Który system(...)nóż ?
Napisano Ponad rok temu
z góry dzięki za odpowiedź!
Napisano Ponad rok temu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
a tak przy okazji: paproch, crafty uczyl noza, czy tylko rece vs noz?
pozdro
Napisano Ponad rok temu
Pozdro
Napisano Ponad rok temu
Pytanko do Paprocha i Kenjiro: Skupiacie się na nożu, czy robicie go min.? Wydawało mi się, że w Polsce nikt nie robi FMA typowo pod kątem noża.
Nawiązując poniekąd do tego tematu chciałbym prosić dodatkowo o opinię co sądzicie o adaptowaniu szermierki do walki nożem.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
U nas nóż był w mniejszości. Bo boksu dużo, grapplingu i pałek. Nóż na czwartym miejscu...
Napisano Ponad rok temu
Chodzi o współczesną sportową czy historyczną?
Napisano Ponad rok temu
Apropos szermierki
Chodzi o współczesną sportową czy historyczną?
No właśnie daleko mi do bycia specjalistą w dziedzinie szermierki i stąd moje pytanie. Którą Waszym zdaniem można zadaptować i czy konieczne są duże modyfikacje? Sparowałem przez pewien czas dosyć dużo na szpady aby zaznajomić się z taką bronią ale bez szerszej wiedzy teoretycznej. Czy szermierka historyczna ma jakieś specjalne podejście do noża czy wszystko co robicie jest poprostu przełożeniem ze szpady, szabli..,?
Może jeszcze inaczej zadając pytanie: Czy waszym zdaniem szermierke można traktować jako podstawę do noża i opierać na niej naukę posługiwania się nożem?
Chcę wzbogacić swoją wiedzę z noża i pouczyć się od pewnej osoby jak to wygląda z punktu szermierki. Proszę o wasze opinie ponieważ nie chcę bezkrytycznie łykać wszystkiego "jak młody pelikan".
Pytanie wrzucam do zapytania o style FMA bo zalezy mi na opiniach osób które robia nóż opierając się przede wszystkim o FMA.
Napisano Ponad rok temu
Przeciw łączeniu z FMA
1. W tych traktatach nóż to tzw. puginał nerkowy - dośc długi, wąski, krawędzie mają małe zdolności tnące. Techniki to prawie wyłącznie pchnięcia, ale są też perełki np: dźwignie (sic!) przy urzyciu noża
2. Traktaty są trudne do interpretacji - poprostu rebusy dla wytrwałych - zresztą jest odpowiednie podforum
Za łączeniem
1. Wspólna geneza. Są dowody na to że w FMA przetrwały techniki z europejskiego kręgu kuturowego (np:trawersy i przekroki w szermierce europejskiej przy odrobienie dynamiki działają i wyglądają podobnie do "pracy nóg po trójkącie")
2. Warto popularyzowa europejskie sztuki walki i ratowac je od zaginięcia
3. Niektóe techniki są naprawde fajne, wyglądają jak żywcem wyjęte ze starych filmów kung-fu) a nie ma tu mowy o mistyfikacji
Napisano Ponad rok temu
Temat szermierki jest mi ostatnio bliski. Sparuję raz w tygodniu ze szpadzistą. Uważam, że jest to bardzo dobry sposób na praktyczną naukę walki nożem.
Po walkach na kije w FMA miałem odruch atakowania korpusu i głowy przeciwnika, tylko dlatego że te części ciała były punktowane przez sędziów. Ale gdy weźmiesz do ręki nóż to okazuje się, że żeby "przeżyć" nie możesz podejść za blisko do przeciwnika a to oznacza atak tylko na dłonie i przedramiona. Niby prawda powszechnie znana, ale nawyki walk sportowych są mocniejsze. Dlatego pierwsze walki ze szpadzistą były lekcją pokory, każda moja próba ataku np. na głowę kończyła się szybszą kontrą na moje przedramie lub dłoń, przy minimalnym ruchu ze strony szpadzisty. Gdy przelożymy to na nóż, to jest to bardzo dobry sposób nauki.
