Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym się różnią te style?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_wereb
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Czym się różnią te style?
Chciałbym zacząć trenować karate. Zastanawiam się między gosoku-ryu a shito-ryu, bo interesuje mnie też kobudo. Może ktoś z was trenuje któryś z tych styli i/lub zna sie na tym i mogłby napisać czym one się różnią itp. Szukałem na forum ale nic nie znalazłem, nie wiem może to dlatego że jestem nowy. Jeśli taki temat już był to sorry - nie bijcie.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym się różnią te style?
Idź na trening do Piotrkowicza (Koncertowa) i do Kozaka (Wałbrzyska lub okolice) i porównaj :D . Sam zobaczysz co Ci lepiej pasuje.

Style różnią się, mimo że mistrzowie się znają i przyjaźnią i mimo, że kiedyś razem ćwiczyli (tzn. Kubota i Demura - w Polsce jest właśnie shito-ryu Demura-ha). Ale to nic dziwnego - shito-ryu jest przekształceniem shuri-te, a gosoku syntezą naha-te i shotokanu. W obu stylach bardzo liczy się szybkość, ale gosoku wygląda na bardziej twarde, mimo, że podstawę nauczania gosoku w Polsce stanowi jednak shotokan.

Oba style to niestety semi-kontakt. Chociaż w gosoku kumite w dojo to raczej light-kontakt. Jak jest w shito nie wiem. Różne są kata. Shito-ryu to kata w wersjach okinawskich, czyli naihanchi, pinan, passai, rohai), gosoku to wersja japońskie (tekki, heian, bassai, meikyo) i własne kata Kuboty, stanowiące jak się wydaje wariacje kata okinawskich opracowane przez Kubotę, lub całkowicie jego pomysły. Swoją drogą świetne, choć do żadnego jeszcze nie widziałem pełnego bunkai.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym się różnią te style?

...shito-ryu jest przekształceniem shuri-te, a gosoku syntezą naha-te i shotokanu. W obu stylach bardzo liczy się szybkość, ale gosoku wygląda na bardziej twarde, ...

8O Chyba nie do końca mogę się zgodzić...
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym się różnią te style?

Idź na trening do Piotrkowicza (Koncertowa) i do Kozaka (Wałbrzyska lub okolice) i porównaj :D . Sam zobaczysz co Ci lepiej pasuje.

O samych stylach niestety nie wypowiem się, bo nie znam tych kombinacji, aczkolwiek jeśli chodzi o sprawdzanie nowych styli, czy nowych treningów, to nie zapominajmy , że pójście na jeden-dwa treningi nie da nam pełnego obrazu na temat danej sztuki walki, przez co możemy ją błędnie ocenić.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym się różnią te style?
Sanjuro Yojimbo:
Historia shito-ryu jest np tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , choć trening shotokanu w czasie studiów Demury został tu niemal ominięty. Mój błąd powinienem tu wskazać i naha-te jako źródło. Tym bardziej widać pokrewieństwo shito- i gosoku-ryu. Podobne źródła, choć różny okres powstania i inna "kolejność źródeł", shorin- i naha-te, i naha-te i shotokan (będący przekształceniem shuri-te, mówimy tu o latach 40 i 50 20 w.)

Co do twardości, to subiektywna ocena. Miałem jedynie kilkukrotnie kontakt z shito-ryu w Polsce, mogę się mylić. Nikt w końcu nie jest wszechwiedzący, tym bardziej ja :cry:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym się różnią te style?
Ani ja.

O to 'naha-te' mi głównie chodziło.
Co do twardości to faktycznie kwestia subiektywnej oceny, no i pewnie konkretnego sensei, czy nawet danego ucznia (oba style pozostawiają tu chyba sporo dowolności, czy komuś bardziej odpowiada uwypuklanie aspektu twardości, czy też przeciwnie...)

Wszystko ładnie wyjaśniłeś. Nie mam już nic do dodania.
Pozdrawiam. :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024