Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
Przez ostatni rok mam okazje cwiczyc codziennie bron, powiedzmy jakies 1.5 godziny. Zawsze zaczynam trening 20-30 minutami z bronia. Nie sa to moze zbyt wyrafinowane aplikacje, raczej, duzo podstaw --- suburi, i troche kumi tachi czyli cwiczenia w parach. Cwiczymy glownie system broni Kanai sensei, oraz troche z tego co uczy Chiba sensei i Sugano sensei.

Kanai sensei rozwinal system cwiczania bronia, ktory charakteryzuje sie duza surowoscia, prostota, brak jest showmenstwa czy taniego efekciarstwa.
Jest on zbudowany tak, ze np to co nauczyles sie w pierwszym suburi, uzywasz w suburi numer dwa...itd....

Nie ma w zadnym razie bezposredniego przekladania technik recznych na formy z bronia czy odwrotnie. Kiedys zapytalem o to senseia, na co mi odrzekl, ze przeciez ciecie mieczem to zupelnie cos innego niz nasladowanie ciecia przez przelozenie to na technike reczna. Po zastanowieniu sie, musialem mu przyznac racje. Faktycznie mechanika ruchu jest inna. Nie mam zamiaru tu opisywac szczegolow technik, wystarczy powiedziec, ze bron cwiczymy niejako rownolegle do technik recznych.

Robiac te cwiczenia, staram sie jak najwierniej odtworzyc nie tylko strone fizyczna, ale rowniez sam duch czy atmosfere cwiczenia jaka tworzyl sensei. Oznacza to poddanie sie formom, pozwolenie na to, aby zrozumienie przyszlo z cwiczenia fizycznego, z form, a nie z wlasnych fantazji opartych na lekturach czy filmach.

Z drugiej strony, cwiczylem u wielu instruktorow, ktorzy uparcie powtarzali, ze w aikido uzywa sie ataku przeciwnika, zawraca sie go przeciwko atakujacemu. Ze to ma stanowic pewnego rodzaju fundament aikido. Tylko ze zaden z nich , jakos nie potrafil tego ani wytlumaczyc, ani pokazac fizycznie. Juz nie mowie o przekazaniu tego swoim uczniom....

Po przeczytaniu tekstow Dziadka zrozumialem, ze idee tych instruktorow wziely sie wlasnie stad, z lektur Dziadkowych. Troche zwatpilem, ze kiedykolwiek uda mi sie choc troche dotknac tej zasady.

Tymczasem, kilka tygodni temu, podczas cwiczenia kumitachi (boken przeciwko bokenowi) nagle przypomnialem sobie dwa fakty: jak kiedys Chiba sensei nas opieprzyl z Majka ze dzwiek zderzajacych sie bokenow jest zly. Oraz drugi fakt, podczas Weapons Camp kilka lat temu, przypomnialo mi sie pewne szczegolne ulozenie bokenu przez Kanai sensei w momencie przyjecia ciecia przeciwnika.
Zmienilem ulozenie bokenu w celu wydobycie innego dzwieku (ba! ale jaki to ma byc ten PRAWIDLOWY????) i nagle, moj boken zostal doslownie odwrocony i popchniety przez boken mojego napastnika, malo tego, dostal takiego przyspieszenia, ze go ledwo wyhamowalem na milimetr od glowy atakujacego. Uke nawet nie zorientowal sie co sie stalo.
Byla to niezla EUREKA. Stalo sie to zupelnie samo z siebie, bez zadnego swiadomego wysilku fizycznego, czy intelektualnego z mojej strony. Po prostu atakujacy sam stworzyl moje ciecie pod kazdym wzgledem.

Jak sie okazuje, za pomoca broni, mozna relatywnie latwo przedstawic ta zasade. Oraz mozna ja nauczyc cwiczacych. Co jest prawdopodobnie nie do zrobienia samymi technikami recznymi.
Postawilbym tutaj teze, ze aikidocy nie cwiczacy broni, nie moga nigdy nauczyc sie podstawowych zasad aikido, poniewaz sa one nieprzekazywalne inaczej tylko za pomoca technik z bronia.

