Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wietnamczyk Nam - tai chi?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

budo_janchatko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Wietnamczyk Nam - tai chi?
Witam forumowiczow, dowiedzialem sie ze jeden z instruktorow Tai Chi uczyl sie tej sztuki walki od niejakiego Nam (tak zdaje sie gdzies bylo napisane to imie/nazwisko), Wietnamczyka ktory teraz mieszka w Wawie ponoć.. Czy ktos ma jakiekolwiek informacje na temat tego czlowieka, czy jego Tai Chi (Chuen) to sciema jakas czy moze faktycznie warto sie zapisac?
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
Nam powiadasz......................... :blus: :rofl: chłopaku szukaj dalej :)
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
Nam to zdaje się jedna z gwiazd filmu Dziki 2 - Pojedynek :D

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam

Piotrek
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
NAM w latach 70 - tych prowadził zajecia z zakresu Kung Fu w Ognisku TKKF Stadion w Warszawie. Nazwał swój system Thang Long ( zielony smok ) chociaż nie miał on nic wspolnego ze szkoła mistrza Nguyen dan Phu, która działała w ramach International VVD. Nam od poczatku oscylował w kierunku chińskiego Wu-Shu i Tai Chi.
Na pewno poleciłbym kazdemu zainteresowanemu chńskimu sztukami walki jego szkołę. jest bardzo dobrym instruktorem i posiada sporą wiedzę w zakresuie medysyny Dalekiego Wschodu.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
Taka rekomendacja może być myląca. O ile wiem Nam naucza chyba wyłącznie pod kątem konkurencji form sportowego wushu (w tym standaryzowanych form taijiquan). Więc jeśli ktoś tym jest zainteresowany, to można mu polecić. Jeśli ktoś natomiast chce się uczyć chińskiej sztuki walki, to taka rekomendacja byłaby nie na miejscu.

Czyli co to jest zainteresowany chińskimi sztukami walki?

Jeśli będzie zainteresowany udziałem w konkurencji taolu sportowego wushu, a poleci mu się Wing Chun, to będzie niewłaściwa rekomendacja.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany tradycyjnym, skutecznym systemem, a poleci mu się kogoś, kto nie naucza walki, ale dobrze przygotowuje do zdobywania medali w konkurencji form, to znów będzie rekomendacja nie na miejscu.

Jeśli ktoś jest zainteresowany dobrym poznaniem pełnego systemu taijiquan z dobrego przekazu, a poleci mu się kogoś kto naucza tylko estetycznego wykonania form standaryzowanych i sportowych taijiquan, to znów będzie pomyłka.

Tak, że i pytający powinien trochę lepiej określić czego szuka, i odpowiadający nie pisać ogólników typu "poleciłbym kazdemu zainteresowanemu chńskimu sztukami walki", bo w przeciwnym razie krąg nieporozumień nigdy nie zostanie przerwany.
  • 0

budo_marcin(18)
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zakopane

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
W pełni popieram przedmówcę, dodam tylko, że sam fakt bycia uczniem osoby uznanej za kompetentną nie czyni automatycznie owego ucznia godnym polecenia...
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
no zgadzam się chodzi o WU SHU
:)
chociaz myslę , ze z tradycyjnymi systemami Nam tez by sobie poradził
pozdro
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?

no zgadzam się chodzi o WU SHU
:)

O Wushu czyli o co dokładnie? :? O sportowe?
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
tak - kierunek sportowy a nawet obecnie olimpijski
  • 0

budo_janchatko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?

sam fakt bycia uczniem osoby uznanej za kompetentną nie czyni automatycznie owego ucznia godnym polecenia...


