Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowe zenkutsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Prawidłowe zenkutsu
Jak u was wygląda postawa wykroczna i czy jest gdzieś ogólny wzorzec jak ona powinna wyglądać? Kolano nogi wykrocznej jest prawie dokładnie nad palcami, stopa nogi zakrocznej pod kątem 45 stopni - wszystko ok, ale:

1. Jak długa i niska jest u was postawa?
2. Jaki jest rozkład środka ciężkości na obydwie nogi? W zasadzie, to jest tak, że jak jest za bardzo do tyłu to trudniej wykonać kopnięcie nogą zakroczną, a jak za bardzo do przodu, to trudniej wykonać przesunięcie do przodu
3. Noga zakroczna - pod jakim jest kątem? Bo niektórzy mają ja mocno wyciągniętą do tyłu (niemal wyprostowaną), a inni mocno zgiętą (tak, że udo jest skierowane prosopadle do podłoża).

Oczywiście chodzi mi tu o wzorzec do kata.

W toku moich treningów próbowałem już kilku sposobów, ale jeszcze nie znalazłem złotego środka.
  • 0

budo_karate_shotokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rumia

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Jak u was wygląda postawa wykroczna i czy jest gdzieś ogólny wzorzec jak ona powinna wyglądać? Kolano nogi wykrocznej jest prawie dokładnie nad palcami, stopa nogi zakrocznej pod kątem 45 stopni - wszystko ok, ale:

1. Jak długa i niska jest u was postawa?
2. Jaki jest rozkład środka ciężkości na obydwie nogi? W zasadzie, to jest tak, że jak jest za bardzo do tyłu to trudniej wykonać kopnięcie nogą zakroczną, a jak za bardzo do przodu, to trudniej wykonać przesunięcie do przodu
3. Noga zakroczna - pod jakim jest kątem? Bo niektórzy mają ja mocno wyciągniętą do tyłu (niemal wyprostowaną), a inni mocno zgiętą (tak, że udo jest skierowane prosopadle do podłoża).

Oczywiście chodzi mi tu o wzorzec do kata.

W toku moich treningów próbowałem już kilku sposobów, ale jeszcze nie znalazłem złotego środka.

1. Dluga? - jak najdluzsza to najlepiej
2. stawiam na wykroczna 70%, zakroczna 30%, u mnie jest pozycja krotsza do kopniecia bo z zensutsu zanim cos tam kopniesz to hoho...
3. prostsza noga - niby tak powinno byc, gdy mocno zgieta jest mocniejsza pozycja...
Złoty środek to - sensei... pytaj! (przed treningiem go złap i popytaj o wszystko - albo po treningu)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Jak u was wygląda postawa wykroczna ...

Odpowiadam:
Noga zakroczna zgięta bezwzględnie: dla mobilności. Ale zgięta tak, że między udem a podudziem było jakies 120 stopni.
Noga wykroczna zgięta tak, że podudzie prostopadłe niemalże do podłoża, rzut pionowy kolana na stopę.
Ciężar ciała równomiernia na obie nogi. Ewentualnie 6.5:5.5 na korzyść nogi wykrocznej: dla równowagi.
Kopnięcia z zenkutsu-dachi: bez problemu.
Długość: możliwie największa, ale taka żeby nie sowodować wygięcia w dolnej części kręosłupa, czyli nie wypinać tyłka.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Jak u was wygląda postawa wykroczna i czy jest gdzieś ogólny wzorzec jak ona powinna wyglądać? Kolano nogi wykrocznej jest prawie dokładnie nad palcami, stopa nogi zakrocznej pod kątem 45 stopni - wszystko ok, ale:

1. Jak długa i niska jest u was postawa?
2. Jaki jest rozkład środka ciężkości na obydwie nogi? W zasadzie, to jest tak, że jak jest za bardzo do tyłu to trudniej wykonać kopnięcie nogą zakroczną, a jak za bardzo do przodu, to trudniej wykonać przesunięcie do przodu
3. Noga zakroczna - pod jakim jest kątem? Bo niektórzy mają ja mocno wyciągniętą do tyłu (niemal wyprostowaną), a inni mocno zgiętą (tak, że udo jest skierowane prosopadle do podłoża).

