeń i kopnięć. Nie przesadzał bym z tą trudnością opanowania.
To są naturalne odruchy. Wystarczy tylko je doszlifować i każda celna plomba robi wrażenie. Chyba że ktoś chce mieć cios Tysona. :)

Absolutnie to nieprawda. Trzeba miec pełną świadomość, że osoba która nic nie wie o tsuki. Może sobie połamać rękę wykonując ten atak. /ciach/;)


Może tak może nie :wink: W knajpie jest link do filmu gdzie Kazia Szczuka wyjeżdża kolesiowi z partyzanta. Efekt może niejest porażający ale dający do myślenia. Jest cała i zdrowa, a nie sądze żeby Kazimiera była jakoś specjalnie ćwiczona w tym względzie.
  • 0

budo_isao
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1470 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz/Brighton
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?
Heh, dobrze że założyłem ten temat, bo jak widze jest o czym gadać. Jakąś metodą może być wprowadzenie do treningów aikido sporadycznie nauki kopnięć i uderzeń. Oczywiście nie w formie żadnych technik, ani rewolucji (xD), nie chodzi o wywracanie sztuki do góry nogami, ale prostą naukę kilku przydatnych ruchów. Chodzi o podstawy, tak żeby w razie czego wiedzieć jak uzupełnić technikę uderzeniem. Np ikyo nawet zaczyna sie od wejścia w twarz, gdy gość sie zasłoni to robimy technikę, a jak nie to ma pecha. Każdy powinen umieć zrobić to poprawnie, tak żeby w razie nie zasłonięcia sie po prostu przyp....ć, a nie na siłe łapać za ręke ;]
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Co do mojego celu, nie chcę zostać miedzygalaktycznym mistrzem sw, za to jak pisałem chętnie uzupełnię aikido o elementy walki, których ono nie uczy. :)

Czyli jakie...?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Dla osób które nigdy nie ćwiczyły ataków proponuję zabawę z workiem. Zwłąszcza bez rękawic. Zresztą krąży obiegowa legenda (nie wiem na ile jest prawdziwa), że sam M. Tyson połamał sobie dłoń w walce na ulicy, więc coś w tym jest

Dokładnie. Ćwiczenie sierpów(bo z prostymi problemu nie ma) na worku gołymi łapkami to katorga dla nadgarstków.

Jakąś metodą może być wprowadzenie do treningów aikido sporadycznie nauki kopnięć i uderzeń.

Wiesz też mnie to zastanawiało ale doszedłem do takich wniosków:
1. Jak trenujesz uderzenia to pod opieką osoby, która jest wyszkolona do tego aby być trenerem. Nie można tego wymagać a osobiście jak bym prowadził trening to wstydziłbym się odstawiać taki cyrk, że uczę uderzeń nie będąc wyszkolonym. Poprostu nie każdy mógłby taki trening prowadzić a zbyt ambitni odstawiali by chałture.
2. Pozostańmy może przy tym, że są style "chwytane" i uderzane i one rządzą się swoimi prawami. "Chwytane" skupiają się na chwytaniu a uderzane na uderzaniu i są w swoich specjalizacjach hmm jakby to powiedzieć "nieskazitelne" :) . Gdyby łączyć trening to wyjdzie z tego Klub Sztuk Walki a nie sekcja aikido.

Tak więc moim skromnym zdaniem są sztuki walki do uderzania i chwytania. Jak chcesz doszlifować któreś to idź do specjalistów od tego.
  • 0

budo_hatamoto
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?
Aikido i karate to dwie zupełnie różne sztuki walki, ale myślę że ćwiczenie obu może przynieść dobre efekty. Co do treningu dwóch sztuk walki, sam ćwiczę aikido, ale staram się uzupełniać je treningiem sztuki walki mieczem. Kiedyś uczęszczałem na treningi iaido, a obecnie trenuję shinkendo (w miarę oczywiście mośliwości i umiejętności) :-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

2. Pozostańmy może przy tym, że są style "chwytane" i uderzane i one rządzą się swoimi prawami. "Chwytane" skupiają się na chwytaniu a uderzane na uderzaniu i są w swoich specjalizacjach hmm jakby to powiedzieć "nieskazitelne" :) . Gdyby łączyć trening to wyjdzie z tego Klub Sztuk Walki a nie sekcja aikido.

