Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet:

1.Założenie, że samoobrona kobiet jest działalnością niewymagającą szczególnych kwalifikacji, niepoważną, dorywczą, drugogatunkową.

2.Przekonanie, że sprawność fizyczna jest warunkiem sine qua non samoobrony kobiet. W konsekwencji prowadzi to do nauczania kobiet konfrontowania siły fizycznej z facetem, czyli tego, czego absolutnie powinny unikać.

3.Prowadzenie szkolenia dla kobiet w formie treningu sportowego, tyle że ulgowego. Prezentowaanie technik sportowych jako sprawdzonych sposobów na samoobronę dla kobiet.

4.Przypadkowość tematów wchodzących w szkolenie. Program szkolenia najczęściej jest oparty o subiektywne wyobrażenie instruktora, który będąc fachowcem w dziedzinie sportu czy sztuki walki, ma mętne pojęcie o rzeczywistych potrzebach, oczekiwaniach i możliwościach kobiet.

5.Brak analizy potrzeb i oczekiwań kursantek.

6.Brak informacji zwrotnej.

7.Przedmiotowe traktowanie kobiet.

8.Instruktor w roli bezwzględnego autorytetu w sprawach bezpieczeństwa.

9.Dawanie rad, czyli dogmatyzm i powielanie stereotypów.

10.Cel szkolenia: większoć kursów niestety odbywa się nie po to, by nauczyć kobiety, jak mogą się bronić. Chodzi w nich głównie o to, żeby zrobić jednorazową akcję dla splendoru konkretnego klubu czy dla zaspokojenia ambicji instruktora. :(

11.Metody pracy: tutaj najczęstszym błędem jest stosowanie metody podającej, którą można nazwać „popatrz jak ja to pięknie robię”. Metoda zakłada bierność kobiet w procesie uczenia. Metoda ta jest zupełnie nieskuteczna. Dowód: po paru miesiącach od zakończenia szkolenia kbieta nie jest w stanie przypomnieć sobie, jak wyglądała ta technika. Nie mówiąc o tym, żeby ją samej zastosować.

12.Założenie, że w relacji instruktor – kursantka tylko ten pierwszy ma coś do dania, a kursantka tylko może brać. Nigdy nie jest tak, że wyłącznie jedna strona coś daje, a druga bierze. Uczymy się od siebie nawzajem. Radość obcowania z ludźmi polega na tym, że wszyscy od wszystkich mogą czerpać.

13.Patronat instutucji cieszących się dużym zaufaniem społecznym. W większości przypadków objęcie takiego patronatu następuje nie całkiem oficjalnie (instruktor szkolący kobiety często sam jest byłym policjantem lub ma kolegów policjantów). Nie ma weryfikacji programu i metod szkoleniowych. Efekt jest taki, że pod patronatem Policji lub Straży Miejskiej odbywa się szkolenie kobiet, w którym popełnione zostają te wszystkie błędy, o których mowa wyżej.
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet

Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet:

1. ... .


8O o a ja się zastanawiałam jak to napisać ;) a tu prosze Mameha czytasz mi w myślach a to nie ładnie tak inwigilować koleżankę ;)

i do tego co już napisałaś dodam, że: wqr..a mnie przeokrutnie jak, pan instruktor mundurowy:
1. mówi o psyhologii ataku i obrony w stylu nie wychodźcie drogie dziewczynki wieczorem i nie noście biżuterii - NO TO MI WYTŁUMACZYŁ :evil:
2. wychodzi z założenia że każda kobieta jest głupią blondyną a wszczegulności kobieta trener niczego nie nauczy bo (i tu uwaga) nie jest facetem i nie wie jak się atakuje 8O - no to jak ja słyszę takie rekomendacja pod swoim adresem ty wymiękam do reszty
pozdrawiam wszystkie blądynki - wcale nie jesteśmy takie głupie jak to się chłopom wydaje ;)
  • 0

