Skocz do zawartości


Zdjęcie

co to za federacja ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

Któraś z tysięcznych federacji, robiąca układy ITF w mocno "karatepodobnym" stylu...
Gizmo


Może to lamerskie pytanie ale co znaczy wg Ciebie określnenie styl "karatepodobny"? skąd to określenie

...robią tul jak kata w shotokanie ...


oj do shotokanu do mają bardzo daleką drogę... zresztą nie tylko do shotokanu
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

Może to lamerskie pytanie ale co znaczy wg Ciebie określnenie styl "karatepodobny"? skąd to określenie


określenie bierze się z popularnego podczas ćwiczeń komentarza: "nie rób jak w karate" ;) .

Zobacz kata z karate a później nasze (napewno ITFowskie TUL dobrze to obrazują) i zobaczysz o co chodzi.

EDIT:

dla jasności, to nie jest pejoratywne określenie, a jedynie podkreślenie różnic.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

określenie bierze się z popularnego podczas ćwiczeń komentarza: "nie rób jak w karate" ;) .

Zobacz kata z karate a później nasze (napewno ITFowskie TUL dobrze to obrazują) i zobaczysz o co chodzi.

EDIT:

dla jasności, to nie jest pejoratywne określenie, a jedynie podkreślenie różnic.


OK ściągnąłem i obejrzałem kilkanaście układów z Teakwondo.

Są inne niż w karate, bo przecież to inny styl. Chociaż niektóre poszczególne sekwencje są identycze w swoim układzie technik.

Ale nadal nie rozumiem co znaczy "nie rób jak w karate".

Moje domysły idą w nastepujacym kierunku.

1. W karate kata wykonuje sie sekwnecjami w rytmice mającej na celu odzwierciedlenie realnej sytuacji, a tu jakby prawie pojedyńcza technika była wykonywana na osobne tempo i służyła jedynie wyćwiczeniu jej w układzie i w oderwaniu od rytmiki tzw." walki realnej.

2. Może chodzi tu o różnice w wykonaniu poszczególnych technik? Czy zaobserwowany przeze mnie brak "pracy" bioder przy wykonywaniu technik szczegónie ręcznych jest tą różnicą i wykonanie np.: uderzenie prostego bez z tzw.: uderzeniem z biodra jest błędem?

3. Trenuję karate od 20 lat i nigdy nie spotkałem sie z porównaniem na treningach "nie rób jak w taekwondo". Czy określenie "nie rób jak w karate" oznacza, że większość z Was trenowała karate i wie o co dokładnie chodzi w tych różnicach i wie jak sie to wykonuje w karate?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

1. W karate kata wykonuje sie sekwnecjami w rytmice mającej na celu odzwierciedlenie realnej sytuacji, a tu jakby prawie pojedyńcza technika była wykonywana na osobne tempo i służyła jedynie wyćwiczeniu jej w układzie i w oderwaniu od rytmiki tzw." walki realnej.


sluszna uwaga - tak ogólnie. Układy są w jednym tempie (zdarzają się przyspieszenia czy zwolnienia, ale to raczej wyjątki).

2. Może chodzi tu o różnice w wykonaniu poszczególnych technik? Czy zaobserwowany przeze mnie brak "pracy" bioder przy wykonywaniu technik szczegónie ręcznych jest tą różnicą i wykonanie np.: uderzenie prostego bez z tzw.: uderzeniem z biodra jest błędem?


bioder czy barków?
z rozmów z kolegami z karate wyniosłem, że u nas barki nie pracują przy uderzeniu ręką, a w karate (kyokushin przynajmniej) tak.

i to pierwszy element przy ktorym ja osobiscie mowie: "nie rób jak w karate" ;)

druga sprawa to nasza fala.
O ile mi wiadomo w karate cały ruch odbywa się na jednym poziomie. (tzn w momencie uderzenia na tym samym poziomie, ciało pozostaje na tym samym poziomie).
U nas ruch jest wykonywany dół - góra- dół (co do zasady). Czyli najpierw zniższa pozycję, potem podwyższasz, aby wykończenie było przy ruchu całego ciała w dół.

