Skocz do zawartości


Zdjęcie

OI-ZUKI W TYŁ


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

OI-ZUKI W TYŁ
Wg Nakayamy OI-ZUKI to cios prosty z wypadu. Jest to uderzenie zadane ręką znajdującą się po tej samej stronie ciała, co noga wykroczna. Skuteczne podczas walki w dużym dystansie.
Ok. Tylko jak to się ma do coraz częściej spotykanego OI-ZYKI W TYŁ. Jaki jest cel wykonywania tej świetnej techniki to tyłu? Skąd czerpać energie podczas wykonywania tej techniki? Bo chyba nie z przesunięcia :) Co gorsza widziałem też REN-ZUKI wykonywane do tyłu. Co o tym myślicie? Według mnie to … KISZKA
Pozdro :wink:
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

Co o tym myślicie? Według mnie to … KISZKA

Kiszka po stukroć ...
  • 0

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
Kto TO wymyślił? Bo chyba nie Nishiyama. Nie widziałem tej "techniki" w PZKT.
  • 0

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
...."Dynamiczne Karate" Masatoshi Nakayama, str. 264
pkt G. Ćwicz oi-zuki również w trakcie wykonywania kroku w tył....
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

...."Dynamiczne Karate" Masatoshi Nakayama, str. 264
pkt G. Ćwicz oi-zuki również w trakcie wykonywania kroku w tył....

Nie szkodzi. Nakayama niejednokrotnie jest niekonsekwentny w swoich książkach. Poza tym takie uderzenie ma sens tylko wtedy gdy już nie jesteś w ruchu. A to już wtedy nie jest oizuki. Tak więc oizuki tylko do przodu.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
Z tego co wiem to uczą tego w Funakoshi Shotokan Karate Association.
Różnica między klasycznym oi-zuki a ushiro polega na tym, że energia nie pochodzi z przesunięcia tylko z szybkości wyhamowania i wbicia stopy cofającej w podłoże. Ciężko to wytłumaczyć na forum to trzeba pokazać na przykładzie. Po drugie częśc energii pochodzi z ruchu przeciwnika który niejako wpada na oi-zuki. Trudno to wykonać w walce i trzeba mieć naprawdę idealny timing. no i oczywiście moc ciosu nie jest taka sama. Ushiro jest słabsze.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

...."Dynamiczne Karate" Masatoshi Nakayama, str. 264
pkt G. Ćwicz oi-zuki również w trakcie wykonywania kroku w tył....


Chodzi tu chyba o walory gimnastyczne i prace nad rozwijaniem swojego ciala niz o sktueczna technike :)
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
U mnie ćwiczy się wszystko co jest możliwe do tyłu. I oi zuki i ren zuki....
Wg mnie jest to o wiele trudniejsze do wykonania niż do przodu, ale mój sensei tłuamczy to tak, że trzeba umieć wszystko :P .

Pozdro.

PS. Macp u was też ćwiczycie do tyłu??
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
Nie wiem co dokladnie oznacza "oi-zuki".

Mozna roboczo wymyslac rozne nazwy, bedziemy wiedzieli o co chodzi...
np. "kizami-zuki po przejsciu" ze zmiana nog (nie yori-ashi) - i doprecyzowac, ze nie chodzi o przejscie, staniecie w miejscu i zrobienie kizami, tylko o uderzenie biorace sile z 2 zrodel - przesuniecie + biodra;
albo np. "choku zuki po przejsciu" (na koncu postawa frontalna lub prawie frontalna, z wibracja lub bez - cokolwiek "wibracja" oznacza)

Do czego zmierzam... jesli oi-zuki oznacza "uderzenie jednoimienne(?) biorace sile z przejscia do przodu" to rzeczywiscie nie robi sie go do tylu. Moze autor ksiazki nie chcial wprowadzac nowych nazw - kizami po cofnieciu to inna technika (biodra) a "choku-zuki po cofnieciu" nie brzmi za dobrze. Maybe...

W dalszej czesci postu macp pisze o renzuki... A przeciez i nawet potrojne zuki robi sie w tyl. Kluczowa kwestia we wszystkich przypadkach jest tsuki pierwsze. Na pewno trzeba sie wbic dobrze w ziemie... pozostaje tylko kwestia czy zamkniete biodra sa najlepszym pomyslem (jak w choku i "oi do przodu"). Moze lepiej umowmy sie ze robimy w tych kombinacjach kizami w tyl :?:
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
Jezeli to by było kizami to ok. Energie mozna by czerpać z otwarcia bioder. Problem w tym ze biodra są tu zamknięte...
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

U mnie ćwiczy się wszystko co jest możliwe do tyłu.

Kopniecia do tylu sa ciezkie, ale tez je cwiczymy. :)
  • 0

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

Macp u was też ćwiczycie do tyłu??