budo_gieroj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
Kiedyś Mameha napisała o tym jak wygląda atak, na kobietę, z którym to tekstem zgadzam się w 100% Tak to właśnie wygląda. Ten "atak" to często tylko spojrzenie, od którego wszystko się zaczyna. Od kobiety zależy jak wcześnie zareaguje swoją "obroną", jak się zachowa, czy dostrzeże problem. Panowie mówiący o uderzaniu plotą bzdury, bo:
1. Zanim dojdzie do uderzania wiele może się wydażyć.
2. Atakujący być może nigdy nie bił się z mężczyzną (nie licząc bójek w szkole). Wybiera na ofiary właśnie kobiety.
3. Kobieta instruktor doznała takich zagrożeń, ataków (chyba każda kobieta tego doznała) więc doskonale wie jak to jest. Gdybym chciała chodzić na takie zajęcia wolałabym iść do instruktora kobiety.
Kobiety posiadają swoisty instynkt w kwestii samoobrony, dlatego wiele z nich nawet nie ćwicząc żadnych walk daje sobie radę nawet w dość niebezpiecznych sytuacjach. Niestety wiele z nich bagatelizuje kwestie bezpieczeństwa.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
[quote name="budo_Mameha"]Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet:

1.Założenie, że samoobrona kobiet jest działalnością niewymagającą szczególnych kwalifikacji, niepoważną, dorywczą, drugogatunkową. .[/quote]
To samo dotyczy samoobrony dla mężczyzn

[quote name="budo_Mameha"]2.Przekonanie, że sprawność fizyczna jest warunkiem sine qua non samoobrony kobiet. ...[/quote]
To samo dotyczy samoobrony dla mężczyzn, aczkolwiek każdy trenujący jakieś w miarę kontaktowe mordobicia zdaje sobie sprawę ze znaczenia siły przy podobnych umiejetnościach

[quote name="budo_Mameha"]3.Prowadzenie szkolenia dla kobiet w formie treningu sportowego, tyle że ulgowego. Prezentowaanie technik sportowych jako sprawdzonych sposobów na samoobronę dla kobiet. .[/quote]
Brednie - vide paradoks Kano

[quote name="budo_Mameha"]4.Przypadkowość tematów wchodzących w szkolenie. Program szkolenia najczęściej jest oparty o subiektywne wyobrażenie instruktora, który będąc fachowcem w dziedzinie sportu czy sztuki walki, ma mętne pojęcie o rzeczywistych potrzebach, oczekiwaniach i możliwościach kobiet. .[/quote]
To samo dotyczy samoobrony dla mężczyzn - vide Rysiek Murat


[quote name="budo_Mameha"]5.Brak analizy potrzeb i oczekiwań kursantek..[/quote] Mam wrażenie, że chyba wiadomo czego sie oczekuje po kursie mordobicia - od pomocy psychologicznej czy poradni problemów małżeńskich są inni fachowcy

[quote name="budo_Mameha"]6.Brak informacji zwrotnej. .[/quote] To juz raczej wina kursantek

[quote name="budo_Mameha"]7.Przedmiotowe traktowanie kobiet. .[/quote]Nie rozumiem

[quote name="budo_Mameha"]8.Instruktor w roli bezwzględnego autorytetu w sprawach bezpieczeństwa..[/quote] To samo dotyczy samoobrony dla mężczyzn

[quote name="budo_Mameha"]9.Dawanie rad, czyli dogmatyzm i powielanie stereotypów. .[/quote]To samo dotyczy samoobrony dla mężczyzn

[quote name="budo_Mameha"]10.Cel szkolenia: większoć kursów niestety odbywa się nie po to, by nauczyć kobiety, jak mogą się bronić. Chodzi w nich głównie o to, żeby zrobić jednorazową akcję dla splendoru konkretnego klubu czy dla zaspokojenia ambicji instruktora. :( .[/quote] To samo dotyczy samoobrony dla mężczyzn

[quote name="budo_Mameha"]11.Metody pracy: tutaj najczęstszym błędem jest stosowanie metody podającej, którą można nazwać „popatrz jak ja to pięknie robię”. Metoda zakłada bierność kobiet w procesie uczenia. Metoda ta jest zupełnie nieskuteczna. Dowód: po paru miesiącach od zakończenia szkolenia kbieta nie jest w stanie przypomnieć sobie, jak wyglądała ta technika. Nie mówiąc o tym, żeby ją samej zastosować. .[/quote]To samo dotyczy samoobrony dla mężczyzn

[quote name="budo_Mameha"]12.Założenie, że w relacji instruktor – kursantka tylko ten pierwszy ma coś do dania, a kursantka tylko może brać. Nigdy nie jest tak, że wyłącznie jedna strona coś daje, a druga bierze. Uczymy się od siebie nawzajem. Radość obcowania z ludźmi polega na tym, że wszyscy od wszystkich mogą czerpać. .[/quote] Lekkie przegięcie - załóżmy, że pojadę na seminarium z Ricksonem Gracie - ciekawe czego ja mógłbym go nauczyć (no chyba, że polskiego)?

