Skocz do zawartości


Zdjęcie

Style aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Aikido jest jedno, nawet Szczepan to ostatnio potwierdzil.

Zgoda :)

Po jednym dla kazdego. A szkoly sie tepia, bo to takie typowo polskie jest.


Nie tylko w polsce się tępią.

Bo ja jakos nie widze wiekszych roznic pomiedzy Kobayashi a Aikikai, niz wsrod samego Aikikai... 8)


Może słabo widzisz, okulista powinien pomóc :)
Z tego co tu mówiono, nie ma czegoś takiego jak kanon aikikai, więc do czego tychcesz tu styl HK porównywać?

Voivod - zdeklarowany aikikai, glownie dlatego, ze to wlasnie najsprawniej dziala na moim terenie... Poza tym - styl nauczany przez zdecydowanie najwieksze grono shihanow.


Tzn. zdeklarowany co? Jak aikikai jest takie rozbiezne (by nie używać słowa niespójne), to jesli jestes zdeklarowany to w czym?
W obrębie aikikai mozesz byc zdeklarowanym tissierowcem, yamadowcem, itp. ale zdeklarowanym aikikai - nie bardzo rozumiem :)
Bez urazy mi to najbardziej pachnie zdeklarowanym grochem z kapustą :rofl:
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy na temat aikido jest systematyczny, zaangażowany, świadomy, wieloletni trening aikido.

Ale to chyba tylko wtedy, jeżeli ćwiczysz w obrębie różnych stylów. Żeby mieć pełne zrozumienie tego na czym całościowo polega aikido. Tylko czy wtedy nie rozdrabniasz się na poszczególne odmiany zamiast skupić się na jednej. A jeśli skupiasz się tylko na jednej, to czy możliwe jest zrozumienie całościowe aikido? Chyba nie. Popraw mnie, jeśli się mylę.

PS. Nieco błędnie (inaczej?) rozumiesz "swoje" aikido. Nie oznacza to w moim mniemaniu tworzenia nowego stylu, czy robienia po swojemu (sic!), ale raczej dotyczy świadomości tego na czym aikido polega, na jego dobrym rozumieniu.

Że rozumiem coś inaczej nie znaczy, że rozumiem to błędnie. Tutaj, tak samo jak i powyżej, zrozumienie aikido całościowo IMHO jest niemożliwe. Z tego względu, że patrząc na pewną część nie sposób ogarnąć całości. A i tak wydaje mi się, że wybierając dany styl wybierasz w pewnym sensie swoje aikido, aikido, które ci najbardziej odpowiada. I trenując przez wiele lat możesz je odpowiednio modyfikować, dodając elementy, które także ci odpowiadają z innych stylów. Tylko czy to wtedy nadal będzie aikido? :roll:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy na temat aikido jest systematyczny, zaangażowany, świadomy, wieloletni trening aikido.

Ale to chyba tylko wtedy, jeżeli ćwiczysz w obrębie różnych stylów. Żeby mieć pełne zrozumienie tego na czym całościowo polega aikido. Tylko czy wtedy nie rozdrabniasz się na poszczególne odmiany zamiast skupić się na jednej. A jeśli skupiasz się tylko na jednej, to czy możliwe jest zrozumienie całościowe aikido? Chyba nie. Popraw mnie, jeśli się mylę.

Nie, ja się nie rozdrabniam. Ćwiczę aikido jakie proponują moi nauczyciele i ich nauczyciel. Tego się trzymam. To jest moja droga.
Już coś kiedyś było o kopaniu jednego głebokiego dołka lub kilku mniejszych (Pmasz). Ja kopię sobie jeden dołek (brzmi samobójczo :) ), ale zeby poszerzyć horyzonty zaglądam do innych dołków. Mnie osobiście zupełnie nie przeszkadza zaglądanie do nich. Aikido które ćwiczę na codzień od tego nie ucierpi, a wiedza o tym jak swoja interpretacje aikido realizują inni przydaje się, choćby po to by być świadomym innych dróg. Dobrze wiedzieć co i jak robią inni. I trudno zrozumieć, jeśli się nie spróbuje. Dlatego wspomniałem, że jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy o aikido jest jego trening, jest mata. Trudno bowiem z najlepszych nawet opisów mieć właściwe wyobrażenie, rozumienie np. aikido nishio czy kobayashi. Mało tego czytajac opisy w sieci można wręcz nabrac niewłaściwych wyobrażeń. Najlepiej oczywiście dany styl poćwiczyć np. na stażu, a jeśli nie to poobserwować ćwiczących i starać się zrozumieć co robią. Mając nieco własnego doświadczenia aikidoka ma na tyle wyrobiony zmysł obserwacji, że tylko patrząc na trening zrozumie jak realizowany jest np. dystans czy kontrola. By the way: to, że poćwiczyłem na stażu aikido nishio nie znaczy, że jutro w swoim dojo, będę starał się coś z niego zaaplikować i robić "swoje" nowe aikido. To nawet z punktu widzenia lojalności wobec swojego nauczyciela jest niewłaściwe, nie ma miejsca na "swoje" aikido. Ale po takim stażu bedę miał w głowie jak w aikido nishio to robią, jak interpretują, jak wygląda przez to technika. Poćwiczyłem, wiem, rozumiem na tyle, na ile zrozumieć mogłem w ciagu jednego czy dwóch staży. Tyle.