Hehehe :D nie
Zdecydowanie odcinamy się od wykonywania tej techniki w naszym klubie. Jeżeli jednak musze ją wykonać (np. seminarium) staram się ją traktować bardziej jako kizami z przejściem w tył. Biodra zostawiam jednak frontalnie tak jak w całej fazie przejścia (co nie oznacza ze technika kizami wraz z otwarciem bioder będzie zdecydowanie mocniejsza). Energię staram się czerpać z mocnego nacisku tylnej stopy w podłoże. Ręka zaczyna wykonywać ruch dopiero w momencie prawidłowego „przyklejenia się do podłoża”. I moim zdaniem jest to jedyne sensowne wykonanie oi zuki w tył. Tylko czy jest to już oi zuki?
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

Kopniecia do tylu sa ciezkie, ale tez je cwiczymy.



:oops: :oops: :oops:

Ale kopnięć to nie....hehe ;) .

Zagalopowałam się troszeczkę w swojej wypowiedzi.

Pozdro.
  • 0

budo_hellrider
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
Oi zuki do przodu wcale nie jest dużo lepsze. :wink: Żeby dać się złapać na tak długaśną technikę to trzeba się słaniać na nogach ze zmęczenia albo zagapić na laski z widowni. :wink:
Nie zjedzcie mnie. :) Pozdrawiam.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
Sorki, jestem lajkonikiem w karate.

Może to jest taka idea jak w boksie, wykonujesz uderzenie w chwili jak się ustabilizujesz po cofnięciu.

ps. a jeśli w ruchu, to ta uderzająca ręka może być zasłoną która dystansuje mnie w jakiś sposób od przeciwnika.
  • 0

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

Oi zuki do przodu wcale nie jest dużo lepsze. :wink: Żeby dać się złapać na tak długaśną technikę to trzeba się słaniać na nogach ze zmęczenia albo zagapić na laski z widowni. :wink: Nie zjedzcie mnie. :) Pozdrawiam.

Jako pojedyncza technika to zapewne masz racje, ale czy widziałeś np. kombinacje mae geri / oi zuki. Wykonujesz markowane lub pełne mae geri następnie wraz z postawieniem stopy uderzasz pięścią. Zamiast mae geri możesz wykonać próbę podcięcia – lub tylko muśnięcia nogi wykrocznej partnera, powodując w ten sposób odwrócenie jego uwagi. Wywołasz u partnera tzw. kyo, ale to już zupełnie inna bajka. :wink:
Pozdrawiam
  • 0

budo_hellrider
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

Wykonujesz markowane lub pełne mae geri następnie wraz z postawieniem stopy uderzasz pięścią.

Tylko to, o ile mnie pamięć nie zawodzi, nazywa się już kizami-zuki. :-)

Może to jest taka idea jak w boksie, wykonujesz uderzenie w chwili jak się ustabilizujesz po cofnięciu.

ps. a jeśli w ruchu, to ta uderzająca ręka może być zasłoną która dystansuje mnie w jakiś sposób od przeciwnika.

Właśnie rozchodzi się o to drugie. :wink:
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ
[quote name="budo_Hellrider"][quote name="budo_macp"]Wykonujesz markowane lub pełne mae geri następnie wraz z postawieniem stopy uderzasz pięścią.[/quote][/quote]
Tylko to, o ile mnie pamięć nie zawodzi, nazywa się już kizami-zuki. :-)
:[/quote]

No wlasnie :) lub mae-geri jun-zuki jak kto woli :wink:
  • 0

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

Tylko to, o ile mnie pamięć nie zawodzi, nazywa się już kizami-zuki. :-)

Jest to na pewno kombinacja mae geri / oi zuki. Bardzo często występuje ona w wymaganiach egzaminacyjnych. Pozdrawiam
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OI-ZUKI W TYŁ

Tylko to, o ile mnie pamięć nie zawodzi, nazywa się już kizami-zuki. :-)

Jest to na pewno kombinacja mae geri / oi zuki. Bardzo często występuje ona w wymaganiach egzaminacyjnych. Pozdrawiam


Oj macp jestes pewien?

kombinacja mae-geri oi-zuki to poprostu: kopiemy mae-geri pelne i potem po kopniecu robimy normalnie oi-zuki w przejsciu. Bynajmniej my tak cwiczylismy pare razy.

a tobie chodzi chyba o to ze rowno z postawieniem nogi po mae-geri uderzamy raka ta sama co noga z przodu bez przejscia, czyli mae-geri chudan i kazami-zuki-jodan badz mae-geri jun-zuki, z taka nazwa tez sie spotkalem.

Fakt jest wymaganiach, bodajze na 3 kyu jak zdawalem to bylo, bo teraz chyba nie ma tego w WSI na ten stopien, ale to jest na bank wtedy mae-geri kizami-zuki-jodan, bo o ile pamietam to tak bylo napisane na kartce z wymaganiami :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024