Chetnie posluchalbym co maja do powiedzenia na ten temat ci co cwicza systemy broni Saito, Nishio czy Chiba, H.Kobayashi sensei.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
ja jak narazie żyję jeszcze nadzieją, że w następnym semestrze będe miał wolne wieczory w poniedziałki to odrazu na broń zaczne chodzić :D
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
bron cwicze sobie na kendo. ale jest to zupelnie inna bajka. na mehringdamm mielismy w tym samym podworku dojo iaido, to tez sobie machalem dosc regularnie. w aikido bron jest zlewana, a tutaj to juz zupelnie, bo sie jej nie wymaga na egzaminie ponizej 1.dana.
cwiczylem na kilku stazach z uczniem nishio sensei i tam to ma rece i nogi, tworzy pewna logike systemu, choc nie kazdy ruch jest sensownie interpretowalny przez ciecie (trywialne).
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
Pisałem o tym w innym wątku i w innym kontekście. Dla mnie praca z bronią jest bardzo ważnym elementem w praktyce aikido. Rozwija poczucie przestrzeni, czasu i tempa działania. Być może dla co niektórych jest to machanie a la Wołodyjowski ale na prawdę działające :D U nas często ćwiczymy z doma lub więcej uke wszystkie te elementy, z którymi mamy do czynienia w kihonach. Praca opiera się na dokładnej kontroli partnera poprzez absorbcję jego ataku lub duży pressing ze strony tori. Oczywiście te dwa elementy mogą występować w jednym układzie :wink:
Pracujemy z bokenem bez uderzeniowo, czyli nie nawalamy bokenem o boken. Nazwy tej zasady nie podam, ponieważ nie chcę popełnic byka w nazewnictwie. Może koega Pancer napisze. :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
Otonashi-ken
  • 0

budo_orchis
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław N51°04'26" E16°58'14"

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
Na ostatnim stażu z Daniel Brunner Sensei ktoś zadał pytanie mniej więcej takiej treści:

Co łączy techniki z bronią z technikami bez broni - chodziło o przełożenie jednych na drugie ... i odwrotnie.

Odpowiedź padła następująca: "Nic nie łączy - to jest to samo"

W.
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.

Na ostatnim stażu z Daniel Brunner Sensei ktoś zadał pytanie mniej więcej takiej treści:

Co łączy techniki z bronią z technikami bez broni - chodziło o przełożenie jednych na drugie ... i odwrotnie.

Odpowiedź padła następująca: "Nic nie łączy - to jest to samo"

W.


Ale pytanie w pierwotnej wersji brzmialo "Jak wyglada technika - tu padla nazwa - w wykonaniu z bokkenem?". Sensei odpowiedzial, ze takie przelozenia, przynajmniej w przypadku ogolnym nie maja sensu. Niektore techniki wygladaja prawie identycznie, ale zadnej ogolnej zasady na tym podobienstwie zbudowac nie mozna.
  • 0

budo_orchis
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław N51°04'26" E16°58'14"

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
No dobra - masz rację :oops:
Ale tak to sobie w mojej łepetynie zakonotowałem... :)

W.
  • 0

budo_orchis
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław N51°04'26" E16°58'14"

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
Znaczy się - na swoje usprawiedliwienie przytoczę jeszcze stare powiedzenie z Himalajów:
"co głuchy nie usłyszy, to sam sobie dopowie" ... albo jakoś tak podobnie :lol:

W.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
I tak powstają legendy ;)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.

Otonashi-ken

dziekuję garry :)
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.

Postawilbym tutaj teze, ze aikidocy nie cwiczacy broni, nie moga nigdy nauczyc sie podstawowych zasad aikido, poniewaz sa one nieprzekazywalne inaczej tylko za pomoca technik z bronia...

Moim zdaniem teza idzie zbyt daleko, na szczescie to tylko teza, ktora, jak to teze, mozna obalic. W wielu sprawach (wyjatkowo) sie ze Szczepanem zgadzam (taki mam swiateczny nastroj chyba :) ), ale teza jest zbyt radykalna.
Zatem dwa przyklady, ze teza w moim odczuciu jest zbyt radykalna:
1. Troszku jak czlek jezdzi na staze, to wiele sposrod nich, takze te z shihanami, odbywaja sie bez broni i sa na nich tlumaczone podstawowe zasady aikido, sa tez "fizycznie" (ulubione slowo moda) przekazywane zupelnie bez "drewniannnych rekwizytow". Po co zatem takie staze? Czyzby nie mialy sensu?