To samo tyczy staży w obrębie jednego stylu. W aikikai mieści sie taki zróżnicowany sposób wykonywania technik, że trudno uznać aikikai za jakis jeden styl. Ale cwiczenie u róznych shihanów i ich uczniów jakoś mi nie szkodzi, zawsze stram się znaleśc sens danego sposobu ćwiczenia, popracowac na tym na stażu i to wszystko. To moim zdaniem rozwija i daje szerszą pespektywę. Aikido które cwiczę na codzień nie ucierpiało na tym jak dotąd, nic na macie mi się nie miesza, wiec co jak i po co robię.

Czy możliwe jest całościowe zrozumienie aikido? Zalezy co przez to rozumieć. Zasady, podstawy są wszędzie podobne, tylko inaczej realizowane. Poznać wszystko co ludzie robia w różnych stylach na macie, raczej niemożliwe. Zrozumieć z grubsza z czym dany styl sie je, jak realizuje się dane zasady: tak, to możliwe. Ale nie z internetu czy książek.

PS. Nieco błędnie (inaczej?) rozumiesz "swoje" aikido. Nie oznacza to w moim mniemaniu tworzenia nowego stylu, czy robienia po swojemu (sic!), ale raczej dotyczy świadomości tego na czym aikido polega, na jego dobrym rozumieniu.

Że rozumiem coś inaczej nie znaczy, że rozumiem to błędnie.

Dlatego też postawiłem znak zapytania...

Tutaj, tak samo jak i powyżej, zrozumienie aikido całościowo IMHO jest niemożliwe. Z tego względu, że patrząc na pewną część nie sposób ogarnąć całości. A i tak wydaje mi się, że wybierając dany styl wybierasz w pewnym sensie swoje aikido, aikido, które ci najbardziej odpowiada. I trenując przez wiele lat możesz je odpowiednio modyfikować, dodając elementy, które także ci odpowiadają z innych stylów. Tylko czy to wtedy nadal będzie aikido? :roll:

Tworzenie własnego aikido, w sensie wprowadzania konkretnych zmian w techniki, dostosowywania ich do swoich zapatrywań jest dostępne tylko dla najwybitniejszych i najdłużej ćwiczących aikidoków. Inni powinni raczej skupić sie na tym by wsłuchiwać sie w swojego nauczyciela i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć... Ale w tej kwestii niech wypowiedza sie bardziej doświadczeni.
"Moje" aikido to faktycznie to, które zdecydowałem sie uczyć, to które nauczaja u mnie w dojo. "Moje" to także w sensie mojego prywatnego to jak ćwiczę (jakość) i ile rozumiem z tego co się dookoła dzieje, ale nie oznacza robienia shihonage a'la widzimisie irimiego. ;-)

Sory, ale zaczynam pisać rozwlekle... :oops:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido


Aikido jest jedno, nawet Szczepan to ostatnio potwierdzil.

Zgoda :) ... / Może słabo widzisz, okulista powinien pomóc :)
Z tego co tu mówiono, nie ma czegoś takiego jak kanon aikikai, więc do czego ty chcesz tu styl HK porównywać?

To sie chyba nazywa: "sprzecznosc"...?
To moze podasz pare znaczacych roznic...?
BTW - Tutaj byla odpowiedz na Twoje "nie ma czegos takiego"

...Jeśli człek ma głowę otwartą to wszędzie zauważy to samo: dystans, timing, kontrolę, atemi, irimi... tyle, że realizowane na różne sposoby...

