Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filmy,filmiki, pokazy


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
2382 odpowiedzi w tym temacie

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
gosc napisal:

Ja rozumiem, że interpretujesz kolego aikido na swój sposób. Nie odmawiaj tego innym, włączając w to pana Koichi Tohei. Uprawianie Shin Shin Toitsu Aikido moż mieć wiele wspólnego z tańcem, podobnie jak gra w szachy. Właśnie, zależy to od punktu widzenia.


Pierwsza sprawa: Aikido jest jedno. Stworzyl je Dziadek, droge dla nas wytoczyli pozniejsi jego uczniowie, prawdopodobnie najwiecej jest w tym udzialu Koichi Tohei.
Dwa: Z tego co ja rozumiem Tohei zinterpretowal Dziadkowe Aikido w takim sensie ze dorobil do niego metodologie nauczania.
Trzy. Tohei nie modyfikowal Aikido - to nie ono bylo dla niego celem jego cwiczen u Dziadka w Dojo, tylko Dziadek. Fascynowalo go to ze Dziadek byl zrelaksowany wykonujac techniki.
Odnodsze wrazenie ze Aikido bylo tylko dla niego forma testu, potwierdzenia ze idzie dobra droga cwiczac medytacje, misogi itp. I dlatego Toheiowe Aikido z tych 5 filmikow nie rozni sie od tego co robimy dzis. Tohei stworzyl Shin Shin Toitsu Do i cwiczymy je roownolegle do Aikido (przeplatajac). Ale Aikido pozostaje bez zmian - mam wrazenie ze jako forma testu dla Shin Shin Toitsu Do.
A teraz znaczenie slowa interpretacja- jest to wytlumaczenie czegos, wyjasnienie czegos. I tu jest dowolnosc. Jest wrobel i jak ja go sobie zinterpretuje: jako malego szarego laatajacego stwora, czy teez latajacego pozeracza dzdzownic to nie ma wplywu na wrobla on i tak bedzie wroblem. Dlatego drogi gosciu interpretuj sobie dowolnie, ale kazda radykalna proba zmiany Aikido to juz bedzie naduzycie tego slowa. Mysle ze wszystkie takie dziwactwa odbiegajace diametralnie od tego co Dziadek stworzyl mozna wrzucic do jednego worka Fake Aikido.
I dlatego Aikido w Ki Aikido musi pozostac Aikidem jak za czasow Dziadka. W przeciwnym razem powstanie udawane Aikido, udawanie koordynacji ciala z umyslem. Aikido to wyznacznik Shin Shin Toitsu Do.
I jeszcze jedno chcialbym ddodac o Ki Aikido. Dopoki jest ono takie jak na tych 5 filmikach (a jest) to jest Aikido. Problem lezy nie w Ki Aikido ale w ludziach ktorzy je cwicza- wielu wlasnie twierdzi ze interpretuje w rzeczywistosci modyfikujac. I tu juz jest fake Aikido ;-( .
Ale to nie problem dotyczacy tylko Ki Aikido - mysle ze w kazdej organizacjii moze miec to miejsce.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Hmm ... przeczytalem dwa razy to, co napisałeś, i dwa razy rzuciło mi się w oczy słowo 'musi'. Mówisz także o jakiejś redykalnej zmianie od adresem innych. A kto tu jest redykalny? Jak coś się zmienia, to się zmienia, bo są ku temu jakieś powody. A stwierdzenie, że 'Akido jest jedno' stawia Ciebie w kolejce za Szczepanem, by nam tu wszystkim wyjaśnić, co przez to rozumiesz Szary Wilku.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Drogi gosciu,
Powroce do mojego przykladu z poprzedniego postu z wroblem: Jesli ktos nagle w jakis sposob zmodyfikuje wrobla
(np genetycznie) i bedzie on kolorowy, dodatkowo sczeikal jak pies i mial 8 oczu to pojawia sie pytanie czy tu ciagle mozna uzywac nazwy wrobel.
I tu uzyje slowa musi. Zdrowy rozsadek mi mowi ze aby wrobel byl wroblem musi pozostac niezmieniony.
Aikido jest jedno (oczywiscie to moje zdanie) - tylko interpretacji jego prawdopodobnie bedzie tylu ilu ludzi. jednym z wykladnikow Aikido dla mnie jest to ze neutralizujesz przy sile ktora jest skierowana przeciw tobie. Jesli wprowadzisz do Aikido wspolzawodnictwo w taigi, ten czynnik zaniknie na rzecz kooperacji uke z tori. I to juz dla mnie wystarczy zeby to nie bylo Aikido, pomimo tego ze beda takie same nazwy, etykieta itp.
Piszesz o zmianach bo czasy sie zmieniaja i nowe trendy...i zeby uczynic Aikido bardziej atrakcyjne dla innych.
Szachy nie sa atrakcyjne dla wielu osob ale to nie powod zeby je zmieniac.
I to nie ja mowilem o zmianach w Aikido tylko ty. Jezeli ktos chce zmieniac Aikido - prosze bardzo, ale czemu koniecznie uzywac dalej nazwy Aikido, czemu nie np harmonijny taniec?
Zauwaz ze sam Tohei nie zmienil radykalnie Aikido - on wprowadzil dodatek do Aikido (czy tez obok Aikido) i nazwal go Shin Shin Toitsu Do, a nie Aikido.
To wlasnie dalo mi do myslenia - ze Aikido z filmikow jest takie samo jak to, ktore cwicze teraz.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Jeżeli już luźno sobie rozmawiamy, to proszę zauważ Szary Wilku, że właśnie ostatnio prowadzimy ineresujące rozmowy na temat: "Czym jest aikido". Nikt z nas nie myli przedmiotu dyskusji z samą nazwą "Aikido", której wcale nie wymyślił Morihei Ueshiba. Problem w tym, że On sam nie pozostawił po sobie nic, co by wskazywało na to, że robi coś, co odróżniało by jego sztukę od innych. Na jakimś etapie swojego życia założył swoje dojo, i nazwał je tak, czy inaczej, co nie było w tym czasie niczym nadzywczajnym. Są przekazy, że doznał 'duchowego olśnienia' w 1920 roku, jak sam twierdził, ale nikt do dzisiaj, poza aspektem 'spriritualnym', nie potrafi powiedzieć, jak się to odbiło na jego sztuce. Był wyjątkowym 'technikiem', co potwierdzają współcześni, także uczulonym na tym punkcie - dbając, by zachować sekret tych umiejętności dla siebie. Mówił wielokrotnie innym: "Nie powtarzaj w czasie demonstracji tej samej techniki dwa razy, bo ją ci ukradną.", itd. Źródła wskazują na to, że obecny kształt aikido zawdzięczamy synowi Mistrza i panu Koichi Tohei, zaś w kuluarach Ki Society mówi się o roli Szanownej Małżonki pana Tohei w tej sprawie. Miałem okazję poznać tę panią osobiście, i wcale się tym 'plotkom' nie dziwię.

