Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mitsugi Saotome Sensei


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Mitsugi Saotome Sensei
Ostatnio zafascynowała mnie osoba tego mistrza. Poraz pierwszy zobaczyłem jego pokaz przy okazji fragmentu Friendship Demonstration, do którego link podał Randall w tym temacie

http://budo.net.pl/v...aotome&start=60

Bardzo spodobały mi się jego interpertacje technik, które wyglądały na tej demonstracji podobnie jak ćwiczone u mnie w dojo (Nishio Aikido) techniki zastosowania (techniki oparte głównie lub tylko na atemi). Zaciekawiony, ściągnąłem sobie film "The principles of aikido" z Saotome Sensei. W zasadzie techniki na tym filmie były typowo "aikikaiowe", okrągłe i na pełnym luzie, ale mimo to dość porządne, często wykonywane na atakach kombinowanych (katate dori + jodan tsuki), czyli podobnie jak u nas. Trochę dużo sensei mówił o filozofii aikido jako "peaceful martial art" (pomijając fakt, że angielski senseia jest dość niewyraźny ;) ).
Zainteresowało mnie stwierdzenie Szczepana, że Saotome traktuje każdą technikę jako atemi, którego decydujemy się nie wykonywać:

Pierwsza, każda technika aikido którą wykonujesz jest uderzeniem którego decydujesz się nie wykonywać. To właśnie możliwość tego atemi kreuje w uke potrzebe/koniecznosc reakcji w ten sposób że technika jest możliwa do wykonania. Jest to podsumowane przez jego (Saotome sensei) stwierdzenie że "Jeśli wiesz że twój partner nie uderzy cię, wszystkie techniki można zatrzymać/zablokować".


Podejście to do złudzenia przypomina mi podejście Nishio Sensei, podobnie jak nacisk na ćwiczenia z bronią u obu mistrzów. Stąd moje zainteresowanie Saotome Sensei.

Polecam szczególnie inny film, "Oyo henka waza", gdzie Saotome omawia henka waza (wariacje podstawowych technik) i oyo waza (techniki zastosowania) jako narzędzie na osiągnięcie Takemusu Aiki, na poradzenie sobie z atakiem, gdy uke zaoporuje lub pierwsza technika nie wyjdzie, także metody sprowokowania ataku uke etc. Myślę, że jest to ciekawa prezentacja, która może ukazać wielu aikidokom istotę dostosowania się do zmieniającej się sytuacji, zamiast robienia na siłę z góry ustalonej techniki nawet, gdy w danym momencie nie ma ona sensu.

Ktoś posiada może więcej informacji na temat Saotome Sensei? Jakieś anegdoty z dojo? Czy sensei ćwiczył coś poza aikido (z tego co wiem, zaczynał trening u Ueshiby jak miał 18 lat) czy całą swą wiedzę wyniósł z Hombu Dojo?

Jestem w trakcie ściągania "The sword of aikido" i "The staff of aikido". Zobaczę, czy będą równie dobre jak dwa poprzednie filmy. Wszystkie 4 filmy są do ściągnięcia na EMule.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei
Bez watpienia Saotome sensei jest niezwyklym czlowiekiem, wirtuozem technicznym. Cwiczylem z nim na kilku stazach. Dwie rzeczy mnie troche zniechecily: bardzo czesto gada o aikidockiej polityce publicznie na stazach, co wprowadza niezdrowa atmosfere. Po drugie, cwiczenie z wiekszoscia ludzi z jego federacji, oprocz tych ktorzy cwicza u niego w dojo, jest bardzo dziwne, nieszczere i niezachecajace.
Tak, ze jak masz ochote to cwiczyc, to jedz do jego dojo na Floryde.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei
potwierdzam to, co mowi szczepan. generalnie ludzie od saotome sa jak z pod jednej sztancy. robia malo wyrafinowane typowe aikikai aikido sadzac rownoczesnie sa niewiadomo jak dobrzy. maja przy tym sklonnosc do moralizowania i pogadanek filozoficznych. wszyscy nosza hakamy, wiec jak pojedziesz i bedziesz chcial kogos rzucic na twardo myslac, ze skoro ma hakame, to cos potrafi, to potem ktos cie moze grzecznie wyprosic z dojo.
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei
Widziałem w/w filmy i powiem szczerze, że żaden mnie nie zafascynował, a nawet stwierdze, że mi się nie podobały.
Spokojnie można zarzucić dziwną pracę uke i podkładanie się - ale to w końcu tylko filmy szkoleniowe :wink:
Inna sprawa to odczucie "na żywo" techniki danej osoby, a inna oglądanie i ocenianie na ekranie.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei
No tak, prawie każdy shihan był w pewnym sensie nowatorski, podczas gdy 90% jego uczniów to w najlepszym razie tylko "kopie" mistrza. Właśnie chodziło mi o to, że może przez trening Henka i Oyo waza można (po opanowaniu kihon waza) wyjść poza etap ślepego powtarzania form...
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei
A praca uke jest faktycznie dziwna. Ta ręka na biodrze przy katate dori i jakieś sztuczne pozycje. Ale sam film dobry.

A na Florydę się póki co nie wybieram. Z Katowic trochę daleko... :( ;-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei
A ja, jak kasa dopisze, wybiore sie na Szkole Letnia z Saotome sensei do Colorado. Mam kolesia w sekcji, obecnie 3 dan, ktory cwiczyl na Florydzie dlugi czas. Bardzo polecal...
Wtedy skomentuje, co widzialem...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei
Ok, czekamy na komentarze z pierwszej ręki. Pozdrawiam
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei

Ok, czekamy na komentarze z pierwszej ręki. Pozdrawiam

Pojechalem w ostatni weekend na seminarium z Saotome sensei w Mill Valley, CA. Wkleilbym cos, ale regulamin VB zabrania (15. Zakaz zamieszczania linków do innych for dyskusujnych...).
Jak kto bardzo zainteresowany MOIM PRYWATNYM zdaniem, moge na priva dac linka... 8)
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei

Ok, czekamy na komentarze z pierwszej ręki. Pozdrawiam

Pojechalem w ostatni weekend na seminarium z Saotome sensei w Mill Valley, CA. Wkleilbym cos, ale regulamin VB zabrania (15. Zakaz zamieszczania linków do innych for dyskusujnych...).
Jak kto bardzo zainteresowany MOIM PRYWATNYM zdaniem, moge na priva dac linka... 8)


daj daj daj... proszę...
  • 0

budo_omasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Mitsugi Saotome Sensei

Jak kto bardzo zainteresowany MOIM PRYWATNYM zdaniem, moge na priva dac linka... 8)


to ja poprosze...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024