[quote name="budo_Mameha"]13.Patronat instutucji cieszących się dużym zaufaniem społecznym. W większości przypadków objęcie takiego patronatu następuje nie całkiem oficjalnie (instruktor szkolący kobiety często sam jest byłym policjantem lub ma kolegów policjantów). Nie ma weryfikacji programu i metod szkoleniowych. Efekt jest taki, że pod patronatem Policji lub Straży Miejskiej odbywa się szkolenie kobiet, w którym popełnione zostają te wszystkie błędy, o których mowa wyżej.[/quote] To samo dotyczy samoobrony dla mężczyzn

Większośc wypowiedzi Mamechy podciagnąć można pod błędy popełniane w ogóle - nie wiem po jaką cholerę robic z tego cyrk o pokrzywdzeniu kobiet?
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
Za czasów Związku Radzieckiego, kiedy już nie sposób było odeprzeć argumentów o wszechpanującym terrorze, posługiwano się zdaniem – wytrychem : a u vas negrov b’jut!

Mam wrażenie, że chyba wiadomo czego sie oczekuje po kursie mordobicia - od pomocy psychologicznej czy poradni problemów małżeńskich są inni fachowcy


Samoobrona dla kobiet nie jest formą pomocy psychologicznej. Ktoś, kto nie widzi różnicy pomiędzy pomiędzy samoobroną dla kobiet i pomocą psychologiczną obnaża swoją ignorancję w obu tych dziedzinach. Aby rozmawiać na jakiś temat wypadałoby choć trochę się w nim orientować.

Za dowód kompletnego niezrozumienia materii niech posłuży ta wypowiedź:

6.Brak informacji zwrotnej. .



To juz raczej wina kursantek


8O 8O

A gdyby ktoś zapomniał, to forum dotyczy samoobrony kobiet i prawdę rzekłszy nie obchodzi mnie, że gdzie indziej jest tak samo źle. Dlatego argument: „to samo dotyczy samoobrony mężczyzn” jest na poziomie wypowiedzi o biciu Murzynów.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
Hm, dar bez obrazy, ale:

BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄC NIC DO POWIEDZENIA NIE OBLEKAJĄ TEGO W SŁOWA.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
Aby ignorantem całkowitym nie być mam prośbe o wytłumaczenie mi słowy prostymi o co w takim wypadku chodzi z informacja zwrotną. Rozumiem, że instruktor informacje jakoweś z siebie wydziela, a kursantki ani me, ani be, ani kukuryku?

A tak w ogóle na 13 problemów - osiem (1,2,4,8,9,10,11,13) okazało się byc problemamy ogólnymi, nie tylko "damskimi" - jeżeli ten dział ma być stricte damski to powinien zajmować się sprawami damskimi o nie ogólnymi ( i nie chodzi mi o usprawiedliwienie "a u was murzynów biją" tylko o precyzje wypowiedzi)

Dwa pkt (3,12 ) sa błędne
Punkt 5 o analizie potrzeb - chyba się nie rozumiemy. Wyrzuciłaś z samoobrony psychologie i poradnictwo, w zasadzie zostawiajć czyste mordobicie - co tu jest do analizowania?
pkt 6 o inforrmacji zwrotnej j.w
pkt 7 ni w cholere nie rozumiem

A kończąc -- jestem przeciwnikiem organizowania szybkich kursów samoobrony czy to dla pań czy to dla panów - wiedza nie utrwalana przez dłuższy czas po prostu znika, a juŻ wyrobienie odpowiedniej psychiki to sprawa na lata, a nie na 3 godziny wykładu.
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
dar75, problem polega nie na tym, że nie wiesz, co to jest informacja zwrotna. To nie jest żadna ujma. Możesz tego nie wiedzieć. Możesz włączyć googlarkę i jednej chwili się dowiedzieć.

Problem leży gdzie indziej – zabierasz głos w dyskusji na temat, o którym nie masz zielonego pojęcia. Wszczynasz polemikę z tymi, którzy to pojęcie mają. Co chcesz przez to osiągnąć? Dążysz do wykazania, że Ty wiesz, a ja nie? Znasz tę dziedzinę lepiej niż ludzie, którzy tą problematyką zajmują się na codzień? W innym wątku zdałam Ci pytanie: skąd czerpiesz wiedzę na temat samoobrony kobiet?

