Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawdziwa historia polskiego aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Prawdziwa historia polskiego aikido
Jest to topik w ktorym zapraszam do wspomnien uczestnikow wydarzen prehistorycznych w polskim aikido. Celem jest stworzenie PRAWDZIWEJ, BEZSTRONNEJ historii, ktorej nie bedzie mozna podwazyc. Licza sie fakty ktore w kazdej chwili mozna bedzie zwerifkowac.

Zyja jeszcze ludzie ktorzy w tym osobiscie uczestniczyli. Np. ich uczniowie maja szanse przeprowadzic z nimi wywiad i go tutaj opublikowac.

Jesli wszystko potoczy sie zgodnie z oczekiwaniami, osobiscie postaram sie nawiazac kontakt z Witkiem Kirmielem, ktory ponoc wznowil treningi aikido, choc szczegolow nie znam.

Wszelkie prawa publikacji, rozpowszechniania itd... tego wielkopomnego dziela sa scisle zastrzezone ofkorse. :)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
poniżej przedstawiam moją wizję obiektywnych faktów. trochę w pośpiechu więc mogą być literówy i pomyłki w datach - chodzi mi o formę.

Aikido Aikikai we Wrocławiu

Instruktorzy (kolejność przypadkowa):

Andrzej Ciewiertnia 3 dan
Andrzej Sobolewski 4 dan
Janusz Pyrcz 3 dan
Renata Bohdanowicz 3 dan
Piotr Masztalerz 3 dan
Jacek Kochaniec 2 dan
Zbigniew Dudzic 2 dan
Dariusz Machalski 2 dan
Krzysztof Jędras 1 Dan
Anna Jędruch 1 dan
Dariusz Mazurczak 2 dan
Janusz Stańko
Krzysztof Świercz
Andrzej Lisik 1 dan

Krótka historia Aikido Aikikai we Wrocławiu:
1979 – początki Aikido we Wrocławiu
zajęcia przy ul. Gwarnej
1983 – jeden ze stażu z M. Osińskim
1984 – Ichimura Sensei we Wrocławiu
1985 – K. Świercz wprowadza Aikido jako przedmiot wychowania fiz. na Wrocławskiej Politechnice (zajęcia prowadzone do dziś)
- zajęcia w hali judo przy ul. Zielińskiego(do dziś)
1985 – pierwsza wizyta D. Brunnera sensei’a.
1990 – powstaje PFA, A. Sobolewski zostaje prezesem.
- staż z Kanetsuka sensei
1991
- staż z Kanetsuka sensei
1992 – staż z Iwamoto sensei
1993 – Y. Ando przez miesiąc we Wrocławiu
- Dni Japonii – pokazy nauczycieli Hombu – Ichihashi, Miyamoto sensei
1997 – powstaje Wrocławska Sekcja Aikido
1999 - D. Brunner Sensei nadaje nazwę Wrocławskim dojo – Sen Nen Sugi Aikidojo
2000 – staż z Sugawara sensei
2001 – powstaje Centrum Aikido Psie Pole
2002 – zajęcia w dojo przy ul. Mickiewicza
2004 – Sen Nen Sugi zostaje przyjęte do Birankai International
2005 – Staż z G. Valibouse Shihan i Ch. Mooney shihan
- Aikido jako przedmiot wych. fiz. Na Uniwersytecie Wrocławskim.
Staże z D. Brunner sensei:
regularnie od 1985 roku, najczęściej 2 weekendowe staże rocznie + od 1989 roku tygodniowa letnia szkola
obozy:
1989 – 1991 – Piłka w Puszczy Noteckiej
- Antonin
-1995 - Krzyż
1997- 2005 – Mrówki koło Wilczyca.



Powyższe informacje obejmują nurt Aikikai we Wrocławiu. Musze przyznać, że w połowie lat 80- tych istniała mała grupa prowadzona przez jednego ze studentów pana Sapieli z J. Góry. Nie mieliśmy nigdy kontaktu.
Poza tym prężnie działa sekcja T. Kuszewicza (Pua) oraz grupa związana z Robertem Mirek ze Szczecina. Na te tematy się nie wypowiadam bo się nie znam.
info na podstawie Kroniki sekcji i pamięci własnej
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
A co to , lenistwo feryjne dopadło?
Na stażu we Wrocławiu w 1983 , wedrując z M. Osińskim i A. Sobolewskim po parku , objadałem się buczyną . Ale miałem potem trening.....
Szkoda ,że to już tak dawno. Człowiek byl młody i piękny . Teraz jest piękny.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido

A co to , lenistwo feryjne dopadło?

Soma, ty jestes jednym z niewielu ktorzy moga napisac cos historycznie prawdziwego. Nie wahaj sie ani na chwile, pisz smialo. Wiesz, z wiekiem traci sie pamiec a i upiekszen przybywa w astronomicznym tempie :lol:
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
Hej Pmasz-u , nie umieściłeś "rzezni egzaminacyjnej " w 1988. :wink:
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido

A co to , lenistwo feryjne dopadło?

