Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kierunkowość techniki


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
w jakim mieście trenujesz Nishio akido jeśli można?
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Jasne, ze mozna, w Poznaniu. A przy okazji kierunkowosci techniki, to jak juz sie przejelo kontrole, to mozna (w zaleznosci od np. miejsca na macie) zrobic enno kata, sono, kata, gyono kata i hono kata. Ale to tak tylko na marginesie.

POzdrawiam
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Chłopy marnujecie się w tych dojo. Powinniście walki ustawiać w filmach akcji :)

Pozdrawiam
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Widzisz Sebol,

ale kazdy z nas zyje z czegos innego. Nie mamy parcia na ekran, czy cos w tym rodzaju. zapewniam Cie, ze mozna nie zyc z aikido. Patrz sensei Nishio.

pozdrawiam
  • 0

budo_steve
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

A przy okazji kierunkowosci techniki, to jak juz sie przejelo kontrole, to mozna (w zaleznosci od np. miejsca na macie) zrobic enno kata, sono, kata, gyono kata i hono kata. Ale to tak tylko na marginesie.


Hm - i to by w sumie (razem z wypowiedzią innych szanownych kolegów rozwiązywało mój dylemat) 8) choć terminów "enno", "sono" etc W OGÓLE nie znam. :oops:
Przy okazji widzę również różnicę w wymaganiach egzaminacyjnych różnych dojo Aikido Nishio - u nas co prawda mówi się, że yokomen i shomen uchi są odpowiednikami prostego i sierpowego, ale na egzaminach na stopnie kyu jeszcze nie widziałem, żeby były demonstrowane właśnie takie warianty tych ataków. Przy okazji myślę tak sobie, że to jednak jest troszeczkę inne - wszak atak yokomen uchi powinien iść znad głowy, a przy sierpowym jest to chyba troszeczkę inaczej. :?: :?:
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Mysle Sos, ze niekoniecznie. Zgadzam sie jak najbardziej, ze yokomen uchi ma isc znad glowy. Niestety obseruje w Polsce atak yokomen z ogromnym otwarciem sie poprzez wychylenia calego ramienia w bok. Najprosciej to wytlumaczyc przelozeniem na miecz. Yokomen uchi odpowiada cieciu kesa giri i tez idzie znad glowy. Nie da sie trzymac miecza wystawiajac reke na zewnatrz. Ale to inna sprawa. Jest tez inna praca nog uke przy shomen i yokomen. Natomiast co do sierpowego, to jest moim zdaniem podobnie. Bokser nie otwiera sie zadajac sierpowy, bo dostalby w zeby. Przynajmniej my tak robimy.Obrona przy sierpowym jest ina niz przy prostym. U nas na egzaminie na 3. kyu i wzwyz sa ataki z uderzen.

Pozdrawiam
  • 0

budo_patreze
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Musze powiedziec Starszawy, ze mnie zaciekawiles. Mozna gdzies cos wiecej poczytac na temat Nishio Aikido? A moze wiesz, czy w Warszawie mozna gdzies pocwiczyc cos takiego?
Pozdrawiam

ps. sorry, ze nie na temat :oops:
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

Bokser nie otwiera sie zadajac sierpowy, bo dostalby w zeby. Przynajmniej my tak robimy.Obrona przy sierpowym jest ina niz przy prostym. U nas na egzaminie na 3. kyu i wzwyz sa ataki z uderzen.

Czy to oznacza, że ćwiczycie uderzenia bokserskie, prosty, sierp, podbródkowy? Jeżeli tak, to w jaki sposób, używacie tarcz, worka itp.?
Jak wygląda obrona przed sierpowym, wyprowadzenie którego ma z założenia bardzo skrócić dystans między atakującym a broniącym się?
Czy obrona przed uderzeniami polega na próbie przechwycenia uderzającej ręki, która w przypadku ciosu bokserskiego ma obowiązek błyskawicznie wrócić do gardy?
Ponownie będę wdzięczny za odpowiedzi.
Również ja z zainteresowaniem czytam o Aikido Nishio.
Pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Wiesz co Patreze, nie mam pojecia, co do Warzsawy. Mnie nic o tym nie wiadomo. W Plocku jest klub zaprzyjazniony. Co do poczytania, to nie ma materialow na ten temat. Sa filmy Sensei Nishio, na ktorych tlumaczy sporo rzeczy, ale sila rzeczy nie wszystko byl w stanie powiedziec. Na stazach Sensei NIshio zwykle pokazywal techniki z ataku shomen uchi i yokomen uchi, ale wyjasnial ich interpretacje z uderzen. Dotyczylo to zawsze irimi i atemi.My sie uczymy od Sensei Hosody, ktory zanim zaczal zajmowac sie aikido mial juz 3. dana w karate, stad jego podejscie z punktu widzenia karateki, ktory nie uzywa shomen, czy yokomen. Sa oczywiscie atemi przypominajace np. yokomen uchi (np. ura haito na glowe itp.). Oprocz tego Sensei Hosoda nieodlacznie cwiczy szkoly miecza. Jego droga jest pod tym wzdledem podobna do drogi Sensei Nishio. Uczymy sie z bezposredniego przekazu i poki co ksiazki szkoleniowej nie ma, ale moze warto by bylo sie nad tym zastanowic.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

