Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wybór noża - CRKT M-16


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Wybór noża - CRKT M-16
Witajcie.
Nie znam się specjalnie na nożach, po raz pierwszy piszę w "Magii stali". Proszę o poradę. Potrzebuję składanego noża do codziennego użytku, dość trwałego, bez żadnych szczególnych "zadań" - np. żeby go wziąć w góry, mieć i użyć do zwykłych czynności (bez rzucania, wyczynów itp), bez "bajerów", podoba mi się dość "surowa" stylizacja, ze stosunkowo dobrej stali (stosunkowo - czyli za niewysoką cenę w miarę niezła stal). Upatrzyłem sobie nóż firmy CRKT, jeden ze wzorów M-16. Podoba mi się ostrze typu "tanto".
Proszę o poradę:
- co myślicie o tym nożu w porównaniu do innych na rynku, czy mi go polecacie, czy odradzacie - czy będzie to w miarę dobry zakup? Może go ktoś z Was uzywał i może o nim coś napisać?
- co myślicie o ostrzu "tanto" i czy ten typ polecacie - jakie ma wady i zalety?
Będę wdzięczny za rady.
  • 0

budo_wki
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Cześć,
Z tego co się orientuję, to M-16 są fajnymi nożykami. Wprawdzie bawiłem się tylko M-21, ale jeśli mają choć trochę tej "pancerności" i tą samą precyzję wykonania (a zakładam że tak jest), to powinien być bardzo fajny. Mi osobiście też się podoba taka ramowa konstrukcja, łatwiej też dzięki temu utrzymać nóż w czystości. Tutaj masz linka do recenzji M-16, ale nie tanto:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Moim zdaniem spear point będzie bardziej uniwersalny, zresztą mam wrażenie że to zdanie podziela znaczna większość użytkowników tego forum. A coś podobnego...hmm...może monochrome? Mogę go zachwalać, bo sam mam :) Tylko że jest mniejszy.
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Kurcze, to naprawde jest jakis fenomen. Ciekawe, ze wszyscy poczatkujacy nozoholicy (no moze nie wszyscy, ale w duzej wiekszosci) podniecaja sie tanto. Tanto zwlaszcza takie geometryczne jak w M16, jako ostrze do codziennego uzytku to wyjatkowo nietrafiony wybor. Nie bede sie rozpisywal dlaczego, bo temat byl walkowany setki razy-poszukaj w archiwum.
Jesli juz cos z oferty CRKT to raczej M21-jeden z bardziej popularnych nozy na forum, o bardzo dobrej relacji jakosci do ceny. A jesli mozesz wydac troszke wiecej to polecam ktoras z wersji Benchmade Griptilian.

pozdr
Fred
  • 0

budo_morfeusz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z nikąd - po prostu

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16

Kurcze, to naprawde jest jakis fenomen. Ciekawe, ze wszyscy poczatkujacy nozoholicy (no moze nie wszyscy, ale w duzej wiekszosci) podniecaja sie tanto.


Hehe masz świętą rację. Pamiętam jak zaczynałem to też strasznie rajcowało mnie wszelkie tanto. No widocznie już tak jest choć trzeba przyznać że ładne jest :)
A tobie polecam M21 najlepiej wersję combo. Nie zawiedziesz się :wink:
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Morfeusz, Fred, Wki - bardzo Wam dziekuję za cenne uwagi. Przemyślę, obejrzę, poczytam pokrewne tematy na "magii stali" i na coś się zdecyduję.
Dziękuję też serdecznie Piotrowi, który odezwał się do mnie na priva.
Chyba zaraziłem się "nożoholizmem", jak napisał Fred...
Raz jeszcze dzięki, pozdrawiam.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
bierz M21
tanto to najgorszy rodzaj noża do pracy
fajnie wygląda i .... i tyle
pracuje nim sie ciężko i bez sensu
do przebijanai karoserii samochodów i kamizelek taktycznych rewelka - do pracy o kant dupy potłuc
kiedyś mi sie podobało tanto ale mi wszyscy odradzali i posłuchałem sie
i Bogu dzięki bo kase i nóż bym wyrzucił w błoto.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Posłuchaj Blachy. Kiedyś miałem M-16 właśnie tanto jako drugi nóż. Jeśli kupujesz bo Ci się podoba i masz już jakieś przyzwoite ostrze to czemu nie. Jeżeli potrzebny Ci nóż do pracy to jak chcesz coś w tym stylu bierz M-21. Mam jakąś skalę porównawczą, jest u mnie na składzie tyż M-21/04.
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
No i teraz ja lekkie sprostowanie rzucę:
Na codzień częściej się przydaje ostrze gładkie - bez ząbków, więc nie combo.
Wiem, że łatwiej zacząć ciąć cokolwiek, jeśli ząbki są, ale sam noszę combo i czasem muszę przyznać, że przydałoby się więcej tej gładkiej krawędzi. Ząbki niech by sobie były, ale starczyło by tak z 3-4 sztuki zamiast połowy ostrza.
  • 0

budo_m_a_p
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ex Oriente lux

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16

Jeżeli potrzebny Ci nóż do pracy to jak chcesz coś w tym stylu bierz M-21.