Tzn. zdeklarowany co? Jak aikikai jest takie rozbiezne (by nie używać słowa niespójne), to jesli jestes zdeklarowany to w czym?
W obrębie aikikai mozesz byc zdeklarowanym tissierowcem, yamadowcem, itp. ale zdeklarowanym aikikai - nie bardzo rozumiem :)
Bez urazy mi to najbardziej pachnie zdeklarowanym grochem z kapustą :rofl:

Moze nawet doranowcem...? Zacytuje sam siebie...: "...styl nauczany przez zdecydowanie najwieksze grono shihanow"...
Czy ja twierdze, ze oni nauczaja spojnie? Alez skad...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

PS. Teraz jeszcze brakuje, zebys mi kazal te zasady wymienic. Z gory odmawiam, bo ja sie przeciez nie znam... :oops: :oops: :oops: Zreszta, na pewno sa gdzies w archiwum, co nie? :) :) :)

voivod, cwiczyles Iwama aikido osobiscie? Cwiczyles Tomiki aikido osobiscie? cwiczyles Yoseikan osobiscie? Cwiczyles Yoshinkan osobiscie?

Wszystkie SW uzywaja te same ogolne zasady w treningu, bo czlowiek jest zbudowany w pewien okreslony sposob, stawy sie zginaja u wszystkich jednakowo i sila ciezkosci wszedzie dziala tak samo. To wg ciebie swiadczy, ze nie ma miedzy nimi zadnych roznic. :roll: Wszyscy robia to samo? 8O A moze wszytkie SW tak naprawde cwicza aikido, tylko nazywaja to inaczej? :lol:
Wez sie zastanow co ty piszesz :cry:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido


PS. Teraz jeszcze brakuje, zebys mi kazal te zasady wymienic. Z gory odmawiam, bo ja sie przeciez nie znam... :oops: :oops: :oops: Zreszta, na pewno sa gdzies w archiwum, co nie? :) :) :)

voivod, cwiczyles Iwama aikido osobiscie? Cwiczyles Tomiki aikido osobiscie? cwiczyles Yoseikan osobiscie? Cwiczyles Yoshinkan osobiscie?

Wszystkie SW uzywaja te same ogolne zasady w treningu, bo czlowiek jest zbudowany w pewien okreslony sposob, stawy sie zginaja u wszystkich jednakowo i sila ciezkosci wszedzie dziala tak samo. To wg ciebie swiadczy, ze nie ma miedzy nimi zadnych roznic. :roll: Wszyscy robia to samo? 8O A moze wszytkie SW tak naprawde cwicza aikido, tylko nazywaja to inaczej? :lol:
Wez sie zastanow co ty piszesz :cry:

Tej, z ust moich zlotych mi to wyjales. Wg mnie nawet pilkarze tak naprawde uprawiaja aikido... 8) 8) 8)
PS. Przeciez nie napisalem, ze nie ma zadnych roznic. Napisalem, ze sa, moim niedoswiadczonym (szkolonym glownie na video okiem, pamietasz?) niewielkie de facto.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

voivod, cwiczyles Iwama aikido osobiscie? Cwiczyles Tomiki aikido osobiscie? cwiczyles Yoseikan osobiscie? Cwiczyles Yoshinkan osobiscie?