Aikido się przeobraża, i już nigdzie nie występuje pod własną nazwą. Zawsze dodawane jest jakieś określenie, takie jak Aikikai, Ki lub Shin Shin Toitsu, Yoshinkan, Modern, Iwana, itd. To o czymś świadczy. Twoja agumentacja na stwierdzenie, że "Aikido jest jedno" w słowach "jednym z wykladnikow Aikido dla mnie jest to ze neutralizujesz przy sile ktora jest skierowana przeciw tobie.." jest trochę 'cieńka', bo dotyczy wszystkich sztuk walki w ogólności.

Jeszcze jedna sprawa. Nie spotkałem się w lieraturze, jak i w życiu (jako członek Stowarzyszenia Shin Shin Toitsu - czy inaczej Ki Society) z kojarzeniem tej nazwy ze słowem 'Do', które zawsze dodajesz na końcu.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
gosc napisal

Aikido się przeobraża, i już nigdzie nie występuje pod własną nazwą. Zawsze dodawane jest jakieś określenie, takie jak Aikikai, Ki lub Shin Shin Toitsu, Yoshinkan, Modern, Iwana, itd.

To sa nazwy organizacji. Nie wiem dlaczego sa one tworzone- prawdopodobnie chodzi o polityke, ambicje mistrzow sprawy finansowe i inne czynniki. Ale dobrze ze na to zwrociles uwage. Dla mnie sprawa jest prosta- jezeli to co sie cwiczy w tych organizacjach, a inni Aikidocy (czytaj z innych organizacji) rozpoznaja to jako Aikido to to wlasnie jest Aikido.
problem zaczyna sie wtedy kiedy naklezysz do organizacji ABSDEF Aikido, a inni widza ze to udawane Aikido. To tak jak z karate. jest goju ryu i jest shotokan - niby rozne style (to juz nawet nie organizacje a style) ale chyba nikt nie ma watpliwosci ze to karate. A swoja droga nie wiem czy istnieje jakas definicja (formalna), z ktora by sie wiekszosc Aikidowego swiata zgodzila.

