Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wibracja bioder


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Wibracja bioder
Małe pytanie techniczne. Jak prawidłowo wykonywać „wibracje bioder”? :?
Na przykład podczas wykonywania CHOKU-ZUKI. Niby banalne pytanie a jednak.
Tak więc czy podczas „wibracji bioder” ręka, która jest w hikite najpierw się cofa? Czy od razu wypychana jest w kierunku uderzenia? Może inaczej czy biodra wykonujące wibracje najpierw cofają rękę, czy wypychają do przodu następnie wracając do pozycji wyjściowej.
Założę się, że cześć z niższych stopni nigdy się nad tym nie zastanawiała. Po prostu robimy wibracje i tyle. Już czekam jak zastane zbluzgany za niewiedzę. :roll:
Pozdro
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

Małe pytanie techniczne. Jak prawidłowo wykonywać „wibracje bioder”?

A ja uważam, że wibracja to lipa. Ani technicznie ani fizycznie uzasadnienia nie ma. Rotacja to co innego.
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
Wibracja bioder? to mi się od razu kojarzy z laskami wywijającymi pośladkami na niektórych teledyskach i na dyskotekach :) shake your ass :) ... a tak na poważnie to nie mam zielonego pojęcia o co chodzi z tymi wibracjami bioder :?
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
dokladnie z tym samym mi sie to skojarzylo co koledze wyzej :) :D

moze napiszesz o jakim stylu mowa, bo w Kyokushin raczej nic takiego nie ma 8O
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

moze napiszesz o jakim stylu mowa, bo w Kyokushin raczej nic takiego nie ma ...

To oczywiście nie zależy od stylu, choć nie zdziwiło mnie to zdanie. Chodzi o to, że siła ciosu zależy od zaangażowania w niego całego ciała a to z kolei bierze sie z oddziaływania na podłoże i przeniesienie tego oddziaływania na biodra i potem do uderzającej kończyny. Wibracja ma być jednym ze sposobów takiego przeniesienia. Zapominacie, że twórcy karate nie byli wielkoludami i szukali efektywności w technice. Tak przynajmniej mi się wydaje.
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
wibracja bioder :) niewiem co to ale znam doskonale cwiczenie na to potrzebna jest tylko partnerka i twarde podloze :)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

wibracja bioder :) niewiem co to ale znam doskonale cwiczenie na to potrzebna jest tylko partnerka i twarde podloze :)

Jak zwykle rzeczowa dyskusja ...
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

Małe pytanie techniczne. Jak prawidłowo wykonywać „wibracje bioder”? :?
Na przykład podczas wykonywania CHOKU-ZUKI. Niby banalne pytanie a jednak.
Tak więc czy podczas „wibracji bioder” ręka, która jest w hikite najpierw się cofa? Czy od razu wypychana jest w kierunku uderzenia? Może inaczej czy biodra wykonujące wibracje najpierw cofają rękę, czy wypychają do przodu następnie wracając do pozycji wyjściowej.
Założę się, że cześć z niższych stopni nigdy się nad tym nie zastanawiała. Po prostu robimy wibracje i tyle. Już czekam jak zastane zbluzgany za niewiedzę. :roll:
Pozdro

To zależy od sytuacji.
Czasem np. obrona daje lekkie wycofanie/skręcenie bodra i wtedy to biodro dokładasz przy kontrze. Zatem jest i cofnięcie ręki wraz z biodrami, i potem ich 'dokręcenie' przynajmniej do poprzedniej pozycji.
Czasem obchodzisz się bez tego, jak np. w tsuki w podstawowych uczniowskich kata, gdzie biodra się nie wycofuje w większości technik, ani go nie 'dokręca'. Z moich eksperiencji wynika, że taka technika jest jednak zazwyczaj słabsza. (Bo wibracji nie potęguje rotacja. :) )
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
[quote name="budo_risk"] Chodzi o to, że siła ciosu zależy od zaangażowania w niego całego ciała (...) przeniesienie oddziaływania na biodra i potem do uderzającej kończyny. Wibracja ma być jednym ze sposobów takiego przeniesienia. [/quote] hmmmm... no fajno, ale wytłumacz mi jeśli możesz czym się różni rotacja bioder ( w co zaliczam tak zwane "dokręcanie", które znajdzie się w cytacie poniżej) od wibracji bioder :roll: ( o ile coś takiego jest). Rotacja/dokręcanie jest dla mnie jasna pod względem technicznym. Wibracja...??? [quote="budo_Sanjuro Yojimbo"] Czasem np. obrona daje lekkie wycofanie/skręcenie bodra i wtedy to biodro dokładasz przy kontrze. Zatem jest i cofnięcie ręki wraz z biodrami, i potem ich 'dokręcenie' przynajmniej do poprzedniej pozycji. [/quote] No więc to jest według mnie pewien rodzaj rotacji [quote="budo_Sanjuro Yojimbo"]
Czasem obchodzisz się bez tego, jak np. w tsuki w podstawowych uczniowskich kata, gdzie biodra się nie wycofuje w większości technik, ani go nie 'dokręca'. Z moich eksperiencji wynika, że taka technika jest jednak zazwyczaj słabsza. (Bo wibracji nie potęguje rotacja. ) [/quote] Znaczy się tu wystąpiła jakaś wibracja? :D [/quote][quote name="budo_macp"]Założę się, że cześć z niższych stopni nigdy się nad tym nie zastanawiała. Po prostu robimy wibracje i tyle.[/quote] Znaczy się wibrujemy i nic o tym nie wiemy? :D Sorki za takie pół żartem pół serio :wink: . PS. nadal nie wiem kiedy należy wibrować i na czym to polega i kiedy wibruję.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
Lepiej żeby po prostu Ci to pokazał ktoś z jakiejś tradycyjnej odmiany karate.
Trudno opisać.

