Skocz do zawartości


Zdjęcie

testy KI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
157 odpowiedzi w tym temacie

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
A to sorry ... ;-)
Masz racje, nie zrozumiałem, że to idzie o odwrotną stronę ćwiczenia, jesli chodzi o seiza, lub siad turecki, sprubuj..jest duuzo ciężej..
A jeszcze wracając technicznie do tej zginalnej ręki to zakładając, iż partner trzyma nas za łokieć od góry a drugą dłonią trzyma pod linią nadgarstka, to zauważ, że jest to linia gdzie są dwie kości i jeśli potraktujemy to jako niezginalną linie, bo w sumie kości sa dość twarde no to co ma giąć, kość? I to jest jedna z metod tego aby osiągnąć tą niezginalność.Póżniej już trudniejszą formą jest nie pozwolenie na zgięcie całej ręki do tyłu za głowę, ale to powinien pokazać już ktoś kto kuma o co chodzi, a przenosząc to tak jak pytał Garry, na użyteczność w Aikido, to zauważcie, że wszyscy to robimy, tylko unika się stwierdzenia , że to ma coś wspólnego z Ki, tylko tzw kontrolą siebie i partnera.
Może mistrzowie nie mówią tego w ten sposób aby nie być posądzonym o mistycyzm i zrobić wrażenie bardzo konkretnych bo wiara często oznacza słabość?
Dam tu taki przykład jaki często się widzi i jaki jest na naszych treningach..Chodzi o tzw. rozciąganie nadgarstków..
Zwykle robi się to jako ćwiczenie mające zapewnić nam długotrwałe wytrzymywanie nacisku "sadystów" co ćwiczą Aikido :-)
W Ki A. właśnie nie rozciąga się wogóle w taki sposób nadgarstków tylko robi się jakby samemu na nich testy niezginalności, bo po pierwsze, osoba naprawde nas atakująca, można z góry załorzyć, że ma łapy dość twarde i najczęściej zaciśnięte w pięść.
A po drugie nam też chodzi o zdrowie bo po pewnym czasie takiego mocnego rozciągania te ścięgna są mocno lużne i przy dużym nacisku zwyczajnie mogą nie wytrzymać, dlatego ludzie ćwiczący Ki A. nie pozwalają na zakładanie sobie dzwigni typu kote geaeshi czy nikyo a zarazem szuka się u nas dróg, jak obejść takiego osiłka co mu dzwigni nie założymy tak aby jednak technikę zrobić.
Nie wiem czy to jasno i zrozumiale napisałem, wymaga to wczytania się w sens i przećwiczenia na macie do czego gorąco zachęcam bo to najlepsza weryfikacja.
A jakbyś opisał jaki miałeś kontakt z tymi testami Ki i jak to wygląda to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam zdroworozsądkowców :wink:
  • 0

budo_petrus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Bielsko Biała

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

A jakbyś opisał jaki miałeś kontakt z tymi testami Ki i jak to wygląda to byłbym wdzięczny.


No cóż...mój Sensei raz wprowadził takie testy do treningu jako tło dla technik - ćwiczenia te miały na celu tak jak ja to zrozumiałem:

1) pokazanie że odpowiednie ułozenie wszystkich elementów dowolnej techniki zwiększa jej skuteczność czasem nawet bardziej niz jestesmy to sobie w tanie sobie wyobrazić.

