Skocz do zawartości


Zdjęcie

Istota samoobrony według filozofii WSDP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Istota samoobrony według filozofii WSDP
Atak na kobietę najczęściej nie przypomina sportowego pojedynku, gdzie mamy postawy, gardy, pady, bloki itp. Atak na kobietę to w zdecydowanej większości zaczepka. I to nie jedna, lecz cała ich seria. Każda następna zaczepka jest silniejsza od poprzedniej, ponieważ agresor wzmacnia się tą zignorowaną.

Na samym początku agresor tylko obserwuje. Taka obserwacja może trwać ułamek sekundy albo wiele godzin. Na tym etapie ogromną rolę odgrywa postawa kobiety, jej zachowanie, czasami ubiór. Po pomyślnej selekcji zazwyczaj następuje testowanie kandydatki na ofiarę. Od reakcji kobiety na taką zaczepkę zależy, czy sytuacja przeobrazi się w coś groźnego, czy też zakończy się. Jeżeli reakcja będzie nieprawidłowa, można spodziewać się kontynuowania ataku np. skrócenia dystansu. Jeżeli i w tym momencie kobieta nie zareaguje zdecydowanie i pozwoli, by agresor realizował swój plan, sytuacja wymknie się spod kontroli. Ten szereg popełnionych przez nią błędów będzie, niestety, mógł mieć takie skutki, o jakich myślał napastnik np. wyrwanie torebki, gwałt itp.

Zwróć uwagę, ile czasu i okazji dzieli myśl napastnika o ataku od realnej walki ( o ile w ogóle dochodzi do walki, najczęściej jednak nie dochodzi). To jest pole do pracy, które my nazywamy samoobroną.
  • 0

budo_badtrip
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Istota samoobrony według filozofii WSDP
Brzmi to rozsądnie ale dotyczy to sytacji gdy kobieta nie jest kapletnie zaskoczona napascia.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Istota samoobrony według filozofii WSDP
Badtrip, przeczytaj jeszcze parę razy to, co napisała Mameha ;)
Samoobroną jest między innymi to, żeby kobieta nie była zaskoczona. Po pierwsze dlatego, że w wyniku takiego taksowania zwyczajnie odpadnie napastnikowi z selekcji. Taka walka bez walki.
Mnie się wydaje, że Ty po prostu nie wierzysz w możliwość skutecznej obrony przez zaskoczoną kobietę, jak wielu facetów myląc samoobronę z pojedynkiem kobieta-mężczyzna.
  • 0

budo_badtrip
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Istota samoobrony według filozofii WSDP
Jak sądzę pojmuję idee, i jak napisałem wydaje mi się ona rozsądna, z zastrzeżeniem że jednak pewnemu procentowi napaści nie sposób przeciwdziałać profilaktyką i wydaje się mi to dość znaczącym odsetkiem ,. Oczywiście bynajmniej nie uważam by przez to zaniechać skutecznego zapobiegania, wprost przeciwnie .
Co do tej możliwości obrony… to akurat nie wiem o co ci chodziło względem mnie. Znane mi są przypadki gdy zaatakowana była kobieta trenująca sztuki walki czy np. policjantka i to taka której postawa i zachowanie sprawiały ze w normalnych okolicznościach była by omijana szeroki łukiem przez potencjalnych napastników a jednak czasem głupota, alkohol, narkotyki, tłum czy zwykły przypadek sprawia że dzieją się różne rzeczy i wtedy umiejętności walki się im przydawały.
  • 0

budo_akutosoto
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z zaskoczenia

Napisano Ponad rok temu

Re: Istota samoobrony według filozofii WSDP
A ja tu czegoś nie rozumiem...

1. Ogólne zasady zachowania bezpieczeństwa
2. Postawa i sygnały werbalne
3. Zasady prowadzenia dialogi i negocjacji
4. kreowanie postawy asertywnej
5. Syndrom ofiary

Wy to nazywacie samoobroną.

A istotą waszej filozofii... jesteście "wy" bo nazywacie to samoobrona ?
czy "to" pole w którym działanie nazywacie samoobroną ?
Jaka w tym wszystkim jest filozofia?
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Istota samoobrony według filozofii WSDP
Takie pytanie. Czy WSDP jeszcze działa? W sieci jakoś nie ma aktualnych namiarów. Paweł coś obecnie prowadzi?
  • 0

budo_marta
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1028 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wwa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Istota samoobrony według filozofii WSDP
Witam,
Moze po kolei- czy WSDP działa niestety nie wiem- więcej niz troche wypadlam z obiegu.
Swoja droga zdumiewa mnie ze lata mijają a pytania zostają te same :)
Z grubsza Mameha ma w większości punktów racje, z tym ze zostaje kwestia ze nie zawsze robimy takie wrażenie jakie sadzimy ze robimy - imho to sa te"nieprzewidziane" sytuacje.

@ Akusoto
Rozwiniesz moze czego nie rozumiesz? Moge omowic kazdy z puntow ktory wymieniles, ale po co robic wyklad:)
P. S chyba w pkt 2 chodzilo o postowe i sygnaly niewerbalne?
Pozdr.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Istota samoobrony według filozofii WSDP
odpowiadasz na post sprzed 5 lat...
  • 0

budo_marta
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1028 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wwa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Istota samoobrony według filozofii WSDP
no coz, bywa
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024