Twoja agumentacja na stwierdzenie, że "Aikido jest jedno" w słowach "jednym z wykladnikow Aikido dla mnie jest to ze neutralizujesz przy sile ktora jest skierowana przeciw tobie.." jest trochę 'cieńka', bo dotyczy wszystkich sztuk walki w ogólności.

Pewnie ze cianka :D , bo to nie byla argumentacja - to byly dwa zdania wyrazajace dwie rozne mysli.
Shin Shin Toitsu Do - cwicze Ki Aikido w organizacji Yoshigasaki Sensei. I tu mamy rozgraniczenie formalne Shin Shin Toitsu Do - rodzaj jogi stworzonejk przez Toheia - (oddychania, Ki testy....) i jest to nazwa formalnie uzywana. Pamietam jak zdalem egzamin na najnizszy stopien i sie przerazilem bo nigdzie nie bylo ani slowa Aikido. Na szczescie mi wyjasniono ze jest rozgraniczenie. Ale w praktyce czesto sie to laczy na treningu z Aikido.
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Sensei [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i odrobina magii

Jak było to przepraszam.
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Sensei [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i odrobina magii

Jak było to przepraszam.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Znalazlem w sieci gzamin na 2 dan Ki Aikido w organizacji Yoshigasakiego.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Czy ten egzamin wam sie podoba? - dla mnie wyglada OK (pare razy wydaje mi sie ze uke zawalaja panu zdajacemu egzamin- np pan z bujna fryzura porusza sie jak baletnica przy technikach trzymania z tylu).
Pytanie do Aikikajowcow i innych organizacji: Czy mozecie porownac ogolnie zakres technik jakie sa tu wykonywane z egzaminami na 2 dan u was? Mam wrazenie ze w mojej organizacji jest przewaga technik statycznych nad dynamicznymi.
Prosilbym o odpowiedz Aikidokow z przynajmniej 2 dan.
I pytanie do Goscia - jak bardzo ten egzamin rozni sie od egzaminu Ki Aikido waszej organizacji ?
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Egzamin Shin Shin Toitsu Aikido, począwszy od 1 dana, wyłącznie obejmuje Taigi. Oczywiście aby do niego przystąpić, należy uzyskać określony stopień den (Ki Development). Wygląda to ... no, właśnie - wygląda, że aż miło popatrzeć. Począwszy od sposobu wchodzenia na matę. To, co zaprezentowałeś, to zwykła nonszalancja. Dotyczy zresztą prawie wszystkich filmików na YouTube. Różnica w zasadzie niewielka, jeśli chodzi o rozróżnienie stopni, z tym, że od 2 dana komisja wybiera na egzaminie losowo kilka, z 30 zestawów, Taigi do wykonania (w tym zawsze Kitei Taigi, jako obowiązkowe). A to już wymaga niezłego przygotowania. Dlatego partner, w zasadzie, również przystępuje tego dnia do egzaminu (niekoniecznie na ten sam stopień). 3 dan jest ostatnim stopniem na który zdaje się egzamin, i są oczekiwania, że aplikant pojdzie po nim swoją drogą, to znaczy, otworzy własne dojo.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Dziekuje gosciu za odpowiedz.
gosc napisal:

Począwszy od sposobu wchodzenia na matę. To, co zaprezentowałeś, to zwykła nonszalancja.

Czy masz tutaj na mysli etykiete?
Nie bardzo rozumiem dlaczego partner musi tez miec egzamin tego dnia.
I jeszcze powiedz mi czy rozrozniasz po technikach na tym egzaminie ze ten pan nie jest z waszej organizacji? Sa jakies widoczne roznice?
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Tak, mam na myśli etykietę, która towarzyszy Taigi. Ta uwaga o partnerze, zdającym tego samego dnia, bierze się stąd, że na przygotowanie się do egzaminu poświęca się dużo czasu poza normalnymi godzinami na macie, i na to trudno znaleźć partnera. Wspólny egzamin, to oczywista motywacja. Co do samego egzaminu na filmie, to nie do pomyślenia jest egzamin, nawet na 6 kyu, w obecności jednego egzaminatora. Conajmniej trzech, i każdy z egzaminujących ma określony formularz, w którym podaje oceny na okoliczność różnych kryteriów, takich jak postawa, pewność siebie, dynamika, Ki, precyzja, synchronizacja itp. Dopiero analiza tych dokumentów decyduje o wyniku egzaminu.