chodz koledzy z stopniem dan któryś tam twierdzą ze aiki to balet form nowoczesnych...

Inaczej mówiąc Baletudo :lol:

Dołączam się do pytań H-K.

PS. Dla wszystkich czepialskich. Tak, treningi baletu są cięższe i bardziej wymagające od treningów aikido.
  • 0

budo_dobry ludek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
hara-kiri moge jasne.

Miałem na myśli że aiki jest sztuką walki pełnowartościową co oznacza ze nie trzeba robić kombinacji w stylu:

aiki & joga
aiki & box
aiki & kendo
aiki & co kolwiek

Dlaczego? bo u nas na treningu tego nie ma
i tu dochodzimy do sedna, to ze ie ma czegos na treningu nie oznacza ze tego nie ma w aiki

U mnie na treningu nie prowadzono nic z jo ani tanto a boken był od swięta
Zmienił sie sensei i nagle to wszystko było, odszedł i to znikło
Czy to oznacza ze w aiki tego nie ma? nie to jest

Fikcyjnosc walki w aiki i jej sprawdzenia sie na ulicy lub nie, jest wypadową kilku rzeczy

przygotowania psychicznego (medytacjia+świadomość konsekwencji z walki)

przygotowania fizycznego (ćwiczenia ogólnorozwojowe, siłowe, rozciągające i na gibkość)

Ćwiczenia realnych ataków ( takie które dochodzą i nie są zatrzymywane i jak dojdą to boli) ból wpływa motywująco na prawde :)
nie chodzi o to cobysta sie pozabijali na pierwszym treningu ale odczuć ból

Ćwiczeniu technik aiki (przy realnych atakach musi być realna obrona) znaczy ze sie kolega nie podłozy zebys sie lepiej poczuł jak to technika pieknie wyszła.
raz czy drugi mozna zeby zobaczyc jak technika działa ale na tym koniec wracamy do realizmu :)

A przy okazji zobaczysz czy masz czas na atemi i w jakich technikach
Jestem wyznawcą płynności ruchu jesli atemi w tym przeszkadza lub rwie ruch znaczy nie jest potrzebny. Natomiast robienie atemi na siłe bo MUSI być czasem psuje technike a czasem powoduje jej zbedność ( jak dobrze trafisz ) :wink:

wnioski:

"fikcyjny"zatrzymywany atak generuje w naszej psychice fikcyjną obrone

atak skuteczny/realny powoduje realną i skuteczna obrone

Jasne ze to kwestja treningu :)
Ale jesli tego nie bedzie to w knajpie znowu usłysze ze aiki to taki sport, takie zeby sie poruszać (jakby aerobicku nie było też na a) :wink: oraz uwaga "taki aerobick dla facetów..." sorrki zemdlałem, potem było jeszcze pitolenie jak to sie aiki do walki nie nadaje (ciekawe czemu? :wink: )


Na stazach nie stety większosć ludzi robi fikcyjne ataki "zeby nie zrobic komuś krzywdy"
moze właśnie tym robią naiwiekszą

im wiecej bólu i potu na treningu, tym mniej krwi na ulicy( przynajmniej naszej) :wink: :)

Pewnie cos pominołem ale na razie styknie, tak myśle

pozdrawiam

P.S.
A wy jak to widzicie?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
memory - fajnd - siara.

W Szczepanowym faqu znajdziesz linki do tematów o skuteczności.

Aikidocy dzielą się na 4 rodzaje:
- Wierzących w skuteczność aikido
- Nie wierzących w skuteczność aikido
- Tych, co wytłumaczą Ci że aikido jest do czego innego /zasłonią się taką czy inną filozofią, przekazem, wytkną Ci nie zrozumienie.
- Tych co mają temat głęboko w dupie - ćwiczą żeby się zrelaksować po robocie i mieć pretekst na wyjście z domu jak stara katuje i dzieciaki brzęczą.

