Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dangong (luk na kulki) - demo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Dangong (luk na kulki) - demo
W sumie pewnie by sie nadawalo bardziej do dzialu broni, ale jako ze czesto dangong jest wymieniany jako jedna z "18 broni" w niektorych stylach kungfu (m.in. slyszalem, ze jest jakas galaz tongbei, gdzie to cwicza [??], a i Wan Laisheng tez cos o tym pisal), wiec wrzucam tu. Zreszta, jak widac, pan na filmiku demonstruje jakies kungfiarskie postawy. ;-)

Dangong to taki luk na pociski - kulki, ktory w odroznieniu od luku na strzaly wystrzeliwuje kulki :) i w tym celu posiada podwojna cieciwe, na ktorej zamocowane jest siodelko na pocisk. Luki te nie maja ponoc zbyt duzej sily naciagu, bo raz, ze sluzyly do strzelania do ptakow (czesto do ich ogluszania), a dwa, ze trudno byloby naciagac ciezki luk trzymajac pocisk i cieciwe pomiedzy kciukiem i palcem wskazujacym (przy strzalach sa ine metody).
Strzela sie tez troche inaczej, a mianowicie wykonujac rotacje na zewnatrz reka trzymajaca majdan luku (co widac na filmiku). To jakby sie ktos zastanawial jak to jest, ze sobie w lape nie strzela. Slyszalem tez, ze sa inne rozwiazania tego problemu :) Ja sam nie strzelalem, wiec sie nie wymadrzam :-)

Oto filmik: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



Przy okazji, jakby kogos ten temat interesowal polecam stronke [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Jest tam mnostwo swietnych informacji o tradycyjnym lucznictwie chinskim. O luku na kulki tez jest troche. Mozna w wyszukiwarce wrzucic 'pellet bow', albo 'stone bow'.
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo
Nie działa mi coś link do filmiku :(
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo
Dziala. Wlasnie sprawdzalem. Jak bedziesz mial problem dalej, moge podeslac mailem.
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo
Taaigihk, byles na seminarium z Selby'm w Polsce? Jesli byles, to mozesz napisac mala recenzje?
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo

Taaigihk, byles na seminarium z Selby'm w Polsce? Jesli byles, to mozesz napisac mala recenzje?


Czesc Haqqax,

bylem. Bylo to cos swietnego. Selby jest niepospolitym czlowiekiem z pasja, a przy tym jest bardzo dobrym nauczycielem. Ja na tym bardzo skorzystalem. Duzo by gadac, a ja akurat nie jestem najlepszy w formulowaniu mysli na pismie, wiec ciezko mi bedzie jakas ciekawa relacje sklecic tak teraz. Moze sie kiedys spotkamy, to Ci chetnie opowiem :-)
Ewentualnie jesli masz konkretne pytania jakies, to smialo.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo

Taaigihk, byles na seminarium z Selby'm w Polsce? Jesli byles, to mozesz napisac mala recenzje?


przepraszam kto to jest Selby?
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo

przepraszam kto to jest Selby?


Stephen Selby. Brytyjczyk mieszkajacy od lat w Hong Kongu. Zajmuje sie tradycyjnym lucznictwem chinskim. W sumie to je wskrzesil niejako. Pod linkiem wyzej jest w zasadzie wszystko.

Tu male demo (rozbili to na kawalki):

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo



przepraszam kto to jest Selby?


Stephen Selby. Brytyjczyk mieszkajacy od lat w Hong Kongu. Zajmuje sie tradycyjnym lucznictwem chinskim. W sumie to je wskrzesil niejako. Pod linkiem wyzej jest w zasadzie wszystko.

Tu male demo (rozbili to na kawalki):

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


dzieki za info
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo
Hej Taaigihk,

słyszałem troche o tym seminarium - ze nie bylo za duzo strzelania, raczej troche cwiczen podstawowych wzorowanych na programie dawnej armii chińskiej. Plus elementy "folkloru" - chinska musztra, komendy po chinsku itp. Ogolna opinia o seminarium byla bardzo pozytywna. Ciekawilo mnie czy Twoje odczucia sa podobne, i co wg Ciebie dalo ci to seminarium - chodzi o nowy element chinskiej kultury z ktorym sie zetknales, cos nowego zrozumiales, czy tez nauczyles sie czegos praktycznego?