W stylach 'kikopochodnych' tego w sumie po prostu zazwyczaj nie ma.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

Tak więc czy podczas „wibracji bioder” ręka, która jest w hikite najpierw się cofa? Czy od razu wypychana jest w kierunku uderzenia? Może inaczej czy biodra wykonujące wibracje najpierw cofają rękę, czy wypychają do przodu następnie wracając do pozycji wyjściowej.


Nie zastanawialem sie nad tym szczeze mowiac. Jak ja wykonuje choku-zuki to reka leci od razu, takie cofniecie przed wydaje mi sie troche nie naturalne i na pewno traci sie na tym ulamki sekundy w szybkosci techniki.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

To zależy od sytuacji.
Czasem np. obrona daje lekkie wycofanie/skręcenie bodra i wtedy to biodro dokładasz przy kontrze. Zatem jest i cofnięcie ręki wraz z biodrami, i potem ich 'dokręcenie' przynajmniej do poprzedniej pozycji.
Czasem obchodzisz się bez tego, jak np. w tsuki w podstawowych uczniowskich kata, gdzie biodra się nie wycofuje w większości technik, ani go nie 'dokręca'. Z moich eksperiencji wynika, że taka technika jest jednak zazwyczaj słabsza. (Bo wibracji nie potęguje rotacja. :) )

Powoli zaczynam kumac... Chodzi o nieznaczne cofniecie biodra po to by potem ponownie je wlozyc? Jesli tak, to znaczy ze wibracja jest rodzajem rotacji.
A co rozumiesz przez podstawowe kata uczniowskie?
Bo jesli Taikioku + pierwsze Heiany to tam dominuje oi-zuki. "Wibracja" przy tej technice nie jest obecnie nauczana, ale kojarze wykonanie z jak gdyby ruchem bioder do qyaku-zuki tuz przed koncem techniki po to by przy technice wlasciwej (oi) bylo z czego uderzyc - w sensie: by dodac rotacje. Czy to miales na uwadze jako wibracje?

U nas sie tego nie naucza przynajmniej na tym nizszym uczniowskim poziomie wlasnie i mysle ze dlatego, ze jak napisal Koks, jest to wolne.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

Powoli zaczynam kumac... Chodzi o nieznaczne cofniecie biodra po to by potem ponownie je wlozyc? Jesli tak, to znaczy ze wibracja jest rodzajem rotacji.


Dokładnie wibracja jest szczegolnym rodzajem rotacji :!:

Jest rowniez wykorzystywana przy wykonywaniu kombinacji technicznych jedna reka, na przyklad age-uke, gedan-barai ta sama reka, mozna zrobic na dwa sposoby normlanie tak jak sie uczy mlodsze stopnie:

1. Normalnie blok age-uke potem reke sciagamy za szyje przy czym druga wysuwa sie do przodu i asekuruje i robimy normalnie pelne gedan-barai

lub 2

Druga reka nie bierze udzialu przy wykonaniu pozostaje w hikite, a gedan-barai robimy bez tej asekuracji wykorzystujac wibracje bioder, ale to juz jest wyzsza szkola jazdy zeby to zorbic dobrze i zeby ten blok mial sile... Cwicza to przewaznie brazowe i czarne pasy.


Nie wiem Macp czy zauwazylyles jak sensei Knapczyk robi sanbon-zuki?? Wykonujac gyaku-zuki nie wklada biodra do konca, czyli nie dokreca i potem przy oi-zuki nie odkreca tylko wykorzystuje wibrajce przy tej kombinacji. Co nie znaczy jednak, ze wykonanie z pelnym dokreceniem i zamknieciem biodra przy gyaku-zuki jest zle, to jest porostu inne wykonanie tej kombinacji.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

Jest rowniez wykorzystywana przy wykonywaniu kombinacji technicznych jedna reka, na przyklad age-uke, gedan-barai ta sama reka, mozna zrobic na dwa sposoby normlanie tak jak sie uczy mlodsze stopnie:

1. Normalnie blok age-uke potem reke sciagamy za szyje przy czym druga wysuwa sie do przodu i asekuruje i robimy normalnie pelne gedan-barai

lub 2

Druga reka nie bierze udzialu przy wykonaniu pozostaje w hikite, a gedan-barai robimy bez tej asekuracji wykorzystujac wibracje bioder, ale to juz jest wyzsza szkola jazdy zeby to zorbic dobrze i zeby ten blok mial sile... Cwicza to przewaznie brazowe i czarne pasy.