2) pokazanie że czasem najwazniejsze w technice nie jest paradoskalnie ułożenie ręki tylko biodra

3)wyjasnienie że tu nie ma magii - takie podejście jest zdrowsze, bo człowiek zaczyna mysleć w końcu jak maksymalnie dobrze wykonać technike a nie jak posiasc magiczną wiedzę

Dodatkowo ćwiczenie takie mozna potem wykorzystywać w tehchnikach i jako takie uwazam że są bardzo przydatne. Dzięki nim człowiek ma ochotę pracować nad swoimi technikami po to żeby poczuć że właśnie coś zaskoczyło i okazuje sie że mozna zrobić to samo ale dużo swobodniej.
  • 0

budo_jin kazama
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słupsk

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Cwiczymy ją ciagle trenigami technicznymi szybkosciowymi silowymi Ki jest to ogulnie moc czlowieka naturalna a nie jaka magia raczej najbardziej mozna sie o niej przekonac gdy jestes bardzo zdenereowany np w obronie wlasnej np na ulicy wtedy jeden cios moze zknockautowc kogos
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Sorry Jin, ale to co napisałeś to czysty slogan..
Jakieś konkrety??
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

Dam tu taki przykład jaki często się widzi i jaki jest na naszych treningach..Chodzi o tzw. rozciąganie nadgarstków..
Zwykle robi się to jako ćwiczenie mające zapewnić nam długotrwałe wytrzymywanie nacisku "sadystów" co ćwiczą Aikido :-)
W Ki A. właśnie nie rozciąga się wogóle w taki sposób nadgarstków tylko robi się jakby samemu na nich testy niezginalności, bo po pierwsze, osoba naprawde nas atakująca, można z góry załorzyć, że ma łapy dość twarde i najczęściej zaciśnięte w pięść.
A po drugie nam też chodzi o zdrowie bo po pewnym czasie takiego mocnego rozciągania te ścięgna są mocno lużne i przy dużym nacisku zwyczajnie mogą nie wytrzymać, dlatego ludzie ćwiczący Ki A. nie pozwalają na zakładanie sobie dzwigni typu kote geaeshi czy nikyo a zarazem szuka się u nas dróg, jak obejść takiego osiłka co mu dzwigni nie założymy tak aby jednak technikę zrobić...

Pozwole sobie sie bezczelnie nie zgodzic z tym... takie cwiczenia rozcoagajace faktycznie WZMACNIAJA sciegna, stawy, miesnie, zapobiegajac w ten sposob wlasnie ich uszkadzaniu, gdy sie ktos "zapomni"...
Czy jestes pewien, ze w KI aikido, czy tylko w Twoim dojo...?
A po drugie - nie nauczysz sie zakladac prawidlowo zadnych dzwigni, sam ich na sobie wpierw porzadnie nie odczuwszy... Jesli na to nie pozwalasz, nie wiesz, jak tak naprawde dzialaja przeciez...?
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Nie chcę być posądzony o ripostowanie, ale też na jakiej podstawie wnosisz, że naprawde te ćwiczenia wzmacniają nadgarstki?
Sam mam aż zanadto rozciągnięte jeszcze z czasów Aikikai i wcale mi to nie pomaga a nieraz mi założono silnie dzignie i to do tego stopnia , że kiedyś Marek Wożniak, którego pewnie starsi działacze pamiętają, swobodnie mi złamał nadgarstek przy nikyo..
Po za tym jak coś piszę to staram się daną rzecz sprawdzić i wiem, że tak jest w Ki Aikido, nie tylko u mnie.
A co do bólu..już kiedyś pisałem , że japończycy mają powiedzenie - Ból jest darem bogów, bo dzieki temu znamy swe ograniczenia i nie chodzi o to aby wogóle dzwigni nie robić co móc przecwiczyć jak one działają na kimś kto sensownie oporuje.
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Rozwijajcie dyskusję, panowie, rozwijajcie. Wreszcie nie ma kłótni, co najwyżej spór :) Jinem się nie przejmujcie, już w Knajpie sadził srogie farmazony- za dużo DragonBalla. Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