Jeśli jeszcze masz ochotę oglądac filmy z tkd, zerknij na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] dział Filmoteka Taekwon-do --> Wideoklipy i tam jest film Fala w wykonaniu generała Choi Hong Hi. To nie układ tylko pojedyńcze ruchy, ale wyraźnie widać o co chodzi.

Czy określenie "nie rób jak w karate" oznacza, że większość z Was trenowała karate i wie o co dokładnie chodzi w tych różnicach i wie jak sie to wykonuje w karate?


ja nie.
nigdy nie trenowałem karate i nie wiem jak dokładnie powinien wyglądać ruch.
Ale slyszałem (i widziałem) wkładanie barków, tudzież ruch na jednym poziomie.

No to mówię młodym, jak mają nie robić.
Głównie w celu podkreślenia odmienności stylów. Na pewno nie w celu krytyki (trudno krytykować coś czego się nie zna) czy ośmieszania tudzież w innych niecnych celach.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

bioder czy barków?


Bioder, zdecydowanie bioder. Dokręcenie barków jest konsekwencją dokręcenia bioder.
Wobraź sobie duże koło zamachowe na wysokosci bioder połączone współosiowo z prętem (kręgosłupem) z drugim mmniejszym na wyskości barków. Dokręcasz biodra i ruch ten jest przenoszony poprzez kręgosłup i barki na ręce co w konsekwencji daje w uderzeniu wiekszą siłę. Ręce pracuja tylko na uzyskanie maksymalnej prędkości. W ten spsoób na siłe uderzenia pracuje całe ciało porzez rotację. Dokręcenie samych barków czesto powoduję błąd w postaci nadmiernego pochylania się do przodu.

z rozmów z kolegami z karate wyniosłem, że u nas barki nie pracują przy uderzeniu ręką, a w karate (kyokushin przynajmniej) tak.


Wydaje mi się że rzeczywiście w taekwondo cała siła uderzeń rękami wynika siły rąk.

W karate niezaleznie od stylu zawsze przy uderzeniach powyższa, ogólna zasad musi być zachowana. To Kyokushkin w starej federacji Kyokushinkai wykonywał to z błędem. Teraz wraca to poprzez federację Kyokushinkan i bezpośrednie kontakty z Japończykami.

Ja osobiście identyfikuję się ze stylem klanu Funakoshi, czyli bardzo ogólnie rzecz nazywając shotokan, ale zasady wszędzie są takie same, co w ostatnim roku potwierdziło się na podczas uczesnictwa w treningach na sekcji Kyokushinkan.

druga sprawa to nasza fala.
O ile mi wiadomo w karate cały ruch odbywa się na jednym poziomie. (tzn w momencie uderzenia na tym samym poziomie, ciało pozostaje na tym samym poziomie).
U nas ruch jest wykonywany dół - góra- dół (co do zasady). Czyli najpierw zniższa pozycję, potem podwyższasz, aby wykończenie było przy ruchu całego ciała w dół.


Więc tak, dokręcenie bioder wymusza ruch osi pionowej ciała w dół, co powoduje równiez uzyskanie wiekszej stabilnosci postawy w momencie uderzenia. Wygląda to jakbys dokręcał sprężynę - skok zwoi musi ulec skróceniu,a więc cała postawa minimalnie ale widocznie obniża się. Czyli chyba cos jak wasza fala...
Jesteśmy wiec technicznie chyba blizej siebie niż nam sie wydaje.

Jeśli jeszcze masz ochotę oglądac filmy z tkd, zerknij na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] dział Filmoteka Taekwon-do --> Wideoklipy i tam jest film Fala w wykonaniu generała Choi Hong Hi. To nie układ tylko pojedyńcze ruchy, ale wyraźnie widać o co chodzi.


