Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kierunkowość techniki


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_steve
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Kierunkowość techniki
Witam wszystkich. Przepraszam z góry za niekonwencjonalny sposób przedstawiania problemu, ale nie potrafię lepiej tego ująć.

Ostatnio cwiczyłem sobie z 1 danem aikido Nishio (sam mam 4 kyu) i w czasie cwiczeń On powiedzial mi, ze "robie" techniki w miare poprawnie, aczkolwiek powinienem sobie przyswoic zasade KIERUNKOWOSCI TECHNIK. Ja bylem nieco zdziwiony, więc On mi wyjasnil, ze chodzi o to, zeby isc w jedna strone z technikami.

Przyklad:
uke atakuje shomen uchi, ja najpierw schodze na omote, ale następnie jeśli chcę zrobić przechwyt i tenkan i wyprowadzic na przyklad kote-gaeshi, wykonuję sekwencję: zejście na omote, zejście na ura i technika. Z tego, co zrozumialem jest to niepoprawne i powinienem robic technike NIE schodzac w pewnej chwili na ura.
Czy możecie powiedzieć, jak to wygląda z punktu widzenia Waszych szkół?
Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Steve
  • 0

budo_bular
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Dortmundu

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
podstawa jest zejcie z linii ataku, potem to juz wolna amerykanka :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Qrczaki, ale ciezko to zrozumiec. :(

Jak chcesz robic wersje kotegaeshi omote z ataku shomen uchi, to przechwyt jest tak jakbys zaczynal robic shihonage omote, nastepnie za pomoca dzwigni na reke rozprowadzasz atakujacego i go wychylasz z rownowagi w kierunku palcow jego dloni. Potem nastepuje zmiana uchwytu, bowiem przechwytujesz jego nadgarstek druga dlonia i robisz irimitenkan w taki sposob ze jego nadgarstek staje sie osia obrotu. Ten irimi tenkan ma za zadanie zebys ciezarem wlasnego ciala spowodowal upadek atakujacego.
Nie widze w tej wersji w zadnym razie zejscia na ura. :?

Jak w pierwszym momencie wchodzisz na omote, to do konca techniki jest to wersja omote.

Co do 'kierunkowosci' to jest to ciekawe z tego powodu, ze wlasciwie kierunek 'rozprowadzania' i utrzymywania wychylenia jest podyktowany wlasnie jednym celem: jak niedopuscic aby atakujacy odzyskal rownowage -- bo to by oznaczalo niechybny kontratak. Ja mam tendencje do wychylania uke w 'trzeci punkt' (jesli stopy stanowia dwa wiercholki trojkata) -- co powoduje, ze 'kierunkowosc' nie jest zdefiniowana raz na zawsze, a raczej zmienia sie w zaleznosci od reakcji atakujacego.

'Kierunkowosc' moze byc narzucana przez uke albo przez tori -- to chyba zalezy od doswiadczenia kazdego z nich.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

...Ostatnio cwiczyłem sobie z 1 danem aikido Nishio (sam mam 4 kyu) i w czasie cwiczeń On powiedzial mi, ze "robie" techniki w miare poprawnie, aczkolwiek powinienem sobie przyswoic zasade KIERUNKOWOSCI TECHNIK. Ja bylem nieco zdziwiony, więc On mi wyjasnil, ze chodzi o to, zeby isc w jedna strone z technikami...

Zapewne chodzilo mu o tzw. wersje "egzaminacyjne", co na poziomie kyu ma sens...
  • 0

budo_steve
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

Qrczaki, ale ciezko to zrozumiec. Sad


Jeszcze trudniej wytłumaczyć na ekranie, ale co robić. :wink:

OK - do rzeczy:

Jak chcesz robic wersje kotegaeshi omote z ataku shomen uchi, to przechwyt jest tak jakbys zaczynal robic shihonage omote, nastepnie za pomoca dzwigni na reke rozprowadzasz atakujacego i go wychylasz z rownowagi w kierunku palcow jego dloni. Potem nastepuje zmiana uchwytu


Dokładnie :) . Z tym, że ja myślę o przechwycie odwrotnym, niż przy shiho-nage. (tak przynajmniej jestem nauczany)

bowiem przechwytujesz jego nadgarstek druga dlonia i robisz irimitenkan w taki sposob ze jego nadgarstek staje sie osia obrotu. Ten irimi tenkan ma za zadanie zebys ciezarem wlasnego ciala spowodowal upadek atakujacego.