Nie chcę być posądzony o ripostowanie, ale też na jakiej podstawie wnosisz, że naprawde te ćwiczenia wzmacniają nadgarstki?
Sam mam aż zanadto rozciągnięte jeszcze z czasów Aikikai i wcale mi to nie pomaga a nieraz mi założono silnie dzignie i to do tego stopnia , że kiedyś Marek Wożniak, którego pewnie starsi działacze pamiętają, swobodnie mi złamał nadgarstek przy nikyo..
Po za tym jak coś piszę to staram się daną rzecz sprawdzić i wiem, że tak jest w Ki Aikido, nie tylko u mnie.
A co do bólu..już kiedyś pisałem , że japończycy mają powiedzenie - Ból jest darem bogów, bo dzieki temu znamy swe ograniczenia i nie chodzi o to aby wogóle dzwigni nie robić co móc przecwiczyć jak one działają na kimś kto sensownie oporuje.


Bestia, po prostu trzeba miec odpowiednia metodologie cwiczenia.
Jestem gleboko przekonany, ze gietkie cialo, a szczegolnie nadgarstki, pozwalaja nie tylko swobodnie cwiczyc pelna para w podeszlym wieku (w koncu sam jestem niezlym przykladem starego dziada) ale co wazniejsze, pozwalaja cwiczyc aikido niezwykle wyrafinowane.
Jesli chodzi o dzwignie na nadgarstki (bo ja o Ki to nie mam specjalnie pojecia) to my cwiczymy spokojnie i nienerwowo ale systematycznie zwiekszamy obciazenia. Nie ma nerwowego szarpania i nadrabiania szybkoscia brakow technicznych. Przeciwnie, w razie trudnosci zwalnia sie technike i powoli zmieniajac nieznacznie kierunek, kat przylozenia itd....staramy sie znalesc taka droge, zeby nie czuc wiekszego oporu.
Do tego dochodzi codzienne cwiczenie kijow, a sporo ludzi cwiczy tez iaido. Bron wzmacnia niezwykle cale cialo, jak i stawy, i pozwala nabrac duzej mocy, ale sporo usztywnia miesnie. Ale przeplatanie kijow cwiczeniami bez broni, w tym dzwigni (ktore z kolei uelastyczniaja) zapewnia odpowiednia rownowage.

Pionierzy aikido w Polsce, ale i na calym swiecie, nie mieli pojecia o odpowiedniej metodologi cwiczenia, wiec twoj przyklad, choc przykry, nie moze stanowic podstawy do generalizacji.

W Ki A. właśnie nie rozciąga się wogóle w taki sposób nadgarstków tylko robi się jakby samemu na nich testy niezginalności,

tak, to ciekawe cwiczenie, ale tylko od czasu do czasu. Nie prowadzi do rozwoju explodujacej mocy.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

I tu muszę ze swego punktu widzenia was zasmucić..ręka ta oczywiście, że jest do zgięcia bo to nie jest kawał szyny i dobrze przyłożona masa poradzi sobie z nią w sekundę.

Wreszcie ktoś kto nie boi się powiedzieć wprost jak jest. W dodatku ktoś, komu jak najbardziej powinno zależeć. poklon

To są tylko testy a nie to że jesteśmy magami co robią rzeczy jak objazdowi mnisi z Shaolinu..

Bo objazdowi mnisi z Shaolinu to właśnie kuglarstwo w najlepszym wydaniu.
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

.............

Nie ma nerwowego szarpania i nadrabiania szybkoscia brakow technicznych. Przeciwnie, w razie trudnosci zwalnia sie technike i powoli zmieniajac nieznacznie kierunek, kat przylozenia itd....staramy sie znalesc taka droge, zeby nie czuc wiekszego oporu.

..................


