Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rwa kulszowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rwa kulszowa
Bardzo szczątkowo tą rehabilitację z 2000 pamiętam (kilka ćwiczeń).

Na pewno nie ćwicz nieprzygotowany/nierozgrzany ... to chyba oczywiste.

Ćwiczenia rozciągająco-siłowe:
siady, skłony, płotkarski;
"brzuszki" przy drabinkach mając stopy wplecione tak że w kolanach jest 90 stopni i uda-tors też 90 stopni (można też wykorzystać krzesło; ta pozycja to też dobry odpoczynek dla
kręgosłupa odcinka lędźwiowego);
zwisy, drążek, drabinki;

Czysto siłowe:
Wisząc na wysokich drabinkach (twarz do drabinki) odginanie obu nóg od pionu (w tył), później z przytrzymaniami;
klasyczne na grzbiet: czyli "grzbiety" tzn skłony w tył na brzuchu leżąc, dalej - z przytrzymaniem (ale ktoś ci dociąża stopy); jeszcze dalsza wariacja z ciężarkami w wyprostowanych rękach (to już wymagające jest..)

Podkreślam raz jeszcze że robiłem ćwiczenia pod opieką personelu przychodni rehab. i po lampach. Nie chcę żebyś uzyskał od wyleczenia efekt odwrotny...

Jeszcze mi się przypomniało że w okresie choroby z pasem wełnianym chińskim to się prawie nie rozstawałem (na plecy).


Natomiast później na karate (po powrocie do zdrowia) to już tak jakoś hardkorowo tego treningu nie kontynuowałem. Zawsze robiliśmy parę grzbietów na rozgrzewce, czasem, rzadko grzbiety z wieży (czyli środek ciała opiera się o wieży wyściółkę, kolega trzyma nogi, i ze skłonu tuowia do poziomu go podnosimy).

Na BJJ zetknąłem się z ćwiczeniem ciekawym (ale nie wiem czy to jeszcze jest na tą konkrentną dolegliwość pomocne). Trudno je opisać w sumie jest. W leżeniu na plecach z nogami podkurczonymi i zgiętymi łopatek (a może też pleców środka) nie odrywać a ponosić nieznacznie biodra należy (+ przytrzymywać). Wbrew pozorom na brzuch to nie idzie a na plecy.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rwa kulszowa

...
Pare lat temu grajac w kosza prawdopodobnie zrobilem sobie cos w noge, pare razy to sie odezwalo ale ze nie lubie lekarzy to czekalem az bol minie i zylem dalej. Po kilku miesiacach kiedy doszlo do takiej sytuacji kilka razy ze rano nie moglem wstac z lozka, poszedlem do lekarki. Byla ona lekarzem bardziej ogolnym wiec powiedziala mi iz to nie jest dobrze wygladajaca sprawa i skierowala mnie do chirurga. Tam pan fachowo zapoznal sie ze sprawa, powiedzial mi ze byl kiedys lekarzem w sekcji trojboju silowego i widzial sporo kontuzji sportowych. Stwierdzil ze na 1-2 lata to moge zapomniec o jakimkolwiek sporcie (moze poza brydzem i szachami :) ), a przez 6 miesiecy to nawet nie podbiegne do tramwaju. Po tym skierowalem sie do ortopedy jako ze chirurg mial duzo zajec. Ten obejrzal sprawe powiedzial ze to zapalenie przyczepu sciegna achillesa i ze bedzie dobrze po czym skierowal mnie na masaze laserowe. Po miesiacu zabawy z laserkami ktore notabene nie sprawily ze czulem sie lepiej przyszedl czas na kolejna wizyte u ortopedy. Przyszedlem koles wstrzyknal mi jakies swinstwo bezposrednio w okolice przyczepu sciegna i stiwerdzil ze przez miesiac nie mam przeciazac nogi. Wyszedlem z gabinetu i przez ostatnie pare lat nie poczulem zadnego bolu zwiazanego z ta kontuzja.

Nosz kurwa mać! Od paru miesięcy nie trenuję. Po 10 latach trenowania ... szkoda by było przerwać... Ze skokowym aparatem mam problem właśnie i nie jeden objaw tylko zespół - w tym, jak u Ciebie, achilles :( , do tego te łuki pod stopą, "jakby się mi mięśnie odklejały"

"nie mogę z łóźka rano wstać" ... no w pewnym sensie cczuję się podobnie, wstać mogę ale pierwsze klika KROKÓW MNIE BOLI!

