co to za federacja ?
Napisano Ponad rok temu
Z tą fizyką to byłbym ostrożny, pięść nie jest punktem materialnyn. Dlatego wzór na E kinetyczną często się stosuje ale jest bardzo dużym uproszczeniem, ale również bezmyslnie służy do udawadniania że karate opiera się na fizyce. Tak naprawdę karate bazuje na biomechanice, która jest nauką opisującą oddziaływania ludzkiego ciało na otoczenie i vice versa oraz opisuje zjawiska ruchu ciała (też w ogromnym uproszczeniu). Bardzo często zapominamy że najprostsze uderzenie jest ruchem w wielu płaszczyznach i rózne siły są wywoływane w ten sposób.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Z tą fizyką to byłbym ostrożny, pięść nie jest punktem materialnyn.
Ależ pięść jest bardzo materialna :-)
Dlatego wzór na E kinetyczną często się stosuje ale jest bardzo dużym uproszczeniem, ale również bezmyslnie służy do udawadniania że karate opiera się na fizyce.
"bezmyślne"? Wszystko opiera się na fizyce
Polecam pracę J. Wąsika nt. rozbić w taekwon-do: (do znalezienia na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] -> Podstawy Taekwon-Do -> inne teksty i opracowania)
Napisano Ponad rok temu
imho spiecie z oddechem oznacza, ze przy ciosie nastepuje wydech
W karate jest podobnie. Zresztą wszystkie sztuki walki bazują na pewnych ogólnych takich samych założeniach. Dodatkową ogólną zasadą jest napięcie mięsci przednich brzucha przy technikach ataku w przód i mieśni bocznych brzucha prz blokach. Ale to również bardzo ogólna zasada...
Z tą fizyką to byłbym ostrożny...Tak naprawdę karate bazuje na biomechanice, która jest nauką opisującą oddziaływania ludzkiego ciało na otoczenie i vice versa oraz opisuje zjawiska ruchu ciała (też w ogromnym uproszczeniu). Bardzo często zapominamy że najprostsze uderzenie jest ruchem w wielu płaszczyznach i rózne siły są wywoływane w ten sposób.
W naszym teoretyzowaniu poszliśmy w kierunku siły uderzenia = energii kinetycznej przemieszczającego się ciała i tu jestem pewnien że wzór na energię kinetyczną ciała jest słuszny.
Biomechanika jest również elementem fizyki. Wprowadzając dalsze teoretyzowanie można każdą technikę analizować stosując również kinematykę mechanizmów (biomechanizmów), rachunek wektorowy itd. ale to już chyba trzeba zostawić zawodowcom do opisu matematycznego.
Czy to pięść nie ma masy? Ma. A każdy punkt/obiekt materialny ma masę. NO MORE COMMENT... THE END....pięść nie jest punktem materialnym.
Napisano Ponad rok temu
a to z kolei mnie zaciekawilo, moglbys powiedziec o tym cos wiecej? szczegolnie o napinaniu miesni skosnych przy blokach jak rozumiem. Dodatkową ogólną zasadą jest napięcie mięsci przednich brzucha przy technikach ataku w przód i mieśni bocznych brzucha prz blokach. Ale to również bardzo ogólna zasada...
Napisano Ponad rok temu
ale nie jest punktem tylko bryłą, poza tym nie możesz rozważać fizyki tylko pięści ,ale również fizykę ramienia i ciała
Napisano Ponad rok temu
stern
ale nie jest punktem tylko bryłą, poza tym nie możesz rozważać fizyki tylko pięści ,ale również fizykę ramienia i ciała
z fizyką miałem niejakie problemy, więc odsyłam do prac fizyka (podałem wyżej link), który jednocześnie osiągnął dość dużo w tkd.
Napisano Ponad rok temu
a to z kolei mnie zaciekawilo, moglbys powiedziec o tym cos wiecej? szczegolnie o napinaniu miesni skosnych przy blokach jak rozumiem
. Dodatkową ogólną zasadą jest napięcie mięsci przednich brzucha przy technikach ataku w przód i mieśni bocznych brzucha prz blokach. Ale to również bardzo ogólna zasada...
Posłużę sie przykładem, w którym użyję nazewnictwa japońskiego za co przepraszam ale nazewnictwo koreańskie jest mi obce. Spróbuję to trochę nadrobić z czasem.