Przepraszam za off top, ale w jednym poście dostało mi się od Szczepana. Właśnie o taki tok rozumowania mi wtedy chodziło, a nie o ćwiczenie baletu.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Może czasem proste przykłady przemówią do wyobraźni bardziej niż poważne rozprawy. Spróbujcie zgiąć rękę matce, która niesie własne niemowlę. Spróbujcie zgiąć rękę osobie niosącej szklankę wody, czy też kelnerowi roznoszącemu gorące dania. W sumie testy Ki, jak nieopatrznie się je nazywa, czy też podobnie Ki Aikio, to w końcu sprawy związane z koordynacją ciała i umysłu. Cała zabawa opiera się na tym, że jeżeli możemy zoabserwować zachowanie się ciała, to już jest trudniej poznać 'co w nas siedzi', to jest, stan naszego umysłu, czy też stan naszego wewnętrznego spokoju. O ten wewnętrzny spokój właśnie chodzi, i nie dotyczy to wcale tylko MA. Jeżeli przyjmiemy, że ciało podąża za umysłem, to test 'Ki' wykaże, że z tą koordynacją, czy też mówiąc prościej, naszą stabilnością, jest coś nie tak. Nawet zbliżenie ręki do ciała osoby testowanej powoduje odruchowe nieznaczne cofnięcie głowy, czy też nawet tylko mrugnięcie. Uważna obserwacja pozwala natychmiast powiedzieć, czy 'delikwent trzyma się jednego punktu', to znaczy czy jego umysł nie jest zaobsorbowany, w tym przypadku, stresem na okoliczność testu. W końcu nie chodzi o zgięcie komukolwiek ręki, czy też o jakieś współzawodnictwo, ale właście o to, by pomóc w uzyskaniu tego oczekiwanego wewnętrznego spokoju. Nie trzeba przecież pchać ściany, by się wywaliła (bo można to osiągnąć buldożerem), ale wystarczy ją dotknąć, czy też tylko na nią spojrzeć, by zdać sobie sprawę, że jest stabilna. To na tyle. I proszę nie czepiajcie się pojedyńczych słów, czy też zdań. Mi też jest trudno znaleźć słowa na pojęcia, które przyswoiłem sobie w języku angielskim. Ten sam problem mieli Ci, co walczyli w tych kwestiach z językiem japońskim. Jeśli ktoś widzi te sprawy inaczej, to chętnie poznam to stanowisko, chociażby właśnie ze względu na te trudności o których wspomniałem.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Energia, ki, testy... Nie moja dzialka, ale...
Tak czasem patrzymy zafascynowani jak to reki zgiac nie mozna, jak to nie mozna przepchnac siedzacego w suwari waza czlowieka, gdy ten lekko podtrzymuje lokcie napierajacego...
Proponuje tak dla czystej zabawy wziac kartke papieru, olowek, przypomniec sobie nieco fizyki, mechaniki klasycznej, i narysowac wektory wszystkich sil dzialajacych w tych dwoch "testach ki", a jesli ktos ma ochote do tego mozna nieco policzyc. Wyniki maga byc zaskakujace... Przyjemnej zabawy!
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

Ja tam jestem w stanie zrozumieć tego typu ćwiczenia, jeśli one przekłądają się na techniki w aikido. Dawno nie ćwiczyłem niezginalnej ręki ( od czasów gdy nie jestem już w PFA :) ), ale chętnie dowiedziałbym się w jaki sposób ta ręka (np jej stan czy ułożenie) przekłada się na techniki, albo jaką zasadę ilustruje. Mam tam jakies swoje własne przemyslenia, ale skoro tego nie cwicze nie chciałbym głosić herezji. Nie będe zadawał pytań by Bestji nie zostawiac mozliwosci odpowiedzi TAK/NIE. Chłopie pisz częściej bo brakowało Ciebie tutaj :)

Garry - kazdy z nas cwiczy te "niezginalne" ramiona, mimo, ze niektorzy nie calkiem swiadomie. Chyba, ze... wykonujesz techniki zginajac rece w lokciach...?

Nie chcę być posądzony o ripostowanie, ale też na jakiej podstawie wnosisz, że naprawde te ćwiczenia wzmacniają nadgarstki?

