Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wu Tai Chi Chuan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Wu Tai Chi Chuan
Mam wielką prśbę, poszukuję klipów ze stylu Wu Tai Chi Chuan, a szczególnie wykonanie kija i miecza. Z góry dziekuję.

Pozdrawiam
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
Wąska szabla stylu Wu taijiquan.
Opis po prawej stronie videoklipu błędny.
Wang Peisheng nie należał do linii przekazu Quanyou -> Wu Jianquan, a Quanyou -> Wang Maozhai -> Yang Yuting.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
Dziekuję :D
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
Tak, przy okazji, już kiedyś o tym wspominałem, gdy studiowałem na Beiwai'u, Wang Peisheng przyjeżdżał prowadzić zajęcia tuż pod moim oknem :D
Ja natomiast ćwiczyłem krótko styl Wu, ale z przekazu Wu Tunana.

Tak w ogóle to za twórcę stylu Wu najczęściej uważany jest Wu Jianquan, ale wariant prezentowany przez Wang Peishenga, czy Li Bingci (kilka lat temu zamieniliśmy z nim kilka słów przy okazji, bo prowadził zajęcia tuż obok nauczyciela bagua Tomasza) też używa tej samej nazwy 吴, chociaż nie pochodzi od Wu Jianquana, a od jego ojca Quanyou, i z Wu Jianquanem nie ma wiele wspólnego. Dopiero jego syn Quanyou'a przyjął chińskie nazwisko Wu (dla jasności, to byli Mandżurowie, nie Chińczycy).

Wracając do Wu Tunana - ten z kolei był Mongołem. Był parę lat uczniem Wu Jianquana, i przyjął dokładnie takie samo nazwisko. Zdaje się, że to był jeden z powodów, dla których Wu Jianquan się na niego wpienił i ich drogi się rozstały. Wu Tunan uczył się następnie stylu Yang, w wersji xiaojia u Yang Shaohou'a.

Kilka słów o stylu Wu wg. Wu Tunana, bo z tym się zetknąłem. Nauka zaczyna się od formy dingjia - ta forma jest dość kanciasta, i urywana (pamiętam jak jakiś gość powiedział: "przyszedłem na taiji, a tu jakiś break-dance" :) ). Całość formy ćwiczy się zwykle jak jak cykl pozycji zhan zhuang z powolnymi, ale bardzo prostymi (kanciastymi) przejściami między nimi. Potem przechodzi się do formy lianjia - ta jest już bardziej okrężna i płynna. Wyższy etap to xiaojia, zaczerpnięta ze stylu Yang. W wykonaniu Zhou Yi forma ta zawierała dużo bardzo szybkich, a małych ruchów, i dużo podskoków. Dla przykładu sekwencja yun shou (ręce chmury), od typowych wariantów różniła się tym, że gdy tułów się skręcał, i gdzie normalnie następuje przeniesienie jednej ręki górą a drugiej dołem, tutaj włączony w to został dodatkowy cykl wielokrotnych małych krążeń dłoni.
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
poklon wielkie dzięki. Jezeli masz więcej informacji na temat stylu Wu Tai Chi to bedę ci bardzo wdzięczny. Jest to styl stosunkowo mało popularny w porównaniu z Yangiem czy Chenem, wiec w internecie takich informacji się nie znajdzie.

Pozdrawiam
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
W Słupsku ( [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ) mają kontakty z przedstawicielem International Wu Style Tai Chi Chuan Federation [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W Niemczech i Holandii już od lat 80. popularny jest styl Wu wg. Ma Jiangbao. Ma Jiangbao to syn Ma Yuelianga, który był zięciem Wu Jianquana

Tutaj: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest informacja o seminarium właśnie z Ma Jiangbao w Polsce, w Kazimierzu 28 lipca - 5 sierpnia 2006

Tutaj (ten sam nurt stylu Wu): [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Kolejne strony tego przekazu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - tutaj videoklipy, m.in. z szeroką szablą i z włócznią.

W Warszawie mieszka też ukraiński lekarz (konwencjonalnej medycyny i równocześnie medycyny chińskiej), który naucza stylu Wu wg. Wang Peishenga, którego uczył się w Moskwie, gdzie jest silny ośrodek tego przekazu.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
A, i jeszcze to co robi Dan Docherty [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (przypomniał mi się Dan i jego pięciolitrowa butla single malt whisky :) ), w zasadzie opiera się na tym stylu Wu, z wpływami stylu Yang z mało znanego przekazu Wang Lantinga (chociaż Wang Lanting jest wymieniany jako jeden z głównych uczniów Yang Luchana, uczniem Wang Lantinga był Li Ruidong, twórca taiji wuxingchui). Dan uczył się tego u Chen Tinghunga w Hongkongu, gdy był tam policjantem. Startował wtedy w turniejach wolnej walki w Malezji, i wygrywał jako przedstawiciel tai chi, z róznymi takimi od kun-tao i podobno boksu tajskiego. Ma teraz sporo uczniów w UK, Danii, Szwecji. Dan nie nazywa tego jednak już stylem Wu, ale Wudang tai chi chuan lub practical tai chi chuan.

Film z belgijskiej telewizji o tym stylu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Klip z szablą:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
Zastosowania





[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
A tutaj znów belgijski uczeń Dana Docherty

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Żywa reklama tai chi dla new age'owców :wink: :)
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
Beda 2 lata temu na wakacjach w kazimierzu mialem okaze sie poprzygladac im.
Grupa oko 50 moze osob. Kilku Polakow a tak towarzystwo miedzynarodowe :-) . Robili jakies formy reczne. Potem machali szabelka. I cwiczenie w parach. Sie troche z nimi popchalem :-) . Mimo licznej ekipy, byl podzial na grupy i juz instuktorzy sie zajmowali malymi grupkami.
Byly tez darmowe zajecia dla "wczasowiczow" na zachete. Ich mastera niestety nie widzialem jak cos robi, siedzial na krzeselku i sterowal zdalnie.

A miejsce na trening fajne boisko nad Wisla.

Petr
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
Miejmy nadzieję że i ta odmiana na stałę zagości w Polsce... mam również nadzieję że na w miarę dobrym poziomie...
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
Hmm, to się nazywa szybka forma stylu Wu, prezentuje Ma Yueliang (zięć Wu Jianquana)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tai Chi Chuan
A tutaj mamy najpierw pokaz, a potem fragment filmu fabularnego z Hongkongu, gdzie zagrał Cheng Ting Hung - nauczyciel Dana Docherty.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024