Najgorzej że zabiegi takie "pedalskie" już miałem i nic - ultrasono i magnesy.
Zastrzyk ze sterydów pomógł mi trochę (może ponowić?).

Idę w poniedziałek do lepszego facha, może zdiagnozuje mnie lepiej, może da lasery? może też mam naderwane ścięgna od mięśni?

Bo dotychczasowy lekarz NB dr hab chirurg ortopeda traumatolog po cyklu wizyt nie udzielil mi odpowiedzi... miałem rentgena tylko i stwierdził że kości mam ok, to musi być coś z tkankami miekkimi ... No niewiele mi pomógł

DXA,
a Ty jakie miałeś metody badania? mam nadzieję że zrobię sobie(chyba artroskopia to się nazywało) u nowego lekarza?

NB - z jakiego jesteś miasta?
  • 0

budo_dxa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rwa kulszowa
Juz dokladnie nie pamietam jakie badania mialem zrobione, pare ladnych lat temu to bylo, na bank przeswietlenie. Ten ortopeda jak zobaczyl moja noge (troszke spuchnieta w miejscu zapalenia) , przeswietlenie i dowiedzial sie co dokladnie czuje , jaki bol, kiedy odczuwam itd. odrazu powiedzial ze to zapalenie przyczepu sciegna achillesa czy cos w tym stylu. Z jego gadki zrozumialem ze sobie naderwalem i przenosilem za dlugo (jakis rok zanim do lekarza sie udalem) wiec zrobilo sie konkretne zapalenie. Znalazlem Ksiazeczke zdrowia nawet i jak uda mi sie odczytac co on tam napisal to przekaze tutaj. Ale to powiedzenie "piszesz jak lekarz" jest chyba prawdziwe bo doslownie to wyglada jak 5 latek rysujacy robaczki :)
  • 0

budo_dxa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rwa kulszowa
Haha udalo mi sie (wlasciwie to mama mi odczytala bo ona tez w sluzbie zdrowia pracuje wiec potrafi takie pismo odszyfrowac :) ). Ogolnie to co napisalem wczesniej czyli stiwerdzony stan zapalny sciegna achillesa przy przczepie.
Leczenie :
15 x zabieg laserem przeciw zapaleniu (co drugi dzien) - jak wspomnialem slabo pomoglo.
1 x iniekcja w miejsce zapalenia -
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Z tego co wyczytalem ten lek dziala na zasadzie blokady, i jest dosyc silny uzywany w przypadku powazniejszych stanow zapalnych - Tylko po konsultacji i przepisaniu lekarza
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rwa kulszowa
Dzięki.
Poprzedni lekarz też dał mi też zastrzyk-blokadę ale w stopę, jego działanie rozeszło się trochę i było chwilowo lepiej z jednym z achillesów.

Teraz wszystko w rękach nowego lekarza...
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rwa kulszowa

a ja się tym zajmuję bardzo często :)

rower odradzam, przynajmniej górala

cieple skarpetki mogę być :) ale raczej terapia manualna, neuromobilizacje

jakiś test na pochodzenie bólu (mechaniczne czy nie)


jesli rwa ma charakter chroniczny lub powracający to trzeba wziąć pod uwagę dyskopatię.
90 % dyskopatii to tylne i tylnoboczne, więc zmiana nawykow ruchowych na korzyść dumnej i wyprostowanej postawy. generalnie wyprost w odcinku lędźwiowym podczas siedzenia, schylania się po coś itd.

TRENING
1 TYDZIEŃ to uraz i zapalenie - nie ćwiczyć MA

2 - 4 TYDZIEŃ to naprawa i gojenie - po koniec można wlączać elementy MA, (nie polecam ale malo kto wytrzymuje by nie zacząć) :)

5 - 8 TYDZIEŃ to okres modelowania, rozciąganie , budowa sily - jeśli jest dobrze, to robić MA pilnować BHP odcinka lędźwiowego

ps.
zastrzyki nie pomogą w mechanicznej przyczynie


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024