Dzięki napewno skorzystam.
  • 0

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?
no fala, sprawa oczywista, ale nie tylko to - porownaj ustawienia ciala miedzy poszczegolnymi elementami np w bassai kata albo hangetsu, a np do san tul lub won-hyo. w tkd miesnie pomiedzy poszczegolnymi elementami rozluzniaja sie, potem spinaja na nowo, w shotokan miesnie caly czas sa napiete, pozycja ma byc "stabilna jak skala". widac to zwlaszcza przy robieniu poszczegolnych elementow na komende, chociaz np w bassai kata ciezko mowic o utrzymaniu sztywnej pozycji zwlaszcza przy pierwszych elementach. poza tym na poszczegolnych sekcjach karate wyglada to roznie, bo zetknalem sie z sekcja gdzie bassai bylo bardziej "miekkie" (wado ryu).

w sekcjach gdzie cwiczylem nie raz sprawdzano sztywnosc pozycji, czy jest odpowiednio "twarda" a jak nie to seiken i pompeczki wszyscy robia ;)

w zwrotach "nie rob jak w karate" nie ma zapewne cienia umniejszania karate tylko podkreslanie koniecznosci stosowania fali.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

Wydaje mi się że rzeczywiście w taekwondo cała siła uderzeń rękami wynika siły rąk.


tak wlasnie jest, wyprowadzilismy to sobie z wzorów fizycznych.
innymi slowy Taekwondoka zwiększa szybkość a nie masę ciała, w celu uzyskania większej siły uderzenia.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

tak wlasnie jest, wyprowadzilismy to sobie z wzorów fizycznych.
innymi slowy Taekwondoka zwiększa szybkość a nie masę ciała, w celu uzyskania większej siły uderzenia.


No to teraz trochę o przywołanej fizyce...
Skoro mówisz o pracy nad prędkością, to obracająca się obręcz barkowa daje dodatkowę składową poziomą prędkości liniowej, rozpatrując prędkość liniową obiektu poruszającego się po okregu. Dokładając ją, więc do prędkości uzyskaniej z użycia tylko przedramienia uzyskuje się dodatkową energię. Energia uderzenia to energia kinetyczna a we wzorze na prędkość jest w kwadracie więc wniosek jest prosty - siła uderzenia w postaci rozładowania energii kinetycznej w punkcie uderzenia wzrasta proporcjonalnie do kwardatu prędkości. A więc każda składowa powodująca przypieszenia uderzenia jest dla Was bardzo istotna.
ALE ... w przywołanym powyżej wzorze wytępuje również masa. A siła wzrosta dodatkowo proporcjonalnie do masy. Przyczym całkowita energia jest przecież wartością połowy iloczynu masy i kwadratu prędkości. Pozbawiając się części energii w postaci nie korzystania z masy ciała pozbawiacie się znacznej siły uderzenia. A każdy jakąś masę posiada, więc dlaczego jej nie użyć :?:
Czysta fizyka...

A co filmów to fakt... kopnięcia macie rozpracowane... ale o tym wiem od dawna.
A co do fali to posłuchałem co generał mówił - ta fala nie może byc zbyt wysoka i nie można przy jej wykonywaniu prostować nóg w kolanach i nie można akcentować górnej pozycji przez zatrzymanie się na chwilę, ma to być jeden płynny ruch. Dobrze zrozumiałem?
Muszę tego spróbować, może dołożenie fali do rotacji bioder okaże się pomocne przy uzyskaniu jeszcze większej dynamiki. Lubię czasami poeksperymentować...
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

No to teraz trochę o przywołanej fizyce...
Skoro mówisz o pracy nad prędkością, to obracająca się obręcz barkowa daje dodatkowę składową poziomą prędkości liniowej, rozpatrując prędkość liniową obiektu poruszającego się po okregu.


o ile pamiętam nasze założeniaruch samą ręką, jest szybszy niż ruch z ruchem bioder / barków. Wychodząc zatem z podanych przez ciebie wzorów - nie ma barków :) .

A co do fali to posłuchałem co generał mówił - ta fala nie może byc zbyt wysoka i nie można przy jej wykonywaniu prostować nóg w kolanach i nie można akcentować górnej pozycji przez zatrzymanie się na chwilę, ma to być jeden płynny ruch. Dobrze zrozumiałem?


dokladnie tak

Muszę tego spróbować, może dołożenie fali do rotacji bioder okaże się pomocne przy uzyskaniu jeszcze większej dynamiki. Lubię czasami poeksperymentować...


jestes moim bohaterem. Fala to zmora większości z nas :)
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

o ile pamiętam nasze założeniaruch samą ręką, jest szybszy niż ruch z ruchem bioder / barków. Wychodząc zatem z podanych przez ciebie wzorów - nie ma barków :) .


