Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_wektorx
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
To mój pierwszy post na tym forum wie witam wszystkich.

Z nożami miałem do tej pory raczej mało wspólnego. Gerber jest moim 3 nożem.
Pierwszym był Smith & Wesson Cuttin Horse który się okazał kiepską inwestycją. Ostrze może i dobre ze stali 440C ale reszta?.... …wielkie g****. Rękojeść z plastiku, blokada (backlock) przy mocniejszym uderzeniu puszczała ostrze, a te z kolei latalo na wszystkie strony jak liść na wietrze. Nóż ten używałem praktycznie 4 dni… …podczas których, czekałem na zamówiony drugi nóż.
Nastepnym nożem był (firmy z najniższej półki… …ale jeszcze nie bazaru) Master Cutlery Ultimate Combat Folder (MT-022B). Pomimo prawie o połowę niższej ceny i dość tandetnego wykończenia (farma z rękojeści szybko się starła, podobnie z ostrza) okazał się być dobrym nożem. Stal w miarę dobrze trzymała ostrość, blokada linerlock tez dobrze a nawet bardzo dobrze trzymała a ostrze dzięki kołkom (do otwierania noża) opierającym się na aluminiowej rękojeści było stabilne jak przy nożach fixed. Prawdopodobnie gdyby nie to że, po roku użytkowania tego noża go zgubiłem to nowej zabawki bym nie kupował.

Założenia co do noża nr 3 :)
Zanim zamówiłem nowy nożyk to przeczesałem wzdłuż i wszerz cały Internet. Miałem raczej dokładnie sprecyzowane wymagania i raczej mało noży je spełniało.
- cena max 200-250zł
- mały, składany nóż z max 7cm ostrzem
- ostrze ze stali, co najmniej 440C
- kołek po otwarciu ostrza miał się opierać o rękojeść (to rozwiązanie w większość przypadków gwarantuje praktyczny brak luzów ostrza)
- blokada linerlock ewentualnie axis
- rękojeść najlepiej z aluminium lub stali, ewentualnie stalowe linersy + okładki z tworzywa
- kształty tanto i podobnego typu wynalazki odpadają

Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pierwsze wrażenie


Około 10 dni temu zapukał do moich drzwi listonosz za paczuszką w której była moja nowa zabawka. Nóż kosztował mnie 210zł + przesyłka. Teoretycznie moża go było kupić w innym sklepie za 190zł ale na przesyłkę bym musiał czekać prawie 5 tygodni a akurat w weekend miałem wyjazd a bez noża… …chyba wiadomo.
Nóż był zapakowany w maleńkie pudełko ala bazarowy scyzoryk. Szczerze… …noż Master Cutlery był lepiej zapakowany a i miał dołączony do zestawu mały klucz imbusowy. …no ale nie oceniaj noża po okładce :)
Pierwsze, co rzuciło się w oczy po wyjęciu noża z pudełka to jego wielkość, a raczej jej brak. Jest mały, smukły i na pierwszy rzut oka delikatny (ale to tylko pierwsze wrażenie).
Wymiary:
Nóż zamknięty:
- długość 93mm
- szerokość max 27mm
- grubość 11mm + 4mm klips
Nóż otwarty:
- długość 167mm
Ostrze:
- długość 71mm
- szerokość 18mm
- grubość 3mm

Rękojeść

Rękojeść jest wykonana w postaci dwóch stalowych linersów o grubości 1mm, do których za pomocą 5 śrub (chyba się to zwie) gwiazdkowych są przymocowane okładziny z tworzywa sztucznego (chyba z domieszka włókna szklanego). Posiada chropowata powierzchni, po której nawet spocona czy mokra dłoń się nie ślizga. W dodatku rękojeść posiada przy gardzie wgłębienie na palec wskazujący i kciuka. Całość jest spasowana dość dokładnie. Minimalnie (o może 0,3mm) wystaje jedna z okładzin ponad stalowy liners. To jednak w niczym nie przeszkadza i raczej trudno to zauważyć.
Jedna rzecz tylko budzi moje wątpliwości. Blokada linerlock i linersy tworzą całość, czyli sama blokada ma tez tylko 1mm grubość… …czy to wystarczy? Przekonamy się o tym pózniej. Póki co blokada trzyma bardzo mocno.
Do rękojeści przymocowany jest mocny i sprężysty klips.