Gdybym ja polazła np. na forum capoeira albo aikido, które są dla mnie czarną magią i zaczęła pleść farmazony i dyskutować zawzięcie z ludźmi, którzy na tym zjedli zęby, to chyba spaliłabym się ze wstydu. Zawsze, kiedy nie wiem, czego dotyczy dyskusja, cichutko się jej przysłuchuję. Słucham racji jednych i drugich. Potem w domowych warunkach doczytuję to, czego nie zrozumiałam. Dyskretnie podpytuję, w czym jest rzecz. A dopiero potem ośmielam się zabrać głos. Ty robisz dokładnie odwrotnie. I nie dziw się, że taka postawa powoduje u mnie wzrost ciśnienia.

Przeczytaj proszę jeszcze raz, co Ci powiedział życzliwy moderator Słoniak i zastanów się nad sensem tych jego słów.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
O ja biedna ciemna masa :oops: :)

Droga Mameho - forum jak wiadomo służy do wymiany poglądów, a umieszczona na nim wypowiedź może zostać skrytykowana przez każdego z uzytkowników forum (oczywiście w ramach regulaminu - a mam wrażenie, że takowego nie przekroczyłem).
Podałem konkretne przykłady tego co mi się w Twojej wypowiedzi nie podoba - a w zamian nie dostałem komkretnej odpowiedzi tylko nazwano mnie ignorantem.
Do tej pory nie wiem dlaczego pkt "ogólne" (1,2,4,8,9,10,11,13) wtłoczyłaś i opisałaś jako przypadłość właściwą dla szkolenia kobiet - skoro jak napisałem pasują do szkolenia w ogóle i nie ma sensu pisanie o nich w kategoriach dyskursu miedzypłciowego
Zarzuciłem Ci, że dwa punkty są błędne (3,12) - proszę o ustosunkowanie się
Ciągle nie wiem co analizować w potrzebach i oczekiwaniach kursantek skoro sama istota kursu samoobrony definiuje z jakimi potrzebami i oczekiwaniami kobiety na takowy się winny zglaszać.

Jedna z definicji informacji zwrotnej znaleziona w googlu:
Informacja zwrotna to konstruktywna informacja, reakcja – nasza na innych, ich na nas: na nasze działania, zachowanie, sposób postępowania .

Celem informacji zwrotnej jest dostarczenie wiedzy na temat zachowania i działania w taki sposób, że odbiorca zachowuje pozytywny stosunek do siebie i tego co robi. Może to dotyczyć zarówno sfery zawodowej jak i osobistej. Wszystko zależy od tego komu i po co chcemy udzielić informacji zwrotnej. Mówi się, że informacja zwrotna powinna być zachętą dla rozmówcy do wzmacniania pozytywnych zachowań, dalszego rozwoju i zmiany w pożądanym kierunku.

Informacja zwrotna może być udzielana wtedy, kiedy ktoś chce i jest gotowy wysłuchać oraz wtedy, kiedy ty wiesz co konkretnie chcesz powiedzieć. Zanim udzielę komuś informacji zwrotnej zastanawiam się na ile zainteresowana nią może być dana osoba - kierowca autobusu, współmałżonek czy koleżanka z zespołu… Generalnie rozróżnia się pozytywną i negatywną informację zwrotną

Mam wrażenie, że sytuacja "ani me , ani be , ani kukuryku" pasuje pod powyższe, a nawet jeżeli nie to i tak jest to sprawa "ogólna", a nie tylko "damska".

Z ignoranckim szacunkem :wink:
dar75
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet

Zarzuciłem Ci, że dwa punkty są błędne (3,12) - proszę o ustosunkowanie się
Ciągle nie wiem co analizować w potrzebach i oczekiwaniach kursantek skoro sama istota kursu samoobrony definiuje z jakimi potrzebami i oczekiwaniami kobiety na takowy się winny zglaszać.


