Skocz do zawartości


Zdjęcie

Witam wszystkich...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

budo_6s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Witam wszystkich...
witam, jestem nowy na forum bo zaledwie 2 miesięce temu trafiłem w to miejsce

czytałem w archiwum różne tematy i wszędzie często i gęsto widziałem opinie jako tanto się nie nadaje na EDC.
jako główną wadę wymienia się mniejszy zakres zastosowań...ale na czym dokładniej polega to upośledzenie szufladkujące te cudne ostrza jako taktyczne, nie dla zwykłych ludzi z pasją...

mogłby mi to ktoś wytłumaczyć? Nie mam osobiście i nie miałem do czynienia z Tanto, ale jestem, przynajmniej teoretycznie, pozytywnie nastawiony i mam chęć w najbliższej przyszłości sobie sprawić jakiegos kompaktowego fixeda tanto jako edc.

Pozdrowienia
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
mi tam tanto w EDC nie przeszkadza / fajnie sie ostrzy...ale jest to maksymalnie subiektywna opinia :)
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Jakby Ci to sprytnie wytłumaczyć...
Kup sobie najtańsze dłuto i pokrój nim rzodkiewkę na cienkie plasterki. A jak Cię już szlag trafi - przebij na wylot deseczkę, na której kroiłeś.
To pierwsze jest teoretycznie możliwe, to drugie - czysta przyjemność...
Na tym polega (w dużym uproszczeniu) różnica pomiędzy czymkolwiek innym, a tanto jako edc.
No i ma jeszcze jedną zaletę - cudownie się tantem wyjada wisienki z bimbru (pozdrowienia Magdaleno :lol: )
Tyle ode mnie, resztę dopowiedzą koledzy.
A przy okazji - witamy na forum!
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...

A przy okazji - witamy na forum!
Pzdr.
-wój-


ech ja niewychowany :oops:
Witaj na forum :)
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Witaj wsród nas 6S!! :)

Odpowiem tak: tak zwane "tanto", to "chłyt matertingody".
Jego użyteczność w codziennych (niecodziennych też) zadaniach, jak pisali już wielokrotnie klasycy (Mitin, wój), jest bliska zeru.
W książce "Noże" Mitina było to nawet ładnie rozrysowane.
Ja wiem, że są ludzie, którym tanto się podoba i daliby się pokroić, że ich ukochaną Muelą tanto świetnie się tnie... :roll: , ale to nie jest miarodajna ocena.
Testy wskazują, że znacznie lesze właściwości penetracyjne mają inne ostrza (np sperpoint), a co do wytrzymałosci, to wcale nie jest taka rewelacyjna.

Jednym słowem, jest to bajer na frajerów. W ostateczności ludzi, którzy chcą mieć tanto, bo kozacko wygląda... :?

A ja się pytam: po ch... wygląd kozacki w nożu EDC? Kozackim wyglądem nie pokroisz, ani tym bardzie się nie obronisz. Zobacz, jak wyglądają najlepsze noże do walki:
CR Green Beret, AlMar SERE, Camillus CQB... Żaden z nich nawet z daleka nie przypomina tanto.
W nożu do lasu też siętanto nie przyda. W lesie się rąbie i tnie, a nie przebija.
W gentsach nigdy nie widziałem tanto... :lol:

A do rozcinania karoserii samochodów służą nożyce hydrauliczne :)
  • 0

budo_math.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
1. Kupujmy takie noze jakie nam się podobają. Jedni noszą sebenzę, dla innych edc to emersony. Więc wycieczka z frajerem to :? :roll: Wiadomo, że czarne tanto to max tactical, który straszy ludzi w przedziale w pociągu, ale jak ktoś chce mieć taki nóż to po co mu zaraz ubliżać? Nikt nie ma monopolu na prawdę.
2. Codzienność zadań zależy od człowieka. Dla jednego to krojenie cytryny w pracy, dla drugiegio moze coś innego. I taki przebijak będzie w sam raz.