Pozwol, ze bezczelnie zacytuje Groszka...:
„...- Nie mam zamiaru nawrócić się i ochrzcić, a zatem jestem skazany na piekło. Nieważne, kiedy umrę, i tak będę potępiony.
- Nonsens. Nasze zrozumienie doktryny nie jest doskonałe, niezależnie od tego, co mówią papieże, ani przez moment nie wierzę, że Bóg skaże na wieczne potępienie miliardy swych dzieci, którym pozwolił narodzić się i umrzeć bez chrztu. Nie, uważam, że pójdziesz do piekła, ponieważ mimo swojej inteligencji wciąż jesteś całkiem amoralny. Modlę się gorąco, byś przed śmiercią zdążył się przekonać, że istnieją prawa wyższe i ważniejsze niż tylko przetrwanie, że można służyć ważniejszym sprawom. Kiedy poświęcisz się takiej sprawie, wtedy, drogi chłopcze, nie będę się lękać o twoje życie. Będę wiedziała, że Bóg wybaczy ci pomyłkę, jaką było niedostrzeżenie przed śmiercią prawdy chrześcijaństwa.
- Tak naprawdę jesteś heretyczką – stwierdził (...). – Żadna z twoich tez nie wytrzymałaby u dowolnego księdza.
- One nie wytrzymują nawet u mnie. Ale nie znam żywej duszy, która nie wyznawałaby dwóch rozłącznych zestawów doktryn: te, w które wierzą, że wierzą, i te, zgodnie z którymi rzeczywiście starają się żyć. Ja jestem po prostu jedną z nielicznych, które dostrzegają różnicę. Ty, drogi chłopcze, do tych osób nie należysz.
- Ponieważ nie wierzę w żadne doktryny.
- To jest najlepszym dowodem mojej tezy – rzekła (...) z demonstracyjnym zadowoleniem. - Jesteś tak przekonany, że wierzysz jedynie w to, w co wierzysz, że wierzysz, że pozostajesz całkiem ślepy na to, w co naprawdę wierzysz, nie wierząc, że w to wierzysz. - Urodziłaś się w niewłaściwym stuleciu – oświadczył (...). – Przy tobie nawet Tomasz z Akwinu wyrywałby sobie włosy z głowy. Nietzsche i Derrida oskarżyliby cię o mętniactwo. Tylko inkwizycja by wiedziała, co z tobą zrobić: przypiec ładnie na brąz.
- Nie mów, że naprawdę czytałeś Nietzschego i Derridę, nie mówiąc już o Akwinacie.
- Nie trzeba zjadać całego gówna, żeby wiedzieć, że nie jest zapiekanką z kraba...

PS. Pozdro dla Randalla... 8)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido


PS. Teraz jeszcze brakuje, zebys mi kazal te zasady wymienic. Z gory odmawiam, bo ja sie przeciez nie znam... :oops: :oops: :oops: Zreszta, na pewno sa gdzies w archiwum, co nie? :) :) :)

voivod, cwiczyles Iwama aikido osobiscie? Cwiczyles Tomiki aikido osobiscie? cwiczyles Yoseikan osobiscie? Cwiczyles Yoshinkan osobiscie?
Wszystkie SW uzywaja te same ogolne zasady w treningu...

A tak wlasciwie, to o co Ci chodzi..? Przyznajesz mi racje czy stwierdzasz, ze kazdy ze "styli" wg innych zasad pracuje...?
PS. Wybacz, ze az trzy posty mi to zabralo, glowa mnie boli cos...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
Dobra Ligeia, ja tu widze niezłe zamieszanie.
O co się Tobie rozchodzi? Przyszłyście na trening "Aikido" standardowo, za sprawą znajomych. Jak większość pocwiczysz rok, dwa, trzy i Ci się znudzi. Baw się i nie wnikaj.
Wiedziałas o tym wielkie nic, i niczego sie nie dowiesz czytając forum, mówiłem przecie.

Najsensowniej odpowiada Szczepan, te całe historie o "uniwersalnych zasadach aikido", "przekazie realizowanym na rózne sposoby" to bajki. Niektórzy w nie tak glęboko wierza, że już nie widzą jak jest /resentyment to się nazywa u Niczego. :twisted: / Te style róznią sie tak, jak róznia się shihani. Jeden był dobry w karate, inny w judo, jeszce inny w czymśtam, każdy sobie wydumał cośtam z nauk Dziadka i puscił w świat. Uczy się na wiele sposobów wielu różnych rzeczy. Jedni robia rzeczy, które w innym stylu są uważane za kardynalne błędy. A że pod szyldem aikido można puscić najgorszy nawet chłam /bo nie ma jak sprawdzić/ i zasłonić sie pseudofilozofią, to namnozyło się dziwactw i mnożyć pewnie będzie. Co w takim razie?
Kilkakrotnie wstawiałem na forum taki cytat z Eutydema Platona. Znajdź i przeczytaj, to odpowiedź na Twoje pytania.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

...te całe historie o "uniwersalnych zasadach aikido", "przekazie realizowanym na rózne sposoby" to bajki.

