Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak dbać o stawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy
He he, kolega Sz. jest nie w temacie. Malo istotna jest znajomosc teorii ewolucji, nie zas wiedza o stawach. Czasem znajomosc jednej z teorii jest nawet niewskazana :) ...
  • 0

budo_athropina
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy
Dzięki muha! :wink:
Ale wybaczamy nieznajomość tematu. Może lepiej nie wiedzieć co się tu dzieje :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy

He he, kolega Sz. jest nie w temacie. Malo istotna jest znajomosc teorii ewolucji, nie zas wiedza o stawach. Czasem znajomosc jednej z teorii jest nawet niewskazana :) ...

Kol. Muha, ale ja nie o tym, nie o tym...... ani nie o stawach ani nie o teoriach :P
przepraszam za off topik athropina :oops:
  • 0

budo_athropina
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy
No co ty Szczepan, jakie "przepraszam" :wink: :D ty tu jesteś modem!
A teraz się offtopowo wytłumacz co miałeś na myśli... :wink:
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy

trzeba zwrócić uwagę na zakres ruchomości stawu


Jak to zrobic?
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy
Na przelomie lat 80 i 90 ubieglego wieku przytrafila mi sie na nieaikidockim treningu kontuzja prawego kolana, ktora zostala zaleczona, lecz nigdy do konca nie wyleczona... Efekt tego jest taki, ze czasem, zwlaszcza po dluzszej praktyce w suwari waza pojawia sie silny bol, utrudniajacy chodzenie. Opaska pomaga, a czasem objawy nie wystepyja przez kilkanascie miesiecy pomimo "normalnego" uzywania kolana... Niestety, kiedy nie jest najlepiej, podswiadomie staram sie odciazac prawe kolano, co objawia sie... problemami z lewym... Coz, kiedys tego nie czulem, ale ewidentie sie starzeje. Coz moge doradzic - pamietajmy o rownomiernym obciazaniu stawow kolanowych, co jest szczegolnie wazne przy dynamicznym "zejsciu" z technika do suwari. Oczywiscie wiem, ze sa nauczyciele, ktorzy "jednoczesne" zejscie do maty obydwoma kolanami uwazaja za powazny blad, jednak w moim wypadku to koniecznosc...
  • 0

budo_dojoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy

w końcu dbanie o stawy to podstawa chyba w każdej sw.


Wszelkie formy wysiłku fizycznego niosą w sobie zwiększone ryzyko różnego rodzaju urazów, w tym stawów. Mówiąc ogólnie, staw składa się z elementów miękkich (torebka stawowa) i elementów twardych (powierzchnie stawowe kości połączonych za pomocą danego stawu). Zdecydowaną większosć urazów stanowią uszkodzenia torebki stawowej. Są one spowodowane przede wszystkim wykonaniem ruchu wykraczającego poza możliwości danego stawu - zbyt obszernego (np. przeprost stawu łokciowego), lub w płaszczyźnie, w której normalnie staw nie pracuje (np. skręcenie stawu kolanowego).
Ochrona stawów to przede wszystkim profilaktyka, ale nie noszenie na codzień opasek. Przecież nie zakładamy sobie gipsu na rękę lub nogę aby uniknąć złamania. Opaska, podobnie jak gips, stanowi jedynie element wzmacniający uszkodzoną część ciała, przejmuje część pracy, którą wykonuje zdrowa torebka stawowa.
Profilaktyką w ochronie stawów jest unikanie ekstremalnych przeciążeń. Nie należy poddawać się obciażeniom, do których nie jesteśmy przygotowani.
Należy wzmacniać mięśnie, odpowiedzialne za ruchy w danych stawach. Są one wtedy bardziej stabilne, mocniejsze i wytrzymalsze.
Najbardziej radykalnym sposobem ochrony stawów jest leżenie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy


trzeba zwrócić uwagę na zakres ruchomości stawu


Jak to zrobic?

Upewnic sie ze sie zgina 180 stopni w obie strony.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy
Ja ze swej strony mogę polecić na kolana... używanie wkładek do butów (poza matą oczywiście). Ale dobrych wkładek, właściwie dobranych do stopy, przez dobrego ortopedę. "Wkładki do butów dla ochrony kolan" brzmi paradoksalnie, ale właśnie od wadliwej budowy stopy (np. płaskostopie), która przekłada się na jej złą pracę (czy jakoś tak)* często biorą się problemy z kolanami. To właśnie te skręcenia stopy do wewnątrz (pronacja)* lub na zewnątrz (supinacja)* powodują, że także kolano często pracuje w niewłaściwej płaszczyźnie (to o czym pisał dojoman!) i powstają różne "kuku" jak np. chondramalacja rzepki. Na macie nie ma możliwości używania wkładek, ale do chodzenia i do biegania (!!!) nie ma się co bez niej ruszać, jesli ktoś ma wadę funkcji stopy.

* jesli jest na sali lekarz, niech sprostuje jesli w tym co napisalem są błędy.

PS. Używam od 3 lat, od czasu, gdy podczas przygotowań maratońskich zaczęły się moje problemy i bardzo sobie chwalę. Wkładki pozwoliły mi zrobić całkiem sporo kilometrów i nawet przebiec maraton.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy

PS. Używam od 3 lat, od czasu, gdy podczas przygotowań maratońskich zaczęły się moje problemy i bardzo sobie chwalę. Wkładki pozwoliły mi zrobić całkiem sporo kilometrów i nawet przebiec maraton.

Zapomnialeś wspomnieć o smarowaniu... :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak dbać o stawy
Właśnie! Ważna uwaga! "Smaru" nie wlewa się jednak do wkładek ;-) Poza tym nie jest udowodnione, że "smar" pomaga na kolana, ale... na pewno nie szkodzi i łagodzi, gdy ból sie pojawi ;-) :) :) :)
No to jutro po gali będziemy "smarowali"... Voivod, za zdrowie twoich kolan również ;-) :) :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024