Co do osoby samego Selby'ego, to oczywiscie szanuje i podziwiam to, co robi. Ale chetnie posluchalbym opinii o tym co robi, bez "upiekszen". Czlowiek na pewno ma duza wiedze i wielka pasje. Ale czy umiejetnosci "praktyczne" tez? Na ile potrafi byc wierny histerycznym wzorcom, kiedy np. odtwarza cwiczenia dawnych lucznikow... Jak to oceniasz?

(od razu zastrzegam sie, ze nie chodzi o to, ze jego osobiste umiejetnosci strzeleckie wplywaja jakos na ocene i znaczenie tego, co robi. Po prostu ciekawi mnie, jaki to czlowiek - jak taki autorytet i znawca tematu strzela, jezdzi konno, jakim jest czlowiekiem, na ile to co robi mozna odniesc do "prawdziwej" historii itp. Mam nadzieje, ze intencja pytania nie zostanie zle zrozumiana...)
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo

Hej Taaigihk,


Hej

słyszałem troche o tym seminarium - ze nie bylo za duzo strzelania, raczej troche cwiczen podstawowych wzorowanych na programie dawnej armii chińskiej. Plus elementy "folkloru" - chinska musztra, komendy po chinsku itp.


Od Rafala? Strzelania bylo calkiem duzo. Musztra byla na poczatku. Nie za duzo, i poza aspektem folklorystycznym mialo to swoj sens. Takie troche 'zebranie w sobie' przed roznymi cwiczeniami w grupach -badz co badz z bronia- nawiazanie kontaktu z prowadzacym. Ja tak to rozumiem. Komendy po chinsku - dla mnie bomba :-)

Selby bardzo dobrze przygotowal to seminarium. Te cwiczenia podstawowe (m.in qigong) i sposob w jaki je tlumaczyl i demonstrowal, to byl caly miod.


Ogolna opinia o seminarium byla bardzo pozytywna. Ciekawilo mnie czy Twoje odczucia sa podobne, i co wg Ciebie dalo ci to seminarium - chodzi o nowy element chinskiej kultury z ktorym sie zetknales, cos nowego zrozumiales, czy tez nauczyles sie czegos praktycznego?


Nauczylem. Przede wszystkim zobaczylem, ze "to wszystko" trzyma sie w jakis sposob kupy. Tzn ze nie majac nigdy przedtem luku w rece, i nie wiedzac kompletnie nic o chinskim lucznictwie jestem w stane sobie przyswajac lepiej te wiedze, ktora przekazywal Selby bazujac na tym czego sie nauczylem na chuojiaofanzi na przyklad. Przydalo sie doswiadczenie z zhanzhuangow, i inych dziwnych cwiczen, ktore robimy. Przywiazanie wagi do struktury ciala itp.. Czulem sie swojsko :-) No i nauczylem sie strzelac z luku ;-)

Co do osoby samego Selby'ego, to oczywiscie szanuje i podziwiam to, co robi. Ale chetnie posluchalbym opinii o tym co robi, bez "upiekszen". Czlowiek na pewno ma duza wiedze i wielka pasje. Ale czy umiejetnosci "praktyczne" tez? Na ile potrafi byc wierny histerycznym wzorcom, kiedy np. odtwarza cwiczenia dawnych lucznikow... Jak to oceniasz?


Czuje sie, ze wie o czym mowi. Jest cos takiego, ze wyczuwasz, jak ktos sie wkuje kilku ksiazek na pamiec i po prostu smedzi, lub ze ktos ma prawdziwa wiedze. Jak mowi, jest pewny tego co mowi, ale tez nie upiera sie jakos strasznie przy tym. Potrafi przyznac, ze czegos nie wie i nikt nie ma wrazenia, ze cos tu nie tak. Sam wiesz..

Umiejetnosci praktyczne.. Moim skromnym zdaniem ma. Oczywiscie nie widzialem zeby kogos z luku w pojedynku zastrzelil ;-) Widac to wg mnie po tym, jak cos idzie nie po mysli. Nie wiem, dajesz mu klika strzal od sasa do lasa, luk ktory nie jest jego, a jemu dalej wszystko wychodzi. Jak nie wychodzi, bo cos jest ze sprzetem, reaguje od razu (np wypieprza zla strzale na bok i bierze kolejna). Tak jak sam mowil, ze ten gleboki sens chinskiego lucznictwa, to strzelic z jakiegokolwiek luku, jakiejkolwiek strzaly :-) To cos jak "bu guan" u nas :-) To mi sie podoba i jest blizsze mi niz np japonskie kyudo z calym ceremonialem, ubrankami itp..