O ile przy technikach pojedynczych nauczania "wibracji" u nas zaniechano, to przy kilkukrotnych technikah jedna reka ruch bioder (i tuowia) jest konieczny.
W punktach 1 i 2 napisales: albo reka druga pomaga albo robi sie wibracje.
Tymczasem rece tu sa IMO nieistotne. Uczniowie mlodsi moga wyciagac druga reke, starsi nie, ale w obu wykonaniach musi byc ta "wibracja".

W przypadku dwoch blokow reka "wykorczna" termin wibracja rozumiem jako krotki ruch bioder jak do zamkniecia by potem miec wieksza sile w bloku przy otwarciu. Oczywiscie przy np. podwojnym gyaku-zuki bedzie analogicznie odwrotnie.

Bardzo dobrze, ze poruszasz temat potrojnego zuki, choc to dobry temat na osobny watek.
Ja np. pozwalam sobie przestawiac stopy (dosuwam je), dzieki czemu mam pelna prace bioder oraz zyskuje to, ze kazde uderzenie z trzech idzie kilka (kilkanascie? :twisted: ) cm dalej niz poprzednie. Ale to nie jest poprawne wykonanie kihon, na egzaminie moglbym nie zdac przez to. Jak wykonac poprawnie ta kombinacje przy tak scislych zalozeniach jak nie poruszanie stop, zamykanie bioder (przeciez i oi i gyaku wykonuje sie z zamknietymi) a jednoczesnie z praca bioder (i chodzi tu raczej o rotacje a nie tylko wibracje - bo to nie ma byc oi-zuki + 2 razy choku-zuki) :?:
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
Jezu, ale naukowo piszecie. Dla mnie on (czyli MACP) pyta po prostu o prawidłowy ruch bioder w czasie wykonywania (kończenia) techniki, jako jej nieodłączny składnik. Inaczej się to robi w zenkutsu, inaczej w kokutsu, inaczej w kiba czy klepsydrze itp. Jak to opowiedzieć? To po prostu odruch po wielu latach treningu, część składowa tego, co robisz. Nawet o tym już się nie myśli, "robi się" samo, to wzmaga siłę ciosu i energię, dzięki temu pracuje zgodnie całe ciało w technice, bo biodra "łączą" pracę rąk, nóg, głowy, całego ciała. Biodra i oddech to moim zdaniem podstawa karate. A jak to wykonać? A bo ja wiem? Samo przychodzi na pewnym etapie, łapiesz koordynację i potem to normalne, oczywiste. Robiąc to nie myślisz o tym, tylko robisz.
No sorry, może niewiele pomogłem...
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

A jak to wykonać ...

I właśnie dlatego uważam, że wibracja nie ma znaczenia. Jedynie rotacja w tym kontekście działa.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
Nieprawda, budoka, jak ktos nie jest nauczony i nie jest to wymagane to nie przyjdzie samo.
Potem ludki robia gyaku zuki nawet bez rotacji - odosobnione przypadki ale zawsze.

Jakies odpowiedzi w/s wykonania potrojnego zuki :?:
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
Co do podtójnego zuki to niedawno zostałem podszkolony.

1. Pierwszy cios korzysta z siły przesunięcia, potężny długi cios.
2. Pierwsze gyaku jest wykonywane w krótkiego szarpnięcia, wibracji bioder.
3. Osttanie podobnie jak punkt 2.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder

Co do podtójnego zuki to niedawno zostałem podszkolony.

1. Pierwszy cios korzysta z siły przesunięcia, potężny długi cios.
2. Pierwsze gyaku jest wykonywane w krótkiego szarpnięcia, wibracji bioder.
3. Osttanie podobnie jak punkt 2.

I tu jest pies pogrzebany. Mała rotacja w pkt 2 i 3 wydaje sie efektywniejsza w tym przypadku. Bo jeśli zdążysz wibrację to i zdążysz rotację. Mozna wtedy też wykorzystać kontynuację ruchu. Ale jeśli tak, to ostatnia ostoja wibracji legnie w gruzach.
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wibracja bioder
Dziwię tym, którzy podważają zasadność wibracji bioder. Przecież to dodatkowa energia kinetyczna jaką dostaje pięść podczas choku zuki.
Zasada jest prosta - pięść z hikite jest przez biodro wyrzucana do przodu (bez żadnych dodatkowych ruchów). Po wyrzuceniu biodro natychmiast wraca do swojego wyjściowego położenia frontalnego. Nie wyobrażam sobie silnego zuki w pozycji hachji dachi bez szybkiej wibracji bioder.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024