Nie jeste ich miłośnikiem, ale nie wyrażałbym się o nich w takich mocnych słowach.

>>6S,
witamy. Rozważ jeszcze fixed edc, z naciskiem na fixed. Ktos kto wchodzi na zajęcia/do biurowej pracy z nożem u pasa, moze budzić skrajne emocje.

pozdrawiam
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...

Odpowiem tak: tak zwane "tanto", to "chłyt matertingody".
Jego użyteczność w codziennych (niecodziennych też) zadaniach, jak pisali już wielokrotnie klasycy (Mitin, wój), jest bliska zeru.
W książce "Noże" Mitina było to nawet ładnie rozrysowane.

klasykami to ja bym ich raczej nie nazwał, a p.Mitin ma mocno subiektywne podejście do rzeczy, nie wszyscy się z nim zgadzają

Ja wiem, że są ludzie, którym tanto się podoba i daliby się pokroić, że ich ukochaną Muelą tanto świetnie się tnie... :roll: , ale to nie jest miarodajna ocena.
Testy wskazują, że znacznie lesze właściwości penetracyjne mają inne ostrza (np sperpoint), a co do wytrzymałosci, to wcale nie jest taka rewelacyjna.

czyje testy - podaj źródło? skąd takie przekonanie o swojej nieomylności? - poza tym nie tylko Muela może miec tanto

Jednym słowem, jest to bajer na frajerów. W ostateczności ludzi, którzy chcą mieć tanto, bo kozacko wygląda... :?

a może komus po prostu to sie podoba; sam jestes frajer :twisted:

A ja się pytam: po ch... wygląd kozacki w nożu EDC? Kozackim wyglądem nie pokroisz, ani tym bardzie się nie obronisz. Zobacz, jak wyglądają najlepsze noże do walki:
CR Green Beret, AlMar SERE, Camillus CQB...


ooo... cześć znawco walki nożem :lol:

Kurcze, ale tym jednym postem sobie chłopie u mnie nagrabiłeś :?
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
no fakt, Darkness pojechales po calosci :) jak to mowi Warhead - luzuj stringi (nawet te szatanistyczne :twisted: )
tanto = brak brzyszka, ktory jakby nie bylo, przydaje sie dosc czesto 8)
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Nie jestem fanem tanto, mało - nie lubię tanto, zwłaszcza chisel. Nie kręci mnie toto użytkowo ani estetycznie. Ale emersonowcom to ja bym się nie narażał ;) .
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Nie wybiorę sobie amerykańskiego tantoida na EDC, do walki noża nie potrzebuję, ale taka ciekawostka - jedna z najpopularniejszych w Rosji szkół koi-kombat jako oficjalny nóż ma taką konstrukcję:
Dołączona grafika
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Jeżeli do Was Panowie, nie dotarła subtelna ironia i żartobliwy ton mojego posta, to jest mi przykro...:?

Ja też nie zgadzam sięw wielu kwestiach z Mitinem, ale uważam go za człowieka, który trzeźwo i bez zacięć podchodzi do noży. Szanuję go także za wielką wiedzę w tym temacie.

I nie chodziło mi o to, że wszyscy, co kupili nóż "tanto" to frajerzy.
Chodziło o to, ze marketingowcy wielu firm produkujących noże starają się wcisnąć ludziom swój produkt, tworząc wokół niego mitologię, która tak naprawdę nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

I tak. Nie lubię tanto. Chociaż te w wykonaniu Akar'a... :wink:

Nie podoba mi się też to, że niektórzy traktują nasze hobby zbyt poważnie.
To naprawdę takie istotne, że tego, co lubi jak mu nogi śmierdzą przekonać, że pomarańcze są jednak lepsze? :)