Twój punkt widzenia powstał z niewiedzy, oczekiwań i wiary w to, że skoro zapisałeś się i cały świat nazywa to sztuką walki, to jest to sztuka walki.
Naprawde jest to coś, co każdy aikidoka definiuje inaczej, każda organizacja inaczej propaguje. Głównie chodzi o sałate, gelt, czyli $$.

Nie, nie jest wszystko jedno co wprowadzimy na trening aikido. Jak mamy wprowadzić realne ataki, zmienić metodologie treningu pod efektywność i efektywne umiejętności zastosowania technik, przesiać techniki, wywalając te które są z klucza za słabe/za skomplikowane/ za wolne, to zostanie z aikido ogryzek, który na dodatek nie będzie miał racji bytu. Dlaczego? Bo style zajmujące się efektywnym kopaniem/uderzaniem/rzucaniem/dźwigniowaniem/biciem kijami/nożami/itd. już są, są dobrze ugruntowane i opracowane. Innymi słowy wyważanie drzwi do lasu. Bzdura i bezsens.
Aikido jest ładne, pociągające, nienudne. To sztuka walki dla kogoś kto walczyć nie chce, niczego nie musi sobie udowadniać, a chce ćwiczyć i rozwijać się.
Chcesz się bić? zapisz sie na kick box, podeprzyj go judo i po paru latach jesteś zawodnik co go byle leszcz nie położy. Ćwiczenie aikido dla nauki walki to strata czasu.

Co powyżej napisane przyjmij do wiadomości, mimo że wielu solennie przekonywać Cię będzie, że jest tak a nie inaczej, a to stek bzdur. Mozesz oczywiście uwierzyc, zarzucić osąd, dać się "upupić" i trwać w towarzystwie wzajemnej adoracji.
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
Dobry ludku, atemi jest po to, zeby zastopowac atak, rozproszyc koncentracje itp. W Polsce pokutuje wizja, ze tylko plynna technika jest piekna i s...a. Niestety Swiat opiera sie na fali. EKG ktore jest plaskie oznacza nieboszczyka. W technice kazdej SW musi byc kime - tame. jesli kogos uderzysz, to musisz dac biedakowi ulamek sekundy na to, zeby uklad nerwowy zdazyl przeslac impuls z miesca uderzenia do mozgu i powrotnie do tego miejsca. Jesli cialo nie zdazy zareagowac, to nie osiagnie sie efektu np. w postaci rozluznienia reki, czy poczucia bolu w tym miejscu i tym samym przeniesieniu koncentracji w to miejsce. Jednostajna technika jest martwa.

To hara-kiri. Nie wiem, czy sa to uderzenia bokserskie, czy z karate, czy po prostu uliczne, ale musza byc zagrozeniem. Co do sierpow, to jest kilka sposobow w zaleznosci od tego, czy to bedzie senno sen, czy gono sen. Mozna wejsc do srodka lub na zewnatrz. W kazdym przypadku musi byc atemi. Cofanie reki atakujacego, to podtawowe zalozenie. Zaden gosciu, np. bokser, czy karateka nie bedzie jej trzymal wyprostowanej. podbrodkowy jest w tak krotkim dystansie, ze nie mozna do takiego zwarcia dopuscic, bo to sie moze zle skonczyc. W takim dystansie mozna przeciez tez dostac z bani. Zasady sa natomiast podobne przy kopnieciach mae geri, czy mawashi geri.
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
A propos hara-kiri. W kwestii aikido Nishio wypowiadam sie tylko na podstawie przekazu sensei Hosody. W Polsce sa jeszcze inne kluby, w ktorych sie je cwiczy. Ale to jest przkaz innych uczniow sensei NIshio (np. sensei Arisue, sensei Shishiya, sensei Yoshida). Nie wypowiadam sie w tychkwestiach, bo nie mam podstaw, zeby sie wypowiadac, choc cwiczylem z nimi.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki

hara-kiri moge jasne.
Miałem na myśli że aiki jest sztuką walki pełnowartościową co oznacza ze nie trzeba robić kombinacji w stylu:
aiki & joga
itd.(...)

Wszystko to bardzo piękne, co piszesz, ale mnie się bardziej rozchodziło o drugą część zdania, które zacytowałem:

Traktuje aiki jako pełnowartościową sztuke walki i mi sie na ulicy sprawdza

Co konkretnie Ci się na ulicy sprawdza(ło)?
Dziękuję i pozdrawiam,
h-k :-)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kierunkowość techniki
mod on
przypominam uprzejmie po raz ostatni, ze nie dyskutujemy na tym forum o skutecznosci :twisted: :twisted: :twisted:
Na temat bijatyki na ulicy jest forum pt Ulica.
mod off

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024