Żeby technika aikido miała jakieś logiczne podstawy musi zawierać takie elementy jak:
-timing
-dystans
-kontrolę uke
-często atemi
(to tak z grubsza). Ponadto technika aikido powinna być techniką samoobrony, a nie walki, gdyż aikido ma pewne założenia etyczne (jedni te założenia szanują inni zwalają na nie winę za nieskut.. o matko! i są dla nich cierniem w oku) Etyczną podbudowę aikido wymyślił niejaki Dziadek. Idealizm? Ano pewnie tak. Ale tak właśnie Dziadek chciał nikogo do trenowania aikido nie zmuszając. Może zatem nie aikido jest be, tylko niewłaściwi ludzie je trenują... To nie na temat więc back: powyższych elementów naucza się zatem (?) w każdym stylu, w każdym dojo aikido. Style aikido różnie je realizują, ale by aikido było aikido, te elementy powinny być zawarte se myślę. Hans Christian Andersen? Mejbi. Ja tam na to idę.

Kilkakrotnie wstawiałem na forum taki cytat z Eutydema Platona. Znajdź i przeczytaj, to odpowiedź na Twoje pytania.

Platon pisał o tym czym różnią się style aikido? Wszechstronny kolo. Szkoda, że już stażu żadnego nie poprowadzi :cry: :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

-timing
-dystans
-kontrolę uke
-często atemi
(to tak z grubsza).

Jak w boksie, karate, kiku i wielu innych... Nic wyjątkowego, liczy się sposób treningu i realizacji tych założeń. Style aikido są całkowicie odmienne.


Ponadto technika aikido powinna być techniką samoobrony, a nie walki,

Karate czy krav maga też do obrony są...

Platon pisał o tym czym różnią się style aikido? Wszechstronny kolo. Szkoda, że już stażu żadnego nie poprowadzi :cry: :)

Pewnie by mu nieźle szło, z gimastyki był ponoć dobry, za to przecie ksywke dostał.
Pisał o wielu rzeczach, o głupocie ludzkiej też. Znajdź ten cytat,, a potem zastanów dlaczego tak bardzo pasuje do dyskusji o aikido i jego "stylach". 8)
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
to Randal:
w Twoich wypowiedziach bardzo czesto pojawia sie pojecie resentymentu - mania wielkosci??
a moze chcesz zeby ktos Cie pochwalil za to, ze nauczyles sie tylu nieswoich przemyslen??
:roll:
Dołączona grafika
:wink:


jesli chodzi o style:
Aikido jest sztuka walki i jako system sluzacy do obezwladnienia przeciwnika musi wykorzystywac elementy wspolne dla wszystkich sztuk walki

-timing
-dystans
-kontrolę uke
-często atemi


ale jak to zwykl mawiac pewnien Sensei: podlewanie kwiatow to tez dobre Aikido...

to swiadczy o tym ze Aikido to Aikido - a ze techniki w Aikikai sie robie tak a w Tomiki inaczej to co z tego??
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

To sie chyba nazywa: "sprzecznosc"...?


Bo aikido jest jedno, ale ja to czuja jako slogan raczej. Powiedzmy ze to taki dogmat aikido ;)
Różnicom w technice nie mozna zaprzeczyc. Albo udawać ze tego sie nie widzi.

To moze podasz pare znaczacych roznic...?


Nie - nie podam. Robiłem to nie raz i zazwyczaj dostawałem uwagi typu ze gloryfikuje ten styl, albo musze w chodzić w długie nic nie wnoszące dyskusje na temat słusznosci poszczególnych elementów. Wiec po raz kolejny nie bede tego robił. Jesli naprawde ciebie to interesuje - znajdziesz w archiwum.
Ale zeby nie zbywać ciebie zupełnie wymienie chociażby pozycję profilu, jest to chyba jedna z najwazniejszych cech, bo praca w takiej pozycji ma diametralny wpływ niemal na wszystkie techniki.

BTW - Tutaj byla odpowiedz na Twoje "nie ma czegos takiego"

To "nie ma czegos takiego" - nie jest moim wymysłem, a własnie waszego środowiska. W moim słowniku istnieje określenie "typowe aikikikai". Ale kazdy bardzej doswiadczony aikikajoweiec na tym forum mówi ze jestem w błędzie. A co ciekawe (ugryze ciebie w ogon) moja teza wynika z mniej więcej podobnych wniosków na jakich ty oparłeś ze nie ma różnic miedzy aikikai a HK. :rofl:
Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia :)
Jest bardzo dużo charakterystycznych rzeczy które wy robicie niezależnie od szkoły, a których my nie robimy. A to co wspólne rózni się w szczegółach, zmieniejąc czasem niemal całkowicie znaczenie danego elemntu.
Jezeli chcesz powierzchownie porównać mówiąc ze dana technika jest i was jak i unas (np. koshi-nage), to ja powiem w czym takim razie różni się aikido od judo skoro tam tez taka (koshi-nage) technika występuje.
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
[quote]ale jak to zwykl mawiac pewnien Sensei: podlewanie kwiatow to tez dobre Aikido...