Oczywiście chodzi mi tu o wzorzec do kata.

W toku moich treningów próbowałem już kilku sposobów, ale jeszcze nie znalazłem złotego środka.


Sa na to przepisy...
Kolano nad palcami - OK.
Stopa tylna 45 st. przejdzie. Ale im bardziej do przodu jej palce tym lepiej (nie kazdy ma taka budowe kostki, ze moze).

1. Jak niska - patrz kolano nad stopa - to wymusza ugiecie.
Jak dluga:
a) 2 jednostki szerokosci (gdzie za jednostke przyjmuje sie mniej wiecej srednia arytm. szerokosci barkow i bioder), nie jest to zbyt scisle... :roll:
B) na tyle dluga, ze jak klekniesz kolanem tylnym to do piety (do jej rzutu) nogi przedniej masz 2 piesci
nie wiem jak a) ma sie do B), poprobuj sam ...

2. 70% na 30%, czasem sie slyszy mniej na przod np. 65%
To nie prawda, co piszesz, jak przednia noga obciazona to latwo wystartowac.

3. W tradycyjnym karate noga tylna w miare mozliwosci prosta nawet przy otwieraniu bioder. U bardziej "elastycznych" sensejow otwieranie bioder pociaga otwieranie uda i kolano na zewnatrz. Udo prostopadle do ziemi?!?! To niemozliwe (przynajmniej bez oderwania piety).

Dobrze, ze piszesz, ze chodzi o kata, bo na dluzsza mete to nie jest za wygodna pozycja. To pozycja szkoleniowa, do walki przejdziesz na inna.
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

2. 70% na 30%, czasem sie slyszy mniej na przod np. 65%
To nie prawda, co piszesz, jak przednia noga obciazona to latwo wystartowac.


Przecież nie napisałem niczego takiego. Napisałem, że jak przednia obciązona to trudniej wystartować.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Ale im bardziej do przodu jej palce tym lepiej

To błąd jest

3. W tradycyjnym karate noga tylna w miare mozliwosci prosta nawet przy otwieraniu bioder.

To też błąd

Udo prostopadle do ziemi?!?! To niemozliwe (przynajmniej bez oderwania piety).

To akurat możliwe

Dobrze, ze piszesz, ze chodzi o kata, bo na dluzsza mete to nie jest za wygodna pozycja. To pozycja szkoleniowa, do walki przejdziesz na inna.

I to jest błąd. Do walki i kata powinno być tak samo.
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
risk z ostatnim raczej się nie zgodzę. Do kumite moim zdaniem postawa powinna być chyba trochę krótsza.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

risk z ostatnim raczej się nie zgodzę. Do kumite moim zdaniem postawa powinna być chyba trochę krótsza.


Zapytaj swojego sensei i na pewno zdziwi sę, że w to wątpisz.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Ale im bardziej do przodu jej palce tym lepiej

To błąd jest

Trudno zrobic, ale czemu blad? Bardziej efektywnie wykorzystujesz staw skokowy majac palce do przodu niz stopa bokiem. Patrz takze: jak startuja sprinterzy z blokow.

3. W tradycyjnym karate noga tylna w miare mozliwosci prosta nawet przy otwieraniu bioder.

To też błąd

U mnie w Lodzi sie tak nie robi (ze noga tylna musi caly czas prosta byc). Ale teraz cwicze u tradycyjnych i zapewniam Cie, ze nie 1 a 3 instruktorow (kazdy z 5 danem) tak kaze mi robic. A pytajacy (spawacz) jest tradycyjny z tego co pamietam, wiec odpowiadam zgodnie z Jego stylem. Na co dzien duuzo inaczej mam tylna noge...

Udo prostopadle do ziemi?!?! To niemozliwe (przynajmniej bez oderwania piety).

To akurat możliwe

No niech bedzie ze mozliwe, ale w duzo za krotkiej pozycji (nie nazwiesz tego zenkutsu).

