Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowe zenkutsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

... wychodzi na to, że prawidłowe zenkutsu powinno wyglądać tak ...

W 1958 roku w JKA ...


O ile dobrze kojarzę, to jedyną znaczącą różnicą między tym co ja napisałem w ostatnim poście, a tym co ty napisałeś wcześniej na temat prawidłowej pozycji jest kwestia tylnej nogi. Ostatnio to przećwiczyłem - pozycja zenkutsu, z pięścią jak do gyaku + presja na pięść i próba przepchnięcia do tyłu. Tylna noga sama ustawiała się w pozycji niemal wyprostowanej i wtedy dopiero zapewniała stabilność postawy.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

...Tylna noga sama ustawiała się w pozycji niemal wyprostowanej i wtedy dopiero zapewniała stabilność postawy.

Zapomniałeś w takim razie o mobilności, pozycji kości ogonowej, skrzywieniu kręgosłupa w dolnej częsci, wypiętym tyłku. Weź makiwarę i uderzaj. Wtedy albo się wszysko ułozy dobrze, alo cię będzie bolał kręgosłup. Tylna noga w zenkutsu i rozłozenie ciężaru to klucz...
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Jak u was wygląda postawa wykroczna i czy jest gdzieś ogólny wzorzec jak ona powinna wyglądać? Kolano nogi wykrocznej jest prawie dokładnie nad palcami, stopa nogi zakrocznej pod kątem 45 stopni - wszystko ok, ale:

1. Jak długa i niska jest u was postawa?
2. Jaki jest rozkład środka ciężkości na obydwie nogi? W zasadzie, to jest tak, że jak jest za bardzo do tyłu to trudniej wykonać kopnięcie nogą zakroczną, a jak za bardzo do przodu, to trudniej wykonać przesunięcie do przodu
3. Noga zakroczna - pod jakim jest kątem? Bo niektórzy mają ja mocno wyciągniętą do tyłu (niemal wyprostowaną), a inni mocno zgiętą (tak, że udo jest skierowane prosopadle do podłoża).

Oczywiście chodzi mi tu o wzorzec do kata.

W toku moich treningów próbowałem już kilku sposobów, ale jeszcze nie znalazłem złotego środka.

Kiedyś, pewien mądry trener powiedział: "Nie ma czegoś takiego, jak jedno jedyne, prawidłowe zenkutsu dachi."
Zapamiętałem to sobie i muszę przyznać, że bardzo pomogło mi to, swojego czasu, w mojej "drodze karate"... :wink: :)
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Jak u was wygląda postawa wykroczna i czy jest gdzieś ogólny wzorzec jak ona powinna wyglądać? Kolano nogi wykrocznej jest prawie dokładnie nad palcami, stopa nogi zakrocznej pod kątem 45 stopni - wszystko ok, ale:

1. Jak długa i niska jest u was postawa?
2. Jaki jest rozkład środka ciężkości na obydwie nogi? W zasadzie, to jest tak, że jak jest za bardzo do tyłu to trudniej wykonać kopnięcie nogą zakroczną, a jak za bardzo do przodu, to trudniej wykonać przesunięcie do przodu
3. Noga zakroczna - pod jakim jest kątem? Bo niektórzy mają ja mocno wyciągniętą do tyłu (niemal wyprostowaną), a inni mocno zgiętą (tak, że udo jest skierowane prosopadle do podłoża).

Oczywiście chodzi mi tu o wzorzec do kata.

W toku moich treningów próbowałem już kilku sposobów, ale jeszcze nie znalazłem złotego środka.

Kiedyś, pewien mądry trener powiedział: "Nie ma czegoś takiego, jak jedno jedyne, prawidłowe zenkutsu dachi."
Zapamiętałem to sobie i muszę przyznać, że bardzo pomogło mi to, swojego czasu, w mojej "drodze karate"... :wink: :)


A mnie się wydaje, że jeśli chodzi o techniki tradycyjne, to istnieje pewien wzorzec, który należy naśladować i który jest właściwy, dlatego jeśli zenkutsu dachi wygląda według zapisków jednej z osób, która gdzieś tam to znalazła "(...)- szerokość postawy - jak szerokość barków, długość - jak dwie szerokości barków (zasada 9 pieńków) (...)" i takie tam inne, to tak to powinno wyglądać. Karate tradycyjne to nie to co nowoczesne style, gdzie można wprowadzać własne interpretacje niektórych elementów. Shotokan ma być shotokanem.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
Pozycja ma spełniać swoją ścisle określoną FUNKCJĘ.
A nie wyglądać zgodnie ze "wzorcem".

Imaginujcie sobie, że jedni z nas mają dłuższe, a inni krótsze nogi. Serio. :) Jedni mają szersze barki, a inni węższe. Różnimy się proporcjami długości tychże nóg do szerokości tychże barków (oraz wieloma innymi). Ba - różnimy się także stopniem naturalnej ruchomości w stawach skokowych i innych.