Soma, ty jestes jednym z niewielu ktorzy moga napisac cos historycznie prawdziwego. Nie wahaj sie ani na chwile, pisz smialo. Wiesz, z wiekiem traci sie pamiec a i upiekszen przybywa w astronomicznym tempie :lol:

I w ten sposób awansowałem do drużyny " aikidocus dinozaurus" . Ach , te zamierzchłe czasy . Muszę sprawdzić czy nie porosłem pleśnią. :lol:
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido

2005 – Staż z G. Valibouse Shihan i Ch. Mooney shihan
- Aikido jako przedmiot wych. fiz. Na Uniwersytecie Wrocławskim.
Staże z D. Brunner sensei:

Ja bardzo przepraszam, ze sie odzywam ze sfer zycia grobowego, ale mam w indeksie zaliczenie wf na Uniwersytecie Wroclawskim w temacie aikido i nie byl to bynajmniej rok 2005. Niestety, indeksu mego zabytkowego nie mam przy sobie, ale staz z okazji Dni Japonii pamietam bom uczestniczyl, a w tamtym okresie dzialalo juz cialo zwane Akademicka Seksja Aikido UWr. Zajecia odbywaly sie na Polibudzie (ul. Chelmonskiego bodaj) pod Krzyskiem Swierczem a wladze Studium WF Uniwerku jak najbardziej je uznawaly do zaliczenia. Byc moze w roku 2005 dzialalnosc ta przybrala bardziej sformalizmowane formy, niemniej jednak poczatku aikido na UWr nalezy upatrywac w nieco bardziej zamierzchlej przeszlosci (wiecej szczegolow u Arka Pindrala, doktora juz byc moze :) )

APAS (ciagle probujacy zmartwychwstac
  • 0

budo_erykm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chrzelice - Sakura no Yama So-Honbu Dojo
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido

Jest to topik w ktorym zapraszam do wspomnien uczestnikow wydarzen prehistorycznych w polskim aikido. Celem jest stworzenie PRAWDZIWEJ, BEZSTRONNEJ historii, ktorej nie bedzie mozna podwazyc. Licza sie fakty ktore w kazdej chwili mozna bedzie zwerifkowac.
Zyja jeszcze ludzie ktorzy w tym osobiscie uczestniczyli.


No fakt, jeszcze niektórzy żyją.... :)

Co do historii aikido w Polsce to mogę tylko dodać, że na opolszczyźnie aikido zadomowiło się na dobre pod koniec 1986 roku. Inicjatorem był Robert Krac, ówczesnie mój asystent w pierwszej sekcji jujutsu w Opolu (powstała dokładnie 8.01.1985). Razem z Robertem ćwiczył wtedy u mnie Marek Żywica, Krzysztof Górnicki i wielu innych.
Natomiast wcześniej Robert ćwiczył już karate a w 1985 roku zaczynał aikido.
Najwcześniej jednak chyba kontakt z aikido (w tym przypadku z Marianem Osińskim ze Szczecina) miał Tadeusz Joniak ze Strzelec Opolskich. Mógł to być przełom 1984/85. Tadeusz prowadził wtedy Dyskusyjny Klub Wschodnich Sztuk Walk w Strzelcach Opolskich.
Osobiście uczestniczyłem wtedy w spotkaniach m.in. z Marianem Osińskim.
Razem z nim przyjeżdżali wtedy do Opola m.in. Bogdan Strachowski i Zenek Kokowski.
Były to naprawdę dobre czasy... a i wspomnienia są super !!

To tyle tak na szybko... więcej po przejrzeniu moich materiałów w prywatnym archiwum...

Niemniej pozdrawiam wszystkich serdecznie
:D
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
Hej Eryś.
Ach te rowerki. Jeszcze mi się śnią po nocach. :cry:
Pozdrawiam
  • 0

budo_erykm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chrzelice - Sakura no Yama So-Honbu Dojo
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
He..he... witam!
Co tam sny... ważne, że wykonałeś piękne ukemi... :)
I co najważniejsze, nie było demolki w korytarzu... :roll:
jakby co, zajrzyj na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] może zdecydujesz się na kontunuację ??
Równowaga byłaby w sam raz do wykonywania piruetów "mono tai-sabaki" !
hihii

pozdrawiam
  • 0

budo_gryzzly
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
Korzystając z nieco starszego topicu ...
ŁÓDŹ
Lata mi się mylą ale to było daaawno temu (klikanaście) :D
Pierwsze pamiętne zajęcia pod czujnym okiem Maćka Lisowskiego na ul. Wspólnej,
później działało sporo sekcji duża część wyszła spod ręki Maćka właśnie :)
bo się ludziska podzielili, ale przy okazji pozdro dla Anki, Andrzeja, Mrozka, Bestii ... i .. (dalej to skleroza) :D
Teraz zamierzam sobie odnowić pamięć moich mięśni więc też poszukuję starej wiary,
może da się potrenować z kimś komu się jeszcze to nie znudziło i pozwalają obowiązki rodzinne ;)