2. Jest tez wielu dobrych aikidokow, ktorzy bez systematycznego treningu z bronia, reprezentuja wysoki poziom techniczny i znakomicie w praktyce (na macie! na macie!) stosuja te "nieprzekazywalne" bez broni zasady aikido.

Te dwa fakty zatem moga te teze obalic, albo zlagodzic jej radykalnosc (i znowu pojawia sie ta wesola mysl, ze mod chce wskazac nam jedynie sluszna droge... :) )

Zupelnie inna sprawa, ze trening z bronia rzeczywiscie znakomicie ulatwia rozumienie zasad aikido (to co tak zaskoczylo Szczepana gdy mu uke "napedzil" bokken do uderzenia, to chyba wypisz wymaluj kiri kaeshi), poprawia dystans, timing (tyle razy juz tu wymieniane), nastawia na prace "na partnera" a nie obok itp., itd.

PS. Co by nie bylo: jesli chodzi o trening z bronia, jestem na TAK. Czy zasady aikido sa bez broni nieprzekazywalne? Nie sadze, nie sadze...
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.

Przez ostatni rok ... .

cholera, Szczepciu, niedoceniałem Cię, to sie czyta jak powieść,to jak cos pomiędzy Karate kid , a Krwawy sport :) marnujesz się tu z nami :lol: swoją drogą może przydałby się oddzielny dział reklamowy na forum?

Po zastanowieniu sie, musialem mu przyznac racje.

gdyby Kanai sensei czytał to forum odetchnąłby z ulgą :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.

Otonashi-ken

dziekuję garry :)

A to nei otonashi-no-ken sie powinno zwać?

Szczepan, znowu odkryłes w 3 dekadzie treningu coś, co aikido Kobaiashi klepie się od poczatku pracy z bokenem. Jeszcze meguri musisz zrozumieć i bach, satori. :lol: Zmień styl wreszcie. 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.

Szczepan, znowu odkryłes w 3 dekadzie treningu coś, co aikido Kobaiashi klepie się od poczatku pracy z bokenem. Jeszcze meguri musisz zrozumieć i bach, satori. :lol: Zmień styl wreszcie. 8)

Jasne, zwykla proscizna. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Pokazesz mi to manualnie jak pocwiczymy razem. :lol:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
ostatnio sporo miecza cwicze, duzo wprowadza swiatla w aikido :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.

A to nei otonashi-no-ken sie powinno zwać?


no - jest to partykuła przydawki nie jestem pewien czy w tym przypadku należy ją stosować, ale wydaje mi się że nie. Są na tym forum osoby bieglejsze w nihongońskim języku, niech one się wypowiedzą ;)

Garry (który niestety nie dostał się na japonistykę :( )
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.

Jasne, zwykla proscizna. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Pokazesz mi to manualnie jak pocwiczymy razem. :lol:

Na pewno nie bezbłędnie, ale nie ma sparwy, przybywaj. Mamy przecież jeszcze wiele spraw do wyjasnienia, nakręcimy film z walki, no i z treningu na krawędzi, z kokyu ho w którym mnie na 2 metry będziesz miotał. Tyle tego by się znalazło... Ech, normalnie doczekać się nie mogę.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
ja jeszce odnosnie tego otonashi-no-ken - pogooglałem i wychodzi na to jak traktujemy słowo bezdzwięczny. Jeżeli uznamy je za rzeczownik powinnismy napisać o tonashi-no-ken.
Portykułę przydawki no stosuje się "gdy jeden rzeczownik określa drugi i stanowi tzw. przydawkę rzeczowną". Przykład nihongo-no-sensei nauczyciel/ka japońskiego.
Wg. mnie słowo bezdźwięczny rzeczownikiem nie jest zatem z przydawki no można zrezygnować.
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozumienie zasad aikido przy pomocy broni.
"oto" = dzwiek, "nashi" - jako koncowka oznacza "brak czegos" (takie samo Kanji jak "Mu" w "Muha" :twisted: ). Slowa konczace sie na "nashi" to glownie rzeczowniki. Wiec "otonashi" oznacza "brak dzwieku", albo "bezdzwiecznosc". Reszte sam powiedziales.

Rozumowanie poprowadzilem od konca, naginajac wyniki na podstawie tego, co wskazal mi google. Wiekszosc tekstow mowi "otonashi-no-ken", a wyjatkowo tylko znajdowalem "otonashi ken". No to uznalem ze wiekszosc pewnie ma racje ...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024