Dobrze, ze piszesz, ze chodzi o kata, bo na dluzsza mete to nie jest za wygodna pozycja. To pozycja szkoleniowa, do walki przejdziesz na inna.

I to jest błąd. Do walki i kata powinno być tak samo.

Jasne, koniecznie tez cofaj reke przed do hikite przed kazda technika. Garda? Zabronione!
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Patrz takze: jak startuja sprinterzy z blokow.

Sprinterzy nie muszą robić rotacji i kontrrotacji bo im mniej ruchów bioder tym szybciej biegną. Zauważ jak mają biodra w stosunku do stóp-raczej wysunięte do przodu bo powinni się "cały czas wywracać".

Ale teraz cwicze u tradycyjnych i zapewniam Cie, ze nie 1 a 3 instruktorow (kazdy z 5 danem) tak kaze mi robic.

W takim razie trafiłeś na instruktorów, którym ktoś kiedyś coś powiedział i oni tak teraz powtarzają a po drodze się nie zastanowili. Egami też myślał, że był nowatorem a popełnił kilka fatalnych biomechanicznych błędów w swoim karate. Poza tym wiem skąd się wywodzi Spawacz i wiem jakich odpowiedzi udzieli mu jego instruktor

No niech bedzie ze mozliwe, ale w duzo za krotkiej pozycji (nie nazwiesz tego zenkutsu).

Nazwę. Bo to będzie ta sama pozycja, spełniająca te same istotne kryteria

Jasne, koniecznie tez cofaj reke przed do hikite przed kazda technika. Garda? Zabronione!

Studiuj kata ...
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Poza tym wiem skąd się wywodzi Spawacz i wiem jakich odpowiedzi udzieli mu jego instruktor


Znamy się skądś?
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Znamy się skądś?

Nie wiem, bo nie wiem kim jesteś. Ale jeśli znasz giro to tak jakbym ciebie znal ... :roll:
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Trudno zrobic, ale czemu blad? Bardziej efektywnie wykorzystujesz staw skokowy majac palce do przodu niz stopa bokiem. Patrz takze: jak startuja sprinterzy z blokow.
!


złooo tutaj się nie zgodzę. Jak masz stopę skierowaną mozno do przodu, to opiera się ona na swojej przedniej części, a pięta jest mniej obciążona. To sprawia, że siła z podłoża nie będzie efektywnie przekazywana.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

złooo tutaj się nie zgodzę. Jak masz stopę skierowaną mozno do przodu, to opiera się ona na swojej przedniej części, a pięta jest mniej obciążona. To sprawia, że siła z podłoża nie będzie efektywnie przekazywana.

Sam tez sie nie zgadzam z tym co napisalem :wink:
Tzn. jest to trudny do wykonania ideal.
Tak to jest z tymi zalozeniami tradycyjnymi, ze sobie nawzajem przeszkadzaja. Pieta wcisnieta dobrze w grunt w momencie uderzenia nawet przy palcach do przodu udaje sie w pozycji krotszej. Wydluzysz pozycje to zacznie ci sie odrywac... Wiec lepiej odkrecic stope, ale wtedy cos tracisz - gorszy start do nastepnej techniki.
Powiedzmy 30st. od linii pozycji (60st. od prostopadlej).
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
Czesto mam watpliwosci co do tego "wbicia w ziemie" przy technikach oi-zuki i oi-gyaku-zuki. Jak duzo moge jemu poswiecic? Czy owo wbicie jest absolutnie najwazniejsze? Bo jak stoje i kontratakuje to oczywiscie ze tak, albo jak sie cofam. Ale w technikach oi zyskujemy niebagatelny ped dzieki przejsciu. Bedziesz sie zatrzymywal po tym (nieomalze) wyskoku po to zeby dobrze wbic piete w ziemie? Ja jak czasem zrobie bardzo mocne wybicie z obu nog do oizuki to czasem trudno mi sie az zatrzymac ... tylna stopa sunie po ziemi jeszcze ... czy nie mam pedu? czy jesli uderze w cel moja pieta nie wbije sie w grunt (sune po ziemi cala stopa)?
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

W takim razie trafiłeś na instruktorów, którym ktoś kiedyś coś powiedział i oni tak teraz powtarzają a po drodze się nie zastanowili.