Też się zgadzam 8) , tylko ja mam na myśli irimi-tenkan w drugą stronę (czyli nie pod ręką uke). Z tego, co wiem (a wiem jeszcze mało :oops: ) są tylko dwie drogi z takiego wychylenia przeciwnika - albo to, o czym Ty piszesz, albo to, co ja mam na myśli. :oops:


Jak w pierwszym momencie wchodzisz na omote, to do konca techniki jest to wersja omote.


podstawa jest zejcie z linii ataku, potem to juz wolna amerykanka Smile Smile Smile


Dziękuję. :-) Nadal nie zrozumieliśmy się chyba, ale dziękuję. :-)

Wracając do głównego tematu, Szczepan, chyba różnie rozumiemy termin kierunkowości. Mnie nie chodzi o kierunek wychylania uke (choć można to i tak określić), co bardziej kierunek w jakim poruszają się zarówno tori, jak i uke (choć w moim pytaniu bardziej jestem zainteresowany samym tori).
(dokładniej - jeśli ja, jako tori poruszałem się przy schodzeniu z linii ataki na przykład w prawo, to czy w czasie wykonywania techniki, aby utrzymać wychylenie uke MUSZĘ poruszać się nadal TYLKO W PRAWO, czy mogę również w pewnej chwili "pójść w lewo"?)

Przy okazji - jak uke może narzucić kierunkowość techniki tori? 8O

Zapewne chodzilo mu o tzw. wersje "egzaminacyjne", co na poziomie kyu ma sens...


Otóż nie tyle wersje egzaminacyjne, co ogólne mechanizmy wytyczające poprawność techniki. :oops:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Moze wiec prostymi slowami: Czy Tobie chodzi o to, ze, wchodzac na omote mozesz zrobic, wedle uznania, wersje omote LUB ura danej techniki...?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

Moze wiec prostymi slowami: Czy Tobie chodzi o to, ze, wchodzac na omote mozesz zrobic, wedle uznania, wersje omote LUB ura danej techniki...?

Dokladnie, to samo chcialem zapytac. Bo jesli odpowiedz jest: tak, to zblizasz sie niepokojaco do new age aikido :wink: :lol: (Hi voivod!! )

Przy okazji - jak uke może narzucić kierunkowość techniki tori? Shocked

Jesli atakujacy jest wystarczajaco wycwiczony, to posiada dosc wyrafinowane metody 'bycia ciezkim' lub nawet kontratakowania wykorzystujac szczodrobliwosc tori(lub jego male doswiadczenie...itd), i moze w decydujacym stopniu wplynac na 'ksztalt' techniki...........nawet tylko nieznacznie przesuwajac ciezar swojego ciala.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

Moze wiec prostymi slowami: Czy Tobie chodzi o to, ze, wchodzac na omote mozesz zrobic, wedle uznania, wersje omote LUB ura danej techniki...?

Dokladnie, to samo chcialem zapytac. Bo jesli odpowiedz jest: tak, to zblizasz sie niepokojaco do new age aikido :wink: :lol: (Hi voivod!! )

Nie moge sie doczekac, kiedy sie w koncu zderzymy... 8) 8) 8)
  • 0

budo_bular
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Dortmundu

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

Moze wiec prostymi slowami: Czy Tobie chodzi o to, ze, wchodzac na omote mozesz zrobic, wedle uznania, wersje omote LUB ura danej techniki...?

a to juz wiem o co koledze Steve chodzi :) Zauwazylem ze w Niemczech a dokladnie w organizacji DAB rabia niekiedy techniki w ten sposob. np uke atakuje shomen uchi, tori schodzi z lini na omote z jednoczesnym przechwytem ataku, wyciaga calosc do przodu (jak do shiho nage), a potem nagle robi tenkan i wykonuje technike(np kaiten nage)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

a to juz wiem o co koledze Steve chodzi :) Zauwazylem ze w Niemczech a dokladnie w organizacji DAB rabia niekiedy techniki w ten sposob. np uke atakuje shomen uchi, tori schodzi z lini na omote z jednoczesnym przechwytem ataku, wyciaga calosc do przodu (jak do shiho nage), a potem nagle robi tenkan i wykonuje technike(np kaiten nage)

STRASZNE... :oops: :oops: :oops:
  • 0

budo_bular
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Dortmundu

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki


a to juz wiem o co koledze Steve chodzi :) Zauwazylem ze w Niemczech a dokladnie w organizacji DAB rabia niekiedy techniki w ten sposob. np uke atakuje shomen uchi, tori schodzi z lini na omote z jednoczesnym przechwytem ataku, wyciaga calosc do przodu (jak do shiho nage), a potem nagle robi tenkan i wykonuje technike(np kaiten nage)

STRASZNE... :oops: :oops: :oops:


co takiego?? :P
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
No, jak to? Wchodzi na omote , a robi ura ??? Przeciez tak nie mozna... 8) 8) 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

No, jak to? Wchodzi na omote , a robi ura ??? Przeciez tak nie mozna... 8) 8) 8)