Nikogo nie smialbym podejrzewac o ripostowanie... 8)
Na jakiej podstawie? Na swoim zalosnym przykladzie najwyzej... Mam je, te nadgarstki, zdrowo rozciagniete, mimo, ze sie jeszcze kupy trzymaja. I nawet solidnie zakladane kotegaeshi czy nikyo musza byc wykonane perfect, bo sie inaczej za cholere nie chce przewracac... Za leniwy jestem chyba :oops:

Proponuje tak dla czystej zabawy wziac kartke papieru, olowek, przypomniec sobie nieco fizyki, mechaniki klasycznej, i narysowac wektory wszystkich sil dzialajacych w tych dwoch "testach ki", a jesli ktos ma ochote do tego mozna nieco policzyc. Wyniki maga byc zaskakujace...

Nie chodzi o to, ze "niezginalne" ramie jest faktycznie niezginalne, tez sie kiedys tam uczylem o dzwigniach, masach etc. Chodzi o to, ze takie wyprostowane jest zgiac nielatwo... Nie wiem nawet, czy Randallowa balaszka by pomogla, ale jak zalozymy linke i pare kabestanow i podczepimy do lokomotywy, to chyba nawet ja nie utrzymam... 8)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Jeszcze odnosnie tego KI (wybaczcie, ze nietlumaczone)...:

...Many books have been written about breathing techniques and ki, so I don't mention these things often. If I talk too much about ki, students may become "ki no doku" (one's ki becomes poisoned), so I don't really emphasize it. instead, I have them explore ki through steady, regular training and movement. Ki is everywhere in our life, but it's not something to be understood intellectually. Even if you understand ki intellectually, it's not useful until you can integrate it into your physical movement...

Z wywiadu z Toshishiro Obata, Aikido Journal # 101, 1994
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

Garry - kazdy z nas cwiczy te "niezginalne" ramiona, mimo, ze niektorzy nie calkiem swiadomie. Chyba, ze... wykonujesz techniki zginajac rece w lokciach...?


No po to nam matka natura łokcie dała żebymy je zginali co nie? Wyprostowane rece usztywnione w łokciach do duże ograniczenie. My to nazywamy tzw. dyszlami od wozu.
Jewst to podstawowa bolączka osób z akikai gdy ćwiczą na naszym treningu, jak tu zgiąć swój łokieć podczas wykonywania techniki :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI


Garry - kazdy z nas cwiczy te "niezginalne" ramiona, mimo, ze niektorzy nie calkiem swiadomie. Chyba, ze... wykonujesz techniki zginajac rece w lokciach...?


No po to nam matka natura łokcie dała żebymy je zginali co nie? Wyprostowane rece usztywnione w łokciach do duże ograniczenie. My to nazywamy tzw. dyszlami od wozu.
Jewst to podstawowa bolączka osób z akikai gdy ćwiczą na naszym treningu, jak tu zgiąć swój łokieć podczas wykonywania techniki :)

Wiesz, o czym pisze, nie chodzi o ramiona wyprostowane maksymalnie... Jak chcesz zachowac dystans ze zgietymi lokciami...?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

Jak chcesz zachowac dystans ze zgietymi lokciami...?


Wyjaśnij bo nie rozumiem o co pytasz...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Nom, dyszle na balu sztywniaków :) :wink:
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI
Tia.. :) :) :) :wink: Dyszle to jeden ze znaków rozpoznawczych :)

A co do dystansu. Jeżeli jest on ciągle taki sam pomiedzy uke a tori, to w technice na dobrą sprawę nic się nie zmienia i nie mozna w niej niczym uke zaskoczyć.
Dystsns należy zmieniać, łokcie nalezy zginać :wink: :twisted:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: testy KI

Jak chcesz zachowac dystans ze zgietymi lokciami...?


Wyjaśnij bo nie rozumiem o co pytasz...

Hmmm...
A jak robisz ikkyo...? Kotegaeshi...? Shihonage...?
Jak dalece pozwalasz lokciom sie zgiac? Mozesz podac w stopniach...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024