Oczywisice ze nie, ale za to to dziala w druga strone - fakt bycia uczniem osoby totalnie niekompetentnej czyni automatycznie ucznia niegodnym polecenia.. tak mysle :]
W kazdym razie, mi chodzi wlasnie o Tai Chi jako sztuke walki, wiec widze ze zrezygnuje :)

Odnośnie "sportowego" Tai Chi i w ogole sztuk walki na imprezach typu olimpiada - nie sadzicie ze perfekcyjne opanowanie form i elementów systemu do stopnia ktory pozwala wygrac miedzynarodowe konkursy oznacza ze - jesli tylko zawodnik potrafi je zastosowac - bedize robil to przynajmniej bardzo dobrze? Tzn, czy sportowe potraktowanie sztuki walki oznacza automatycznie brak mozliwosci uzycia jej w praktyce? Przeciez stawy, miesnie, kosci i koordynacja i cala reszta elementow tez cwiczy sie przez cwiczenie "Sportu"..

A tak swoja drogą, mam jeszcze tu w Poznaniu instruktora Wiesława Koźmińskiego.. Słyszał ktoś ? :) Może on uczy "walczącego" Tai Chi ?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?

Odnośnie "sportowego" Tai Chi i w ogole sztuk walki na imprezach typu olimpiada - nie sadzicie ze perfekcyjne opanowanie form i elementów systemu do stopnia ktory pozwala wygrac miedzynarodowe konkursy oznacza ze - jesli tylko zawodnik potrafi je zastosowac - bedize robil to przynajmniej bardzo dobrze?


Nie. Wprawdzie na najwyższym poziomie nie wystarczy wykonać formę taijiquan na zasadzie, że ruchy wydają się laikowi ładne. Tam musi być właściwa mechanika, właściwe nastawienie mentalne, i to faktycznie jest w treningu sportowym taijiquan, przynajmniej na poziomie tych, którzy zdobywają medale na mistrzostwach świata. Także nauka zastosowań ruchów z formy, z tym że nie zupełnie w celu nauki walki, a w celu właściwego wyrażenia ruchu, charakterystyki siły (jin). W tym celu ćwiczy się też podstawowe tui shou.

Ale z punktu widzenia walki, to jest jeszcze nic, niemal zero. To muskanie naskórka przez grubą folię. Przynajmniej tui shou trzeba jeszcze ćwiczyć, nie tylko podstawowe, ale i swobodne. Tyle, że znajomość tui shou i interpretacji ruchów i zasad na jakich to dziala na poziomie wystarczającym nawet do zdobywania medali na mistrzostwach świata, nie wystarcza nawet do wygrywania podrzędnych zawodów w taiji tui shou na poziomie chińskiego powiatu.

Ale i ci, którzy ćwiczą pod konkurencję tui shou, to ich taiji wciąż nadaje się głównie do tego, żeby w głupi sposób zebrać lanie, gdyby przyszło do głowy użyć tego w walce. A dalej, do umiejętności walki, to już w mało której szkole prowadzą - najwyżej kilka wyjątków w skali całego świata :) A z niższego poziomu trudno sobie w ogóle zdać sprawę co w tym jest i na czym to polega, i czego właściwie brakuje, żeby to miało jakikolwiek sens z punktu widzenia walki.
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
Janchatko - w Poznaniu naprawde dobrego taiji to niestety chyba nie znajdziesz :( ...
  • 0

budo_marcin(18)
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zakopane

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?

Janchatko - w Poznaniu naprawde dobrego taiji to niestety chyba nie znajdziesz


Dobrej sekcji tai ji quan może faktycznie nie być, ale zdaje się, że praktykuje tam jakiś uczeń Jaromira Śniegowskiego. A jego na pewno można polecić... Spróbój się z kontaktować z Jaromirem to może on da Ci namiary, może będzie też coś na:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam
  • 0

budo_janchatko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
dziekuje za zainteresowanie i wszelka pomoc ludzi dobrej woli.
Zwlaszcza za pomysl skontaktowania sie z panem Jaromirem. Jak najszybciej urzeczywistnie ten plan ;)
w miedzyczasie znalazlem jeszcze to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], ale zdaje sie ze o tym nikt nie slyszal.. a szkoda, wygladalo ciekawie- przynajmniej w Internecie (remember folks its all true - you read it on the Internet! :D )