Pewnie, wszystko mozna, niewazne omote czy ura, po co w ogle zajmowac sie takimi glupotami.........wszystko jedno co robisz, w koncu tylko tak mozna znalesc Inner Child, nieprawdaz voivod? :P
  • 0

budo_bular
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Dortmundu

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

No, jak to? Wchodzi na omote , a robi ura ??? Przeciez tak nie mozna... 8) 8) 8)

Pewnie, wszystko mozna, niewazne omote czy ura, po co w ogle zajmowac sie takimi glupotami.........wszystko jedno co robisz, w koncu tylko tak mozna znalesc Inner Child, nieprawdaz voivod? :P



mnie uczyli ze jak schodze na omote to robie technike w wersji omote no i vice versja :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

mnie uczyli ze jak schodze na omote to robie technike w wersji omote no i vice versja :)

Dobra - zarty na bok...
Ma to sens w etapie wstepnym, czy tez podczas przygotowan do egzaminow, zeby za duzo nie mieszac. Ale to tylko etap poczatkowy...
PS. A teraz poczekaj na riposte Szczepana - ze nie mam racji... :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

Dobra - zarty na bok...
Ma to sens w etapie wstepnym, czy tez podczas przygotowan do egzaminow, zeby za duzo nie mieszac. Ale to tylko etap poczatkowy...
PS. A teraz poczekaj na riposte Szczepana - ze nie mam racji... :) :) :)

Jesli zakladamy, ze tori ma kontrolowac uke od momentu narodzenia sie mysli o ataku w jego glowie, to wykonanie ura czy omote jest dla niego dziecinna blachostka. Po prostu na tym polega TOTALNA kontrola, nieprawdaz.

Jesli zas nie jest tego wstanie wykonac, wyglada mi na to ze jest mocno niedocwiczony i musi nadal robic podstawy-- czyli jak schodzi na omote -> to robi omote, a jak na ura to robi ura :P
Ty voivod, nie bedac na etapie wstepnym, rozumiem ze masz nad atakujacym totalna kontrole? juz sie nie moge doczekac naszego spotkania :lol: :lol:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

...Jesli zas nie jest tego wstanie wykonac, wyglada mi na to ze jest mocno niedocwiczony i musi nadal robic podstawy-- czyli jak schodzi na omote -> to robi omote, a jak na ura to robi ura :P
Ty voivod, nie bedac na etapie wstepnym, rozumiem ze masz nad atakujacym totalna kontrole? juz sie nie moge doczekac naszego spotkania :lol: :lol:

Szczegolnie, gdy atakuje cycata, mocno napalona blondynka... :) :) :)
  • 0

budo_dobry ludek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
A mnie uczono takiej kierunkowośći technik:

Tori ma sie troche pokręcić a Uke ma latać na około Tori (czasem dosłownie latać)

Ma to być wykonane płynnie

Jak masz czas zeby z ura robic omote a z omote ura to i kujawiaka z przytupem tez mozesz tylko po co?

Niektóre rzeczy sie robi prosto i naturalnie, wszedłes tak to nie kombinuj.
na ulicy nie ma na to czasu.

P.S. Traktuje aiki jako pełnowartościową sztuke walki i mi sie na ulicy sprawdza
chodz koledzy z stopniem dan któryś tam twierdzą ze aiki to balet form nowoczesnych...
Pewnie wiedzą lepiej ja w koncu mam tylko 4 kyu ... od ponad pieciu lat(no co? leniwy jestem w kwesti egzaminów) :)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

Traktuje aiki jako pełnowartościową sztuke walki i mi sie na ulicy sprawdza

Mógłbyś napisać coś więcej na ten temat?
Dziękuję i pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
O kurcze, niewiele kumam z tych opisow. Nie ma pojecia, co pokazywal ow shodan. Sam ucze sie aikido Nishio i u nas ataki shomen uchi, czy yokomen uchi to ataki do 4. kyu wlacznie. Pozniej tylko uderzenia proste, czy sierpowe. Powiem tylko o pewnej zasadzie. Pierwsza podstawowa rzecz, to irimi issoku, czyli pol kroku i ok. 30 stopni. rece przejmuja atak i MUSI byc atemi. Bez tego to juz jest pozamiatane. Mozna wejsc do srodka (jest to jedno z wielu zejsc), a czy potem np. kote gaeshi robi sie idac dalej w tym samym kierunku, czy wyjscie na zewnatrz, to kwestia wariantu (omote, ura). W innym temacie pojawila sie wypowiedz o wciaganiu atakujacego poprzez wycofania sie, a on tak sobie biega. Odradzam. Karateka np. nigdy nie bedzie atakowal np. jodan tsuki i tak sobie stanie. Zawsze to bedzie kombinacja z kopnieciami wlacznie. Owszem on moze nie siegnie pierwszego uderzenia, jesli sie cofniemy, ale napewno drugie, badz kopniecie dojdzie. Zatem irimi, atemi i dopiero potem waza. Proponuje zaprosic kogos z karate na trening.

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024