Każda grupa FMA powinna raz na jakiś czas albo regularnie, walczyć z szermierzem, szpadzistą lub szablistą.
Pozdrawiam
Napisano Ponad rok temu
Słuszna postawa.
Jak mi sie wydaję, że juz taki dobry jestem to idę własnie do szermierzy nabrać pokory! "Z kaszą mnie nie jedzą" ale juz taki błyskotliwy nie jestem jak sie okazuje :?
I starcza mi na jakis czas.
Napisano Ponad rok temu
Ros, własnie o zachowania typowego szermierza widziane przez kogoś cwiczącego FMA mi chodziło. Po moich sparingach na szpady wyciągnołem podobne wnioski. Ja jednak nie sparowałem z typowym szermierzem. Powiedz mi, prosze czy jego sposób walki różni się w przypadku gdy walczy szpadą, szablą itp od sposobu walki nożem. Czy to co robi nożem jest czystym przełożeniem jego podstawowej broni, czy też wygląda to zupełnie inaczej? (dalej próbuję dociec na ile sama szermierka może być dobrą bazą do skutecznej walki nożem :-) )
I wracając do FMA jeszcze jedno pytanie do tych którzy mieli przyjemność zetknąć się z Sayoc Kali i innymi FMA. Sayoc Kali, z tego co czytałem, uważany jestprzez wielu, za najlepszy system do nauki noża. Czy dlatego, że jest pod tym względem najbardziej rozbudowanym stylem czy może posiada założenia wyróżniające go od innych FMA w podejściu do walki nożem???
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Tomek w Warszawie laczy wiele systemow - Sayoc, Floro, de Alba i cos tam jeszcze.
Pozdro
Napisano Ponad rok temu
walka na noze to wiecej taktyki niz techniki/sparringu. psychologia konfliktu, wiedza na temat fizjologii czlowieka (np. odruchow warunkowych/bezwarunkowych), znajomosc anatomii (podstawowa) itd. niewielu ludzi uczy walki nozem (wielu twierdzi, ze uczy, co niekoniecznie jest prawda).
sayoc cwiczylem stosunkowo niedlugo. klada nacisk na najwazniejszy miesien nozownika - mozg i wlasciwy "mindset". jezeli ktos sie nastawia tylko na noz, to sayoc cwiczyc warto. oczywiscie do "realnej" wiedzy zostanie sie dopuszczonym po latach treningu i paru tys. $$$
pozdro
ps. paproch, dlatego pytalem czy crafty uczyl noza, bo z tego co wiem to jest dosyc wybredny jezeli chodzi o studentow (chetnie uczy obrony itp, ale nie jak sprawnie zabic).
Napisano Ponad rok temu
o ile o nadmorskim ośrodku słyszy się pozytywy, to w warszawie jest tak średnio...
sporo osób ma wątpliwości co do tego ile ma to wspólnego z fma a ile jest po prostu swobodną fantazją trenera - który owszem jest ok - ale...
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Tommy Carruthers
- Ponad rok temu
-
atienza kali mass attack
- Ponad rok temu
-
Seminarium szkoleniowe Modern Arnis w Lublinie.
- Ponad rok temu
-
pekiti tirsia (Tuhon Gaje)
- Ponad rok temu
-
WIELKA PROŚBA! Wroclawska Sekcja Doce Pares
- Ponad rok temu
-
20/11 gathering of the pack
- Ponad rok temu
-
Amez wady i zalety (dla używających)
- Ponad rok temu
-
artykul odkrywcy z profesjonalnym komentarzem :)))
- Ponad rok temu
-
ISW Sando
- Ponad rok temu
-
Letni oboz Modern Arnis w Wegierskiej Gorce 2005
- Ponad rok temu