Wzór na energię kinetyczną działa zawsze i siła uderzenia w którą włożona jest wieksza masa jest większa. Jeżeli sama reka osiaga tą samą szybkość w obydwu naszych stylach to dołożenie ruchu rotacyjnego zwieksza energię poprzez użycie masy ciała a dodatkowa prękość ruchu ramienia dołożona równolegle do prędkości ręki tez jest nie bez znaczenia. To juz składowe wektora prędkości. Tego też się nie da oszukać.

Dwa pociski o różnej masie lecące z ta samą prędkością. Cięższy wyrządzi większe szkody. Ale oczywiście na użycie artylerii potrzeba więcej czasu niż na użycie rewolweru.

A więc co do prękości wykonania techniki jako całości to oczywiście masz rację - same ręce są szybsze. Zresztą tu też odpowiedź jest w fizyce: bezwładność ręki jest mniejsza niż bezwładnośc całego ciała, a więc mniejsza masę można szybciej rozpędzić.
I ma to oczywiście znaczenie przy zaskoczeniu przeciwnika. Zresztą w karate również istnieja i są nauczane techniki nazywane kizami (z jap. dźgnięcie), które wykorzystują tylko prędkość. Dotyczy to kopnięć z nogi wykrocznej - kizami-mae-geri (ap-chagi wykonywane z miejsca noga wykroczną) oraz uderzeń ręką "prowadzącą" kizami-zuki (tu nie znam odpowiednika koreańskeigo). Są świetną szybką bronią nie koniecznie mocno destrukcyjną ale szybką i pozwalająca na otwarcie ataku i kontynuację korzystając z elementu zaskoczenia.

Fajnie teoretyzujemy... ale przynajmniej rzeczowo... tak przynajmniej mi sie wydaje.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

Wzór na energię kinetyczną działa zawsze i siła uderzenia w którą włożona jest wieksza masa jest większa. Jeżeli sama reka osiaga tą samą szybkość w obydwu naszych stylach to dołożenie ruchu rotacyjnego zwieksza energię poprzez użycie masy ciała a dodatkowa prękość ruchu ramienia dołożona równolegle do prędkości ręki tez jest nie bez znaczenia. To juz składowe wektora prędkości. Tego też się nie da oszukać.


niejasno się wyraziłem.
miałem na myśli, że uderzenie z karate "ręka + bark" jest wolniejsze niż sama ręka z tkd (czyli, że włożenie barku + ruchbioder spowalnia technikę).
Czy tak jest, nie wiem. Tak mi ktoś kiedys powiedział. Wdzięczny będę za Twoją wypowiedź.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?
to chyba jasne ze rotacja barkow/ bioder dodaje do ciosu dynamitu :wink: jednoczesnie uwazam ze spory nt techniki na poziomie tul/ kata sa malo sensowne bo to jest (dla mnie) dosyc wyizolowany swiat. slyszac "technika taekwondo" ja mysle o tym co cwiczymy na tarczach/ workach, w zadaniowkach, sparringach przede wszystkim.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

to chyba jasne ze rotacja barkow/ bioder dodaje do ciosu dynamitu :wink: jednoczesnie uwazam ze spory nt techniki na poziomie tul/ kata sa malo sensowne bo to jest (dla mnie) dosyc wyizolowany swiat. slyszac "technika taekwondo" ja mysle o tym co cwiczymy na tarczach/ workach, w zadaniowkach, sparringach przede wszystkim.


moro, bo ty sie skupiasz na walce sportowej, a tam przeciwnik nie ma pasc po pierwszym uderzeniu.