Ostrze

Ostrze w tym nożu wykonane jest ze stali 154CM. Głowy nie dam ale chyba jest wy wykończenie piaskow… ..w każdym razie jest matowe a wszystkie krawędzie (nie licząc krawędzi tnącej) są lekko zaokrąglone.
Kołek (służący do otwierania ostrza) jest tak umiejscowiony ze po otwarciu ostrza opiera się o linersy. Ostrze unieruchomione przez blokade jest bardzo stabilne. Również po zamknięciu ostrza, które się praktycznie całe chowa w rękojeści, wypustka na blokadzie dobrze zabezpiecza je przed przypadkowym otwarciem.
Nie ma róży bez kolców… …podobnie w przypadku tego noża kolcami są ząbki. W przypadku krojenia pieczywa, ewentualnie pomidorka ząbki są pomocne to w przypadku tak małego ostrza w większości przypadków raczej przeszkadzają, a zajmują one 32mm ostrza. Naostrzenie kija na ognisko to już bardziej katorga niż przyjemność. Osobiście pozostawiłbym tylko jeden ząbek bo jak się okazało bardzo dobrze się nim zdejmuje izolacje z przewodów a z zamiłowania i nie tylko jestem elektronikiem :)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Testy

Hmmm… czy ktoś już wymyślił jakiegoś 3DMarka na noże? Domyślam się ze nie… …także opisze, co nim robiłem, jak go stępiłem i czym go naostrzyłem a wy resztę sami ocenicie.
Po wyjęciu z pudelka nóż był już naostrzony i to na bardzo ostro, ale z odrobina zadziorności. Nóż ciął papier (końcówka jak i samym ostrzem) jak nóż do tapet.
W celu przetestowania jak długo wytrzyma ostrze przemogłem się i przez cały tydzień używałem go w kuchni. Raczej jest on maleńki wiec wiele rzeczy trudno się nim robi… ..no ale na potrzeby testu można się trochę pomęczyć.
Było ciecie cebuli, pomidorów, pieczywa, kiełbasy, wszystko na jakiejś twardej plastikowej desce. Później obieranie orzechów włoskich, ostrzenie kijków na ognisko itp. Po tygodniu nóż został znowu sprawdzony za pomocą kartki i można powiedzieć ze przeszedł test na 4+ czyli nadal ostry. Z tego wynika ze czas na cos mocniejszego. W ruch poszła puszka, w której są sprzedawane zegarki Casio. Blacha trochę grubsza od tej z puszek od piwa. Cztery mocne uderzenia… …nóż wchodzi w puszkę jak w masło (no prawie), końcówka w całości… …no to czas na test na papierze. No i… …test oblany, co raczej było do przewidzenia. Niby cos tam tnie, ale to bardziej darcie niż cięcie. No i teraz dla mnie dość ważna rzecz. Nóż, żeby doprowadzić do poprzedniej ostrości wystarczyło przeciągnąć 3-4 razy na Rock Sticku. Czyli blacha z puszka za bardzo nie stępiła ostrza. Jak dla mnie bomba :)

Podsumowanie:

Plusy:
* cena (za 200zl dostajemy dobry nóż z dobrej stali)
* dobre wykonanie
* dobra stal
* wymiary i waga
* kolki oparte o linersy (brak ruchów ostrza)
* dobrze działająca blokada

Miusy:
* cena (dla mnie wydać na nóż 200zł to nadal duży wydatek)
* w połowie ząbkowane ostrze
* wątpliwości, co do grubości blokady


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

PS.
Sorki za jakość zdjęć. Mój aparat szału nie robi.
Jeżeli popełniłem jakieś błędy w opisie to przepraszam. Jak już mówiłem z tego typu nożami do tej pory miałem mało do czynienia. Mam nadzieje ze to, co napisałem jest w miarę obiektywne i pomoże innym osobom w wyborze noża.

