Skocz do zawartości


Zdjęcie

01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_doncam
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
01 stycznia 2006 roku minie 30 lat od powstania pierwszej sekcji aikido w Szczecinie. Z tej okazji na stronie PUA można znaleźć krótką historię początków Aikido w Polsce napisaną na podstawie Wikipedii oraz czasopism z tamtych lat. Dostępna jest również galeria ze starymi fotografiami z pierwszych staży i treningów oraz artykuły z gazet. Serdecznie zapraszam.

http://www.aikido-wysocki.com
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Nie przypuszczałem że mistrzowie G. Walter i G. Filippini reprezentowali aikido Kobayashi :lol:
  • 0

budo_doncam
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!

Nie przypuszczałem że mistrzowie G. Walter i G. Filippini reprezentowali aikido Kobayashi :lol:


Nie będę polemizował ale proponuję zajrzeć do magazynu "SAMURAJ" nr 1(10)'97 str.7 artukuł "Aikido w Polsce" autorstwa Michała Śliwki (opracowano na podstawie materiałów PFA). I to by było na tyle.
Uśmieszek można sobie podarować.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Doncan cieszę się, że wierzysz w slowo pisane ale jest też taka przypowieść: na płocie było napisane "DUPA" jeden chciał pogłaskać i mu drzazga weszła :) :wink:

To tak a propos podpierania się tekstami z "czasopism" :wink:



wingman (na tropie GTW)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
ja uprzedzę rzeź jaka sie szykuje:
- to stronniczy, nieobiektywny tekst oparty na niewiarygodnym źródle.
1. opisuje tylko historię początków i pua - czyli nawet juz nie całego przekazu HK w polsce a co dopiero aikido ogólnie.
2. Pan Śliwa nie ma nic wspólnego z aikido - z aikijitsu podobno tak i był jak i jego pismo przez lata związany z JW sensei i pua - wiec nie wymagaj wiarygodności.
3. na ostatnie zdanie o jedynym aktywnym instr. conajmniej kolega Soma mogłby sie obrazić...
moja propozycja to na bazie informacji jakie mają starzy forumowicze stworzenie Prawdziwej Historii Aikido w Polsce - opartej na datach - powstania sekcji, nazwiska prezesów i takich tam. powstania federacji i ich rozpady. to by było ciekawe....
Grono fachowców moze to zbierać i np rraz na tydzien publikować co juz mamy. czasu duzo - mamy rok.
co wy na to?
lepiej tak spożytkowac energir niz sie klucic o baby i ulice...
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
cytując sam siebie:
. Pan Śliwa nie ma nic wspólnego z aikido - z aikijitsu podobno tak i był jak i jego pismo przez lata związany z JW sensei i pua - wiec nie wymagaj wiarygodności.
oczywiście chodziło mi o wymaganie szerszego spojrzenia - text jest zbiorem faktów ale tylko czesci faktów istniejących.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
nie zapominaj jednak pmasz, ze- jak pisal klasyk- to, co jest faktem- fakt- jest istnieniem stanow rzeczy. istnienie i nieistnienie stanow rzeczy jest rzeczywistoscia.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Filippini miał z H.K. tyle wspólnego że raz go widział na oczy, ale to i tak więcej niż bogu ducha winny Walter :lol: który bardzo możliwe że wogóle nie słyszał o istnieniu takowego. Skoro pan Śliwka wypisuje publicznie takie głupoty to tylko dowód że nie ma o tym bladego pojęcia. Aikido sensei Filippini w niczym nie nawiązywało do szkoły HK czego dowodem mogą być jego "czerwone książeczki" tzw "paszporty" :wink: zawierające wymagania egzaminacyjne, pozwalające rozeznac sie w tej kwestii

Uśmieszek można sobie podarować.


... w żadnym wypadku :)
  • 0

budo_doncam
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!

ja uprzedzę rzeź jaka sie szykuje:
- to stronniczy, nieobiektywny tekst oparty na niewiarygodnym źródle.
1. opisuje tylko historię początków i pua - czyli nawet juz nie całego przekazu HK w polsce a co dopiero aikido ogólnie.
2. Pan Śliwa nie ma nic wspólnego z aikido - z aikijitsu podobno tak i był jak i jego pismo przez lata związany z JW sensei i pua - wiec nie wymagaj wiarygodności.
3. na ostatnie zdanie o jedynym aktywnym instr. conajmniej kolega Soma mogłby sie obrazić...
moja propozycja to na bazie informacji jakie mają starzy forumowicze stworzenie Prawdziwej Historii Aikido w Polsce - opartej na datach - powstania sekcji, nazwiska prezesów i takich tam. powstania federacji i ich rozpady. to by było ciekawe....
Grono fachowców moze to zbierać i np rraz na tydzien publikować co juz mamy. czasu duzo - mamy rok.
co wy na to?
lepiej tak spożytkowac energir niz sie klucic o baby i ulice...