żwirek: jakby przyszło co do czego, to co byś wolał w garści trzymać? 3 calowy folderek, czy 7 calowego green bereta?
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Mnie osobiście tanto się podoba, z tym, że nie na EDC. Jako drugi, czy trzeci nóż czemu nie, jak najbardziej może być. W przypadku noża do EDC istotne jest to jak się nim tnie, gdyż chyba tego przede wszystkim od takiego ostrza się oczekuje (przynajmniej ja tak mam).
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
A mnie osobiscie tanto sie podobalo, dopoki nie mialem okazji pomacac sobie na zywo kilku z tych modeli, ktore mi spac nie dawaly. Mać! Jakie to bylo rozczarowanie - krawedz tnaca byla tak krotka, ze nie wiedzialem, do czego toto moze sluzyc...
Jakies tanto kiedys moze bede mial. Ale bedzie to najwyzej Stryker Benchmade'a, bo jego skos sciecia ostrza jest pod malym katem.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Eee tam na zasadzie mania można mieć. Pozbyłem się M16 z ostrzem typu tanto i w sumie żałuję, mógł zostać.
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
He, he, he - "wiedziałem, że tak będzie" - zdałoby się rzec.
ov_Darkness - z tym _wój-'em klasykiem to przywaliłeś jak gołąb o parapet, o mało w klawiaturę nosem nie walnąłem, teraz kanałami będe musiał po Budo chodzić :wink:
Ale do rzeczy - Panowie - temat tanto (a właściwie american tanto, bo do klasycznej formy chyba nikt tutaj nie ma zastrzeżeń) zawsze budzi emocje. Po ponad roku używania Emersona SpecWara (klasyczne geometryczne tanto)- czasem na siłę, żeby sprawdzić ile prawdy jest w mitach - mogę śmiało powiedzieć - to jest kapitalny nóż!!! Tyle, że dla masochistów, bo nauczenie się choćby krojenia pomidorów urasta do rangi sztuki. Co nie znaczy, że jest niemożliwe. Może się Zielona Wróżka wypowie - bo od pół roku to jej edc.
Strugałem nim, ciąłem, przebijałem, otwierałem konserwy. Moje szczęście, że jestem oburęczny, bo akurat ten chisel jest ewidentnie nie dla prawiczków... Nawet nie wiem, czy istnieją modele z lustrzanym odbiciem szlifu???
Pomijając wszystkie mity, fakty są takie (jest to moja subiektywna opinia, dotycząca nie tylko tanto (mam w tej chwili motyla herbertza tanto - służy do wygrywania zakładów - przebijając książki telefoniczne...), ale ogólnie szlifu chisel (katowałem dosyć długo KasperaPolkovskiego - companiona i był to mój ukochany nóż warsztatowy - czyli - do wszystkiego, czyli - przydomowe edc: to są noże dla smakoszy i tyle. Trzeba się przyzwyczaić, bo specyfika cięcia jest inna niż w nożach z "poprawną" geometrią.
Dla mnie idealnym zestawem byłby "scyzooryk" - jedno ostrze SpecWar, tanto serrated, z drugiej - Boa. Do cięcia, dźgania - wszyćkiego :)
A tak naprawdę - gdyby istniał idealny model noża... Z nożami jest jak z kobietami - każda potwora znajdzie swego amatora...
No dobra - traz to sobie nagrabiłem, dosyć tej paplaniny.
Pzdr.
KLASYK :rofl: :rofl: -wój-
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
nie jestem miłośnikiem tanto, ale bym go nie skreślał. Zależy jeszcze jakie tanto, myślę że np Millenium Tanto od Lightfoota byłoby wymarzonym EDC, a z takich bardziej klasycznych to na EDC (dla mnie) spokojnie mogłoby być Spyderco Lum Tanto albo Benchmade Stryker... tyle że można znaleźć lepsze noże na EDC, co nie znaczy że te się nie nadają.

A najlepszy fighter to nie żaden Al Mar Sere tylko 11-calowe Bowie z ostrym false edge :) np Hell's Belle albo coś od pana Mike'a Lovetta - "tactical fixed" ma niewiele wspolnego z dobrym fighterem - to dwie różne rzeczy
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...