Pozdrawiam
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
Zaczne od stwierdzenia, ze - niewiedziec czemu - Applegate ciagle mi sie strasznie nie podoba :)

Ale nie o tym mialem pisac, a o tym, ze fajna recenzje skrobnales. Moznaby w sumie wziac i zebrac do kupy recenzje i minirecenzje z tego forum, bo nie wszystko jest na stronie Pitera czy MS :)
  • 0

budo_smutny_pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
No ładne i rzeczowe powitanie :)
Powodzenia w powiększaniu kolekcji, uszczuplaniu portwela i pogłębianiu uzależnienia/choroby.
Pozdrawiam
  • 0

budo_nuevo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
świetna recenzja, na prawdę dobra.

p.s.

trzeba było sie zapytać na budo o porade, miałbyś małego m21 i byłbyś bardziej zadowolony pewnie ;)
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
Albo dałoby się ściągnąć zza wielkiej wody i miałbyć dużego M21 :D
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
Pierwszy Twój post na Budo? No to z grubej rury walnąłeś :-) Rzeczowa recenzja. Pozdro. Loth.
  • 0

budo_morfeusz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z nikąd - po prostu

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
Jestem pod wrażeniem 8O Niezła recka :!:
A nozyk cóż taki sobie
  • 0

budo_nuevo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
mi sie podoba w tym gerberze to, że grzbiet klingi chowa sie w rękojeści. aż się prosi, żeby naostrzyć drugą krawędź...
no i ergonomia (mówie o dużym modelu, bo tylko ten miałęm w ręce) jest w moim odczuciu pierwszorzędna, nie licząc tego, że to linerlock, a ja jestem leworęczny...

co mi sie nie podoba, to combo - nieznosze ząbków, brrrrrrrrr
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
Gratuluję! Zapomniałeś zaznaczyć istotny szczegół - Applegate-Fairbairn to legenda i kawał historii. Chociaż dla tego warto się zainteresować. A ogólnie - świetny kawałek nienajgorszej stali za rozsądne pieniądze. Na mój gust na EDC za krótka krawędź tnąca.
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert

Gratuluję! Zapomniałeś zaznaczyć istotny szczegół - Applegate-Fairbairn to legenda i kawał historii.Na mój gust na EDC za krótka krawędź tnąca.

Fakt, istotny kawałek w historii noża. Na mój gust to on wogóle nie nadaje się na EDC.
  • 0

budo_wektorx
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
Opis mial byc przede wszystkim obiektywny. Bez zbednych westchnien i stwierdzen ze noz jest tak ostry ze goli czy tez potrafi pokroic pomidora bez jego dotykania.
Uzywam go juz od prawie dwoch tygodni. Ostrzylem go tylko raz (po tescie na puszcze). Przez ten okres nie musialem w nim nic regulowac ani dokrecac ... ...a jedynym jego mankamentem sa zabki do ktorych sie powoli przyzwyczajam.
Noz EDC? Dla mnie to noz uniwersalny, mały, taki ktory nie bedzie zbytnio straszyl innych ludzi i bedzie niezawodny. Poki co te wszystkie cechy spelnia mini covert. Na innych zdjeciach nie widac jego wielkosci, wydaje sie byc znacznie wiekszy niz jest w rzeczywistosci. Tutaj male porownanie do wielkosci pudelka od zapalek.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Co do historii... ..bardziej sie ona tyczy jego starszego i wiekszego brata.

Mini covert wedlug mnie to bardzo dobry noz... ...a zabawa nim to sama przyjemnosc. ...zreszta sami zobaczcie.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
11sek /1,45 MB (1 531 848 bytes)
  • 0

budo_maciek k.
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert

trzeba było sie zapytać na budo o porade, miałbyś małego m21 i byłbyś bardziej zadowolony pewnie ;)


gdzie rozdaja male m21 w cenie mini covertow?
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
no to sie nazywa piekne wejscie na forum :) witam serdecznie
a co do zabkow to pare osob w tym i ja powie ze musza byc, nawet w tak malym nozu, sam mam 3,1" i rowniez combo i ciezko by mi bylo przestawic sie na inne ostrze
pozdrawiam
Diabelek
  • 0

budo_nuevo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
maciek spójrz na przedział cenowy, chodziło o 200-250zł. zresztą na newgraham m21 jest droższy od gerbera o 4 dolce więc...
  • 0

budo_graf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin-Niebuszewo

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
Lubię ten styl - małe, spearpoint, pseudobojowe nożyki. tak jak 350 i 530 Benchmade'a.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Gerber Applegate-Fairbairn Mini Covert
applegate sa faaaajneee :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024