poza tym - u nas nie ma sporu. korzystam z okazji i dowiaduje sie czegos o karate.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?
nie do konca dobrze mnie szufladkujesz :wink:
ale tak czy inaczej, robiac uklady przeciwnik nie padnie po zadnym udezeniu, bo go nie ma :) a jak chcesz miec dynamit w lapce i nozce to jednak moim zdaniem przede wszystkim do treningu przydadza ci sie te wszytke tarcze worki itd... do timingu i "czucia" zadaniowki, do obicia spary. nie wyobrazam sobie, przeciwnika (nie mowi o macie) padajacego po gunnun so nopunde ap joomok jirugi, po "sportowej" odmianie z ta wlasnie rotacja barkow i zaprzeczajac kanonom techniki tradycyjnej nie raz widizalem, a i sam mialem "przyjemnosc" zastosowac.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

niejasno się wyraziłem.
miałem na myśli, że uderzenie z karate "ręka + bark" jest wolniejsze niż sama ręka z tkd (czyli, że włożenie barku + ruchbioder spowalnia technikę).
Czy tak jest, nie wiem. Tak mi ktoś kiedys powiedział. Wdzięczny będę za Twoją wypowiedź.


Tak jak pisałem wcześniej cała technika wymaga uruchomienia większej masy, więc siłą rzeczy jest wolniejsza.

spory nt techniki na poziomie tul/ kata sa malo sensowne


... i dlatego nie spieramy się a jedynie wymieniamy poglady, uwagi. Mnie np. bardzo zainteresowała ta Wasza fala.. a nuż się przyda. A układy formalne są rózne i dlatego przy ich porównaniu skupiłem się na zauważalnych róznicach. Nie krytukuje tu niczego. Teakwondo jest szybką, dynamiczna sztuką, chociaż musze przyznać że to co jest na olimpiadzie jest ... troche dziwne. Oczywiście zdażają spektkularne bardzo szybkie i fajnie wyglądające akcje ale pozycja walki generalnie z opuszczonymi rękami jest ..., co najmniej dziwna, chociaż rozumiem, że wynika ona bezpośrednio z charakteru rywalizacji. Zresztą podczas przygotowań do wprowadzenia karate na olimpiadę stowrzone przepisy tak bardzo ograniczają walczących, że przestaje to miec cokolwiek wspólnego po za uzyciem nazwy chyba tylko dla celów komercyjnych. Dlatego karate na olimpiadzie też będzie dziwne, o ile będzie.
Więc nasza rozmowa jest jak sadzę bardziej na temat sztuki niż sportu.

A co do treningu, to w karate występuje przyrząd nazywany makiwara. Chociaż trochę zapomniany. Nie będę tu go opisywał bo trudno to zrobić szybko i prawidłowo. Ale w necie można znaleźć opisy wraz ze zdjęciami i czasami metodyką treningową. Jeżeli komuś chciałoby się poszperać i poczytać to chętnie późniem poczytam wasze uwagi i ewentulane pytania na temat tego przyrządu. Na nim własnie świetnie ćwiczy się uderzenia. I na nim wychodzi do czego potrzebne są te nasze rotacje. A po za tym prawidłowo prowadzony trening na tym przyrządzie wzmacnia nagdarstki i utawrdza powierzchnie udzerzeniowe. Na nim również można poćwiczyć "moc" technik nożnych szczególnie mea-geri (ap-chagi), mawashi-geri (dolyo-chagi).
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

nie do konca dobrze mnie szufladkujesz :wink:


ależ moderatorze, gdzieżbym śmiał ;)

ale tak czy inaczej, robiac uklady przeciwnik nie padnie po zadnym udezeniu, bo go nie ma :) a jak chcesz miec dynamit w lapce i nozce to jednak moim zdaniem przede wszystkim do treningu przydadza ci sie te wszytke tarcze worki itd... do timingu i "czucia" zadaniowki, do obicia spary.