Pozdro
Piotr
  • 0

budo_toudee
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
Chociaż temat już trochę "prehistoryczny" jak polskie Aikido :D ale chciałbym dorzucić swoje trzy grosze.
Z tego co pamiętam to chyba w 1985 roku trafiłem na Gwarną we Wrocku.
Co mnie tam zaciągnęło nie wiem.
Impulsem był jeśli dobrze pamiętam pewien "teledysk" zwiastun filmu (nie pamiętam tytułu)na którym pewien gościu o skośnych oczach bez najmniejszego wysiłku rozrzucił wokół siebie kilku napastników.
Był to okres poszukiwania przeze mnie miejsca do wyżycia się, chociaż byłem już wtedy 21 letnim młodzieńcem.
Więc trafiłem na Gwarną i zostałem przez niemal 2 lata po "troskliwą" opieką Janusza Pyrcza (pozdrawiam serdecznie). Czas ten wypełniły treningi, staże w Szczecinie u Mariana Osińskiego - oj te nocne podróże pociągnie z Wrocka do Szczecina.
Potem losy rzuciły mnie do Warszawy - pamiętam jak rozmawiałem z Januszem o tym, jak potoczy się moje dalsze życie - takie Polaków rozmowy.
Niestety nie było czasu na systematyczne treningi u Romana Hoffmana.
Trochę poturlaliśmy się po macie z Arturem Kaczmarkiem z Wałbrzycha.
Potem życie rzuciło mnie do Kalisza i tam związałem się z Ju Jitsu i tam mam do dziś.
Po dłuższej przerwie wracam teraz do zajęć (może z czasem wróci forma i umiejętności umożliwiające próbe zdania na 2 Dan) i pomimo upływu lat nadal niezmiennie ciągnie mnie do wszystkiego co wiąze się z pojęciem Aiki.
To tyle - wprawdzie o historii wrocławskiego Aikido było niewiele, więcej o mnie ale cóż chiałem w ten sposób podziękować mojemu Sensei Januszowi Pyrczowi za zaszczepienie we mnie "tego czegoś" co nie daje mi spokojnie usiedzieć na t... do dzisiejszego dnia.
  • 0

budo_toudee
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
Właśnie dzisiaj sięgnąłem po kilka wydawnictw z okresu mojej aktywności w Aikido
Broszury wydawane własnym sumptem na podstawie napisanych na maszynie tekstów:
- Biutetyn Aikido 2/87 wydany przez Aikikai Polska,
- "Aikido" Kisshomaru Uyeshiba wydane przez SOMA
- Historia Aikido w Polsce wyd. SOMA
- "KI" Koichi Tohei - ile się nabiegałem aby znaleźć miejsce w któym mógłbym skserować tę książke...

To były czasy... każdą z tych pozycji chłonęło się jednym tchem jak najlepsze powieści sensacyjne.
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido

Najwcześniej jednak chyba kontakt z aikido (w tym przypadku z Marianem Osińskim ze Szczecina) miał Tadeusz Joniak ze Strzelec Opolskich.


Bylo takie seminarium likendowe na Gorze Sw Anny A bylo to kiedy Ostatni Cesarz dostal Oskara.. pamietam bo ogladalismy na video pokaz "przedpremierowy" i to bylo w czasach emula.
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
Wałbrzyski Klub Aikido jest jednym z najstarszych w Polsce. Nasze tradycje sięgają roku 1976, kiedy to Ryszard Bębeniec otworzył pierwszą sekcję aikido w Wałbrzychu.

Odbyło się to dzięki współpracy z SOMA (Stoczniowym Ośrodkiem Metodyki Aikido) prowadzonym przez Mariana Osińskiego. Wśród pierwszych osób tworzących tę sekcje byli między innymi: Roman Hoffmann (obecnie 5 dan aikido aikikai - założyciel i prowadzący Centrum Aikido Aikikai w Warszawie), Elżbieta Filipek, Zbigniew Kozera i Cichosław Delinger. Właśnie te osoby, po uzyskaniu uprawnień instruktorskich, byli kolejnymi prowadzacymi instruktorami w naszym klubie.
  • 0

budo_wia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 193 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
W skrócie historię Aikido na Sądecczyźnie opisują Magdalena i Dariusz Łęczyccy (obecnie PSA) na swojej stronie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kukicha
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdziwa historia polskiego aikido
A ja zaczynałam na Gwarnej u Janusza - charyzmatycznego sempaia w 1987. Ludzie byli świetni i sala z lustrami... Potem wyrzucili nas na Zielińskiego - tam przynajmniej sufit był wyżej (to można było poszaleć z bokenem czy jo :wink: . Chyba dobrze pamiętam?) Czasem mieliśmy tam zajęcia z Markiem - to był jego rewir. Byłam też na stażu w Szczecinku (chyba z M.Osińskim...)
Od tamtych czasów nie miałam z aikido kontaktu, ale nigdy nie zapomnę tej "przygody" z aikido. Arigato gozaj maśta!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024