[quote]

Tia, :? a najlepsze aikido to stawianie twardego klocka tak zeby dupa nie pękła.....
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
jesli to Twoja pasja
jesli sprawia Ci to przyjemnosc
jesli poswiecasz temu zajeciu swoj czas i czujesz, ze to jest dobre

TO TAK

kazdy ma swoja Droge... jedni rozwijaja sie na macie, inni w wc :roll:
co kto lubi :wink: :wink: :wink:

ps. przy stawianiu twardego klocka nie zapominaj o odpowiedniej pozycji i oddechu 8)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Pewnie by mu nieźle szło, z gimastyki był ponoć dobry, za to przecie ksywke dostał.


O ile sie nie myle to bodajze dwukrotnie wygrał zawody w pankrationie na igrzyskach :)
Więc stąz z nim mógłby być naprawde ciekawy :)
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Dobra Ligeia, ja tu widze niezłe zamieszanie.

Ja go nie widzę. Parę odpowiedzi użytkowników, niekoniecznie zgadzających się ze sobą to nie zamieszanie. Jeśli widzisz jakieś zamieszanie pokaż mi konkretnie gdzie.

O co się Tobie rozchodzi?

O to co napisałam w pierwszym poście:

Czy ktoś może mi wyjaśnić w przystępny sposób na czym polegają różnice pomiędzy tymi stylami aikido: Aikikai, Kobayashi, Yoshinkan, Tomiki? I dlaczego jeden jest cacy, a drugi jest be? I czy O'Sensei stworzył któryś z nich, a reszta stanowi style samodzielnie rozwinięte z jego nauki przez jego uczniów?

I w kolejnym:

Chcę być świadomym aikidoką (aikidoczką?) dlaczego akurat np. Kobayashi (bo my chyba od niego) a nie Tomiki. Mnie nie wystarcza walnąć się na matę i cześć. Po prostu lubię wiedzieć. Poznać źródło. Pomoże, nie pomoże, ale wolę mieć świadomość tego, co u korzeni leżało.


Przyszłyście na trening "Aikido" standardowo, za sprawą znajomych.

Zgadza się. Ale czy to oznacza, że nie mogę chodzić? Albo szukać czegoś więcej nt. aikido? Poznać teorii. Powiedz mi, czy ty wybierałeś szkołę średnią albo pierwsze studia świadomie? A jeśli nie, to czy to cię w jakiś sposób przekreśla?

Jak większość pocwiczysz rok, dwa, trzy i Ci się znudzi.

Nie zakładaj tego z góry, bo nie możesz wiedzieć czy mi się znudzi za rok czy za pięć lat. I czy mi się w ogóle znudzi. Na razie na to się nie zanosi. I nie skreślaj mnie na samym początku, daj mi szansę się wykazać. :wink:

Baw się i nie wnikaj.

Jak już pisałam we wcześniejszym poście: "Mnie nie wystarcza walnąć się na matę i cześć." Na początku może i tak, ale im bardziej w tym siedzę, tym bardziej chcę poznać to głębiej. Korzenie, nie filozofię, bo to sobie potrafię dorobić sama.

Wiedziałas o tym wielkie nic, i niczego sie nie dowiesz czytając forum, mówiłem przecie.

Zgadza się, nie wiedziałam nic, ale z każdym nowym postem dowiaduję się coraz więcej. Nawet z twojego. ;-)

Te style róznią sie tak, jak róznia się shihani. Jeden był dobry w karate, inny w judo, jeszce inny w czymśtam, każdy sobie wydumał cośtam z nauk Dziadka i puscił w świat. Uczy się na wiele sposobów wielu różnych rzeczy. Jedni robia rzeczy, które w innym stylu są uważane za kardynalne błędy.

Mogę sobie potem wyciągnąć z nich wspólne elementy i mam gotową odpowiedź na moje pytania.

Kilkakrotnie wstawiałem na forum taki cytat z Eutydema Platona. Znajdź i przeczytaj, to odpowiedź na Twoje pytania.

A czy mógłbyś wstawić go jeszczio raz?