Mylisz się, niestety. Zagadnienie samoobrony (a samobrony kobiet tym bardziej) to złożone zagadnienie - nie tylko czysto "trenerskie", ale związane też z nastawieniem psychicznym, sposobem myslenia o sytuacj zagrożenia, zapobieganiem eskalacji zagrożenia i Bóg raczy wiedzieć czym jeszcze. I po to jest ta analiza potrzeb i oczekiwań kursantek, żeby dopasować zajęcia - żeby sięgnąć po skrajne przykłady, czego innego potrzeba dziewczynie pozbawionej kompleksów, wyszczekanej i pewnej siebie, za to ostani kontakt z aktywnościa fizyczną majacą na WF-ie w podstawówce, a czego innego silnej, wysportowanej, a za to zahukanej i nieśmiałej.



Informacja zwrotna może być udzielana wtedy, kiedy ktoś chce i jest gotowy wysłuchać oraz wtedy, kiedy ty wiesz co konkretnie chcesz powiedzieć. Zanim udzielę komuś informacji zwrotnej zastanawiam się na ile zainteresowana nią może być dana osoba - kierowca autobusu, współmałżonek czy koleżanka z zespołu… Generalnie rozróżnia się pozytywną i negatywną informację zwrotną[/i]


zwracam uwagę na podkreśłony fragment, bo to tu leży zasadniczy problem...

Poza tym, zupełnie nie rozumem Twojego oddzielania argumentów na "damskie" i "ogólne" - Mameha wumieniła błędy, ktore jej zdaniem, czy wedle jej doświadczenia, pojawiają się często w szkoleniu kobiet. Co ma do rzeczy fakt, że pojawiają się także w szkoleniu w "ogólnej" samoobronie?

A dodatkowo, akurat w szkoleniu kobiet w samoobronie, czyli dziedzinie odbieranej jako domena mężczyzn, częste jest podejście "a, co one tam mogą wiedzieć", i całą ewentualną informację zwrotną szlag trafia...

pozdrawiam,
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
Czepiam się podziału na "damskie" i "męskie" bo denerwuje mnie stwarzanie wizji dyskryminacji tam gdzie de facto dyskryminacja nie występuje, bo dany problem dotyka obu płci.

W ogóle w cholerę bym skasował cały dział "Samoobrona Kobiet" i jego treść wsadził do "Ulicy" i "Combatu" :)
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
Ale na szczęście nie decydujesz. Sam fakt, że siedzisz na dziale samoobrona kobiet stwarza podejrzenia, że albo jesteś zamaskowaną kobietą, albo niepewnym siebie facetem, albo chorobliwie ciekawym gostkiem, któremu spać nie daje pytanie "o czym te baby tam mogą rozmawiać". Przyznajesz sobie ponadto prawo do krytykowania w temacie na którym się nbie znasz i który cię wyraźnie nie obchodzi (bo chcesz go likwidować). To właśnie jest ignorancja i dyskryminacja kobiet przez zadufańców. Dlatego właśnie ten dział jest oddzielnie, żebyś nie trafiał tu przypadkiem i nie był zmuszony czytać nieinteresujących cię wypowiedzi. Czytaj sobie "ulicę" i "combat" i napawaj się swoją doskonałością, a nam pozwól robić swoją robotę. Każda twoja wypowiedź stawia cię w coraz gorszym świetle i to chyba ostatnia szansa, żeby się z jakim takim honorem wycofać. A forum dyskusyjne nie jest po to, żeby każdy ignorant mógł wylać wiaderko swojej ignorancji i żeby wszyscy musieli mu natychmiast wyjaśniać wszystko od podstaw. Jak inni rozumieją, a ty nie, to chyba nie znaczy, że jesteś jedynym diamentem intelektu na tym chorym świecie.

Jeszcze jedno może chińskie przysłowie:
Lepiej milczeć i wyglądać na głupiego, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zastanów się człowieku, czy jeśli na forum aikido ktoś będzie omawiał wady trenerów aikido, a ty wejdziesz z tekstem, że takie same wady może mieć trener karate, to czy nie zrobisz z siebie debila? Moim zdaniem zrobisz. Sytuacja jest analogiczna. Zostaw nas proszę z naszymi zabawkami i naszymi kobietami. Obiecuję nie uczyć cię samoobrony kobiet wbrew twojej woli.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet

... Obiecuję nie uczyć cię samoobrony kobiet wbrew twojej woli.