Techniki gość wykonuje poprawnie, jednakże z pewną manierą, którą nauczyciele starają się u nas eliminować. Chodzi o tzw. pozy przed, i po wykonywaniu technik (pełny relaks). To by mogło świadczyć o innej organizacji. Tyle wiem, jeśli chodzi o Niemcy, że w Berlinie gość otworzył Shin Shin Toitsu dojo, którego poznałem będąc w HQ, ale nie pamiętam nazwiska. Jak wcześniej wspomniałem, taka demonstracja samodzielnych technik niczemu nie służy (w żadnym razie samoobronie), i dlatego podtrzymuję swój pogląd, że współzawodnictwo Taigi ma sens, i stanowi kierunek na przyszłość. Znaczy się - sport.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
No właśnie, wedle mnie (aikikajowca z urodzenia) egzaminowany macha rękami jak skrzydłami... taki latawiec... fiuuuu. Strasznie szeroko i na luzaczku. Trąci nonszalacją. A ten kudłaty uke chodzi jak go prowadzą i pozwalają na to :wink:
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Szkoda czasu na oglądanie czegoś takiego i to jest na 2 dana!!!
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Znalazlem w sieci gzamin na 2 dan Ki Aikido w organizacji Yoshigasakiego.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Czy ten egzamin wam sie podoba?


To jest jedna wielka KUPA... :lol:
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Nie wiem czy to tylko moje spostrzeżenie ale na tych filmach widac to znakomicie.
Aikidocy na "wysokim :wink: poziomie" lub z długim stażem zapominaja zakładac dociągać dźwignie. Pojawia sie tak koncepcja - co ci będe przykrość robił boli a i tak wszyscy wiedza o co chodzi. Ból przecież to nieodzowny element Sztuki Walki.

Edit. Nie doczytałem ze to Ki Aikido. Konkurs - prosze o wskazanie chociaz jeden moment gdzie koles nie ma uchwytu ryby i gdzie założył chociaż jedną dźwignie.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

z długim stażem zapominają zakładać dociągać dźwignie.

Brak zanshin, albo po prostu wspomniana przez Gościa niechlujność.

Na tych filmikach bardzo mi się podoba to, ze stosunkowo dużo, sprawnie i płynnie się ruszają. Koncentracja na płynności ruchu nie pozwoliła już skupić się na sensie tego ruchu i dlatego pewnie to wszystko jest mało bojowe i trochę niechlujne. Widać jednak, ze milo się bawią.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
AvBert napisal:

Aikidocy na "wysokim poziomie" lub z długim stażem zapominaja zakładac dociągać dźwignie.


Nie musi - nie robi. Moje zdanie jest takie, ze jak uke widzi luke w technice to pownien o tym powiedziec tori. Inaczej sie robi towarzystwo wzajemnej adoracji i balet. Technike wykonuje sie tak by zneutralizowac technike uke. Widzialem kilka egzaminow na wlasne oczy i wiem ze czesto egzaminy zawalaja nie zdajacy ale wlasnie uke, ktorzy chca aby kolega dobrze wypadl. I chocby zdajacy na uszach stanal to jak go nikt nie zaatakuje to nie ma szans sie wykazac (a przeciez taka jest chyba idea egzaminu).

A co do tego egzaminu- to on nie wyglada dla mnie tak zle, ale moze ja maluczki sie nie znam ? Macex, Leone Re- jak dlugo cwiczycie Aikido ? Bo jak wasze opinie maja pokrycie w doswiadczeniu to chetnie czegos wiecej bym od was uslyszal .
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

...A co do tego egzaminu- to on nie wyglada dla mnie tak zle, ale moze ja maluczki sie nie znam ? Macex, Leone Re- jak dlugo cwiczycie Aikido ? Bo jak wasze opinie maja pokrycie w doswiadczeniu to chetnie czegos wiecej bym od was uslyszal .


Ja się znam tylko na sztukach walki, na aikido w ogóle! :wink: :D
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Widziałem kilka egzaminów, kilka sam miałem i ten to by miał problemy z 4 kyu.
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Nie wiem czy to tylko moje spostrzeżenie ale na tych filmach widac to znakomicie.
Aikidocy na "wysokim :wink: poziomie" lub z długim stażem zapominaja zakładac dociągać dźwignie. Pojawia sie tak koncepcja - co ci będe przykrość robił boli a i tak wszyscy wiedza o co chodzi. Ból przecież to nieodzowny element Sztuki Walki.



Przypomniało mi się jak Pan Isoyama najpierw założył mi nikyo ( w celu zobrazowania proszę wyobrazić sobie imadło ) ,a później z miną dobrotliwego dziadka powiedział mi że nie zakładam dźwigni przy kote geshi :) a mój uke upada bo jest moim kolegą :) .........coś w tym jest, trzeba się skupić na tym co się robi i robić poprawnie i tyle.....
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024