Jesli chodzi o historyczne wzorce, to jest pewien problem (mowie caly czas o strzelaniu, a nie o umundurowaniu historycznym chinskiego lucznika z 1904r. na przyklad) wynikajacy z tego, ze lucznictwo chinskie zdazylo zemrzec zanim tacy ludzie ja Selby sie do niego dobrali. To co robi Selby to jest rekonstrukcja lucznictwa chinskiego. On sie tego od nikogo nie nauczyl tak jak na przyklad dacheng yiquanu od swojego nauczyciela - Yao. Facet przeczytal chyba wszystko co bylo do przeczytania jesli chodzi o chinskie zrodla historyczne, z ktorych najwiecej jest z racji bliskosci w czasie tych qingowskich, objechal Chiny (z Tybetem), Mongolie (bodaj) i Koree (gdzie te tradycje sa jeszcze zywe) i cos z tego sklecil. Jak sobie pomysle, ze ktos mialby rekonstruowac jakikolwiek styl kungfu z samego quanpu, paru relacji i zdjec, to bym sie usmial. Tutaj jednak wydaje mi sie, ze przy calej swojej specyfice, mozna cos osiagnac. Trudno wiec powiedziec, ze jest to lucznictwo chinskie jakiejs konkretnej chinskiej szkoly luczniczej. Bezpieczniej, ze jest to militarne lucznictwo chinskie konca epoki Qing wzbogacone o pewne inne, wczesniejsze elementy. Czesc cwiczen jest zapewne zaczerpnieta ze zrodel historycznych, czesc najpewniej wymyslona przez niego, jak na przyklad cwiczenia wprowadzajace do nauki lucznictwa konnego (zreszta genialne w swej prostocie i pomyslowosci), lub dodana skadinad (np qigong). No, oprocz tego robi tez lucznictwo rytualne, ale tu nie bardzo wiem na czym dokladnie bazowal. To osobny temat.

Mysle, ze Selby jet pogodzony z tym, ze jest to rekonstrukcja, i zreszta niewiele moze z tym zrobic. Przy tym nie odstawia tez szopki. Wszystko trzyma sie kupy. Mozna tez zaryzykowac, ze to takie Xie shi sheyi jest. Xie Sufang, to jego chinskie imie.


Dodam jeszcze, ze jest przygotowany jezykowo (putonghua,kantonski), kulturowo (ma zone Chinke, mieszka w HK od lat 70), i jest "w temacie" - jego zona jest zdaje sie z rodziny o tradycjach sw.

(od razu zastrzegam sie, ze nie chodzi o to, ze jego osobiste umiejetnosci strzeleckie wplywaja jakos na ocene i znaczenie tego, co robi. Po prostu ciekawi mnie, jaki to czlowiek - jak taki autorytet i znawca tematu strzela, jezdzi konno, jakim jest czlowiekiem, na ile to co robi mozna odniesc do "prawdziwej" historii itp. Mam nadzieje, ze intencja pytania nie zostanie zle zrozumiana...)



Trudno mi pisac jakim jest czlowiekiem po 2 dniach obcowania. Wrazenie zrobil bardzo dobre jako nauczyciel. Jest bardzo chinski na swoj sposob, ale tak jakby przejal te dobre cechy ;-)

Lucznictwo konne jest niejako nierozlaczna czescia tego co robi. Tak, jezdzi konno i organizuje kursy chinskiego lucznictwa konnego w HK co jakis czas. Zreszta co chwila robil na ten temat jakies dygresje podczas zajec w Krakowie.

Tu jeszcze filmik z TV hongkongijskiej :-) :

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo
Kurcze, zly link dalem :)

Tu jest wlasciwy:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo
Hej Taaigihk,
Dzieki za relacje. Jest super.


PS: Przepraszam, ze odpowiadam z opoznieniem - jestem teraz w Maroku i do internetu nie mam za czesto dostepu.
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dangong (luk na kulki) - demo

Hej Taaigihk,
Dzieki za relacje. Jest super.


Prosze bardzo ;-) Ciesze sie, ze sie podobalo.

PS: Przepraszam, ze odpowiadam z opoznieniem - jestem teraz w Maroku i do internetu nie mam za czesto dostepu.


O, jak fajnie masz. Kolega wlasnie wrocil stamtad i caly zadowolony jest :-)

Na razie
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024