No to mi ulżyło :)
Niemniej jednak:
jeżeli np. trener aikido popełnia błędy właściwe dla metodyki nauczania czegokolwiek w ogole, a nie tylko aikido to nie widze sensu rozpatrywania sprawy w temacie wąsko rozumianego aikido tylko ogólne metodyki nauczania SW.
Kompletnie nie rozumiem czym miałaby się rożnić nauka samoobrony dla kobiet od nauki samoobrony dla mężczyzn - inaczej bedzie się kopać, czy może mężczyźni nie uderzaja napastników torebkami? :)
Czytuje sobie dział o samoobronie kobiet i mam po prostu wrażenie, że jest seksistowski, stojący na pozycji kobiety vs. wredny męski świat, a podział na "samoobrone dla mężczyz" i "samoobrone dla kobiet" uważam za równie sensowną co podzial bjj na "dla pań" i "dla panów".

Być może zmienię zdanie jak mnie ktoś oświeci czym istotnym rożni się samoobrona męska od damskiej ( mężczyznę także można zgwałcić)?
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet

Niemniej jednak:
jeżeli np. trener aikido popełnia błędy właściwe dla metodyki nauczania czegokolwiek w ogole, a nie tylko aikido to nie widze sensu rozpatrywania sprawy w temacie wąsko rozumianego aikido tylko ogólne metodyki nauczania SW.


no niby tak, ale... nie ma czegoś takiego, jak "ogólna metodyka nauczania SW", bo to po prostu zbyt szerokie i różnorodne zagadnienie Metodyka aikido bedzie się miała nijak do metodyki boksu, a ta z kolei do metodyki FMA, powiedzmy.

Kompletnie nie rozumiem czym miałaby się rożnić nauka samoobrony dla kobiet od nauki samoobrony dla mężczyzn - inaczej bedzie się kopać, czy może mężczyźni nie uderzaja napastników torebkami? :)


no i tu leży pies pogrzebany.

Samoobrona, to nie tylko walka wręcz, powtarzam się, ale akurat w przypadku samoobrony kobiet jest to szczególnie istotne. Program kursu, zajęć samoobrony powinno się ułożyć pod daną grupę, a ta konkretna grupa en masse jest przeciętnie słabsza, lżejsza i drobniejsza od przeciętnej grupy mężczyzn, więc samo to narzuca jakieś założenia - techniki, czy zachowania, które dają jaieś szanse przy większym, silniejszym przeciwniku, ale przede wszystkim - skupienie na unikaniu zagrożenia, "gaszeniu" zagrożenia jeszcze zanim dojdzie do fizycznego ataku, negocjowania etc. I własnie tutaj rożnice będą największe, z wielu powodów - społecznego postrzegania płci, wygrywania stereotypów na różne tematy itp.
Jeżeli sprowadzimy samoobronę do nauki technik, to rzeczywiście, róznice między kursem dla mężczyzn i dla kobiet będą niewielkie. Podobnie, jak ich skuteczność, w przypadku kursów "obroń się w 3 miesiące".


Czytuje sobie dział o samoobronie kobiet i mam po prostu wrażenie, że jest seksistowski, stojący na pozycji kobiety vs. wredny męski świat,


Tu akurat jest trochę racji... Ale, tak szczerze - przeszkadza Ci to w czymś tak naprawdę?

a podział na "samoobrone dla mężczyz" i "samoobrone dla kobiet" uważam za równie sensowną co podzial bjj na "dla pań" i "dla panów".


patrz wyżej.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet

Jeszcze jedno może chińskie przysłowie:
Lepiej milczeć i wyglądać na głupiego, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

a to nie przypadkiem Mark Twain ?
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet

...no niby tak, ale... nie ma czegoś takiego, jak "ogólna metodyka nauczania SW", bo to po prostu zbyt szerokie i różnorodne zagadnienie Metodyka aikido bedzie się miała nijak do metodyki boksu, a ta z kolei do metodyki FMA, powiedzmy.

Wymienione przez Mamechę problemy, które opisałem jako wspolne dla wszystkich pasują zarówno do boksu jak i do aikido

...
Samoobrona, to nie tylko walka wręcz, powtarzam się, ale akurat w przypadku samoobrony kobiet jest to szczególnie istotne. Program kursu, zajęć samoobrony powinno się ułożyć pod daną grupę, a ta konkretna grupa en masse jest przeciętnie słabsza, lżejsza i drobniejsza od przeciętnej grupy mężczyzn, więc samo to narzuca jakieś założenia - techniki, czy zachowania, które dają jaieś szanse przy większym, silniejszym przeciwniku, ale przede wszystkim - skupienie na unikaniu zagrożenia, "gaszeniu" zagrożenia jeszcze zanim dojdzie do fizycznego ataku, negocjowania etc.