Jak widać burzę można bardzo łatwo rozpętać jak tylko trafi się na niewłaściwy grunt.

ad. 1 wyraźnie zaznaczyłem że jest to krótka historia początków aikido a nie wielostronnicowa encyklopednia - celem było podkreślenie rocznicy a nie wszystkich wydarzeń które miały miejsce na przestrzeni 30 lat

ad. 2 tekst weryfikowany był przez JW sensei i nie miał zbyt wielu zastrzeżeń - co do Pana Śliwy nie będę się wypowiadał bo jak to mówią "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia"

ad. 3 co do tego że sensei Wysocki od 30 lat czynnie uprawia aikido nikt chyba nie wątpi. tekst oparty jest na istnieniu pierwszej sekcji która przetrwała i jest on, niestety czy się to komuś podoba czy nie, jedynym ćwiczącym i nauczającym który robi to od samego początku.

i tak na koniec :

" ........ To jest moja historia aikido. Myślę, że każdy z wiodących mistrzów w kraju ma swoją własną, fascynującą historię, swoje własne wspomnienia z przed ponad 20 lat. Z oczywistych względów nie mam kompetencji do jej przedstawienia, chyląc czoło przed pracą innych liderów w rozwój aikido w Polsce"

"Aikido - Zasady i Techniki" - Jacek Wysocki, 2005
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
RESUMUJAC:

na stronie PUA można znaleźć krótką historię początków Aikido w Polsce , która tak naprawdę jest tylko historyjką Doncama
nie napisaną na podstawie Wikipedii oraz czasopism z tamtych lat, a jedynie
przez pana Śliwke, który niewiele ma wspólnego z aikido
nie mniej jednak tekst był weryfikowany był przez JW sensei i ten nie miał zbyt wielu zastrzeżeń , a co do jego małowiarygodności to nie powinno to nikogo bulwersować bo przeciez każdy z ma swoją własną, fascynującą historię, swoje własne wspomnienia z przed ponad 20 lat. :lol:

tak trzymac!!!
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!

01 stycznia 2006 roku minie 30 lat od powstania pierwszej sekcji aikido w Szczecinie.


Zgodnie ze skryptem "Podstawowa Teoria Aikido" autorstwa M. Osinkiego (prekursora Aikido w Polsce) a wydanym w roku 1981
i
skryptem "Historia Aikido w Polsce" autorstwa G. Borowskiej, E. Głowinskiego i M. Ptaszynskiej a wydanym w 1985 roku
nie 1 a 3 stycznia 1976 roku zaczela dzialalnosc pierwsza sekcja Aikido w Polsce przy TKKF "Orkan"
:P :P :P :P
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Pierwszy skrypt jest oczywiscie autorstwa M. Osinskiego..literowka sie wkradla... :?
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Popieram pomysł Pmasza. Myślę, że fajnie by było, gdyby starsi stażem forumowicze, którzy pamiętają jeszcze jak hartowała się stal, wykorzystali swoje wspomnienia i przybliżyli młodszym romantyczne, pionierskie czasy polskiego Aikido.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!

Popieram pomysł Pmasza. Myślę, że fajnie by było, gdyby starsi stażem forumowicze, którzy pamiętają jeszcze jak hartowała się stal, wykorzystali swoje wspomnienia i przybliżyli młodszym romantyczne, pionierskie czasy polskiego Aikido.


Nawet jest do tego specjalne miejsce
Prawdziwa historia polskiego aikido
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Szczepan weź nie rób sobie jaj zmień ten temat i post wstępny. Bo to juz na prawdę o tragifarsę zakrawa. Niczym książki pisane w ZSRR o drugiej wojnie światowej.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
czemu?
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Jak czytam, szczególnie tu u nas w dziale, albo jak czytam w ogóle, że coś ma byc prawdziwe i niepodważalne to mam nieodmienne skojarzenia z dogmatami wiary.
A jak jeszcze czytam że spośród tylu opini ilu uczestników, albo co najmniej więcej, ma się wyłonić obiektywny obraz, to mam przed oczami wyroki sądów, w których sędziowie co róź zdania odrębne zgłaszają.
I po prostu mnie to śmieszy. Ale ja tylko aikidocki chłystek jestem, co ja tam moge wiedzieć.
Z wyrazami szacunku z okazji Nowego Roku.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Jadę sobie przed Sylwestrem z pracy, prędkość dopuszczalna - 40 km/h. Ja robię jakoś 60 - 70 na godzinę. Nagle zza krzaków wyskakuje przedstawiciel naszej kochanej drogówki i machając lizakiem, każe mi zjechać na pobocze. Z uśmiechem na twarzy infromuje mnie o ile to przekroczyłem dopuszczalny limit kilometrów, kontroluje moje dokumenty i .... zauważa potężny napis "AIKIDO" na szybie mojego samochodu. Okazuje się, że on miał kiedyś (roczny) kontakt z aikido. I to u M. Osińskiego, w latach poźno siedemdziesiątych. Facet zapomniał o mandacie, wymieniliśmy poglądy na temat aikido właśnie oraz życzenia noworoczne. Tak mi się skojarzyło z 30-leciem.... Miłe, prawda?
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!
Hehehehehehe a mówią że Aikido nieskuteczne jest :)
Następnym razem zdejmij nogę z gazu.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 01.01.1976 - 01.01.2006 czyli 30 lat Polskiego Aikido !!!

czemu?


Jak tu pisać obiektywnie jak niektóre rozłamy następowały w wyniku wewnętrznych konfliktów (np. PFA/PSA) i dla obu zwaśnionych stron obiektywna historia wygląda inaczej.
Spotkałem się tęż z przypadkami w których dla podtrzymania dobrych relacji, celowo nie ujawnia się wszystkich faktów.
Jakoś tego nie widze. ;)

Garry (który często załuje, że niektóre smaczki niestety musi zachować dla siebie :) )
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024