Dzięki :wink:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
No i Randall tak można gadać do usranej smierci, bo to co odróżnia zasadniczo aikido od innych sztuk walki pominąłeś, ja zaś najszerzej się o tym rozpisałem... Pomijając etyczny aspekt aikido można bez trudu wrzucić je do wora nawet z krav magą i boksem (sic!). Winszuję. Swoja drogą krav maga jest niezwykle praktycznym sposobem obrony (zda mi się, że to system bojowy do zosatosowania w walce przez żołnierzy, a nie sztuka walki) z uderzeniami w krtań, łamaniem kończyn i wydłubywaniem oczu. Po to została stworzona i w tym jest dobra, znakomita w obronie, która ma bez względu na skutki dla napastnika ratować życie broniacemu się a dopuszcza mozliwość zabrania go przeciwnikowi. Właśnie samoobronne założenia aikido i do tego ich aspekt etyczny decydują, że dystans, kontrola uke i atemi są zupełnie różne niż w innych sztukach walki, ale wspólne dla aikido. Nie dostrzegasz tego? Dystans i kontrola uke w boksie zestawione wraz z karate i krav maga oraz aikido? To już nie zagalopowanie się, ty już chłopie cwałujesz! ... Z półdystansu czy w zwarciu lub parterze aikidoka niewiele może zrobić, sam wiesz, gdzieś między Platonem i innymi pewnie o tym wspomniałeś... Nie ma do braku dystansu wogóle dopuścić, musi bronić się wcześniej (podobieństwa), a na to już różne szkoły aikido mają swoja receptę (różnice). Faktycznie miszmasz powstaje tyle, że w twoich zeznaniach. Style aikido są całkowicie odmienne jak piszesz. I tak i nie. Jest ikkyo, nikyo, sankyo, jest iriminage i realizują wszystkie powyższe zasady, każdy na swój sposób (powtarzam się, ale widocznie trzeba). Zatem są podobne i są różne jednocześnie. Zależy od punktu widzenia. Ty masz swój, ja mam swój.

Co do szukania twoich wypowiedzi na forum, zwłaszcza tych, które nie są twoje a raczej przekserowałeś ich fragmenta z książek filozoficznych, to nie są dla mnie warte, bym za nimi wertował w przepastnych archiwach vortalu. No i Legeia chciała poszukać odpowiedzi na pytania odnośnie różnic w stylach aikido. Nie sądzę by sięganie po te informacje do Platona mialo sens. Lookneła zatem na forum i pytanie zapodała. Tak jest znacznie rozsądniej i prościej, choć odpowiedź znajdzie tylko na macie. Może i Platon jest apropo, ale nie wyjaśni Ligei gdzie różnica między Kobayashi a Nishio. No chyba, że i na to masz cytata szacownego pana Platona?
  • 0

budo_mma toruń
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
Tak tylko wtrącę swoje trzy grosze, chociaż ja bardziej z sąsiedniego forum :) :

ligeia dobrze robisz, że stawiasz pytania i szukasz na nie odpowiedzi. Prędzej czy później warto jest posmakować różnych szkół aikido, ponieważ różnią się od siebie naprawdę baaaaaardzo. Ja ćwiczyłem aikido nishio (dziś raczej skupiam się na innych rzeczach), ale miałem też kontakt z tomiki, kobayashi, z nauczycielami z Aikikai, yoshinkan i uważam, że podstawowa wiedza o różnicach, ale i podobieństwach przydawała się w moim treningu.
A gadanie w stylu "ćwicz, nie pytaj" (zresztą zaiste japońskim) to przejaw ignorancji :wink:
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

A gadanie w stylu "ćwicz, nie pytaj" (zresztą zaiste japońskim) to przejaw ignorancji

Ćwiczę. I zamierzam ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Ale uzasadnienie dla tego ćwiczenia też by mi się przydało. I nie zamierzam się zamknąć, tylko pytać, jeśli mam wątpliwości.

Sporo dał mi staż, kiedy to Wysocki objaśniał na czym polega np. wykorzystanie siły przeciwnika czy siły bioder, nie mięśni, przy rzucie (teoria poparta następnie praktyczną demonstracją). Randall, Ty tam byłeś, widziałeś na własne oczy. Dla Ciebie to może standard, nihil novi, jak to mówią. Ale dlaczego ja mam się tym nie interesować? Teoretyczną stroną zagadnienia. Łatwiej wtedy przełożyć to sobie na praktykę na macie albo znaleźć uzasadnienie dla tego, co się już robi. I tyle.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024