Identycznie jest na zajęciach "dla panów", oni także uczą się unikania zagrożeń i łagodzenia sytuacji - ponadto ja ze swoimi 66 kg kulałem sie wczoraj z 90kg kolegą ( a nawet wygrałem :D ). Z moimi wymiarami jestem poniżej średniej - czy to oznacza, że powiniem chodzic na "bjj dla niewielkich"?


... Ale, tak szczerze - przeszkadza Ci to w czymś tak naprawdę?".


tak jakos wierze w równouprawnienie
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
Chyba chodzilo o to ze kobiety maja inne predyspozycje psychiczne do walki niz meska czesc populacji. Nawet "maly" mezczyzna bedzie przygotowany lepiej psychicznie do walki niz kobieta. NIe licze mutacji ze kobita walczy jak facet bo to wyjatki.
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
[quote name="budo_dar75"].[/quote]

Kompletnie nie rozumiem czym miałaby się rożnić nauka samoobrony dla kobiet od nauki samoobrony dla mężczyzn - inaczej bedzie się kopać, czy może mężczyźni nie uderzaja napastników torebkami? :)

Być może zmienię zdanie jak mnie ktoś oświeci czym istotnym rożni się samoobrona męska od damskiej ( mężczyznę także można zgwałcić)?[/quote]

dar75 no proszę cię pomyśl chwilę spokojnie i rzeczowo jaka kobieta napada na ulicy m faceta by go zgwałcić ?? kopnięcia to może są i te same co w jj czy karate, no wyobraź sobie że inaczaj się kopie! chciałaby zobaczyć akcję gdzie panienka lat np 30 w szpileczkach wykonuje mawashi geri lub złasnej woli łapie potencjalnego gwałciciela w garde i przechodzi np do balachy lub duszenia trójkątnego nogami. NO ZASTANÓW, Przestań bo to nie jest dział combat czy ulica to dział dla kobiet!!! i ich (kobieca) ulica to nie to samo co ulica ogólnie. Ja rozumiem, że blędy merytoryczne (techniczne) w nauczaniu techniki mągą być takie same w jj, karate i innych samoobronach czyli mae geri nie kopie się piętą i masz racje to duży błąd zarówno w treningu dla zawodników mma jak i dla listonoszy
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet
coś mi z cytowaniem nie wyszło sorki
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Najczęstsze błędy w szkoleniu kobiet

Wymienione przez Mamechę problemy, które opisałem jako wspolne dla wszystkich pasują zarówno do boksu jak i do aikido


tylko że to nadal nie jest metodyka... Nieważne.

Może i sa w pewnym sensie wspólne, ale akurat na kursach samoobrony kobiet są częstsze i o większym natężeniu. Zresztą, kolejny raz pytam - a co to ma do rzeczy, że gdzie indziej też są takie problemy?


Identycznie jest na zajęciach "dla panów", oni także uczą się unikania zagrożeń i łagodzenia sytuacji -



no własnie nie "identycznie", bo 1) zagrożenia są inne, 2) inaczej wyglądają sposoby, w jakie może rzowiązać daną sytuację kobieta, 3) filozofia samobrony kobiet jest inna. Sytuacja konfrontacji 2 mężczyzn to zupełnie inna "psychologicznie" sytuacja, niż napaść mężczyzny na kobietę.

ponadto ja ze swoimi 66 kg kulałem sie wczoraj z 90kg kolegą ( a nawet wygrałem :D ). Z moimi wymiarami jestem poniżej średniej - czy to oznacza, że powiniem chodzic na "bjj dla niewielkich"?


sprowadzasz kolejny raz wszystko do nauki technik walki, w tym ujęciu to zawsze będzie wyglądało absurdalnie... To naprawdę nie tu są różnice.


tak jakos wierze w równouprawnienie


Ja też, ale co to ma do rzeczy?
Nie mówiąc o tym, że właśnie się wpisujesz w nurt "wiem lepiej, co powinno być w dziale Samoobrona kobiet i jak on powinien wyglądać". To własnie to równouprawnienie, o którym mówisz?

Pozdrawiam,
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024