3 osoby, 5 dan kazda, najstarszy duzo cwiczyl u Shiraia, oboje mlodsi dostali 5 dan u Fugazzy

Nagminnie poprawiaja mnie gdy odchyle kolano tylnej nogi przy otwarciu bioder przy bloku.
Nie pomaga mi to.
Ale dla spawacza moze byc istotne jak sie robi pod ITKF.
Jesli nie, to przepraszam.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

3 osoby, 5 dan kazda, najstarszy duzo cwiczyl u Shiraia, oboje mlodsi dostali 5 dan u Fugazzy


Bywa i tak. Nic na to nie poradzisz.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
A czym tlumacza swoje nauki?

Otoz wczoraj dowiedzialem sie, ze zenkutsu to pozycja szkolna, podstawowa, i kolano tylnej nogi musi byc caly czas proste, nawet przy "otwieraniu" bioder. Trzeba wtedy bardziej zapracowac gora ciala.
Dowiedzialem sie, ze odchylajac kolano nie robie juz czystego zenkutsu dachi tylko zmierzam w kierunku fudo dachi a ono jest zarezerwowane dla starszych pasow.
(Sadzac po treningu grupy powiedzmy 3kyu-3dan, na ktorym cwiczy sie tylko w zenkutsu dachi to odchylanie tegoz kolana moze miec miejsce hmm - przy 5 danie?)

Nie mozna bowiem "od razu wejsc na wierzcholek gory", potrzebne sa podstawy.

:?
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

A czym tlumacza swoje nauki?

Otoz wczoraj dowiedzialem sie, ze zenkutsu to pozycja szkolna, podstawowa, i kolano tylnej nogi musi byc caly czas proste, nawet przy "otwieraniu" bioder. Trzeba wtedy bardziej zapracowac gora ciala.
Dowiedzialem sie, ze odchylajac kolano nie robie juz czystego zenkutsu dachi tylko zmierzam w kierunku fudo dachi a ono jest zarezerwowane dla starszych pasow.
(Sadzac po treningu grupy powiedzmy 3kyu-3dan, na ktorym cwiczy sie tylko w zenkutsu dachi to odchylanie tegoz kolana moze miec miejsce hmm - przy 5 danie?)

Nie mozna bowiem "od razu wejsc na wierzcholek gory", potrzebne sa podstawy.

:?


Nie do końca się z tobą zgodzę, ale chyba jesteś najbliżej prawdy. Dogrzebałem się do korzeni, poczytałem trochę na ten temat, troche popytałem i wychodzi na to, że prawidłowe zenkutsu powinno wyglądać tak:
- szerokość postawy - jak szerokość barków, długość - jak dwie szerokości barków (zasada 9 pieńków)
- środek cieżkości - przesunięty do przodu (40% ciężaru na tył)
- kolano przedniej nogi nad dużym palcem
- tylna noga - lekko ugięta (tak, że przes spodnie tego nawet nie widać). Przy pełnym odkręceniu bioder (jak do kizami) - faktyczny wyprost

Nie jest to zbyt wygodna pozycja, jednak poprawiło się wyraźnie "czucie" podłoża i pozycja jest o wiele stabilniejsza.
Teraz się trzeba do niej przyzwyczaić, bo po roku przerwy w treningach nabyłem jakichś cholernie dziwnych nawyków.
Z drugiej strony obejrzałem sporo filmików (nawet z wielkimi mistrzami pokroju Avi Rokah), którzy tych kanonów do końca nie przestrzegają. Mało tego - nawet w książce Nishiyamy jest sporo fotek, na których pozycje sa krótkie i wysokie (szczególnie przy kumite). Więc chyba bardziej jest to uwarunkowanie fizjologiczne.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

... wychodzi na to, że prawidłowe zenkutsu powinno wyglądać tak ...

W 1958 roku w JKA ...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024