Tak więc moim skromnym zdaniem są sztuki walki do uderzania i chwytania. Jak chcesz doszlifować któreś to idź do specjalistów od tego.

Szkoda, że nie możesz tego powiedzieć Nishio sensei - patrzcie, cale życie ćwiczyl, a tu się okazuje, że bez sensu... :roll: :roll: :roll:
  • 0

budo_isao
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1470 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz/Brighton
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Czyli jakie...?


Tak jak pisałem- kopnięcia i uderzenia. Praktycznie sie ich nie uczy.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?


Czyli jakie...?


Tak jak pisałem- kopnięcia i uderzenia. Praktycznie sie ich nie uczy.

Primo - bezczelne uogólnienie.
Drugie primo - ale po co wlaściwie (aikidoce kopnięcia)...?

  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Szkoda, że nie możesz tego powiedzieć Nishio sensei - patrzcie, cale życie ćwiczyl, a tu się okazuje, że bez sensu...

Słuszna uwaga. Cofam punkt drugi :) Poglądy Nishio sensei są naprawdę ciekawe(niestety znam ich część tylko z wywiadów). Zastanawiam się nad kupnem książki ale ciekawe ile sprowadzanie jej będzie kosztować :(
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Aikido i karate to dwie zupełnie różne sztuki walki


Pszepraszam trochę z innej beczki.

Ale zacząć należy od tego że Aikido nie jest Sztuką Walki tylko filozofią.
I jak już tak doradzamy koledze to ja zproponował bym naukę Sztuk Walki Np Judo+Karate żeby poznać mechanizmy rzutów-uderzeń i samej walki. A gdy już je poznamy w stopniu bdb. to wówczas można dodać Aikido i rozpocząć poszukiwania, wyrabiania perfekcji w filozofi Aikido. -Szukania odpowiedzi jak zamienić te brutalne-ciężkie-siłowe rzuty w piękną-zwiewną-czystą technikę.

Uczenie się na odwrót jest po prostu kurwa śmieszne. To tak jak by zacząć naukę gry na fortepianie od próby zagrania z pamięci walca minutowego Szopena w pół minuty z zawiązanymi oczami jedną ręką.

Nauka dwóch na raz (Aikido+ coś) moim zdaniem mija się z celem zupełnie. NA treningu karate będziesz się uczył mocno uderzać a w Aikido odganiać muchy atemi. Sprawa wydaje się śmieszna ale ma to tak na prawde destrukcyjny wpływ na całość. Trenując Aikido nie możesz się spinać bo nikt na tobie techniki by nie zrobił przez co powstają pewne "przyruchy" i jak pójdziesz po latach na trening Judo to sie nagle okaże że nie ustoisz w walce nawet sekundy, bo jak ktoś cię rzuca to ty musisz lecieć.
Przepraszam wszytkich ale uważam że Aikido jest nie mieszalne w formule Aikido + X = efekt.
Raczej: Sztuki walki(Judo, Jujitsu, Karate etc..) + lata treningu+poziom mistrzowski w SW
= Gotowość do nauki Aikido

To tyle jeśli chodzi o moje zdanie.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Ale zacząć należy od tego że Aikido nie jest Sztuką Walki tylko filozofią.
I jak już tak doradzamy koledze to ja zproponował bym naukę Sztuk Walki Np Judo+Karate żeby poznać mechanizmy rzutów-uderzeń i samej walki. A gdy już je poznamy w stopniu bdb. to wówczas można dodać Aikido i rozpocząć poszukiwania, wyrabiania perfekcji w filozofi Aikido. -Szukania odpowiedzi jak zamienić te brutalne-ciężkie-siłowe rzuty w piękną-zwiewną-czystą technikę.
....
Raczej: Sztuki walki(Judo, Jujitsu, Karate etc..) + lata treningu+poziom mistrzowski w SW
= Gotowość do nauki Aikido

To tyle jeśli chodzi o moje zdanie.

Brawo! Bardzo mi sie podoba Twoje zdanie Bogumil. :-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?
Nie wierze - naprawde wrociles??? :) :) :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido+....?

Ale zacząć należy od tego że Aikido nie jest Sztuką Walki tylko filozofią.

Absolutnie sie nie zgadzam... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024