Skocz do zawartości


Zdjęcie

pierwszy noz - zaczynam


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
440c zahartowane w instytucie obrobki plastycznej. nawet sie pan co hartuje zdziwil ze tak ladnie twardosc zlapalo.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
N695, hartowane w VISie. Nie było problemu, bo to standardowa stal od Bohlera jest, a oni wszystko od Bohlera robią. 57-58 HRC, mój po sprawdzeniu ma 57.
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
no i mam jasnosc...

Kubek... a ta stal to wlasnie w bohlerze kupiles??
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
Nie, Tuco jakieś fajne ścinki załatwiał. Z tego co wiem, to w październiku ma coś mieć. Pytaj go na pw, czy jakoś, ale w tej chwili nie ma, bo też chciałem kupić.
  • 0

budo_mts
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
Stal ta ma polski odpowiednik 1H18N9T (nasza ma trochę więcej wegla dopuszczalnie)

Jest metastabilna a więc niemagentyczna ale jak się jej przypier**li to się robi w tym miejscu martenzytyczna i zarazem magnetyczna. W specyfikacjach podaję niemagnetyczna w stanie surowym.


Zrobiłem takie doświadczenie, które każdy se może powtórzyć. Inkryminowana łyżeczka do koktaili prod. Gerlach oznaczona 18-8 na zdjęciu ma w miejscu trzymacza ok 1,5 mm grubości a w miejscu konchy czerpiącej : ) ok. połowy tej grubości. A więc w tym miejscu została poddana obróbce plastycznaj na zimno i zrobił się jej tam trochę martenzyt, co powoduje, że magnesik przylega. Podobnie tam gdzie nagnieciony jest wzorek. Trzonek nie był poddany obróbce platycznej i jest niemagnetyczny.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tego martenzytu jest tam co kot napłakał i nawet po zgniocie da się dalej tylko garnki ew. szprychy robić, ale noży nie. Magnetyzm jest wystarczający, żeby taki garnek zagrzać na kuchni indukcyjnej.

Może więc kawałek stali otrzymany od kolegi był mocno przewalcowany i stąd magnetyczny.
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
nie wiem o co chodzi, ale naprawde nie prosciej kupic plaskownik od melona?
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
N690 z VIS'ie na 58 HRC
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam

To jest nierdzewka, czyli z hartowania nici...


Eeeee?? A 410, 416, 420, 440, 3H13, 4H13 itp itd? nierdzewki. hartują się... a może czegoś nie wiem? :roll:


Te to tak, jak najbardziej, ale to sa jakby to powiedziec - stale nierdzewne z koniecznosci :) .
Taka kwasowka jak na gary to sie nedznie hartuje...
  • 0

budo_mts
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
Zdecydowanie ma rację Guldan. Zamiast kombinować do czego nadaje się to, co przypadkowo dostaliśmy, lepiej odpękać parę groszy i kupić z właściwego - pewnego źródła.
Bo jak się narobimy z obróbką mechaniczną, a potem okaże się, że się nie da zahartować do dopiero jest ból...
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
zasadniczo ze jest mozliwosc kupienia. docencie to, rok temu nie bylo melona i zeby wykombinowac stal trzeba bylo naprawde duzo cudowac.
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: pierwszy noz - zaczynam
dzieki za posty,
od jakiegos tygodnia juz nie kombinuje z ta stala i zrobilem dokladnie tak jak piszecie, czyli zalatwiam WIADOMA stal z pewnego zrodla (boher w katowicach) wiec nie bede musial kombinowac jak to potem zahartowac... takze dam znac co sie dzieje w temacie jak juz do mnie dotrze i w koncu zaczne strugac, bo przez kupe innych zajec mam obsuwe psia jego mac!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024