A swoja droga, jak to jest ze wszystkie wieksze miasta w Pl maja swoje tai Chi a Poznan nie ma?! co to my, dalej od Chin czy co ?
:roll:
Pozdrawiam, Jan
  • 0

budo_fizzy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z pustki

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
Tak, pana Jaromira można naprawdę polecić ... :wink:
Może szkoła YMAA, gdzie podobno nauczają Chen? :?:
  • 0

budo_janchatko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
Tak, YMAA tez jest niby.. Ktos juz zdaje sie polecal pana Piotra Ziembe, jesli nic innego sie nie uda to do niego sie zapisze.. Ale o wiele blizej mnie (latwy dojazd itp, zamiast prawie godziny trace 10 minut) tez z YMAA prowadzi Tai Chi Krzysztof Kolecki. Jego tez ktos moze polecic ? Cos o nim wiadomo ? :) Przepraszam ze tak draze ten temat ale widze ze jest tu troche kompetentnych ludzi i chetnie pomagaja, to moze i jeszcze troche pomoga :D
A swoja droga, to czy w ogole organizacji YMAA mozna zaufac? Nie wiem czemu, ale po doswiadczeniach z Wing Tsun kung fu mam pewien uraz do organizacji tego typu, bo zawsze mam wrazenie ze woleliby, zeby cala kasa z mojego portfela przeszla do ich kieszeni najszybciej jak sie tylko da :]
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
Jak już musisz Tai Chi, to chyba idź właśnie do YMAA. Na treningach w porządku atmosfera, Piotr Ziemba bardzo fajnie prowadzi, nie musisz też się martwić, nikt na Twoje finanse napaści też nie będzie tam robił. Jedyne co, to z tego co wiem najwyższy poziom tego Tai Chi to może nie jest, ale chyba i tak jak na kraj wysoki, bo gdzieś widziałem na zawodach wysokie pozycje osób z YMAA Poznań, ale to było chyba bardziej "sportowe".
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?
Poza tym Piotr Ziemba regularnie bywa na seminariach z Janem Silberstorfem, a to jest calkiem niezle zrodlo taiji w Europie.
  • 0

budo_janchatko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?

Jak już musisz Tai Chi

tak tak, wiem jak to wyglada - facet sie tak upiera przy tym Tai Chi, baba nie facet ! :) Problem w tym ze nie chce nikogo koniecznie zabijac a brutalna sila 'z miesni' jakas taka .. hmm... nie czuje zeby to bylo moje powolanie ;) no, i poza tym moje paluszki biedne, widzicie, ja jestem gitarzysta i troche sie obawiam o nie :? a na tai Chi, przynajmniej przez pierwsze pare lat :D Pewnie nic mi sie nie stanie, no chyba ze mi lampa na leb spadnie przy okazji trenowania i przygniecie dłon przy okazji.

Pogadam z tym Ziemba i sie zobaczy. dzieki Skiper za utwierdzenie mnie w decyzji trenowania z tym czlowiekiem, przynajmniej jakies rozwiazanie sie pojawilo na horyzoncie (zdarzen).

a za 50 lat bede super Tai Chi wojownikiem i bede lamal kosci dotknieciem palca. Widzialem na Discovery!! :D :D:D (jakby co to zartuje, nie denerwujcie sie wszysscy trenujacy Twarde systemy:) Chociaz swoja droga, naprawde na Discovery pokazywali takiego starego Chinczyka od Tai Chi, i dotknal innego Chinczyka w lokiec, a tamten sie zaczal zwijac z bolu :) Ciekawe ;) )
  • 0

budo_fizzy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z pustki

Napisano Ponad rok temu

Re: Wietnamczyk Nam - tai chi?

Poza tym Piotr Ziemba regularnie bywa na seminariach z Janem Silberstorfem, a to jest calkiem niezle zrodlo taiji w Europie.


Widzę tu pewną sprzeczność. YMAA i Jan nauczajacy Chen? Czyżby styl Yang Jwing Minga nie był już taki klasyczny? :cry:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024