Oczywiście opisy będą dotyczyły techinik wykonywanych i uczonych w "warunach labolatoryjnych".
Blok zewnętrzny przedramieniem "uchi-ude-uke" oraz blok dolny "gedan-uke" lub "gedan-barai". Ruch przedramienia od osi ciała do zewnątrz (uczony jako ruch z wysokosci ramienia w dół) , nie dalej jednak jak tylko trochę poza obrys ciała (ręka zatrzymuja się mniej więcej nad kolanem). Łokiec ręki wynonującej blok znajduje się nie dalej niz szerokość piesci od korpusu. W końcowej fazie ruchu nastepuje dokręcenie bioder w kierunku przeciwnym do ruchu ramienia co automatycznie powoduje napięcie mięśni bocznych. Czasami tłumaczymy, że to właśnie napięcie mięśni bocznych wymusza prawidłowy skręt bioder. Skręt bioder wymusza równolegle obniżenie pozycji ciała co wygląda trochę jak końcowa część fali. Daje to w efekcie blok bardzo stabilny, twardy.
Blok wewnętrzny przedramieniem "soto-ude-uke" oraz blok górny "age-uke" lub "jodan-uke" Ruch przedramienia od zewnątrz (z dołu) ciała do osi (do góry), nie dalej jednak jak tylko trochę poza oś ciała (trochę ponad głowę). Łokiec ręki wynonującej blok znajduje się nie dalej niz szerokość piesci od korpusu (nie dalej niż szerkość pięści od czoła). Wszystko jak wyżej tyle, że skręt bioder jest w tym samy kierunku co ruch ręki wykonującej blok. Blok jest również bardzo stabilny, twady.
Przy atakach rękoma w przód napinasz mięśnię przednie tak aby usztywnić korpus oczywiście tylko na moment uderzenia/ trafienia.
Trudno to dokładnie wytłumaczyć, łatwiej jest "na obrazkach".
Generalnie chodzi o to aby przeciwstawić sile reakcji trafinego "obiektu" nie tylko ciężar "bezwładność" reki ale ciężar całego ciała.
Dokręcenie bioder tak jak fala powoduje obniżenie pozycji. Stabilizuje to pozycję.
Oczywiście w karate istnieją bloki miekkie, takie troche bokserskie - hineri-uke, gdzie używa się tylko skrętu przedramion i mięsnie brzucha sa mniej istotne.
Napisano Ponad rok temu
stern
ale nie jest punktem tylko bryłą, poza tym nie możesz rozważać fizyki tylko pięści ,ale również fizykę ramienia i ciała
W tej sytuacji przydatne są opisy wektorowe ruchu, prędkości i przyspieszeń zawarte w czymś co się nazywa "teoria mechniazmów". Na studiach mówilismy o tym "patyki". Znając się trochę tym można bawić się w wzywnaczanie prękości i przyspieszeń liniowych i kątowych mechnizmów uproszczonych do przegóbów i prętów. Mozna udowadniać, że np dokręcenie pięści na końcu uderzenia prostego jest piekielnie istone bo daje dodatkową składową w postaci tzw. przyspieszenia Coriolisa, która jest iloczynem wektorowym prędośi liniowej i prękdości kątowej obiektu poruszającego sią liniowo i dodatkowo obracjącego się... tylko po co? Wszyscy wiemy że tak ma być i tyle...
Napisano Ponad rok temu
Tego, że obrót pięści jest tak niezbędny nie byłbym taki pewny niestety. Ręka to nie pocisk karabinowy. Ale teoria siły Coriolisa trochę mnie zaintrygowała. Czy mógłbyś jakieś bliższe argumenty?[...]Można udowadniać [...]
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
kategorie wagowe
- Ponad rok temu
-
Tien Lung
- Ponad rok temu
-
Centralne Letnie Zgrupowanie, Nowa Ruda - Słupiec 2006
- Ponad rok temu
-
Długoweekendowe Mistrzostwa Polski
- Ponad rok temu
-
kto ma jakies materialy do pracy?
- Ponad rok temu
-
MARKETING I SPONSORING
- Ponad rok temu
-
B skomplikowany problem. pomooocy proszeeee a chcialem skons
- Ponad rok temu
-
Tang Soo Do
- Ponad rok temu
-
Puchar Polski B Seniorów i Młodzieżowców
- Ponad rok temu
-
garda
- Ponad rok temu