Chyba że potrzebny Ci nóż do zabawy -- wtedy bierz M-21 :D
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16

Chyba że potrzebny Ci nóż do zabawy -- wtedy bierz M-21 :D

Wiesz co Map? Nie każdy ma furmankę pieniędzy by kupić sobie topowy nożyk. Jakoś na Budo M-21 ma sporo zwolenników i niespecjalnie na nim psy ktoś wiesza, więc nie pisz bzdur. :roll:
  • 0

budo_m_a_p
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ex Oriente lux

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Ależ to świetny sprzęt do zabawy -- właśnie od godziny się bawię.

Może mała ankieta, ilu posiadaczy wykorzystuje M-21 do pracy? 8)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Ja.
Mam zwyczaj zabierać go ze sobą do lasu i na działkę.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Czyli, jeśli ma to być CRKT, mogę wybrać każdy model, jaki tylko chcę, ale pod warunkiem, że to będzie M-21? Oglądałem go w sklepie - rzeczywiście, fajny.
Jeśli chodzi i ostrze tanto, to faktycznie - jest bardzo ładne, podoba mi się (kształt), ale po tym, co przeczytałem na vortalu oraz w innych źródłach... jest tylko ładne.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
fajne są też m16 czy m18 w wersji normalnej czyli nei tanto - natomiast mają węższe ostrze z fals bladem co automatycznie osłabia klingę

M21 na tym forum to już legenda - nóz który chyba ma największe grono fanów i jest numero uno pod względem cena/jakość/ogólna zajebistość

od dłuższego czasu kupa ludzi ma ten nóz i nikt nigdy sie na nim nie zawiódł i nikt na niego ie narzekał i chyba złego słowa nikt nei napisał.

Wiesz w śród totalnych porypańców nożowych to o czymś świadczy..... :wink:
a to bodaj najpopularniejszy nóż tutaj - już taka swoista legenda
  • 0

budo_paweł kaca
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z przeszłości

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16

od dłuższego czasu kupa ludzi ma ten nóz i nikt nigdy sie na nim nie zawiódł i nikt na niego ie narzekał i chyba złego słowa nikt nei napisał.???

oprócz tego, noid23
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16

i nikt na niego ie narzekał i chyba złego słowa nikt nei napisał.

No to ja muszą ponarzekać :)
Nie lubię nim kroić cebuli (bo ma do tego za szerokie ostrze). Nie oznacza to, że jej nie pokroi, w rzeczy samej daje sobie z tym radę całkiem dobrze. Po prostu akurat tego kroić nim nie lubię. Pozatym nie lubie nim smarować chleba (ze względu na rodzaj szlifu).
Ale chyba tylko do tego mogę się przyczepić. :wink:
  • 0

budo_mcbren
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wo

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Jam mam M16 combo i to najsłabszą wersję (plastikowe okładziny i ASU6). Jako EDC naprawdę fajny nożyk, nieduży, podwójna blokada, dzięki piłce dobrze się kroi pomidory, tylko ten jednostrony szlif na plainie trochę wkurza. Co prawda co pewien czas trzeba go podostrzyć, ale to EDC, a nie nóz na miesiąc w Bieszczadach. Co do wytrzymałości głowni, to w instrukcji pisze, że nóż służy do krojenia, a nie do podważania.
W sklepie miałem do wyboru wersję tanto, ale to jako EDC jest bardzo niepraktyczne. Obecnie zbieram na M21-04, ale to juz nie bedzie EDC.
  • 0

budo_leopoldos
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa - Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16

Obecnie zbieram na M21-04, ale to juz nie bedzie EDC.

Jako, że jestem nowy witam serdecznie wszytkich bywalców tego forum. Ja posiadam od około 7 miesięcy M21-04. Traktuję go jako EDC i muszę powiedzieć, że spisuje się bardzo dobrze. Może faktycznie raz na jakiś czas wymaga naostrzenia, ale przecież to sama frajda. Po tym czasie jego użytkowania, muszę powiedzieć, że wcale nie dziwi mnie fakt ż ma on tylu zwolenników na tym forum. Faktycznie relatywny stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry.
Pozdrawiam Leopoldos
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wybór noża - CRKT M-16
Witamy na forum :D
Swoją drogą to EDC jest dość relatywnym pojęciem, tzn. gdy ktoś cały dzień siedzi w biurze, to EDC dla niego to 2,5-3'' folderek, natomiast drwal czy ogrodnik zapewne wolałby 5-7''fixeda, a policjant 4'' tanto folder, czy jakiś 4-5'' fixed o dobrej penetracji.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024