A najlepszy fighter to nie żaden Al Mar Sere tylko 11-calowe Bowie z ostrym false edge :) np Hell's Belle albo coś od pana Mike'a Lovetta - "tactical fixed" ma niewiele wspolnego z dobrym fighterem - to dwie różne rzeczy


I z subhiltem, albo w oprawie szablowej :)

Serio, bylo juz o tym tanto sporo postow. Nic nowego sie nie wymysli w nozach, nasi przodkowie ktorzy RZECZYWISCIE musieli ich uzywac nie wpadli jakos na tanto...
  • 0

budo_6s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Ja aktualnie używam, nie nosze jako edc bo nie mam dobrego kydexu, 3" Haugruda z norwegii i popierwsze przyzwyczaiłem się do tych "tylko" 3 cali a po drugie to odkryłem sporo zalet tego że nóż jest krótki, jak np jakieś precyzyjniejsze roboty tym narzędziem.

Nie bardzo rozumiem argument że jest krótka krawedź tnąca, a sztychem to niby nie przetnie się?

Weźmy np takiego stridera db....
kompaktowe 3,25" ostrze s30v ....tym chyba potne co tylko będę chciał....

moje 3" ostrze sprawuje się wyśmienicie. Świerzej bułki poznańskiej nim nie potniesz bez obracania ale wszystko inne sie jakoś poddaje :D .

Mam troche kaski z wakacyjnej pracy i zastanawiam się nad zainwestowaniem w taki właśnie sprzęt....
co do noszenia fixeda jako edc to przecierz można nosić poziomo na pasku z tyłu na teku albo też insajd-waista można zapodać...a taki strider db jest dosyć kompaktowy jak na swój pokrój i chyba się sprawdzi w takiej roli....

I po za tym ja właśnie należę do osób którym Tanto bardzo się podoba, zawsze o jednym mażyli ale nigdy nie mieli kasy na taki, a teraz nadaża się okazja ze sporym funduszem na cudny kawałek stali.

Pozdro
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Co do tanto: EOT

Nie musisz mieć kydeksu, żeby nosić nóż po mieście.
Zresztą do noży Haugrud (przynajmniej tych, które widziałem) kydex pasuje jak rybie rower...
Jeśli zaś chodzi o długość noża... Mam 2 nożyki w okolicach 3"(BM monochrome, BK&T-11), nosze obydwa, bo jestem zboczony. Jeden służy do podważania, drugi do cięcia. Większość rzeczy można nimi w mieście zrobić, problem jest tylko ze świeżym chlebem, ale od czego jest victor pikutek? :twisted:
Wiele zalezy od tego, w jakim środowisku się obracasz w pracy, czy w szkole.
Warto mieć czasem trochę większy nóż(dla mnie ideał foldera, to w granicach 3.5-4"), ale może straszyć, zwłaszcza, jeśli to Boa, czy Manix (albo Emerson :wink: ).

Nalepiej by było, gdyby ktoś dał Ci pomacać swoje noże. Na podstawie samych fotek trudno jest się wypowiadać o funkcjonalności i ergonomii noża.

Jeśli poszukujesz naprawdę dobrego fixed EDC o taktycznym wyglądzie, to obejrzyj noże Trace'a Rinaldiego. Macałem ostatnio, co prawda małego TUK2, ale już wiem, dlaczego ludzie się tak zachwycają nożami od tego gościa!
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Witam wszystkich...
Qrdziel, znowu nieomylnisz, darknesu?
jakie EOT? o tym zdecyduje kolektyf :P alibo moderatory...
A ja nie mialbym nic przeciwko Cold Steel Para Edge - chocby i tanto - na EDC. cieniutkie toto jak listek papieru toaletowego, i ma jeszcze wklesly szlif. jakos nie widze problemu, zeby tym pokroic cokolwiek - ciastko wuzetke tez sie da. nawet ptysia bez naruszania bitej smietany w srodku..wiec o rzodkiewce juz nie wspomne. ide do kurde cukierni i ch... diete strzelil.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024