oczywiście masz rację, bo wszędzie chyba uczą ap joomuk jirugi ze skrętem ciała (jako przygotowanie do walki).
Ale trochę inny przykład. Jak rozbijasz dechy? Bo ja biję samą ręką, bez wkładania barków. Na ostatnim egzaminie 3 poleciały. ;)
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

chociaż musze przyznać że to co jest na olimpiadzie jest ... troche dziwne. Oczywiście zdażają spektkularne bardzo szybkie i fajnie wyglądające akcje ale pozycja walki generalnie z opuszczonymi rękami jest ..., co najmniej dziwna, chociaż rozumiem, że wynika ona bezpośrednio z charakteru rywalizacji.


my to nie olimpiada. Na olimpiadze jest Taekwon-do w odmianie WTF (ja i moro to ITF), zaś to co widzieliśmy na ostatniej jest (większość walk była śmiertelnie nudna, niestety) efektem punktowania jakie tam wprowadzono.
Nie wyjaśnie dokładnie, ale generalnie sprowadza się to do tego, że uderzenia ręką są albo w ogóle nie punktowane, albo tak trudne do zdobycia punktu, że walczyć ręką się nie opłaca.
(chyba nie wolno było uderzać ręką na głowę) - w tej chwili - jak wieśc niesie - przepisy mają się diametralnie zmienić.

Zresztą podczas przygotowań do wprowadzenia karate na olimpiadę stowrzone przepisy tak bardzo ograniczają walczących, że przestaje to miec cokolwiek wspólnego po za uzyciem nazwy chyba tylko dla celów komercyjnych. Dlatego karate na olimpiadzie też będzie dziwne, o ile będzie.


dlatego ja osobiście jestem przeciwny wprowadzaniu naszego tkd na olimpiadę.
Mając na uwadze, jak dalece judo się usportowiło. A nie jest chyba niczym dziwnym dojście do wniosku, że po wejściu naszego tkd na olimpiade kompletnie wszystko zostanie podporządkowane medalom olimpijskim. I będziemy miec kick-boxing.

Więc nasza rozmowa jest jak sadzę bardziej na temat sztuki niż sportu.


no właśnie. :-)

A co do treningu, to w karate występuje przyrząd nazywany makiwara. Chociaż trochę zapomniany. Nie będę tu go opisywał bo trudno to zrobić szybko i prawidłowo.


pamiętam jak kiedys zanim zacząłem ćwiczyć cokolwiek zastanawiałem się, gdzie wkopać tę dechę :) .

Ale w necie można znaleźć opisy wraz ze zdjęciami i czasami metodyką treningową. Jeżeli komuś chciałoby się poszperać i poczytać to chętnie późniem poczytam wasze uwagi


ja nie mam uwag :) .
Z pewnością ciekawe urządzenie. W jakimś stopniu wyrabia precyzję uderzeń no i utwardza i przygotowuje powierzchnie.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?
[quote="stern
pamiętam jak kiedys zanim zacząłem ćwiczyć cokolwiek zastanawiałem się, gdzie wkopać tę dechę

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?


Wydaje mi się że rzeczywiście w taekwondo cała siła uderzeń rękami wynika siły rąk.


tak wlasnie jest, wyprowadzilismy to sobie z wzorów fizycznych.
innymi slowy Taekwondoka zwiększa szybkość a nie masę ciała, w celu uzyskania większej siły uderzenia.


Obawiam się że tak właśnie nie jest. Zauważ że podczas ataku kierunek masy to przód i w dół a przedłużeniem jest technika (np. ap jumook jirugi). Zrób gunnun so ap jumook jirugi z krokiem na ciężki worek i powiedz jak tam z twoim nadgarstkiem. Bo z tego co zauważyłem to przy prawidłowej technice pojawiają się dość duże siły.
Druga sprawa to technika wykonania uderzenia. W karate nie jest to spięte z oddechem jak unas, więc tamte proste będą zawsze szybsze, ale też mniej ich w konsekwencji można wykonać. Jest inna trajektoria prowadzenia prostego (pamiętne dyskuje o szajbce i korbce :) ) I tutaj wchodzą mięśnie barku. Nie jestem specem od anatomii, ale część mięśni pracuje również przy dollyo jirugi. Więc nie z samej ręki jest siła.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: co to za federacja ?

W karate nie jest to spięte z oddechem jak unas...


Co masz na myśli pisząc że technika jest spięta z oddechem?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024