Zatem - jak można uczyć wszystkich na jedno kopyto, zmuszając ich do stosowania debilnych zaleceń typu "długość pozycji jak dwie szerokości barków"? 8O
Dla jednych to będzie całkiem naturalne, a dla innych będzie całkiem do niczego. I ci drudzy będą tylko latami zwalczali dyskomfort w takim zenkutsu (niektórym się to zresztą nigdy nie uda). No i oczywiście zatraca się w tym całkowicie FUNKCJA danej pozycji, a ona przecież jest NAJWAŻNIEJSZA.
Pozdrawiam

PS A na shotokan bym się tak nie powoływał, bo Funakoshi sam z siebie powydłużał i pozmieniał większość oryginalnych pozycji karate. Jemu tak, konusowi, akurat pasowało, ale to, że teraz jest to "kanon" obowiązujący wszystkich w tym stylu, niezależnie od ich budowy, to już jest absurd (na szczęście nie wszędzie tak jest).
Po drugie, jeden z wczesnych mistrzów tego stylu miał po prostu bardzo krzywe nogi i potem całe pokolenia jego uczniów naśladowały w każdym detalu jego pozycje, mocno się przy tym nienaturalnie wykoślawiając. Oto do czego prowadzi stosowanie zbyt ścisłych "wytycznych" i ślepego naśladownictwa przy nauczaniu pozycji.
Technikę trzeba rozumieć, poprzez jej funkcje, a nie sztywno naśladować szablony. :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
Powaliło się coś przy wysyłce. Przepraszam.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
I to bardzo się powaliło. :oops:
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

A na shotokan bym się tak nie powoływał, bo Funakoshi sam z siebie powydłużał i pozmieniał większość oryginalnych pozycji karate.

Jeśli Funakoshi to nie Gichin raczej. Prędzej Yoshitaka ... G.Funakoshi nie był rewolucjonistą technicznym.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
Gichin także swoje namieszał, co niektórzy mu zresztą potem wyrzucali...
Ale nie róbmy offtopa. :wink:
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Zatem - jak można uczyć wszystkich na jedno kopyto, zmuszając ich do stosowania debilnych zaleceń typu "długość pozycji jak dwie szerokości barków"? 8O


Nazywanie tego debilizmem to chyba zbyt daleko idące okreslenie, no chyba, że inaczej pojmujemy pojęcie "debila".
Zresztą chyba nikt nie jest na tyle szalony, żeby dosłownie interpretować te stare zasady i starać się wpasowywać w nie co do milimetra, bo tak "jest napisane". Dla mnie one są pewną bazą - ramą. Zakładam, że została dostosowana optymalnie do przeciętnego człowieka o przeciętnej (najczęściej spotykanej) budowie ciała. Jeśli masz krótkie nogi, to sobie pozycję korygujesz, jeśli masz tułów jak stonka, to też bierzesz na to poprawkę itede itepe - to chyba normalne.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Nazywanie tego debilizmem to chyba zbyt daleko idące okreslenie, no chyba, że inaczej pojmujemy pojęcie "debila".
Zresztą chyba nikt nie jest na tyle szalony, żeby dosłownie interpretować te stare zasady i starać się wpasowywać w nie co do milimetra, bo tak "jest napisane".

Czyli TY określasz to szaleństwem. :wink:
Jak wolisz. Nie upieram się wcale przy "debiliźmie". Może być szaleństwo. :)

BTW - to nie są raczej "stare zasady", tylko wypaczenie tych starych zasad właśnie.
  • 0

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

Po drugie, jeden z wczesnych mistrzów tego stylu miał po prostu bardzo krzywe nogi i potem całe pokolenia jego uczniów naśladowały w każdym detalu jego pozycje, mocno się przy tym nienaturalnie wykoślawiając.

:lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
Jak kiedyś odszukam w moim bałaganie książkę, w której jeden ze starszych mistrzów shotokan o tym pisze, to podam szczegóły i źródło. :) 8)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
proponuję przyjąc zasadę że każdy styl i organizacja mają swoje standardy i mogą się one znacznie różnić nawet w obrębie jednego stylu...
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

proponuję przyjąc zasadę że każdy styl i organizacja mają swoje standardy i mogą się one znacznie różnić nawet w obrębie jednego stylu...

Ale giro, nie zapominaj o biomechanice i w ogólności o fizyce... :roll:
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
risk
Nie zapominam, ale wiesz że uświadomienie prawdy niektórym zajmuje kilka lat.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu

risk
Nie zapominam, ale wiesz że uświadomienie prawdy niektórym zajmuje kilka lat.

Wiem, ale prawda jest niezależna od stylu ...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
Niektórym wygodniej się żyje w błędzie. Tylko zapominają oni, że jeden błąd generuje następny potem jeszcze jeden, i któregoś dnia delikwent budzi się z ręką w nocniku - dochodzi do wniosku, że to co robił do tej chwili jest diabła warte.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
heh, znó takie rozmowy
Dołączona grafika
Dołączona grafika

dwa zupełnie inne wykonania zenkutsu. Które jest prawidłowe?

Czemu ma zenkutsu służyć? Jest to pozycja ofensywna, służąca do ataku ciosami prostymi. Po to została stworzona. Dla mnie optimum to jest wtedy gdy kolano nogi podporowej mam ugięte w tym stopniu żeby zasłaniało mi palce u stóp. Tylna noga lekko zgięta, długość to mniej więcej dwie szerokości barków. Ja taką wersje preferuję, czyli coś pomiędzy tym co na zdjęciach widać.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe zenkutsu
To na górze, to chyba jednak inna pozycja.
Tym niemniej, 'dawne' zenkutsu było znacznie krótsze i wyższe, zatem fota oddaje w sumie ogólną ideę... :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024